Severnjačka horor književnost

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Severnjačka horor književnost

Post by Truman » Sat Apr 09, 2022 9:44 pm

Kad završim par knjiga na lageru planiram da se nakon sto godina učlanim u biblioteku. Pošto volim krimi žanr hoću da ispravim nepravdu i bacim se na severnjačke autore.
Koje autore i posebno koje knjige preporučujete? Čuo sam za Jua Nesbea, šta prvo od njega da uzmem?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Severnjačka horor književnost

Post by ridiculus » Sun Apr 10, 2022 7:35 am

Znam za severnjačku (= skandinavsku) krimi-književnost, a za horor sam slabo čuo. Ili si to ubacio u naslov samo da bi privukao Dybuk? :D

Čitao Larssonov Millenium, što je verovatno najpoznatije delo žanra - za drugo ti ne mogu pomoći.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Severnjačka horor književnost

Post by Truba » Sun Apr 10, 2022 8:38 am

Ima ona pusti pravog unutra

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Severnjačka horor književnost

Post by Dybuk » Sun Apr 10, 2022 10:51 am

Samo sam gledala film koji je odličan, ali osim ovog autora ne znam ko još piše horor u Skandinaviji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Let_the_R ... In_(novel)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Severnjačka horor književnost

Post by Truman » Sun Apr 10, 2022 8:08 pm

ridiculus wrote: Znam za severnjačku (= skandinavsku) krimi-književnost, a za horor sam slabo čuo. Ili si to ubacio u naslov samo da bi privukao Dybuk? :D
Da, mislio sam na krimi književnost ali povuklo me nesvesno.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Severnjačka horor književnost

Post by Dybuk » Sun Apr 10, 2022 8:24 pm

Truki napisao klikbejt :dance:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Severnjačka horor književnost

Post by Truman » Sun Apr 10, 2022 8:32 pm

Ta severnjačka krimi književnost je dosta hororična...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Severnjačka horor književnost

Post by ex pistol » Sun Apr 10, 2022 9:07 pm

Pa, mnogi konvencionalni čitaoci taj mrak i teskobu vide kao horor, često se tu istražuju ubistva dece, potopljene trudnice i tako...

Ju Nesbe je možda čak i neka lajt varijanta, kakva god da su ubistva, on ima neki svoj stil, nije težak za čitanje.
Ako se uhvatiš njega, kreni redom, serijal sa Hari Huleom, pandurom koji sluša metal i cirka, odvojeni su slučajevi ali životnu hronologiju glavnog junaka ćeš bolje ispratiti, menja se on stalno, ja sam npr malo nešto čitao bez reda. Slepi miš je prva knjiga.

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Severnjačka horor književnost

Post by ex pistol » Sun Apr 10, 2022 9:46 pm

Od Šveđana preporučujem Jort-Rosenfelt duo, oni su pisali scenario za poznati Bron/Broen (Most). Prva knjiga njihovog serijala je Čovek koji nije bio ubica.
Gledajući Maru iz Istauna video sam mnoge specifične zavrzlame koje su mooožda i maznuli iz njihovih knjiga.

Booka je izdavala onog Islanđanina Arnaldura jebemligakakosona, njega su baš puno svi hvalili i čitao sam ali nisam oduševljen zapletima, njegovo pisanje je najozbiljnije dobro od ovih što sam iščitao, možda je tu i do valjanog prevoda.

I Kepler važi za facu u tim krugovima, imam njegovu prvu knjigu Hipnotizer čitaće se nekad, njega stalno u Vulkanima možeš da nađeš na onim 50% akcijama.

Post Reply