Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Moderator: Al'Eksandar

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Thu Feb 27, 2020 7:40 pm

Evo nam teme za igrane i animirane filmove o superherojima, kao i za filmove koji su zasnovani na alternativnim stripovima i ne bave se nužno superherojima (ili se bave, ali su to drugačiji heroji od onih na koje su nas navikli megapopularni Marvelovi i DC-evi naslovi). Takođe, ovde može da se priča i o filmovima koji nisu zasnovani na stripu, ali se bave dekonstrukcijom superheroja i pripadajuće "mitologije", recimo, naslovi Super i Defendor. Defendor nisam gledao, ali mi se Super dosta svideo, kao i found footage superherojski naslov Chronicle.

Ovom prilikom prilažem listu koju sam pravio pre godinu-dve, na kojoj su rangirani moji omiljeni filmovi o superherojima:
► Show Spoiler
U međuvremenu se situacija malo izmenila, na listu bi sigurno upao Captain America: Winter Soldier, a možda i - negde pri dnu - prva dva Avengers filma, dva poslednja Spajdija (Homecoming i Far From Home), i verovatno još ponešto... Od nesuperherojskih stripskih filmova, pomenuo bih odlični Kingsman, kao i filmove Sin City i 300. Volim i Guardians of the Galaxy, ali oni nisu na listi jer nisam siguran da li spadaju u superheroje (nemaju supermoći, i radi se o intergalaktičkim probisvetima čiji posao/misija nije da spašavaju čovečanstvo... mada se, naravno, i oni u to upliću).

Ima i mnogo animiranih filmova, čini mi se da ih DC posebno revnosno proizvodi, ali njih sam slabo ispratio. Na mojoj listi se nalazi malo stariji crtać Batman: Mask of the Phantasm, koji su radili isti ljudi koji stoje iza odlične Batman: The Animated Series, i u kojoj se nalaze meni omiljene verzije Batmana i Jokera..

Ima tu još mnogo potencijalnih tema (recimo, tekuća marvelizacija ponude DC-a, ne računajući famoznog Jokera), ali dosta je ovo za sada. Za kraj, prilažem link ka mom prošlogodišnjem tekstu o Marvelovim filmovima, koji može da posluži kao uvod u ovaj svet (malo besramne samopromocije, šta sad :mrgreen:).

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Sector » Thu Feb 27, 2020 7:57 pm

Mojih top 10:

1. The Dark Knight (2008)
2. Batman Begins (2005)
3. The Dark Knight Rises (2012)
4. X: First Class (2011)
5. Spider-Man 2 (2004)
6. Captain America: The Winter Soldier (2014)
7. Logan (2017)
8. Iron Man (2008)
9. The Avengers (2012)
10. Ant-Man (2015)

Kao sto je vidljivo, nolanova trilogija mi je daleko iznad konkurencije, ali Dark Knight je meni medju boljih filmovima koje sam pogledao i dalje od ovog zanra.

Nisam fan Watchmena, kao ni malog Hollanda u ulozi novog Spajdija. Takodje ne volim komedije sa superherojima. Ovaj sa mog avatara me razocarao, mislim na film, cudoviste je super. :D

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Thu Feb 27, 2020 8:22 pm

Meni je mali Holand extra, najbolji filmski Spajdi. Doduše, naslove sa Tobijem sam gledao odavno, repriziraću ih sve uskoro (uz Daredevil i Hulka iz tog perioda... ne očekujem bog zna šta od Nebojše i Halka, ali kako sam sucker za ovakve filmove, progutaće se i to :D).

Za Venoma se slažem, imao sam velika očekivanja (Tom Hardi kao Venom, pa još od reditelja Zombielanda), ali ispalo je mlako. Solidan film, i ništa više od toga. Doduše, gledaću sigurno i nastavak krajem ove godine, jer negativac iz post-credits scene dosta obećava...

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Dybuk » Thu Feb 27, 2020 10:29 pm

Lep post :handgestures-thumbup:

A ja, šta bih mogla da dodam :think: :mrgreen:
Ne mnogo, onomad kad si predložio Batman Returns (1992) na draftu, jako mi se svideo, gledala još sva 3 Hellboya i trilogiju Unbreakable/Split/Glass ali to i nije iz stripa...
Računa li se (nezvanična) ekranizacija Dilana Doga, Dellamorte Dellamore? Mislim da bi to bilo sve.
I Birdman 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by ex pistol » Fri Feb 28, 2020 12:10 am

Naravno da se računa! 'Orrore nero' je epizoda, prevođena kao 'Smrt, ljubav, smrt' početkom devedesetih a onda 'Crni užas' u novijem izdanju, čiji dobar deo je u filmu uz izmene i konkretno bez pravog Dilan Doga ali to je to.

I on mi ide u top 5 uz Sin city i Watcmene, za ostalo bi morao da razmislim drugi put, sad odoh greje mi se pivo :D

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Fri Feb 28, 2020 5:08 pm

Racuna se, racuna, kao i sve ostalo sto si navela. Malo sam neprecizno naslovio temu, recimo ovi Sajamalanovi (nadam se da se ovako cita :mrgreen:) filmovi nisu zasnovani na stripu, ali posto se bave superherojima i supernegativcima, i imaju svoju "super-mitologiju", po mom vidjenju ulaze u domen ove teme.

Iako ti se svideo Batman Returns, prvog Bartonovog Batmana ti ne bih preporucio, mada je solidan film, Returns je mnogo bolji. Mozda bi ti se dopao Blade II, to je isto del Torov film. Inace, ja Blade serijal nisam pominjao jer sam te filmove bas davno gledao, ali po secanju svakako mi deluje da bi prvi i/ili drugi deo lako mogli da upadnu na moju listu najboljih. A Vesli Snajps kao Blejd je sigurno medju najbadass herojima, ako ne i no. 1 badass mofo. 8-)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Dybuk » Fri Feb 28, 2020 5:10 pm

Aaah, Blejd, naravno!
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Sun Mar 08, 2020 1:00 pm

Gledam Marvelove Captain America i Avengers, neđe sam na pola. Nije ovo ni toliko loše koliko boli glava od specijalnih efekata. Moglo bi malo više priče, malo manje krljanja.

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Sun Mar 08, 2020 1:34 pm

Ček da dođeš do druge polovine Avengersa, tu akcija ne staje, preteraše malo...

Prvi Cap je kul, ali drugi, Winter Soldier, je mnogo bolji. Inspiraciju su vukli iz političkih trilera, pa ti možda bude još interesantnije, a posle se ta priča nastavlja u drugim Avengersima, The Age of Ultron. Inače je Cap meni omiljeni superheroj (recimo da je Blade close-second), uprkos glupom imenu, a još mu u Winter Soldieru sve vreme pravi društvo Skarlet Johanson (Black Widow) :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: uz bitne uloge Sema Džeksona i Roberta Redforda...

PS: Dybuk može da premesti ove postove u dedicated temu o superherojima 8-)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Dybuk » Sun Mar 08, 2020 1:43 pm

Al'Eksandar wrote: PS: Dybuk može da premesti ove postove u dedicated temu o superherojima
:handgestures-thumbup:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Pizzobatto » Sun Mar 08, 2020 5:22 pm

te sam gledao, da, mada Winter Soldier nema smisla, imajući u vidu povratak jednog lika i šta je s njim bilo

a smiješno mi je kako je Captain America u svim filmovima a drugih nema ni od korova dok se raspada Shield :mrgreen:

ono šta će nam Iron Man i Hulk kad je Fury mrtav... kao pokušavaju da povežu a niđe veze

Skarlet je posebna priča, izmislili su nove kinematografske perspektive pored žablje i ptičije, sad imamo ass and boobs perspektive konstantno. Bukvalno u filmu nešto eksplodira samo da bi se njoj njedra zadrmusala od udarnog talasa.

I kako može biti još većeg akcionog mrcvarenja od ovog do sada, bukvalno ne staju

ali teme su u stvari praktično političke, pa ovo je čista Tramp ideologija o trulom establišmentu koji je ugmizao međ poštene Merikence, i Kapetan je tu da spasi stvar. Čak bukvalno jedini Rus je na pravoj strani :mrgreen:

ali to sam do sada gledao filmove prije izbora Trampa, sad se bacam na one poslije 2016.

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Mon Mar 09, 2020 8:30 am

Pizzobatto wrote: Skarlet je posebna priča, izmislili su nove kinematografske perspektive pored žablje i ptičije, sad imamo ass and boobs perspektive konstantno. Bukvalno u filmu nešto eksplodira samo da bi se njoj njedra zadrmusala od udarnog talasa.
Hahah, pa nije da nije. Ali, ja mislim da treba da im budemo zahvalni zbog uvođenja ove nove perspektive (bar kada ona obuhvata Skarlet :mrgreen:)

Cela druga polovina prvih Avengersa je akcija, što je razumljivo jer taj film, kao finale prve faze, i treba da bude natprosečno eksplozivan po standardima Marvelovih filmova, ali jesu malo preterali sa dužinom tog okršaja... Ali, po meni sama akcija tu je bolje smišljena i snimljena nego u drugim masovnim bitkama kod Marvela (ne računajući legendarni okršaj u Cap: Civil War - mislim na epski intrasuperherojski fajt, sa po 5-6 članova u svakom timu). Mada, akcija generalno nije razlog zašto gledam ove filmove, nije ona sad na nekom 'wow' nivou... A i ove nelogičnosti koje pominjes moraju da se prihvate (ima ih mnogo, u celokupnom MCU--Marvel Cinematic Universe), jbga, gleda im se kroz prste zbog (intelektualno jeftine) zabave...

Za politiku baci detaljnija objašnjenja ako te ne mrzi, pošto sam ja za to laik. Recimo, ne znam tačno ni koji je taj truli establišment po Trampu, a ne sećam se ni na kog Rusa misliš :think: ...mada je i Black Widow Ruskinja ;)

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Pizzobatto » Mon Mar 09, 2020 1:18 pm

pa da, na Ruskinju!

eo, šta je ovo, nije da sam baš uhvatio čistu sliku, al eksplodira nešto i cut to this :mrgreen:

Image

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Pizzobatto » Mon Mar 09, 2020 1:26 pm

a ono probaću nešto da smislim, nisam još sve pogledo, ali Captain America je naravno najveći Amer tu i redovno se suprotstavlja korumpiranom establišmentu u vidu Hidre koja je deep state, a kasnije čak i Ujedinjenim nacijama koje bi da ga ograniče u dijeljenju pravde da bude svecki pajkan. I svaki put on ispadne u pravu što nije slušo glas razuma nego svoj trampovski ego :mrgreen:

svaki put se zanemaruju sve pravne procedure i Captain America izleće ko Vučić da sredi stvar, do koljena u snijegu, po kiši i zimi, kad god zatreba, kakva ustavna ograničenja, zakoni, podjela vlasti, samo vanredno stanje i čista moć, koju ne treba ukanalisati i kontrolisati demokracki

na kraju čak i naslov filma je Civil War, gdje umjereni liberali krenu na kapetana patrijotu, koji je samo branio svoga druga, a oni ga htjeli demokracki ograničiti, ne biva

generalno, kapetan je tu ideološki centralan, samo ime mu kaže, Iron Man je naravno punišić koji ga malo podržava malo ga napada, nešto kao Bezos i Cukerberg prema Trampu kojeg napadaju a od njega zaradiše grdne pare

sve u svemu, jeste ovo laka roba, laka ideologija, laka propaganda, ali je zanimljivo da pogađaju aktuelna dešavanja, samo ih opravdavaju u svoju korist

pitam se jesu li ove priče nove ili su stripovi stariji, tipa iz osamdesetih godina, što bi bilo još bolje

gledam za sada samo kapetana i avendžerse, ne znam jel treba ostatak marvela, ne djeluje da treba?

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Tue Mar 10, 2020 10:07 am

Pre svega, slika je very nice (tj. donja polovina) :romance-hearteyes: :mrgreen: A ovo za politiku ima smisla, tnx. Samo pitanje: koji bi bio deep state ekvivalent Hydri u stvarnosti?

O stripovima generalno ne znam mnogo. Civil War je noviji, od pre 15ak godina, a za ostale ne znam kad su pisani; uglavnom, koliko vidim modifikuju ih i apdejtuju po potrebi.

Za dalje od Marvela, ne znam šta si sve gledao pre-2016, ali moji omiljeni su Guardians of the Galaxy 1, Thor: Ragnarok (treći deo), Spider-Man: Homecoming i Far From Home. Doduše, tu je politika mnogo manje izražena, ali se kvalitet filmova kreće od vrlo dobrog do odličnog. Guardiansi i treći Thor su off the wall filmovi za Marvelove standarde, ne deluju u toj meri komitetski napravljeno (posebno Thor). Tu su se opustili, Thor je sprdnja, maltene parodija, i još su ga ošišali da bude više kul i u skladu sa novim pravcem... Evo, mene je već ovaj trailer kupio:

https://www.youtube.com/watch?v=v7MGUNV8MxU

Spider-Mani su urađeni u tinejdž fazonu, pri čemu on prolazi kroz tinejdžerske probleme dok spašava komšiluk, odnosno svet u nastavku (to je za sada poslednji MCU film, pa se nadovezuje na treće Avengerse... koji su ok, ali lošiji od prva dva). Oba Spajdija su vrlo dobri i zabavni filmovi, i meni su bili među top 10 najboljih filmova u godinama kad su se pojavljivali.

A van Marvela, imaš Batman v Superman: Dawn of Justice, koji ima slične elemente zapleta kao Civil War. Supermana vlada hoće da kontroliše zbog haosa koji nehotice pravi na početku filma, znači, maltene identično kao u Civil War. Ovaj film je meni bio solidan, vredi odgledati. Još bolji je prvi novi Superman - Man of Steel. I tu je akcija cela druga polovina, ali ovde je meni bila fenomenalna. Režirao je Zak Snajder u punoj snazi (kao i Batman v Superman), kome može mnogo toga da se zameri, ali što se megapaljevinskih filmova tiče, jedan je od najboljih. Uživanje je gledati onu destrukciju u masivnom okviru, a Zak se smirio što se tiče zloupotrebe slow-motiona (što je meni bilo kul u Watchmen i 300, ali Man of Steel je nešto... ozbiljniji). Majkl Šenon je vrlo zajeban kao General Zod sa Kriptona koji predvodi poslednje preživele Kriptonce, tako da je Superman našao više nego dostojnog protivnika...

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Pizzobatto » Tue Mar 10, 2020 1:44 pm

Dawn of Justice sam gledo, dobro si me podsjetio, ima sličnu dilemu kao Civil War.

Infinity war je baš priglup mućak svega i svačega, ostao mi je još Endgame, koji će se nadovezivati na Infinity.

Ovdje svako mora da dobije pet minuta, scenu s nekim gegom, dosta lošnjikavi pokušaji komedije i Tirion koji se pojavi kao džinovski patuljak, bukvalno.

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by NGboo » Tue Mar 10, 2020 7:58 pm

Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn - ovaj "girl power" akcijaš je prilično zabavan i vizuelno zanimljiv (naročito u lunapark-okršaju, a čak i tokom uvodne i odjavne špice), a (uvek sjajna) Margo Robi očigledno uživa u ulozi Harli Kvin. :D

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Tue Mar 10, 2020 8:22 pm

Kul, ja čekam bluray pa gledam. Margo je bila vrlo dobra Harli Kvin u Suicide Squad, mada je meni i u tom slučaju draža verzija iz Batman: The Animated Series (u kojoj je inače i uveden taj lik).

A kako se pokazala Meri Elizabet Vinstid (glumi izvesnu The Huntress)? Meni se ona sviđa još od kad je glumila Ramonu u Skotu Pilgrimu :oops: (eto još jednog filma po stripu koji zaslužuje preporuku)...

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by NGboo » Tue Mar 10, 2020 8:55 pm

Al'Eksandar wrote: A kako se pokazala Meri Elizabet Vinstid (glumi izvesnu The Huntress)?
Vrlo simpatična glumica. Njena uloga nije mnogo velika, ali joj je lik cool i ona se više nego dobro snašla u toj minutaži koju je dobila... Zapravo, sve devojke su odlične! :)

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Pizzobatto » Tue Mar 10, 2020 10:39 pm

završio i Endgame, koji je bio iznenađujuće preemocionalan, nesam očekivo tolku količinu patosa, da budem iskren

neoprostivo je koga su ucmekali usred filma

a Gvinet Paltrou kao superheroj je smijurija

Post Reply