Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

(dokolica dokolice. teme koje ne pripadaju ostalim podforumima)

Moderator: Dybuk

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Sun Jan 16, 2022 9:36 pm

Ovaj moj lapsus sa čata me je motivisao da se zapitam...da li mediji previše utiču na nas temama koje nam nameću. Umesto što deo dana trošim na razmišljanje i čitanje o Novaxu, Vučiću, isl. zar ne bi bilo bolje da svoje misli okrenem ka drugim stvarima koje su vezane za moj lični život.

Imate li sličan osećaj da vam previše sati dnevno odlazi na razmišljanje o nametnutim temama?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Peca » Sun Jan 16, 2022 10:00 pm

Ne, jer skoro da i ne pratim. Ajde sad zimi možda malo više buljim u ekrane generalno, pa se provuče neki Novax Vučićević, ali čim sunce grane i drveće ozeleni, ćaozdravo, ni ne znam šta se dešava.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Sun Jan 16, 2022 10:11 pm

Zavidim ti. Mene je oduvek prirodno privlačila politika...Teško mi je sada da se oslobodim starih (loših) navika.
Ali pokušaću.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Dybuk » Sun Jan 16, 2022 10:41 pm

Ustvari, mene više smaraju komentari ljudi na portalima
Npr, sve što me ne zanima preskačem (tipa sudbina Dijane Hrkalović ili Vučićeve izjave) ali me glupost običnog sveta baš uznemirava.
Tek kad odem na neki odmor i putovanje shvatim koliko je apstinencija od vesti i reakcija lekovita

Sećam se da je Bata u svom stilu negirao uticaj medija na čoveka i stanovništvo, kompletna i neutemeljena glupost. Ljudi se ozbiljno trigeruju i mediji ozbiljno rukovode javnim mnjenjem.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Sun Jan 16, 2022 11:29 pm

Dybuk wrote: ali me glupost običnog sveta baš uznemirava.
I mene uznemirava. Ne treba lično shvatiti kad pročitamo neki idiotski komentar (a takvih je jako puno) ali s druge strane čovek se zapita među kakvim ljudima živi. Posebno kad je ispod vesti 90%+ retardiranih komentara. Onda stvarno poželim da zapalim.

Hajd ovako, pošto se kao bavim duhovnim napretkom javno sebi obećavam da ću u narednom periodu manje da razmišljam o društvenim i političkim dešavanjima (da ne kažem sranjima).
Za nedelju dana me slobodno pitajte kako mi ide u tom naumu. Ako skrenem sa staze biće me sramota jer ste me uhvatili u nedisciplini.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Sun Jan 16, 2022 11:43 pm

Za početak, obećavam sebi i javno da ću manje blejati na portalima. Takođe, dok šetam trudiću se da ne razmišljam mnogo o politici.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Dybuk » Sun Jan 16, 2022 11:51 pm

Forza Truki!

Samo da ne postaneš apolitičan ;)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Mon Jan 17, 2022 12:12 am

Dybuk wrote: Samo da ne postaneš apolitičan
Nikad! Na izbore se MORA izaći.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Beonegro » Mon Jan 17, 2022 6:13 am

Ovo je zapravo jedna jako dobra tema. Nije mi se učinilo tako sinoć, ali evo usput i potvrde da je jutro pametnije od večeri :mrgreen:

Ja imam potrebu da sebi konstantno objašnjavam svijet u kojem živim, i zato imam stalnu potrebu za informacijama, tako da ne mogu da zamislim da se isključim. Mediji naravno nisu jedini izvor (recimo užasno su površni, i to ne samo ovi naši đubretari, nego i mnogi nominalno respektabilni mediji iz anglofonog ili frankofonog svijeta), ali jesu bitan izvor.
Mediji naravno pokušavaju da formiraju naše mišljenje, i ja sa tim nemam nikakav problem. Prosto, da banalizujem, postoje mediji koji mi govore da je u Srbiji zlatno doba jer pokušavaju da me nagovore da glasam za vučića, i takve ne čitam, a postoje i mediji koji mi govore da je kineska politika ekspanzionistička i agresivna da bi mi prodali Ameriku kao alternativu, i sa time nemam apsolutno nikakav problem, moj svjetonazor je takav da u Americi ne bih bio pretjerano popularan među komšijama, ali bih u Kini definitivno bio u logoru sa Ujgurima.

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Borat Odorović » Mon Jan 17, 2022 12:00 pm

Beonegro wrote: Mediji naravno pokušavaju da formiraju naše mišljenje
A nisu baš toliko ambiciozni, mediji su pre svega fokusirani na mentol. Najlakše informisati/zabaviti mentol, nemaju mediji vremena da se zajebavaju sa formiranjem mišljenja/ukusa u onih koji kako tako savladali veštinu mišljenja. Izvali da je "kvalitet" vesti, muzike, zabavnih i kulturiška emisija... tu negde jednak, vrti se oko nula poJena. To može da upija samo neko sa manje od jedan kliker u glavi.
Meni malo problem što, koliko god to izbegavao, na kraju uvek saznam šta rade budale oko mene. Nema to, znanje je mama svih zajeba :dance:
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Beonegro » Mon Jan 17, 2022 1:30 pm

Borat Odorović wrote: Najlakše informisati/zabaviti mentol, nemaju mediji vremena da se zajebavaju sa formiranjem mišljenja/ukusa u onih koji kako tako savladali veštinu mišljenja.
Ne slažem se. Evo da zanemarimo režimske medije, i Vreme i NIN i N1 imaju ambiciju da utiču na mišljenje njihovih konzumenata.

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Borat Odorović » Mon Jan 17, 2022 2:41 pm

Pa da, pucaju na programiranje pismenijih Homera Simpsona, nije to ne znam kako zajebana nauka. Ne znači mi ništa to što su mi kao bliži od raznih pinkova i informorona, kad budem popaso foru da ih zanima objektivno izveštavanje i ne bave se manipulacijama, znaću da mi došlo doba za hoklicu i kanap.
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Mon Jan 17, 2022 3:21 pm

Beonegro wrote: Ja imam potrebu da sebi konstantno objašnjavam svijet u kojem živim, i zato imam stalnu potrebu za informacijama, tako da ne mogu da zamislim da se isključim.
Da, isti slučaj i kod mene.
Evo sad se borim sa samim sobom da ne posetim portale Blic i Kurir. To mi je višegodišnja (loša) navika.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Beonegro » Mon Jan 17, 2022 3:33 pm

Borat Odorović wrote: nije to ne znam kako zajebana nauka
Hmmmmm, jab' rek'o da može da bude i zajebana nauka, kad to radi The Economist ili Financial Times...

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Borat Odorović » Mon Jan 17, 2022 3:44 pm

Ja samo verujem u jedan i jedini Peckham Echo 8-)
Image
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Borat Odorović » Mon Jan 17, 2022 3:55 pm

Oni su pisali o braći Driskol kad niko nije smeo ni ime da im pomene!
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Dybuk » Mon Jan 17, 2022 3:57 pm

Blic i Kurir i ne treba da posećuješ :P

Recimo, ja odbijam da kliknem na link Aloa ili nedobog In*ormera.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Mon Jan 17, 2022 4:50 pm

Razmišljam se samo da idem na mondo (mada znam dobro ko im je vlasnik) i na b92 biz (takođe znam ko su i šta su ali me zanimaju vesti iz ekonomije i biznisa).
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Dybuk » Mon Jan 17, 2022 6:29 pm

Isti nivo, posebno Mondo.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Uticaj medija na našu svest i svakodnevni život

Post by Truman » Mon Jan 17, 2022 6:41 pm

Znam, ali neke stvari (posebno iz ekonomije) hoću da znam. Možda bi trebalo više da čitam Danas mada ne znam koliko oni pokrivaju tu temu.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply