Starost: kako gledate na nju?

(dokolica dokolice. teme koje ne pripadaju ostalim podforumima)

Moderator: Dybuk

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Mon Feb 28, 2022 10:25 pm

Tužna i nedostojanstvena. Ne radujem joj se.
Možda ima optimističnijih mišljenja, dajte kakva god da imate.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Mon Feb 28, 2022 10:45 pm

Ravnodušan sam. Nisam imao neku fantastičnu mladost da bi mi mnogo nedostajala u starosti. Ili drugim rečima, nisam bio nešto ni sa 20 pa neću ni sa 60.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Mon Feb 28, 2022 11:15 pm

Ni ja nisam imala specijalno ludu mladost, ali nekako mi pozno doba 65+ baš bedak.

Imala sam dve babe koje su različito reagovale na život, obe su imale potomstvo. Jedna je nadživela muža i dvoje (od 4) dece pa onda odustala, druga odustala nedugo nakon smrti muža, deca živa&zdrava.
Kapiram da su to neke odrednice, šta je pokretač, obe su imale nekoga da ih "pazi" pod starost ali su okidači bili drugačiji. Ja nemam nikoga da me pazi pod starost i zaista ne želim da budem poslednja koja ostaje i gasi svetlo.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Mon Feb 28, 2022 11:38 pm

pa ono...nećeš skoro imati 65+. Tako da živi u sadašnjem trenutku, što bi new age gurui rekli.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Mon Feb 28, 2022 11:41 pm

Brzo to ide :(

Najteže je živeti u trenutku.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Mon Feb 28, 2022 11:48 pm

Ne znam da li dečaci ikad razmišljiaju o egzistencijalizmu? You should :)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Tue Mar 01, 2022 12:10 am

Dybuk wrote: Brzo to ide :(
Eh, ne ide baš tako brzo

Egzistencijalizam? Iskreno, zvuči mi kao neurotična zapadnjačka filozofija. Više volim istočnjake. Sad čitam Karmu od Sadgurua.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Starost: kako gledate na nju?

Post by Peca » Tue Mar 01, 2022 7:27 am

Svako od nas je u drugačijoj situaciji, te ima različit pogled na ovu temu verovatno. Ja lično maštam o tome da izvedem decu na put, da se osamostale, i da me strefi neka srčka. Ako mogu da otpecam na miru godinu-dve bilo bi lepo.

Što se tiče razmišljanja o starenju, trenutno sam u zanimljivoj situaciji obzirom da sam počeo da studiram tačno 20 godina posle završetka srednje škole. Zanimljivo je kad se nađeš sa klincima u istom - ravnopravnom okruženju, i tu čovek shvati da je 40 ipak priličan broj godina, praktično si već star. :mrgreen:
Ali generalno, nemam vremena da razmišljam o tome, pretpostavljam samo da ću se jednog jutra probuditi i shvatiti da imam 60. Ili se neću probutiti, što je svakako bolja varijanta.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Tue Mar 01, 2022 12:31 pm

Bravo Peco, nije lako ponovo sesti u klupu navr' 20 god.
Peca wrote: 40 ipak priličan broj godina, praktično si već star.
Da :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Starost: kako gledate na nju?

Post by Peca » Tue Mar 01, 2022 2:10 pm

Ma bilo teško u početku, sad sam se već uhodao, najveći je problem uskladiti obaveze i školu, ali ide nekako. Verovala ili ne, ima i starijih i to ne malo. Vidim da ima dosta mladih od 25-30god koji su završili srednje škole, zaposlili se i sad studiraju. Njima je lakše, jer većina njih nije još zasnovala porodice. Svakako se starosna struktura studenata dosta promenila u odnosu na neka prošla vremena, kao i sve ostalo što se promenilo.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Tue Mar 01, 2022 9:34 pm

Svaka podrška za obrazovanje u srednjim godina. Ja lično starost posmatram kroz prizmu godina, ne toga da li neko ima decu isl.
E sad, postavlja se pitanje kada počinje starost. Medicinski se spominju 70. i 75. godina života ali to verovatno važi za zapadni svet gde se duže živi. Kod nas imaš ljude od 55 godina koji žive kao starci.
Kao što rekoh, neće mi teško pasti starost jer nisam imao neku prelepu mladost.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Tue Mar 01, 2022 9:41 pm

Truman wrote: Svaka podrška za obrazovanje u srednjim godina.
Apsolutno, meni je to fenomenalno.
U pravu si za ovu razliku percepcije starosti, npr ovde stari ljudi i dalje uživaju u životu u 75-85 god. To kod nas nije slučaj i baš je velika stigma prema starim ljudima, penzionerima. U najboljem slučaju su nevidljivi, u najgorem - teret.

Sad, meni je kao ženi možda ova biološka neminovnost dodatno teška, muškarci generalno imaju duži "shelf life".

A na temu me je potaklo kako ponešto iz života, tako i video gde se od babe pravi devojka besomučnim šminkanjem naslovljen: od bakice do Kim Kardašijan. Depresivno. Mada se ja osećam starije od svojih godina još od 20tih :lol: :x
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Tue Mar 01, 2022 9:59 pm

Penzioneri na Zapadu i istočnoj Aziji najviše uživaju u životu. Skupili su parice, nemaju obaveza i putuju...ovde se muče da prežive ako uopšte i dožive te godine. Pitanje je kako će biti s mojom generacijom. Da li ću moći da živim od penzije i da li ću je uopšte doživeti.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Tue Mar 01, 2022 11:20 pm

Nekako se nadam da ću putovati dok god budem mogla. Paradoksalno, mrzim duga putovanja javnim transportom ali valjda ću se prilagoditi. Nemam obaveza ni prema kome u tom smislu, pa bi bilo dobro iskoristiti ako finansije dopuste. Volela bih da posetim deo USA pre starosti.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Wed Mar 02, 2022 12:34 am

I ja se nadam da ću putovati ostatak života. Ali za to je potrebno imati i sredstava i vremena.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Borat Odorović » Wed Mar 02, 2022 12:28 pm

Ako li previše gledamo u starost, onda starost krene gledati u nas. Oprezno s tim.
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Starost: kako gledate na nju?

Post by Dybuk » Wed Mar 02, 2022 1:20 pm

Starost gleda i čeka kako god okreneš, ako imaš neku varijantu da je prevarimo i ostanemo večno mladi (a da to nije recept "kluba 27"), javljaj :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Wed Mar 02, 2022 1:29 pm

Borat Odorović wrote: Ako li previše gledamo u starost, onda starost krene gledati u nas. Oprezno s tim.
Ja ni ne gledam. Živim svoj život i ne opterećujem se godinama.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Starost: kako gledate na nju?

Post by Truman » Wed Mar 02, 2022 1:29 pm

Dybuk wrote: tarost gleda i čeka kako god okreneš
Ne, starost ne postoji dok ne ostariš. Plašiš se bogeymana. Tako da ništa te ne čeka, to je samo fikcija u tvojoj glavi.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply