I ne-horore prave, zar ne?

Moderator: Al'Eksandar

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Wed Apr 13, 2022 1:04 pm

Dancing on Glass Volim kad ovako nasumično izaberem film i ispadne dobar. Prelepa koreografija i baletski ples, u trenucima proba i baletske predstave sam bila bukvalno omađijana.
Radnja se odvija u španskom Nacionalnom baletskom ansamblu vođenom čvrstom rukom upraviteljice Norme, gde mešovita trupa priprema balet Giselle. Glavna balerina je izvršila samoubistvo i sada je ogroman pritisak na njenoj zameni da izvede taj zahtevni solo. Dok pripreme traju, nova Giselle - devojka Irene i povučena ali talentovana Aurora sklapaju blisko ali i opsesivno prijateljstvo i formiraju pomalo nezdravu vezu.
Ništa od ovoga nije originalno, kulminacija je pomalo nategnuta ali uzevši u obzir težinu profesije i perfekcionističke zahteve prema plesačima te mladalačku strastvenost i sklonost ekscesu/drami, mislim da film jako lepo funkcioniše. I još jednom, koreografija je zaista magična.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Wed Apr 13, 2022 9:27 pm

Dybuk wrote: Dancing on Glass Volim kad ovako nasumično izaberem film i ispadne dobar.
Tvoj rivju me je "naterao" da film stavim na watch listu. Inače je ocena na imdb-u niska što samo potvrđuje da se na istu ne treba mnogo osvrtati.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Wed Apr 13, 2022 10:03 pm

Being the Ricardos
https://www.imdb.com/title/tt4995540/

Solidna drama o glumačkom paru koji i u seriji glumi bračni par. Ovaj film nosi Nikol Kidman koja još jednom pokazuje koliko je sjajna glumica. Bardem je tu više kao privezak. Spreman sam čak donekle i da joj oprostim na estetskim zahvatima.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Fri Apr 15, 2022 6:07 pm

The Kentuckian
https://www.imdb.com/title/tt0048248/

Rani 19. vek i dobri Kentašanin koji sa sinom pokušava da se domogne obećane zemlje Teksasa. No, ovog filma ne bi bilo da mu zlikovci ne staju na putu. Volim Barta Lankastera i on je glavni razlog (pored istorijskog perioda) što sam skinuo ovaj film. Ovde se solidno snalazi i u ulozi reditelja.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sat Apr 16, 2022 8:56 pm

Carol
https://www.imdb.com/title/tt2402927/

Lepa drama o ljubavi dve žene. Volm ovakve filmove, još ako se dešavaju u prošlosti...Setih se onog filma s kate Winslet. Ovde Cate Blanchett dominira svojom hladnom i intrigantnom lepotom.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sun Apr 17, 2022 1:02 pm

Nitram Australijska drama zasnovana na stvarnim događajima. Martin Bryant je 1996. izvršio masakr u Port Arturu (Tasmanija). Nakon ove tragedije temeljno je promenjen zakon o oružju na nivou cele Australije. Nešto što su Amerikanci imali prilike da urade najmanje 10x do sada...pa nisu.

Martina (Nitrama) igra Caleb Landry Jones (Antiviral) uz podršku Judy Davis i Anthony LaPaglie u ulozi roditelja. Sporednu, ali vrlo zapaženu ulogu, igra Essie Davis (Babadook)

Izvrsna glumačka ekipa, Caleb je odličan kao mentalno poremećeni Nitram. Australijanci i inače sjajno rade ove teške, naturalističke filmove. Film nije eksplicitan i ne prikazuje sami masakr, da bi se izbegla eksploatacija i retraumatizacija, ali je sjajna studija karaktera pa i društva, i glumci su ga izneli savršeno.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sun Apr 17, 2022 5:38 pm

Uzgred, nisam znala da je isti reditelj snimio Snowtown i onu bandu što je NG pohvalio :shock: Snowtown je, vau...brutalan.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sun Apr 17, 2022 8:41 pm

Bez obzira što ne slušam metal, nekako uvek završim sa filmovima o ili sa metal muzikom :D Metal Lords Skroz slatko, nije dobar kao Heavy Trip od pre neku godinu ali je jolly good time.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by NGboo » Tue Apr 19, 2022 10:36 pm

The Northman - uprkos vizualima koji neretko oduzimaju dah i izvanrednoj muzici koja ih prati, Severnjak deluje kao B-film koji bi da bude Hamlet. Ako je nekome za utehu, ovo je Egersovo najpristupačnije ostvarenje... (7-/10)

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Thu Apr 21, 2022 11:04 am

Knight and Day
https://www.imdb.com/title/tt1013743/

Odgledah ovaj film samo zbog zvezdane prašine Toma Kruza i Kamerun Dijaz ali moram reći - suv prosek. Volim špijunske filmove, volim parodije na špijunske filmove...šteta što nakon solidnog početka u avionu nije bilo bolje.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Apr 21, 2022 2:46 pm

In Darkness Dok su čak i Amerikanci pomalo (nepravedno?) zaboravili zle Srbo-Ruse, tu su Britanci da održavaju plamen. Ovim trilerom postignut je "hat-trick" u tom pogledu.
Natali Dormer igra slepu pijanistkinju - omiljeno opšte mesto gomile trilera - čija Londonska komšinica teškog istočnoevropskog naglaska jedne večeri izvršava samoubistvo, ili se bar tako čini. Komšinica je ćerka bosanskog Srbina ratnog zločinca i valjda trgovca oružjem or something koga igra simpatični Holanđanin iz Borgmana. E sad se tu plete mreža interesa, nekih Rusa čija umešanost nikad nije dovoljno objašnjena - valjda je imenovanje dovoljno- afera i obrta koji do kraja pomalo iscrpe gledaoca. Glumci (izuzev Emili Rajatakovski u ulozi komšinice) su uglavnom dobri, kinematografija pristojna; i mada ovakvi filmovi uvek prete da prerastu u četniksplojtejšn ipak nije sasvim zagazio u tu vrstu priče jer je prepun opštih mesta i pomalo nefokusiran. Ipak, zaista ništa posebno, može se pogleda makar radi krindž "srpskog" dijaloga dvoje Britanaca. Vrv najgora imitacija srpskog koju sam do sada čula. Oh well.

TAU je već nešto bolji, generalno gotivim Maiku Monro, ali je filmu trebao jači antagonista. Ovaj lik je kao neki zli Klark Kent, bez harizme.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Fri Apr 22, 2022 10:00 am

Odgledao sam konačno Betmena, šta znam, gledljivo ali neverovatno da mi ni jedan lik nije upečatljiv, svi su mi nekako slabašno odglumljeni i napisani. Patinsona sam mrzeo kad se pojavio, pa sam ga zagotivio posle nekih filmova, ovde me je nervirao kada nije Betmen, mada kontam da i nije on toliko kriv. O tehnikalijama je sve već rečeno, toliko je sve mutno i muljavo, da se može gledati na uređaju bilo koje rezolucije, dijagonale, u bilo kojem kvalitetu, potpuno je nebitno. Ne kažem da svi filmovi treba da budu oštri kao žilet, ali ovo je baš hipsteraj, kazna za oči. Forma noar detektivskog trilera mi se dopada, očekivanja su mi bila 0 pa se nisam razočarao. Ocena bi bila recimo 3+/5.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Fri Apr 22, 2022 7:57 pm

Meni su Riddler i onaj što ga glumi John Turturro i te kako upečatljivi.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Fri Apr 22, 2022 9:53 pm

Ridler kao mladi Vučić na faksu, smem da se kladim da je tako izgledao. Sad sam pogledao Nolanovog poslednjeg Betmena, tj. pokušao, ovaj je ipak bolji.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sat Apr 23, 2022 7:27 pm

Encounter (2021) sa Rizom Ahmedom nije sf film. Do sad su horore lažno reklamirali, sad je došao red i na druge žanrove. Svideo mi se u dovoljnoj meri, ali ovde vanzemaljaca nema, čisto da znate.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Wed Apr 27, 2022 1:33 pm

Opet ja sa sf-om, u nedostatku krštenih horora :D

I Am Mother (2019) sve, sve, ali me je kraj/zaključak zasvrbeo. Učinio mi se partijarhalnim, iako je robot, kao "majka", matrijarh. Valjda, kao u konzerva(tivnim) društvima, upravo starije žene perpetuiraju patrijarhalne norme i obrasce.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Thu Apr 28, 2022 8:35 pm

The Northman
https://www.imdb.com/title/tt11138512/
Krv, suze, blato. Rituali, životinjski instinkti, ponos. Umetnost. Bez mnogo kompromisa sa komercijalom.
Ovo je film koji ću pamtiti. Od mene devetka.
Vidim da su neki rivjuovi negativni ali ko ih šiša.

Editovaću komentar komentarom o kastingu. Nikol Kidman nekako ne pripada ovom vikinškom svetu, nekako mi se ne uklapa u taj univerzum.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Apr 28, 2022 10:30 pm

Samo mi je žao što nije napravio još jedan horor. Pogledaću, svakako.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Thu Apr 28, 2022 10:47 pm

Dybuk wrote: Samo mi je žao što nije napravio još jedan horor. Pogledaću, svakako.
Severnjak mi vraća veru u film. Pričaju da su serije preuzele primat i da je film mrtav ali ja ne želim to!

sad gledam filmografiju ovog Roberta Eggersa...tako mlad a tako puno odličnih filmova. Američka kinematografija ima budućnost!
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Fri Apr 29, 2022 7:20 pm

The Lighthouse
https://www.imdb.com/title/tt7984734/
Zanimljiv i atmosferičan film made bih rekao da je Eggers ovde išao malo i na blef. No, film je pre svega vizuelna umetnost a ovaj ispunjava visoke kriterijume. Malo me podseća i na evropski film, Godara recimo.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply