I ne-horore prave, zar ne?

Moderator: Al'Eksandar

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Mon Nov 22, 2021 4:02 pm

Pa fon Trir je primer reditelja feministe. Pogledaj samo Antihrista. I ako si nekada gledala neki njegov intervju tu iskače ženska crta. To što on glumata nekog opasnog nacistu je druga priča.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Mon Nov 22, 2021 5:26 pm

Hm, nisam sigurna da bih ga sa lakoćom tako okarakterisala. Antichrist je užasno ambivalentan film, dobar deo filma navedeni smo da posmatramo ženu kao negativca, akcije oko dečijih stopala, genitalno nasilje itd.
Mislim da se tek kasnije ispostavlja da je muž manipulator i propagator patronizirajuće dominacije.
Hoću da kažem, većina filmova su mu slojeviti, nije baš lako doći do takvog zaključka, a čini mi se da ubacuje i različite perspektive (mušku i žensku) gde ponekad linija između dobrog lika/lošeg lika nije jasno povučena.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Tue Nov 23, 2021 4:15 am

Nothing Sacred (1937)
Romcom o ekscentricnoj socialite koja folira tesku bolest i novinaru koji trazi bombasticne price. Carole Lombard bejase izuzetno talentovana glumica.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Wed Nov 24, 2021 4:39 am

A Star Is Born (1937 film)
Lep film sa Janet Gaynor o devojci iz Severne Dakote koja dolazi u Holivud sa velikim snovima.
Vidim da je 2018. napravljen rimejk sa Lady Gagom. Doci ce jednom i to na red.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Thu Nov 25, 2021 5:10 am

Whistle Stop (1946)
Film i nije nesto (lepotica se vraca u grad, a dvojica bivsih se lome oko nje, tu je i neki kriminal) ali Ava je vrhunska. 6/10
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by ridiculus » Thu Nov 25, 2021 6:56 pm

Truman wrote: Nothing Sacred (1937)
Romcom o ekscentricnoj socialite koja folira tesku bolest i novinaru koji trazi bombasticne price. Carole Lombard bejase izuzetno talentovana glumica.
Zabran nekom da a nekom uzme.
Gledao sam taj film relativno skoro. Nije dobar kao, na primer, My Man Godfrey, ali je Lombard možda još i bolja u njemu. Jedini njen film originalno u Technicoloru, tj. boji. Ali njen partner u njemu, Fredric March, je slaba tačka, jer zaista deluje kao da igra u nekom drugom filmu. Od sporednih uloga tu je Walter Connolly, koji proždire scenario, naravno. Uvodna špica odlična, sa figurama od plastelina ili čega već.

Taj žanr je poznat kao "screwball comedy" - vrsta romantične komedije u kojoj su glavni likovi prividno na suprotnim stranama, u nekoj vrsti svađe ili sukoba, ali to samo maskira činjenicu da se vole. Carole Lombard je bila kraljica žanra, što je još više naglašeno njenim tragičnim krajem (poginula sa 33 godine).

Image

Ali mislim da je pomenuti My Man Godfrey najbolji film tog (pod)žanra, iako je možda malkice mračniji.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by ridiculus » Thu Nov 25, 2021 7:24 pm

A u međuvremenu sam odgledao i trilogiju Baztan na Netflixu. To su tri filma, španske produkcije, i kriminalističkog žanra sa blagim elementima horora, koji su rađeni prema romanima Dolores Redondo.

Pošto je moj španski vrlo nespretan, evo naslova na engleskom:
1. The Invisible Guardian
2. The Legacy of the Bones
3. Offering to the Storm

Nisam navikao da se filmovi snimljeni u Španiji odvijaju po kiši i sumraku, pa makar to bilo i u Baztanu - što je provincija na samom severu Španije, gde žive uglavnom Baskijci. Moglo je biti kraće, i kao da su pokušali da iznenade gledaoce sa "ko je glavni negativac?" - a zapravo je jako predvidljivo - ali ostalo je uglavnom dobro, i produkcija je izuzetna.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Nov 25, 2021 8:40 pm

Volim špansku kinematografiju, ali imam priznanje: krimi trilere van engleskog govornog područja baš..ne mogu reći ne volim ali me malo odbijaju. Vrv je za to kriva skandi hiperprodukcija. U stvari, nisam pogledala film tog žanra sto godina.
E sad, dodatna komplikacija je što je to iz više nastavaka (ovde trilogija) pa me mrzi da se upuštam. Inače verujem da je kvaliteno urađeno
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Nov 25, 2021 9:31 pm

Hard Times aka Holy Water Simpatična irska komedija o četvorici seoskih zgubidana koji pokušavaju da se obogate, pa ukradu Pfizerov kombi sa nekoliko burića vijagre. Ljudi koji jedni druge oslovljavaju sa "horse" (umesto, ne znam, mate) su dobri ljudi. Jedan se čak obraća svojoj sestri sa "sister, horse..." što je najsmešnija stvar koju sam čula ove nedelje. Čak se pojavljuje i the Linda Hamilton kao šefica kompanije za obezbeđenje Fajzerovog tovara or whatever. Mogla sam proći i lošije večeras, ovaj nasumično odabrani filmić je prijatno iznenađenje.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Thu Nov 25, 2021 10:19 pm

ridiculus, hvala na osvrtu. Nisam znao ni za taj pojma ni da je Lombard tako mlada umrla. Generalno mi se ne svidja mnogo taj tip filmova ali sam naleteo na youtube.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by ridiculus » Thu Nov 25, 2021 11:02 pm

Nema ona mnogo dobrih filmova - generalno, u to vreme, 1930-ih, je vladala hiperprodukcija i svaka zvezda je snimala nekoliko filmova godišnje. Ali My Man Godfrey me je oduvao, pa sam uzeo i Criterionovo izdanje. :geek: Do tada nisam bio gledao mnogo komedija iz te decenije - sećam se braće Marks i malo čega drugog, ali taj film mi je baš smešan. Jedan od retkih koji je imao sve četiri glumačke nominacije za Oskara, u vreme kada je ta nagrada imala težinu: glavne i sporedne muške i ženske uloge.

Ali njen najbolji film je verovatno To Be or Not to Be, koji je remek-delo.

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Fri Nov 26, 2021 1:20 am

ridiculus wrote: Ali njen najbolji film je verovatno To Be or Not to Be, koji je remek-delo.
Ovo mora da se gleda, hvala na preporuci.
My man Godfrey je bas dobar.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Fri Nov 26, 2021 5:16 am

Rain (1932) sa Joan Craford je film koji na mene nije ostavio tako pozitivan utisak uzevsi u obzir da kasniju verziju Miss Sadie Thompson smatram znatno superiornijom u pogledu razvijenosti price i produkcije. Takodje, koliko god da je Joan Crawford dobra glumica Rita Hayworth je za mene Mis Thompson.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sat Nov 27, 2021 5:22 am

Soldier Of Fortune (1955)
Lepa avantura o zeni koja u Hong Kongu trazi nestalog muza. U pomoc joj uskace Clark Gable (jako dobra uloga, ranije nisam mnogo obracao paznju na njega) kome se ona dopada. Lepa fotografija i zanimljiva prica. 8/10
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sun Nov 28, 2021 2:05 pm

Bruised (2021) Halle Berry režirala i igra glavnu ulogu. Ona je propala MMA zvezda koja je ponovo uvučena u ring, otuđeni sin joj je vraćen nakon smrti oca i staratelja. Sada ona mora da se bori za finansijsku sigurnost i izdržava dete.
Zapravo iznenađujuće dobar, mali je pre-sla-dak a sekvence borbe i treninga su jako dobro snimljene.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Mon Nov 29, 2021 11:46 am

The.Last.Duel.2021.WEBRip.x264-ION10

https://www.imdb.com/title/tt4244994/
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Mon Nov 29, 2021 1:12 pm

^ Ovo je trebalo na friške filmove, praštajte!
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Tue Nov 30, 2021 1:07 am

Beyond a Reasonable Doubt
https://www.imdb.com/title/tt0049006/

Zanimljiv zaplet ima ovaj film-noir. Čini mi se da sam u kasnijim filmovima viđao sličan motiv.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Thu Dec 02, 2021 1:10 am

Black Friday
https://www.imdb.com/title/tt0032258/

Boris Karlof i Bela Lugoši. Ludi doktor i profesor književnosti u koga nakon smrti presadi mozak kriminalca. Može li se ovome odoleti...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by ridiculus » Fri Dec 03, 2021 10:57 am

Gledao Warlock, vestern iz 1959, rađen po romanu Oakleya Halla. Dobar film, sa ponešto neuobičajenim likovima za žanr.

I ostaje žal da ne mogu da se setim nikoga iz poslednjih pitajbogakoliko godina ko izbliza zrači samouverenošću kao Henry Fonda u ovakvim ulogama, po hodu, stavu tela, priči...

Post Reply