Šta čitamo?

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Sat Feb 25, 2023 6:27 pm

Dybuk wrote: Nije on pisao horor, strašne u smislu odlične.
tako reci!
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Tue Mar 21, 2023 3:28 pm

I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Tue Mar 21, 2023 11:56 pm

Dovrših Ženu sa stepenica. Osrednji roman Bernharda Schlinka o nekom slabiću koji 40 godina traži ženu koju boli q za njega.

Sad nastavljam sa Transurfingom, izuzetno zanimljiv sistem.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Šta čitamo?

Post by ridiculus » Thu Mar 23, 2023 4:01 pm

Dybuk wrote: Ovo će zanimati ridiculusa
Heh, pogodila si u centar.

Zapravo, znam za Lionel Shriver, gledao sam neke njene govore i diskusije, iako je nisam čitao. A baš ovaj video sam primetio pre neki dan, i označio ga za kasnije gledanje.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Thu Mar 23, 2023 4:22 pm

;)

We Need to Talk about Kevin je jedino što sam čitala, i zaista je fantastična knjiga.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Šta čitamo?

Post by NGboo » Sun Apr 16, 2023 9:38 am

Pročitao P5 - Poslednje pesme političkih pigmeja Pindostana , zbirku pet priča Viktora Peljevina. Evo jednog citata (iz priče Nekropandur) koji kao da opisuje srpsku političku scenu:

„Pokušavao je da utiče na tehnološka pitanja, uprkos potpunoj nekompetentnosti u toj oblasti. I zahtevao je da se njegovi nalozi bespogovorno izvršavaju.“

... i malo sušte istine o medijima:

„U suštini, čime se zapravo bave savremeni mediji? Oni nam ili ispiraju mozak po političkoj narudžbini (istina, u ovom slučaju te komponente nema) ili se trude da ubace u našu svest psihičke viruse koji će nas naterati da kupujemo svakojako smeće koje nam nije potrebno. I medijske radnike zapravo zanima samo jedna stvar – da zapište što je moguće prodornije, ne bi li bar na nekoliko sekundi zaoštrili ljudsku pažnju i uspeli da natovare tuđi um vrednosnim kodom koji je platila razna fukara. Ne čudi što se svaka vest o zaista jezivom događaju jednostavno izgubi u viru te žute pene.“

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Sun May 07, 2023 9:12 pm

Psycho-Cybernetics...vrlo zanimljiva knjiga o self-imagu i reprogramiranju.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Tue May 30, 2023 1:23 am

Krenuo da čitam Ljude sa četiri prsta. Otprilike očekivano, opisuje taj ljudski talog kriminalnog miljea Nemačke, vrv 70-ih. Tekst je gust i nije ga tako lako pratiti.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Šta čitamo?

Post by ex pistol » Mon Jun 12, 2023 9:45 pm

Ništa skoro da ne gledam od serija i filmova u poslednjih mesec, dva, potpuna blokada :lol:
ali zato se čita fanatično
sasvim slučajno se poklopile tematski i naređale neke knjiške, a tema je uglavnom Pariz i snalaženje po istom, prljavština, alkoholisanje, niži staleži, kurve, pisci, šljakeri, umetnici
Henri Miler - Mirni dani na Klišiju
Orvel - Niko i ništa u Parizu i Londonu
Damir Karakaš - Sjajno mjesto za nesreću

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Mon Jun 12, 2023 10:53 pm

Hehehe
Dobar je Orvelov roman.
I live in the weak and the wounded, Doc

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Tue Jun 13, 2023 9:04 am

predivan roman... tako lijepo opisuje kao da sam s njima
isti je i u ratu kad je bio kao da si s njim u sukobima 1936

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Fri Jun 16, 2023 4:18 pm

Poslednja seansa, Agata Kristi
Lepa mešavina krimi priča koje deluju kao natprirodne i onih sa supernatural elementom. Ove druge mogu da se porede sa radovima kvalitetnih pisaca horor žanra.

Idem sutra u biblioteku da vratim Bulatovića pa ću da vidim šta ću da uzmem.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Šta čitamo?

Post by ridiculus » Mon Jun 19, 2023 7:53 am

Il Gattopardo (Gepard) italijanskog pisca Đuzepea Tomasija di Lampaduze, kome je to jedini roman, objavljen 1960. Tek sam ušao u njega par desetina stranica, ali jasno je, čak i kroz prevod, da je stil maestralan.

A prevod u ovom, hrvatskom izdanju je star oko 40 godina. Meni je tako zapalo u biblioteci iako postoji i srpsko izdanje, negde sa kraja prošlog milenijuma. U knjizi se može naći nečiji komentar, upisan hemijskom olovkom: "Da li uopšte postoji neko ko je ovu knjigu pročitao?"

Knjiga je deo edicije Talijanski roman u 10 knjiga, a postojale su one i za druge nacionalne književnosti.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Mon Jun 19, 2023 10:56 am

imam cijeli komplet ali čitao sam samo moraviju i onog Tatarska pustinja
ali sam gledao istoimeni film koji je pravo dobar
čak ga se i sjećam

preporuka za tatarsku pustinju

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Mon Jun 19, 2023 11:30 pm

Gledao sam film Gattopardo, valjalo bi pročitati i roman.
Da, i ja sam čitao Moraviju i DIna Bucatija.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Tue Jun 20, 2023 8:42 am

Čak sam i ja čitala Bucatija. Dobar je.

Kad smo kod Talijana, preporučujem Usamljenost Prostih Brojeva, Paula Giordana.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Tue Jun 20, 2023 6:17 pm

Dybuk wrote: Kad smo kod Talijana, preporučujem Usamljenost Prostih Brojeva, Paula Giordana.
I ovo će da ide na listu.

Sada čitam Smrt u ružičastom Đorđa Bajića. Reč je o modernom krimi trileru. Likovi su standardne pojave srpske stvarnosti. Silikonske žene mafijaša, mafijaši, korumpirani političari, tabloidni novinari i pokoji dobri policajac. Stil je konvencionalan a moja konačna ocena ovog dela zavisiće od raspleta, tj. rešenja slučaja. Vidim da je Bajić pisao seriju romana o inspektoru Limanu, od ovog utiska zavisiće da li ću nastaviti da ga čitam.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Sun Jun 25, 2023 3:02 pm

Uzeh juče Geparda iz biblioteke, pređoh već trećinu. Roman pisan kompleksnim klasičnim stilom sa puno opisa i detalja. Nakon što sam čitao neki domaći krimić ovo zahteva mnogo više pažnje i korišćenja mozga. Definitivno mi je dobro došlo da se vratim zahtevnijem delu. Sad da vidimo da l će dvoje mladih da se uzmu. :dance:
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Šta čitamo?

Post by ridiculus » Mon Jun 26, 2023 8:17 pm

Pročitaćeš pre mene! :D

Nemam toliko vremena ovih dana, ali završiću verovatno do kraja nedelje.

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Šta čitamo?

Post by ex pistol » Mon Jun 26, 2023 10:09 pm

...

Post Reply