50 najboljih horor romana svih vremena - komentar

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

50 najboljih horor romana svih vremena - komentar

Post by ridiculus » Sun Apr 17, 2022 10:48 pm

Za ovu listu znam preko McEvoya, za koga već znate da ga pratim, a pomislio sam da bi ova tema bila najzanimljivija Dybuk (kojoj moramo povremeno da laskamo i prinosimo darove, jašta) od svega što je on snimio. Tačno je i da on nije stručnjak za taj žanr, ali zna neke stvari iz opšte književnosti koje malo stručnjaka za horor zna, pa to može da pomogne.

https://youtu.be/ssmjMy1hIeE

Originalna lista je ovde, i romani su složeni hronološki:

100 Best Horror Books

On govori o 50 romana, iako lista sadrži 100, i to je u redu, jer su drugih 50 mesta vrlo sumnjive reputacije, budući da je sve od 2005. naovamo. Pretpostavljam da je odrednica "roman" bila razlog zašto recimo nema Kralja u žutom (koji je zbirka priča).

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

50 najboljih horor romana svih vremena - komentar

Post by Dybuk » Mon Apr 18, 2022 10:24 am

ridiculus wrote: a pomislio sam da bi ova tema bila najzanimljivija Dybuk (kojoj moramo povremeno da laskamo i prinosimo darove, jašta)
Hahaha, da umirite Dybuka :mrgreen:

U prvih 50 sam nešto pročitala a nešto pogledala (ekranizacije), drugi deo liste vrlo slabo. Nešto mi deluje "tanka" lista kvalitativno, ali ja nisam veliki čitač pa ne mogu da sudim sa autoritetom.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

50 najboljih horor romana svih vremena - komentar

Post by ridiculus » Mon Apr 18, 2022 11:20 am

I meni deluje kvalitativno slabo, ali samo zato što ima jako puno novog, i teško mi je da poverujem da ima toliko dobrog a novog. :twisted:

Inače, tu je Bredberi i Something Wicked This Way Comes, i to je skoro pa dovoljno. :liar: Možda to nije baš horor u pravom smislu, ali meni je odlično.

Vidim i da je Truman otvorio temu o Širli Džekson, i to je pohvalno.

Što se tiče Frankenštajna, taj roman mi je sve bolji kako vreme odmiče. Nekada davno smo ga čitali kao dečju književnost, omladinsku književnost, horor književnost, ili naučnofantastičnu književnost, i svašta nešto - ali ono što stvarno jeste je vrhunska književnost.

Kao jedan od ljudi kojima je The Exorcist omiljeni horor film, ne mogu da se ne osvrnem na Blatijev roman, koji nisam čitao, ali McEvoy kaže da je slabiji od filma. Što mi je normalno, ili bismo više slušali o njemu, ne o filmu.

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

50 najboljih horor romana svih vremena - komentar

Post by Dybuk » Mon Apr 18, 2022 12:03 pm

ridiculus wrote: Vidim i da je Truman otvorio temu o Širli Džekson, i to je pohvalno.
Dobra je Širli, samo što roman We Have Always Lived in a Castle nije horor, više triler (vidim da su još neki naslovi barely horor). Moderna ekranizacija je inače jako loša.

Drugo, mogli su da uključe i Pet Sematary. Popi Z Brajt je dobra, ali čitala sam samo par priča koje je napisala.
Kad su već ubacili gomilu modernih i meni nepoznatih naslova, red bi bio da se našlo mesta za The Strain.
Ambrouz Birs je pisao kratke priče ali je sjajan horor pisac, baš kao i Rus Leonid Andrejev.
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply