Audioknjige

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Audioknjige

Post by ridiculus » Fri Sep 30, 2022 7:50 pm

Jel ih koristi neko? Meni su daleko praktičnije od elektronskih knjiga. Kad čitam kod kuće, uzmem fizičku kopiju. A kad sam napolju, slušanje je bolje rešenje.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Audioknjige

Post by Truba » Fri Sep 30, 2022 9:58 pm

0 preslusanih

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Audioknjige

Post by ridiculus » Sat Oct 01, 2022 10:49 am

O, Trubo, dobro je dok broj nije negativan!

Slušam ovih dana odabranu poeziju jednog od najvećih, Alfreda Tennysona, u izvođenju Michaela Penningtona, kojem se klanjam do centra zemlje.

Zbog takvih stvari se bojim da počujem nešto na srpskom. Britanska pozorišna škola je po mnogo čemu najbolja na svetu, a čitanje poezije, ili pak izvođenje audio- ili radio-drame je dobar pokazatelj zašto. Drugim rečima, kada se naviknete na to, navikavate se na vrlo visoke standarde.

(Harold Bloom jednom reče da Britanci imaju najbolje glumce na svetu, i najgore režisere. Pričao je o pozorištu. Ne znam dovoljno o ovim drugima da bih imao čvrsto mišljenje, ali ta rečenica me nasmeje svaki put kada je čujem. Ima tu nečeg. :D )

Ali nije u pitanju samo poezija ili drama. Alice's Adventures in Wonderland, koju čita Miriam Margolyes, ili A Christmas Carol sa glasom Patricka Stewarta su takođe praznici ne samo za um ili dušu, već i za uši. Isto važi za mnoga druga prozna ostvarenja koja čitaju tespijanski glumci (= glumci pozorišne, šekspirovske tradicije).

Ali moram da naglasim: audio-knjige nisu potpuna zamena za čitanje. Pružaju nam dimenziju koja se pri solo čitanju ne može videti, ali imaju svoj ritam, koji morate ispratiti. Ne dozvoljavaju vam da se opustite i promislite o onome što ste čuli. (Pauziranje posle svake rečenice zaista nije praktično, i ne doprinosi iskustvu već ga guši.) S obzirom da mi engleski nije maternji jezik, često zahtevaju potpunu koncentraciju (u zavisnosti šta slušam, naravno).

Ali zato imamo i razne audio-emisije/podkastove, koje možemo slušati opuštenije.

Moj izvor za sve ovo je Audible, Amazonov audio-servis. Nisam baš srećan što bogatim Bezosa gde god da se okrenem, ali ne znam za dovoljno dobru konkurenciju.

Uprkos ovome što sam gore rekao, uprkos bojazni, tragam za nekim dobrim izvorom na srpskom.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Audioknjige

Post by ridiculus » Sat Apr 15, 2023 8:21 pm

Evo, za praznične dane, spoj jedne od meni omiljenih pesnikinja (ili čak pesnika uopšte) i jedne od meni omiljenih glumica (glumaca uopšte? bar mlađih).

Christina Rossetti i Eva Green. Fascinantno je da Green nije Britanka, a izgovor joj je savršen (bar za moje nesavršene uši)

https://youtu.be/1i0kwL4UMVg

Post Reply