Dokumentarci

Moderator: Al'Eksandar

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Dokumentarci

Post by Truba » Thu Feb 18, 2021 10:49 pm

Power of art
David

Kakva fenomenalna.epizoda o francuskoj revoluciji i umjetnosti

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Fri Feb 19, 2021 9:02 am

Dybuk wrote:Pogledala sam Night Stalker-a na Netflixu. Isti utisak kao Peca, kratko, jasno, dobro režirano i montirano.
Ramirez mi nikad nije bio "interesantan" kao serijski ubica, ali kad se aktivnost ovako posloži na gomilu, postaje jasno da je tip bio opasan ludak, zaista noćna mora.
Nije interesantan jer je suviše "običan", iako je realno bio zajeban igrač, baš zbog te nepredvidivosti. A i kratko je trajao. Nije kao Ted Bandi ili Džefri Damer, ubijao godinama.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Fri Apr 30, 2021 11:57 am

Allen v Farrow Uf, ovo je poprilična gadost. Mini doku-serija od 4 epizode, ostala mi je samo jedna do kraja. Vrlo je teško saznati istinu u ovim situacijama, pretpostavljam da mišljenje o ovom slučaju zavisi od odnosa pojedinca prema Vudiju Alenu. Žalosno je što se sve relativizuje i svodi na 'he said, she said', što se mene tiče, pokušavam da budem otvorenog uma i formiram sliku o ličnosti i profilu optuženog na osnovu ponuđenih informacija. Naravno, uz empatiju prema žrtvi, što mi je uvek startna pozicija. Treba znati da sam ja fan Alenovog rada, i da do sad nisam imala stav o ovom slučaju.

Svi znamo da je V.A. neurotičan tip, verujem i da svi sa gađenjem gledamo na njegovu, sad višedecenijsku, vezu sa usvojenom ćerkom Mie Farou. Čovek koji na tako grub način prekrši neke nepisane moralne norme i granice ne može biti baš čist uglavu.

Dokumentarac je prilično jednostran, u smislu da nudi perspektivu samo jedne strane, to su Mia i njena deca, posebno Dilan F, koja je, kako tvrdi, bila žrtva Alenovog seksualnog zlostavljanja u ranom detinjstvu. Film je pun gadnih detalja i navoda, a bavi se delom i Sun Ji, za koju se vrdi da ju je Alen 'groom-ovao' i ušao u vezu s njom dok je još bila u srednjoj školi.

Mislim da je ovaj dokumentarac dovoljno ubedljiv da, ako već potpuno ne promeni mišljenje o Alenu, a ono značajno pomeri perspektivu i čoveka natera da se zamisli, da negde osvesti mogućnost da se iza najnevinije fasade može kriti ozbiljno poremećen pojedinac i predator.

Sve ovo neće učiniti da zamrzim njegove filmove, ali mi je ozbiljno otvorilo oči po pitanju ličnosti Vudija Alena. Po principu, what has been seen, can't be unseen (and unheard).
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Dokumentarci

Post by ex pistol » Fri Jul 02, 2021 12:19 am

Dybuk wrote: Gleda mi se 'Tusta'
Tusta bio večeras na rts1.
Nisam gledao ali premotaću sutra.

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Sat Jul 31, 2021 7:28 pm

Woodstock 99: peace, love and rage

Odličan film. Posle W69, dešava se W94, koji je u potpunosti uspeo. Organizatori, bogatiji za iskustvo, odlučuju da za 5 godina organizuju još jedan, ali sa očiglednom namerom da budu bogatiji ne samo za iskustvo, te festival mira i ljubavi smeštaju u napuštenu vojnu avio bazu, koja ima relativno izgrađenu infrastrukturu, i koju je moguće lako ograditi montažnim zidovima tamo gde nema ograde, zbog kontrole ulaza. Flaša vode košta koliko i pivo, 4$, loši sanitarni čvorovi, pola miliona ljudi na mnogo "bržim" drogama, ekstremne vrućine, beton, vatra... rezultat je organizacioni debakl koji je završio tako što zadnje noći upadaju specijalci i šalju dečurliju kući kod mame, ali ne pre nego što su ovi srušili i zapalili sve čega su se dohvatili. Pored očigledne namere HBO da ovo smesti u neki rasističko-seksistički kontekst, jasno je kao dan da je ovde u pitanju loša organizacija zbog alavosti (spominje se i to naravno). Potenciraju se tu i neka silovanja, umiranja, nasilje, ali s obzirom na abnormalnu količinu ljudi, golih žena i muškaraca, jasno je da procenat ovakvih slučajeva ne izlazi iz proseka. Sva ta HBO baljezganja treba ignorisati, i uživati u epskim scenama paljenja i rušenja, bukvalnog valjanja američke mladeži u govnima, i sjajnih koncertnih deonica Limp Bizkita, RATM, Metalike, Megadeth, Pepersa, Offspring (takođe vrlo zanimljiv performans). Zamislite situaciju u kojoj organizator prilazi Entoniju Kidisu i govori mu da malo smiri situaciju, jer su na sve strane počeli da bukte požari, da bi ovaj odmah zatim izveo "Fire" Džimija Hendriksa. Isto i Limp Bizkit, koji su realno neka treća liga što se tiče kvaliteta, ali nastup im je bio za svaki respekt, i zapravo je posle njihove svirke sve počelo da odlazi dođavola. Opet se tu ubacuje HBO sa pričom kako su izvođači doprineli haosu, što je samo po sebi debilno, jer oni su tu da zapale raju i naprave atmosferu, a neko drugi da brine o bezbednosti, makar je to moj stav. Da ne spojlujem više, ovo zaista vredi pogledati, skoro nisam gledao bolji dokumentarac.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Sat Jul 31, 2021 8:33 pm

My idea of hell, iz matore perspektive, naravno.
Zapravo sam stekla potpuno suprotan utisak o tom festivalu čitajući o njemu, verovatno ne treba otpisivati izveštaje o grupnim silovanja itd.
Mislim, ja sam pola života provela slušajući pank i grandž ali toksični maskulinitet itekako postoji, posebno u toj muzičkoj supkulturi.
Izgleda ću morati da pogledam film.
Btw, prvi put čujem da se to održalo '99 mi smo, nažalost, bili vam tokova i bavili se svojim poslom - Sloba, bombardovanje itd.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Sat Jul 31, 2021 8:54 pm

Sigurno tu svega ima, ali šta očekivati od stotine hiljada mladih ljudi na jednom mestu, konstantno alkoholisanih i drogiranih, koji se šetaju goli? Kinci su se bukvalno valjali u izmetu i gađali istim, zamisli samo taj nivo kolektivne svesti u tom trenutku? Da se razumemo, ja uopšte nisam u fazonu da na bilo koji način opravdavam silovatelje, ali to se može sprečiti samo tako što nećeš ni dozvoliti da se održi "festival" tog tipa, sve ostalo je licemerje.

Btw, nije ovaj vudstok bio u znaku grandža ili panka, čak ima reči i o tome, grandž je mrtav, NU metal je u pitanju uglavnom. Obavezno pogledaj.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Sat Jul 31, 2021 9:04 pm

Peca wrote: Btw, nije ovaj vudstok bio u znaku grandža ili panka, čak ima reči i o tome, grandž je mrtav, NU metal je u pitanju uglavnom. Obavezno pogledaj.
Da da, na taj sam pravac mislila. Nisu oldskul g&p mizogini, možda neke tvrđe varijante.
Nu, plus taj rep/hard core, povici "show tits" i ostalo, previše testosterona i tako to.
Gledam sigurno, stavila sam da se skida :)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Sun Aug 01, 2021 8:47 pm

Pogledala sam doku Peco, sa nekim pasusima tvog osvrta mogu da se sasvim složim, ali ono što su rekli Moby, ona novinarka ili Holland na nastupu (respekt za njega porastao) ipak ostaje deo gde se slažem sa HBO.
Inače me osvrt na - nesumnjivo - lošu organizaciju podsetio zašto su svi festivali na kojima sam bila zadnjih 5 ili 7 god kao prolazak kroz aerodrom do terminala. Rulja je rulja, dal je to 10, 50 ili 500 hiljada, jednostavno se ne može prepustiti klincima na savest da se "ponašaju".
Malo je trulo što su ocrnili celu generaciju, ali treba se podsetiti da su to ipak američki summer break tupoglavci...
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Sun Aug 01, 2021 9:01 pm

Deder podseti me. Sećam se da je bila neka priča oko mržnje usmerene ka MTV, jer su ubili grandž i stavili u fokus Boys bendove, dok je Mobi uglavnom pričao o tome kako su mu na rejv dolazili besni metalci, puni energije, besa i hemije, te se on osećao nelagodno (inače Mobi je baš u tom periodu bio na vrhuncu slave i zavisnosti od droga/alkohola).

I dalje ne vidim kako to menja osnovnu poentu, da je uzrok propasti bila loša organizacija, a ne neki drugi faktori. U stvari, ne mogu Dybuk da skonam na šta ciljaš, sa čime se slažeš a sa čime se ne slažeš, budi malo konkretnija, da malo diskutujemo, baš je zanimljiva tema.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Sun Aug 01, 2021 9:14 pm

I daj neki utisak, da li ti se svideo film?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Sun Aug 01, 2021 9:27 pm

Bemliga druže, toliko sam lenja da pretpostavljam kako svi mogu da mi čitaju misli :lol:

Elem, mislim na ono s čime smo počeli diskusiju pre nego što sam pogledala film. Mizoginiju i taj osećaj povlašćenosti i duga koji svi imaju prema mladim belcima najčešće u punoj snazi.

Mobija sam pomalo slušala na početku novog milenijuma, ovde deluje kao tipičan bleeding heart liberal, ali ono što je rekao o Nirvani i REM - generalno generaciji tik pred '99 mi se dojmilo kao precizno. (slučajno se poklapa sa onim što sam pre gledanja napisala o panku i grandžu, da nisu mizogini) Plus, i on Moby kao relativno mlad čovek koji je dobro ocenio vajb festivala iz daljine, pa utek'o odmah nakon nastupa. Saosećam.
Holland (Offspring, inace neprepoznatljiv sa bar 50 kg više) je rekao na nastupu da ostave devojke koje skaču u masu na miru. E, sad. Meni i dalje nije jasno kako su se devojke naše generacije našle u poziciji da šetkaju kao njihove mame ili tetke 30 god ranije na originalnom V. To je antifeminizam, nekako gledaš gde si, čitaš gomilu, ne nudiš se kao jagnje na klanje...da li se ijedna osećala sigurno onako gola ili polugola, i ako jeste, zašto? Mada mislim da to nije i ne bi napravilo razliku re: seksualnih napada i silovanja. Jer je energija bila takva.

Mis'im ja vidim Flea golog na sceni i samo mogu da se krstim ko one tetke iz meksičkih sapunica...c'mon, nekako mi je to skroz nedostojanstveno, nehigijenski i nebezbedno kod oba pola. No, digresiram.
MTV je bio tek početna stavka u dokumentarcu, naravno ja nikad nisam slušala te Limp Bizkit, ali očigledno da je MTV i tu odigrao svoju ulogu u popularisanju benda. Ali se onda pitam što nisu na festival ubacili Green Day kao MTV-ijevog mezimca, šta znam, Hole, L7 ili neku sličnu žensku grupu. Bukvalno su izabrali najlejm ženske izvođače da valjda spuste temperaturu. Ovo je bio fest za fratboyse.
Kažem ti, ja danas sa užasom gledam onu gomilu u vrućini i prljavštini - mislim da su kod nas tipa koncerti Bijelog Dugmeta (reunion) i RHCP bili sličan fijasko u smislu loših uslova i organizacije. Možda i neki na Sajmu, Prodigy? Nisam sigurna.

Kako god bilo, najveći utisak mi je ostavila ta nebezbednost, opšti haos i preteće ponašanje momaka iz gomile, i za to kažem da mi je blisko Mobijevo i tumačenje ostalih u tom ključu. Neka ruše ogradu, uvek sam protiv gramzivosti kapitalizma, ali bez obzira na vizuelne i narkotičke podsticaje, nije trebalo da bude ugrožavanja bezbednosti i napada, seksualne i druge prirode.

Svideo mi se film generalno, zanimljiv dokument o jednom vremenu, trebalo je da bude možda više intervjuisanih.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Mon Aug 02, 2021 5:48 am

Sve se slažem, samo, nekako se mnogo potencira na silovanjima i seksualnim napadima, a na kraju ne videsmo ni jednu ispovest, neki izveštaj, tužbu, sve nešto rekla-kazala. Moja poenta je sledeća: stavi bilo koju grupu ljudi u tu situaciju, i isto će se (ili gore) ponašati. Tu je bre moglo biti stotine mrtvih, pravo je čudo da se nešto ozbiljnije nije desilo, ja sam čak i očekivao tako nešto kako je krenuo film.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Mon Aug 02, 2021 9:50 am

Dobro, u pravu si.

Mislim da se potenciralo na određenim poentama, mizoginija, homofobija, rasizam itd, zato što je danas svest o takvim stvarima pojačana.
Pa oni su počeli s time da se i originalni Vudstok debelo romantizovao i izvučene samo pozitivne stvari, a u stvari je i tu bilo mnogo problema.
Mislim da je suština u tome da svaka naredna generacija posmatra greške prethodnih, pa i svoje generacije sa vremenskim otklonom, onako sa naknadnom pameću.
Svet se mnnogo promenio, menja se na svakih par godina vrtoglavo, i ne uvek u dobrom smeru. Danas se kritički gleda na pojave koje su obeležile W '99, ali ti garantujem da se kao vrsta ipak nismo suštinski promenili na bolje, samo sad imamo više etiketa da njima označimo neke vidove ponašanja, pojave itd.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Mon Aug 02, 2021 12:07 pm

Sve se slažem. Treba skrenuti pažnju na sve te negativne pojave, sa te strane je HBO dobro uradio posao. Obuhvatili su (površno, ali nije bilo vremena za detaljniju analizu) manje više sve aspekte koji su doveli do propasti, sa odličnim osvrtom na taj famozni W69.

Svakako vredi pogledati, i tu se slažemo.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Mon Aug 02, 2021 8:25 pm

Peca wrote: Sve se slažem
:music-rockout:
Kad ljudi pažljivo slušaju (tj čitaju) jedni druge, čak i drugačije percepcije i polazne tačke mogu da se sretnu bez kolizije.
Realno, stvarno su imali mogućnost da uposle bar pola tuceta žestokih ženskih bendova ali avaj!
Ja sam slušala L7 u Parizu na festivalu, i ova tupava publika nije čak tražila ni bis :hand: Lejmare.

Jedan mali off, danas smo došli do toga da lezbejke ne mogu da imaju svoja okupljanja i festivale bez ljudi sa penisima koji se izjašnjavaju kao lezbejke. Jbg, možda je Gen X sa svim manama bila racionalnija :doh: :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
pushinskzy
Posts: 13
Joined: Wed Sep 22, 2021 4:21 pm

Dokumentarci

Post by pushinskzy » Wed Sep 22, 2021 4:39 pm

passion despair

interesantan dokumentarac o životu ljudi u izolovanom delu moldavije gde fotograf iz švajcarske slika mlade devojke kako bi prehranile svoje siromašne porodice.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Dokumentarci

Post by ridiculus » Thu Nov 25, 2021 7:13 pm

Ne znam gde da stavim, pa evo ovde. Criterionovo izdanje filma Videodrome ima dodatak koji se zove Fear on Film - razgovor iz 1982. sa Landisom, Carpenterom, i Cronenenbergom o stanju u horor filmu. Za vas je srećna okolnost što se isti snimak može naći i na YouTube-u:

https://youtu.be/F9VfvUVrlgs

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Thu Nov 25, 2021 8:46 pm

Kul! Mada mi se Landis ogadio nakon što sam čitala o užasnoj nesreći na setu filma Twilight Zone: the Movie u njegovoj režiji. Onako deluje kao veseljak a u stvari...ko filmski dr Nestor :?
Pogledaću, zanima me je li dijagnostika žanra slična kao današnja ;)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Sun Dec 05, 2021 12:35 pm

The.Rescue.2021.1080p.WEBRip.x265-RARBG

https://www.imdb.com/title/tt9098872/
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply