Algernon Blackwood

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Algernon Blackwood

Post by Truman » Sun Jan 20, 2019 9:02 pm

Tek nedavno sam naišao na njega i imao prilike da pročitam tri duže priče ( Vendigo, Vrbe, Spuštanje u Egipat ). Jedan od najvećih pisaca horora, ko voli Lavkrafta voleće i njega. Razlika je samo u stilu, jer Blekvud jezovitost gradi blago i postepeno, kod njega sami događaji nisu toliko izraženi.
Jeste li čitali šta od njega? Ne znam koliko je prevođen na hrvatski, na srpskom je tek ove godine izašla zbirka sa te ti priče.

Da spomenem i zbirku priča 'Drevna svetla' u izdanju Orfelina. Ovde je izbor na najboljim kratkim pričama, sjajne misterije...topla preporuka.

Ево теме и о једном од најбољих писаца хорора у историји иако не толико славних...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Algernon Blackwood

Post by Mhejl » Sun Jan 20, 2019 9:07 pm

čitao na engl vrbe i vendiga, oduševio se, onda kupio orfelinovo izdanje koje mi je odlično ako izuzmemo da me je spuštanje u egipat epohalno smorilo - kontam da je priča na svoj način odlična, shvatam šta je htio da uradi, ali meditacije o prolaznosti sadašnjosti spram slojeva arhetipske starine u obliku poezije u prozi nisu za mene.

Sem toga, čitao sam the man whom the trees loved, odlično, zaista odlično, pogotovo u dvosmislenom prikazu strasti/opsesije, vitalnosti prirode/mračnih paganskih sila. Svoje osnovne teme intrigantno razvija kroz sve što sam pročitao, da kažemo, drži se idejne linije.

čitao sam na engl jednu priču iz drevnih svetala - mislim valley of the beast - ali to se nabavi kad stignem, ne žuri mi se.

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Algernon Blackwood

Post by Truman » Sun Jan 20, 2019 9:12 pm

Надам се да ће Орфелин наставити да га издаје.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Algernon Blackwood

Post by Dybuk » Sun Jan 20, 2019 11:14 pm

Kupila Vrbe, dok sam još slušala Gulove preporuke :P
Naslovna i Vendigo su mi se najviše svidele.
Fin, atmosferičan sporogoreći horor.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Algernon Blackwood

Post by Mhejl » Sun Jan 20, 2019 11:26 pm

Image

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Algernon Blackwood

Post by Dybuk » Sun Jan 20, 2019 11:30 pm

:lol:
NEVER
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Algernon Blackwood

Post by Mhejl » Sun Jan 20, 2019 11:40 pm

al zavodnik mu, inače i mimo šale, uopšte nije loš, ima odličnih dionica (ako možeš da podneseš činjenicu da je narator copi/pejstovani gul sa svim njegovim... idiosinkrazijama). sad mi je knjiga kod jednog druga koji toliko voli gula da je htio originalno da je iskoristio kao podmetač za sto, slao mi slike kako ju je bacio u kantu za smeće, na kraju je pročitao, dao 7/10 i ućutao se. :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Algernon Blackwood

Post by Dybuk » Sun Jan 20, 2019 11:47 pm

Eh, šteta što nas zosko napusti, inače bismo mogli da raspredamo o Embrouzu Birsu.

Naćeraćete me da povadim big gunz :twisted:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Algernon Blackwood

Post by Truman » Mon Jan 21, 2019 2:36 am

Од гула ми је Наживо боље, прави окултни хорор. Заводник онако...млакушно.
Да, и мени је жао што нема мог омиљеног хрватског форумаша. :mrgreen:
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply