Dokumentarci

Moderator: Al'Eksandar

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Mon Feb 17, 2020 10:33 pm

Eh, šteta.
Što se Ozija tiče, sam Tarantino govori o uticaju njihovih filmova na njegov rad u ovom dokumentarcu, pa se nije loše upoznati sa izvorima. I jako je zabavan dokumentarac!
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Mon Feb 17, 2020 10:46 pm

Ma, verujem da je super, ali imam dosta rupa u obrazovanju, australijska eksploatacija mi nije na prvom mestu. :mrgreen: Sve u svoje vreme :geek:

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Mon Feb 17, 2020 11:00 pm

Hej, a ja nemam rupa u obrazovanju? :mrgreen:
Samo kažem da je dobra vožnja a generalno više služi kao inspiracija drugim filmadžijama nego što ima umetničku vrednost. Ni ja se pre ni posle filma nisam posvetila Ozijima, mada kad naprave film bude onako with gusto.
Not quite Hollywood, kao što kažu :mrgreen:

Hoću reći ovo je jednako zabavno i edukativno, a sam odlučuješ šta da kasnije uradiš sa time. Ne moraš apsolutno ništa a opet je lepo provedeno vreme.

Pokušavam sad da se setim ko je voleo Ozi kinematografiju na zs, možda ridiculus.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Mon Feb 17, 2020 11:15 pm

Ne, ne, ja imam sistematičan pristup, ili sve ili ništa :mrgreen:

Bar bih dao šansu nekim od tih filmova, za koje mi se učini da su najbolji..

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Mon Feb 17, 2020 11:17 pm

Hahaha, nikakav prodavac nisam :mrgreen:

Wake in Fright je hvaljen ;)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Tue Feb 18, 2020 1:35 pm

Nisi ti loš prodavac, nego sam ja tough customer :- )

Inače, sanjao sam noćas da gledam dokumentarac o Kurtu Kobejnu, i u snu se čudim što je to drugi dokumentarac koji gledam o Kurtu u kojem on ni u jednom trenutku ne izlazi na binu. Čudno pošto u jedinom dokumentarcu o njemu koji sam gledao, Montage of Heck, Kurt se indeed pojavljuje na bini. Bizarre :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Tue Feb 18, 2020 1:48 pm

Dobar je Montage of Heck, za razliku od amaterskog smeća koje se pojavilo iste godine, Soaked in Bleach. Ovaj drugi hrani morbidne fantazije teoretičara zavere o Kortni kao ubici (ili nalogodavcu)

Kad smo kod muzičkih, možda mogu da te ubedim da pogledaš Nico Icon
Inače nikad nisam slušala Velvet Underground, ali priča je veoma emotivna i potresna sa odličnom muzičkom podlogom i ostalom biografskom građom.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Tue Feb 18, 2020 2:24 pm

E, to vec moze, prodato! :) Volim Velvet Underground (mada pesme sa Niko manje), i generalno rok 60ih me najvise radi zadnjih sest meseci, tnx.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Tue Feb 18, 2020 2:31 pm

I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Tue Feb 18, 2020 4:47 pm

Ja sam gledao neki deo dokumentarca o KK, natrčao na hbo. On kao pokušava da drži bebu, a toliko je urađen da bukvalno ne može da drži oči otvorene, nego tako polu živ nešto baljezga, a Kortni mu kao nešto drobi i zvoca. Toliko mi se smučio i on i heroin i cela ta priča da posle toga nisam do dana današnjeg pustio ni jednu njihovu pesmu. Neke stvari čovek bolje da ne zna.


Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Tue Feb 18, 2020 5:20 pm

Dvoje narkomana i beba, tužno i banalno na šta se svede takva egzistencija. Bukvalno sam viđala takve likove (dobro, bez žene i bebe) i pomisliš da je Kobejn bio "samo" ekstremno uspešna i talentovana verzija toga. Ali dobro, volim i danas njegovu muziku, samo takve sličice iz života otrezne čoveka, jedno je znati za nekoga da se drogirao, drugo zaista videti kako izgleda heroinska zavisnost.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Tue Feb 18, 2020 5:34 pm

E, zapavo, setih se scene pre 20 godina kod Akademije, par i beba u kolicima, odvaljeni od života. Ko ovo dvoje. Ona hoće bebi koja plače da da neki gazirani sok, muškarac je bio dovoljno priseban da je spreči, valjda je otišao i kupio nešto negazirano na trafici. Kolica beže od njih, oni nešto pokušavaju da ih hendluju...sede na ulici pored ulaza u Akademiju. Blede mi detalji iz pamćenja, ali eto, dovoljno upečatljivo da sam zapamtila prizor. Toeto.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Thu Feb 20, 2020 1:53 pm

I dalje pičim (muzičke) dokumentarce, ovog puta je u pitanju Autoluminiscent: Rowland S. Howard
Meni ne preterano poznat, međutim radi se o veoma uticajnom gitaristi, tekstopiscu i muzičaru koji je možda najpoznatiji po saradnji sa Nikom Kejvom u bendu Birthday Party.
Muzike BP sam se samo kosnula, ali ovaj odličan dokumentarac me je inspirisao da malo zagrebem po opusu Rowlanda S Howarda. Puno arhivskih snimaka, brdo muzičke građe i nastupa, razgovori sa samim umetnikom, Kejvom, Vimom Vendersom, Lidijom Lanč, savremenicima poput Turstona Mura i Henrija Rolinsa, kao i ostalim saradnicima i njegovim ljubavima koji su bili deo života i stvaralaštva ovog neobičnog čoveka i stvaraoca koji je preminuo u svojoj 50. godini.

https://www.youtube.com/watch?v=uqMuavjwb6M

edit, jedna zanimljivost: rođen istog dana kao ja. škorpije, stari darkeri 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Thu Feb 20, 2020 7:24 pm

Pogledao sam Nico-Icon. Film jeste tužan, a takav je, sudeći po dokumentarcu, bio i čitav njen život. Sama Niko mi nije simpatična, deluje bezrazložno tragično i teatralno (teatralan joj je i glas, što mi kvari pesme Velvet Undergrounda na kojima ona peva). Zahvaljujući uspehu u svetu umetnosti mogla je da priušti sebi da bude večita narkomanka, ali ne sviđa mi se arogancija koja se naslućuje, i sa kojom brani to bekstvo u drugu realnost i prikazuje je kao nešto "uzvišeno". Moguće je, naravno, i da sam stekao pogrešan utisak. Mada, šta reći o osobi koja svom sinčiću daje heroin (ovo nisu radili ni Kurt i Kortni, za koje se inače slažem da su retardi). Rekao bih, sa druge strane, da je Niko bila solidna umetnica, ali da joj ego nije bio u srazmeri sa realnim kvalitetom. Možda je upravo zbog svog ega mogla tako da veliča bekstvo iz "objektivne" stvarnosti i ostane zarobljena u svojoj tužnoj, subjektivnoj realnosti.

A možda ja previše pretpostavljam :mrgreen: Svakako mi nije žao što sam pogledao ovaj film, interesantan je i atmosferičan. A sad, da pogledam nešto lepo za promenu, recimo, Ford v Ferrari, malo se trkaju, malo se lože, nema obožavanja smrti i heroina, milina :mrgreen: :mrgreen:

Uzgred, da preporučim odličan muzički dokumentarac o meni izuzetno dragom bendu Oasis. Film se zove Oasis: Supersonic i prati prvih nekoliko godina u životu ovog legendarnog benda, odličan je za upoznavanje sa njihovom filozofijom, a tu su i glasovi braće Galaher koji sve vreme komentarišu aktuelni segment priče (naravno, odvojeno, jer su još u svađi)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Thu Feb 20, 2020 8:11 pm

Moram ti reći da sve ono što ti ne voliš kod Niko kao lika, ja ne volim kod braće Galager :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Thu Feb 20, 2020 8:17 pm

Njima je bar lepo u njihovoj realnosti :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Dokumentarci

Post by Dybuk » Thu Feb 20, 2020 8:39 pm

We should all be so lucky :violin:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Thu Feb 20, 2020 9:29 pm

The struggle is real....

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Dokumentarci

Post by Peca » Thu Feb 20, 2020 10:09 pm

Ko bre davao detetu heroin?!?
Ko vam je taj Niko?!?
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Dokumentarci

Post by Al'Eksandar » Thu Feb 20, 2020 10:17 pm

Niko indeed :mrgreen: Pevačica i model prvenstveno poznata po radu iz 60ih, a to tvrdi njen nekadašnji ljubavnik (a možda i kolega, sad se ne sećam). Doduše, ne treba verovati svemu što čujemo, ali meni ovaj lik deluje iskreno i onako, dobroćudno.. Ko zna..

Post Reply