Šta čitamo?

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

ridiculus

Šta čitamo?

Post by ridiculus » Tue Jul 19, 2022 8:17 pm

Truba wrote: Gul je iz arapske tradicije
A nazgul je od tolkina

Nije dosljedno
Znam, strašno. A još i estetska namera nazgula (šatro) kod Tolkina nije bila izazivanje strave... :D

Truman

Šta čitamo?

Post by Truman » Sat Jul 30, 2022 10:58 pm

E.S. Eloahel - Gnostički okultizam

Zanimljiva knjiga mog poznanika...bazira se dosta na radu Zlatne zore i Alistera Kroulija. Ima nekih kvalitetnih uvida i tehnika. Inače, E.S. je pravi posvećenik okultizma koji je ceo život posvetio tom radu.
Zabran nekom da a nekom uzme.

There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truman

Šta čitamo?

Post by Truman » Mon Sep 12, 2022 3:16 pm

Upravo dovrših Špijuna Džona Le Karea. Najbolji roman iz ovog žanra koji sam do sada čitao.
Zabran nekom da a nekom uzme.

There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus

Šta čitamo?

Post by ridiculus » Fri Sep 16, 2022 8:39 pm

Nije čudno, Le Kare ima zaleđinu u toj profesiji i uneo je određenu dozu realizma.

A ja se zanimam sa (Memoirs of) Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds, od Charlesa MacKaya, prvobitno objavljenoj 1841. Ne preporučujem! Nikako! :shhh: :D To jest, ako ne želite da izgubite i ono malo dobro vere u čovečanstvo i njegovu budućnost.

Postoji razlog zašto je ta knjiga u štampi i dan-danas. MacKay, Škotlanđanin, sakupio je more informacija o svim suludim potezima naroda i grupa ljudi kroz istoriju, svim manijama. Zapravo, jezgro ove knjige je ekonomski deo, zbog koga je još uvek citiraju i pominju poznati ekonomisti, o tome kako je John Law zamalo bio srušio francusku ekonomiju (mada ne stvarno; više su krivi sami Francuzi), o špekulacijama i "mehurima" (bubbles), o tome kako je u Holandiji cvet lale postao u jednom trenutku na tržištu vredniji od kuće.

Osim toga, ima puno o alhemiji, o progonu veštica, o proročanstvima o kraju sveta, itd, itd.

Što se tiče veštica... otkriću nešto o sebi. To mi je najbolnija tema ikad. Kakav nacizam, kakav staljinizam! Ne pokušavam da umanjim njihovo zlo, ali oni su se samo učili od "najboljih", od hrišćanske inkvizicije. Postoje i drugi slični primeri kroz istoriju, na primer, Crveni Kmeri, ali oni su nam suviše udaljeni, prostorno i kulturno, da bi nas (ili bar mene) uznemirili do istog stupnja.

Voleo bih da vidim nastavak ove knjige, od 1840. do danas. Zapravo, nije se skoro ništa izmenilo u ljudskoj prirodi u tom pogledu. Treba je samo malkice podstaći.

Post Reply