Nebeletristika

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Nebeletristika

Post by ridiculus » Wed Jun 15, 2022 5:38 pm

Dybuk wrote: Da, beletristika, fikcija, za ostalo ako hoćete otvorite temu.
I tako... :dance:

https://www.c-span.org/video/?176255-1/depth-harold-bloom

Ne mogu da postavim sam video u poruku - pošto je u pitanju manje poznat sajt - pa sam dao link. Book TV je predstavio mnoge intervjue sa ljudima iz politike i društvenih nauka, ali ne puno sa književnim ličnostima. Harold Bloom je, naravno, najčuveniji američki književni kritičar svog vremena, i umro je pre neku godinu. Nažalost, i u ovom dugačkom intervjuu, koji je iz 2003, još je bio u fazi oporavljanja od bolesti, i ponekad mi je bilo tužno da ga gledam takvog.

S druge strane, Blooma treba slušati (čak i kad jedva sklapa rečenice), jer je uvek pun uvida i anegdota. I ovaj gornji link je put ka tri sata razgovora sa njim.

On je čovek koji je mogao da pročita i do 1000 stranica na sat; čovek koji je zapamtio skoro svaku pesmu koju je ikad čuo (a čuo ih je... mnogo!); čovek koji je čitao na nekoliko jezika (engleskom, francuskom, i hebrejskom zasigurno, pretpostavljam i španskom, ruskom ne, za drugo ne znam); čovek koji je jedva koristio računar, pa čak i pisaću mašinu, ali koji je čitao čak i van posla i dok običan svet spava, odbijajući da ode u penziju, i predavajući sve do svoje smrti u 90-oj godini života; čovek koji je poznavao druge čuvene ličnosti, igrajući šah sa Nabokovim i razvijajući prijateljstvo sa Ursulom Le Gvin, iako se nikad nisu sreli.

Bloom se bavio mnogim oblastima književnosti i, čak, kulture, ali glavni fokus je bila poezija, rekao bih. Šta god neko mislio o njemu i njegovim pogledima, u poeziji je nezamenljiv. Antologija koju je on priredio, The Best Poems of the English Language: From Chaucer to Robert Frost je najbolja te vrste koju sam video, što zbog izbora, što zbog njegovih uvoda i objašnjenja.

Započeo je kritičku karijeru proučavajući pesnike romantizma. Oduvala ga je knjiga Northropa Frye-a, Fearful Symmetry (1947), u kojoj ovaj analizira poeziju Williama Blakea. Kasnije je krenuo u sopstvenom kritičkom pravcu, koji se formira sa The Anxiety of Influence početkom 70-ih, gde postavlja temelje svoje teorije uticaja (u poeziji, ali i drugde).

Mnogo knjiga je napisao, a još više ih je priredio. Između ostalog, pisao je dosta o Šekspiru, pisao je o Bibliji - na primer, u knjizi The Book of J iznosi tezu, nikad dokazanu ali nikad ni pobijenu, da je pisac uvodnih delova Starog zaveta, to jest Tore, bila žena na vrlo visokom položaju na Solomonovom dvoru. Napisao je kontroverzni The Western Canon, gde je odbacio sva tumačenja književnosti zasnovana pre svega na ideologiji i politici identiteta; napisao je knjigu Genius, gde je uzeo 100 genija iz književne sfere i podelio ih na deset grupa po deset prema sefirima (množina sefirot, jednina sefirah, božji atributi ili faze kreacije) iz kabale. Napisao je još mnogo toga, ali ovo je samo mali uvod, i naglasak je pre svega na ovom intervjuu u ponuđenom videu.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Nebeletristika

Post by ridiculus » Tue Jun 21, 2022 5:57 pm

Pošto sam pomenuo knjigu Genius od Blooma, evo i kratkog primera kako je ova organizovana.

3. sefira po kabali se zove binah, "otvorenost uma", i u tu kategoriju je Bloom ubacio 10 pisaca koje on smatra genijima, u dve grupe po 5, a da ih taj princip povezuje.

U prvoj podgrupi su: Niče, Kirkegor, Kafka, Prust, Beket.

U drugoj podgrupi su "neki od najvećih evropskih dramatičara": Molijer, Ibsen, Čehov, Vajld, Pirandelo.

Interesantno, zar ne? Niče zajedno sa Kafkom. Definicija "genija" je na samom početku knjige. Ali treba naglasiti da Bloom nije odabrao sto najvećih na literarnom polju - čak ni po nekom najsubjektivnijem kriterijumu - već 100 koji zadovoljavaju strukturu koju je zacrtao. Tako da ni on sam ne misli da su svi koji se pojavljuju na listi veći od svakoga ko nije prisutan.

Kako rekoh, sve su ličnosti vezane za književnost - drugim genijima se ova knjiga ne bavi - ali ima ih i nekoliko koje mi danas više posmatramo u religioznom kontekstu, a tu je i Sokrat, koji je propovedao ili podučavao usmeno.

A moju pažnju je u međuvremenu privukla sledeća knjiga, za koju znam odavno, ali pre neki dan sam imao domaće izdanje u rukama:

Image

Ovo se smatra jednom od najznačajnijih istorijskih knjiga ikada napisanom, i planiram da je pročitam što pre.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Nebeletristika

Post by ridiculus » Tue Jul 19, 2022 6:14 pm

Vide li neko ovo?

1001 film koji moraš da vidiš pre nego što umreš

Prevedeno na srpski; cigla od knjige, oko 1000 stranica. Imao sam je u rukama. Okrenuo sam nasumice stranu, kad ono Rear Window (Hičkokov, naravno)! Cool. Okrenuh nasumice i drugi put kad ono My Man Godfrey! Coool!

User avatar
Truman
Posts: 4462
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Nebeletristika

Post by Truman » Tue Jul 19, 2022 6:26 pm

Ne, mada voleo bih je posedovati.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Nebeletristika

Post by Dybuk » Tue Jul 19, 2022 6:35 pm

Mislim da jesam, ili nesto slično.

Koliko me nervira obraćanje publici/klijentima/mušterijama u 2. licu jednine!
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4462
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Nebeletristika

Post by Truman » Tue Jul 19, 2022 6:37 pm

Dybuk wrote: Koliko me nervira obraćanje publici/klijentima/mušterijama u 2. licu jednine!
Ja volim kad mi se obraćaju sa ti u prodavnici i na sličnim mestima jer znači da još uvek delujem mladoliko. :lol:
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Nebeletristika

Post by Dybuk » Tue Jul 19, 2022 6:54 pm

Ne individualci ili prodavci, nego kompanije. Na reklamama ili...naslovima knjiga koje pretenduju da su ozbiljne.

Inače, napisali su "din" pogrešno, ovo nije malo ćirilično "d" nego latinično "g". Na sajtu izdavačke kuće :doh:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4462
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Nebeletristika

Post by Truman » Tue Jul 19, 2022 7:12 pm

Hm, zanimljivo zapažanje. Meni je to ok ako se obraćaju mlađoj publici. Mada opet, ako nešto pretenduje da bude ozbiljno, da...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Nebeletristika

Post by ridiculus » Tue Jul 19, 2022 7:47 pm

Danas su izdavači u proseku očajni i prevodi su još očajniji, ali podesio sam očekivanja prema tome. Knjige originalno napisane na engleskom nabavljam na engleskom, kad mogu. Za druge jezike mi je već svejedno, i lakše mi je da uzimam domaća izdanja.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Nebeletristika

Post by ridiculus » Wed Sep 14, 2022 7:26 pm

Imao sam prilike da dublje prelistam ovu knjigu, 1001 film koji moraš da vidiš pre nego što umreš. Postoji još nekoliko sličnih, a među njima mi je poznata Have you seen...? od Davida Thomsona.

Prednosti ove prve su uglavnom vizuelne prirode; filmovi su predstavljeni uz svoje postere, a ponekad i uz koji kadar iz njih samih. Mnogi imaju celu stranicu na raspolaganju, ali drugima je data samo polovina; odabrani, pak, imaju i dve strane da se na njima rašire (mada je jedna uvek posvećena nekom kadru).

Prednost druge knjige je što je sve u njoj napisano plod iskustva i ukusa jedne osobe, a ta osoba je Dave Thomson. 1001 film... je ipak delo filmskog komiteta, a, kao što ide drevna mudrost, "mnogo babica, kilavo dete". Jasno je da može dete ispasti kilavo i sa jednom babicom, ali ipak, Thomson je jedan od najcenjenijih istoričara filma, i ne bez razloga.

Mnogi filmovi su u obe knjige, iako Thomson ne pokušava da napravi kanon najboljih filmova (po čijem god ukusu ili merilu), već ubacuje i nekoliko koji su na njega ostavili izrazito negativan utisak - njegova knjiga ima podnaslov A Personal Introduction to 1,000 Films Including Masterpieces, Oddities, Guilty Pleasures and Classics (with Just a Few Disasters).

Još jedan problem (uglavnom kod prve knjige, s obzirom na prirodu poduhvata) je uključivanje filmova iz godina koje prethode samom objavljivanju. Dakle, imamo i pregršt filmova iz ovog veka. Ne verujem u "moderne klasike", ne u tom smislu, ne u mogućnost procenjivanja aktuelnosti. Ali mislim da neki relativno stariji filmovi mogu da ponesu tu čast. Fargo je primer koji se nalazi u obe knjige, i nemam zamerku na njega.

Razmišljajući o ovome, setio sam se Thomsonovog stava da povezuje zlatno doba Holivuda sa romantičnom komedijom, a ne - kako je prvobitno bio usmeren - sa noarom. Apsolutno! To je slika i prilika američkog ideala, a svi oni režiseri i filmovi od kasnih 60-ih pa naovamo, koliko god ih voleli, nisu ništa drugo no opadanje, žal za idealom koji je izdan, ili je propao, izbledeo, ili preminuo. Živela komedija!

Dakle, Lubitsch i njegov "učenik" Wilder, Howard Hawks, Preston Sturges, pa čak i Gregory La Cava i Stanley Donen - da pomenemo samo presek skupa najvećih i skupa onih koji su mi pali na pamet - to su režiseri koje treba više gledati.

Mogli smo o svemu ovome i na forumu o filmu, ali ovaj topik je još nejak, treba mu poguraj. :)

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Nebeletristika

Post by ex pistol » Tue Sep 27, 2022 11:32 pm

ridiculus wrote: Dakle, imamo i pregršt filmova iz ovog veka
Izdanje na engleskom 1001-og filma koje pikiram godinama već da uzmem ima izgleda pravilo da sa svakim novim izdanjem mora da se ubaci neki film iz prošle godine i to na naslovnu stranu (!) pa tako imamo sad Teneta na naslovnoj strani a pre toga su bili npr 12 years slave, Life of Pie...

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Nebeletristika

Post by ridiculus » Mon Oct 31, 2022 5:23 pm

Sledi nekoliko meni interesantnih knjiga.

Prvo, evo jedne od najuticajnijih knjiga (na mene) o istoriji književnosti i umetnosti koju sam pročitao - možda i najuticajnije. Ne bavi se toliko samom književnošću koliko književnom teorijom, u sklopu šire teorije umetnosti, i uticaju koji je romantizam izvršio na naše današnje shvatanje umetnosti. Kažem "današnje", iako je ova knjiga prvi put objavljena pre 70 godina; ali njen autor, američki profesor M.H. Abrams, pravi presek svih književnih teorija do tada, koji se može proširiti (s manjim modifikacijama, možda) i do danas. A iz ovog sledi i dilema koju je Dybuk jednom postavila u vidu pitanja: "Možemo li razdvojiti umetnika od dela?" Pretpostavljam da eksplicitni odgovor na to ne postoji, osim "Zavisi od umetnika i od dela."

Image

Image
Image

Image

"Ogledalo" i "lampa" su metafore duha; um je pre romantizma bio ogledalo sveta koji okružuje čoveka, s romantizmom dolazi ideja o umu kao lampi koja daje svojstva svetu koji okružuje čoveka. I glavna teza ove knjige je da je to najznačajniji odmak od kritičke tradicije ikada, sa čime se potpuno slažem.


Abramsov učenik je bio Harold Bloom, o kome sam već pisao pa ovaj put neću. On je ovde karika između ove i sledeće knjige, koju je napisala njegova učenica, Camille Paglia, i koja takođe donosi dosta od duha romantizma, iako je ovaj put tema seksualnost u zapadnoj umetnosti, računajući i poeziju.

Image

Image

Image

Post Reply