Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

(dokolica dokolice. teme koje ne pripadaju ostalim podforumima)

Moderator: Dybuk

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

Post by Al'Eksandar » Fri Mar 20, 2020 6:41 pm

Otkad sam se zaposlio, pišem 10,000 reči na engleskom nedeljno, pa to dosta znači i za osećaj za gramatiku i za vokabular (prirodno je da bez vežbe zarđaš). Uglavnom su to neki kvazistručni BS-blef tekstovi, ali recimo imam i ovu pričicu. Naravno, nisam nikad živeo u NYC, lupetanje i sprdnja, ali ovo mi je jedan od dražih uradaka za ovu firmu. Prava poenta teksta je u reklami, i oni ne treba ovako da se pišu kao priče, ali tad sam bio tim lider (u međuvremenu me smorilo, a i ne plaća se adekvatno), pa mi se moglo :twisted:

Inače me jezik zanima kao izražajno sredstvo, nije mi bitno kako funkcioniše "ispod haube". Vodim se pravilom - ako dobro zvuči, dobro je. Zato su mi na faxu predmeti tipa morfologija i sintaksa bili dosadnjikavi. Mada mi je ubedljivo najteži i najgori predmet drugi strani jezik, francuski (Dybuk, no offence :D)

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

Post by Dybuk » Fri Mar 20, 2020 6:43 pm

Al'Eksandar wrote: najteži i najgori predmet drugi strani jezik, francuski (Dybuk, no offence )
Top
None taken :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

Post by Dybuk » Thu Apr 09, 2020 5:24 pm

eng.jpg
eng.jpg (35.63 KiB) Viewed 2579 times
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

Post by Dybuk » Sat Nov 28, 2020 10:03 pm

Odemo danas kod prijatelja iz Srb koji su se takođe doselili u Pariz, i baš ne mogu da se otresem utisku. Dete of nepunih 8 god ide u englesku školu - skorije krenulo i u francusku, gledam knjižicu na engleskom koja je školska lektira. Braćo, nema tu My name is Jill, hello, taj vokabular je bukvalno nivo naših 13-14godišnjaka :shock: Koliko malo znamo i koliko smo nazadni.
Treba, doduše, naglasiti da su ovo neke internacionalne škole sa britanskim učiteljima, a takođe, i da Francuzi, ukupno gledano, svi uče Engleski i da ih mrzi da jbn beknu 2 reči kasnije u životu. Wasted opportunity.
Ne znam, prilično sam fascinirana nivoom štiva za 2. razred osnovne. Sa takvim se rečnikom retko ko od nas sreće u svakodnevnoj komunikaciji.
I live in the weak and the wounded, Doc

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

Post by Truba » Sun Nov 29, 2020 2:21 pm

To je preseravanje
Shvacam.normu
Ali ako neces koristiti jezik u zivoj raspravi...ne treba ti vise od 200 rijeci niti gramatika...nista
Osim toga djeca lako uce
Ali i zaboravljaju

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šprahenzi Ingriš? (jezičke nedoumice)

Post by Dybuk » Sun Nov 29, 2020 2:31 pm

Mali speluje bez greške, ja sa 8 godina nisam znala ni sva slova azbuke, štonovele. Od mene respekt, mada je možda dete dodatno talentovano, ne znam.
200 reči je ništa, sa tim nema šta da tražiš u komunikaciji. Mada se Tramp snalazi i sa svojih 100 :lol: A reči bez poznavanja gramatike su potpuno besmisliene.

Meni uvek fali vokabulara, uvek.
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply