Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Moderator: Al'Eksandar

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Wed Mar 11, 2020 4:14 pm

Pizzobatto wrote: neoprostivo je koga su ucmekali usred filma
► Show Spoiler

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Pizzobatto » Wed Mar 11, 2020 5:08 pm

Ma ja nisam gledo 90% njenih filmova. Uprkos Trumanu, ova godina možda ne bude loša!

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Tue May 12, 2020 5:38 pm

Reprizirao sam prva dva Blejda i po prvi put pogledao treći deo. Prvi film (1998) ima dosta rupa u logici inače prilično svedene priče, ali to nadomešćuje odličnom stilizacijom. Autori su izgradili upečatljivu atmosferu, a neke scene su atipično arty za ovaj žanr. Ton filma je osvežavajuće mračan, i tačno se primećuju scene koje bi, da su snimljene danas u Marvelovoj izvedbi, sadržale humor prvenstveno prilagođen maloj deci. Stiven Dorf unosi dosta bad boy šarma u inače relativno mlak lik glavnog negativca.

Naravno, ono što je zajedničko svim filmovima jeste vrlo namunjeni Vesli Snajps, koji je rođen da igra Blejda. Njegov lik u prvom delu je suptilno ali jasno predstavljen kao 'usamljeni vuk', koji je potpuno posvećen svojoj misiji i ne može sebi da priušti tu slobodu da se veže za druge ljude. Ovo je u skladu sa njegovom prirodom poluvampira-polučoveka, koju Blejd do kraja iznova prihvata.


Drugi film (2002) je odličan, ali konvencionalniji. Blejd je ovog puta više heroj nego antiheroj, u nekoliko navrata se čak i osmehne, film je živahniji, sa više humora, a set-pisovi su složeniji i sadrže paralelne radnje, za razliku od prvog dela. Giljermo del Toro je ovo izvrsno režirao, ali se i odmakao od avangardnijeg stila prethodnog ostvarenja.


Naspram prva dva, treći deo (2004) je krš, ali je i dalje gledljiv i podnošljiv. Režija je značajno inferiornija, reditelj se upinje da emulira kul-faktor prva dva dela, ali rezultat je više nalik DTV ostvarenju. Dijalozi su tupavi, lik Rajana Rejnoldsa unosi tipičan 'sidekick-comic relief' element, i sve to zajedno čini da film deluje kao wannabe-visokoestetizovano delo, a zapravo kič.

Pored svega toga, potpuno je odstranjen taj tragički aspekt Blejdovog lika, jer film govori o potrebi za vezivanjem i udruživanjem sa ljudima. Ovim se, u suštini, bavio i drugi deo, ali njemu se oprašta jer je odličan.

Bilo kako bilo, u pripremi je reboot sa Maheršalom Alijem, verujem da će biti bolji od ovog blasfemičnog trećeg dela.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Dybuk » Tue May 12, 2020 5:46 pm

Al'Eksandar wrote: Bilo kako bilo, u pripremi je reboot sa Maheršalom Alijem, verujem da će biti bolji od ovog blasfemičnog trećeg dela.
Ha, nisam znala za to, Ali igra Blejda? Ko režira?
Inače je i meni vreme da repriziram, baš odavno nisam pogledala serijal.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Al'Eksandar » Tue May 12, 2020 5:55 pm

Ne znam za režisera, nisam siguran ali mislim da još nisu objavili tu informaciju. Ali kao Blejd bi mogao da bude dobar, mada ne deluje kao očigledan izbor, videćemo.

Ja nisam imao net nekoliko dana, srećom imao sam Blade trilogiju na kompu, odlično mi leglo :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Strip na filmu (superheroji i ostale adaptacije)

Post by Dybuk » Tue May 12, 2020 7:38 pm

Al'Eksandar wrote: Ja nisam imao net nekoliko dana,
Jaiks :x

Mada meni možda baš to treba


Na nekom lepom opuštajućem mestu, naravno.
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply