Šta smo gledali ovih dana?

Moderator: Dybuk

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Truman » Mon Jan 02, 2023 5:54 am

Dybuk wrote: Bolji od Pearl?
Oba su odlicni. Tesko je reci. Dajem malu prednost Perli.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Truman » Fri Jan 06, 2023 11:34 pm

Mandy
https://www.imdb.com/title/tt6998518/?ref_=nv_sr_srsg_0
Zanimljiv horor fantazi iz estetskog i produkcijskog ugla. Film ima atmosferu čudnosti i halucinacije. Priča s druge strane nije baš originalna. Sve u svemu, dobar izbor Nikolasa Kejdža koji se nakon ovog filma malo povratio.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sat Jan 07, 2023 8:52 pm

Još neko gledao The Pale Blue Eye? Mene nešto mrzi da elaboriram, za Netflix film odličan ali predug i spor. Možda su malo preterali
► Show Spoiler
pa se na kraju i umorih. 6.5/10, 7 on a good day. Gluma i atmosfera super, što neko reče glumac koji igra Poa više liči na Poa od Poa samog :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by NGboo » Sun Jan 08, 2023 9:14 am

Dybuk wrote: Još neko gledao The Pale Blue Eye? Mene nešto mrzi da elaboriram, za Netflix film odličan ali predug i spor. Možda su malo preterali
► SHOW SPOILER
pa se na kraju i umorih. 6.5/10, 7 on a good day. Gluma i atmosfera super, što neko reče glumac koji igra Poa više liči na Poa od Poa samog
^ Gledao ja, ali se razočarao, s obzirom na velika očekivanja koja sam imao posle (superiornijeg) Antlers. Sa jedne strane odlična gluma (čak mi je i teatralnost Džilijen Anderson prijala), izvrstan dizajn produkcije i prelepa fotografija koja uspeva da prenese "zimski gotik" ugođaj kroz hladne boje, a sa druge - osrednja detektivska priča koju tek onaj konačni tvist budi iz gotovo mrtvačke ukočenosti (a da ne spominjem slabo iskorišćen horor potencijal). (5+/10)

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Truman » Sun Jan 08, 2023 6:06 pm

Evo objasnjenje za US koje i te kako pije vodu, nadjoh na hrvatskom forumu:

Film je snimljen 2019. u jeku Trumpovog predsjednikovanja. Kada se film iz 1986. prebacuje u novo vrijeme piše "Present day". Tko je mogao bolje filmski uobličiti taj horor podijeljene Amerike nego crni autor koji u genima ima užas rasizma koji lupa na vrata.

Odjednom su se pojavili neki drugi Amerikanci za koje se nije znalo da postoje, da su uopće mogući. I kad na pitanje tko su, kažu "Mi smo Amerikanci" to je vrlo točna odrednica, mada je to bio predmet sprdnje ovdje. Također i ovi drugi dolaze do zaključka - "It's us!". Taj dualitet je tema filma, pa ga je Peele stavio (prikrio) i u naslovu filma - Mi / SAD.

Kad smo kod dualiteta, Peele radi filmove na dvije razine. Jedna je za publiku koja daje jednaki novac za ulaznicu i za kokice, koja na film reagira refleksno. Druga je razina za publiku kojoj film nije samo entertainment već i art (ili bar high quality entertainment) koja u filmu voli naći skrivene poruke, stvari koje izmiču verbalizaciji. Džaba ih je tražiti u intervjuima s autorom, jer ih pametan autor neće tamo banalizirati. To je na publici.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Jan 08, 2023 7:34 pm

Malo si oštar NG :D

Ali ruku na srce, iako je dosta toga dobro odrađeno, i kod mene je oduševljenje izostalo.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Sector » Sun Jan 08, 2023 8:00 pm

Ja mu ne dajem više od 6.5, zbog osrednje detektivske priče, što reče kolega NGBoo.

Sve ostalo je zadovoljavajuće. Glumac iz Queen Gambita odradio sjajan posao u ulozi Poa.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Jan 08, 2023 9:37 pm

The Lair (2022) pokojnog Nila Maršala je opravdao ocenu na IMDb.. Fooking hell, mate.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by ex pistol » Tue Jan 10, 2023 9:45 pm

Dybuk wrote: Još neko gledao The Pale Blue Eye? Mene nešto mrzi da elaboriram, za Netflix film odličan ali predug i spor
Za ovo i pored svega ide palac gore! Moglo je i kraće i efektnije avaj ne mora dve i po čuke svaki film da traje. Bejl baš kida, Skali vidim da vas nervira ali ovakve žene stvarno postoje, imam istu takvu komšinicu tj tako 'teatralnu'

Inače je po knjizi, dosta hvaljenoj po svetu, kod nas prevedena, pazi sad KROZ OČI ALANA POA
Dybuk wrote: glumac koji igra Poa više liči na Poa od Poa samog
ja bi to za rukav i ugovor da samo on ima pravo da glumi legendu dok je živ.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Tue Jan 10, 2023 9:59 pm

ex pistol wrote: Skali vidim da vas nervira
Mene nije, ali reprizira uloge Tačerke iz The Crown i Elenor Ruzvelt iz First Lady. Malo previše istog manirizma.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by ex pistol » Tue Jan 10, 2023 10:13 pm

Aha, razumem, nisam gledao ništa od toga.

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Truman » Fri Jan 13, 2023 7:48 pm

M3GAN
https://www.imdb.com/title/tt8760708/

Još jedan kvalitetan (horor) uradak iz 2022. godine. Ovde imamo vrlo popularno tematiku veštačke inteligencije koja se otrgne kontroli. Najviše što mi se sviđa kod autorovog pristupa je taj spor i postepen rast tenzije. U većem delu ovo nije horor već SF film da bismo klimaks imali u poslednjih 20-ak minuta. Ovaj pristup mi po senzibilitetu znatno više prija nego krv svih 90+ minuta.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Truman » Mon Jan 16, 2023 8:49 pm

Color Out of Space
https://www.imdb.com/title/tt5073642/
Zadovoljavajuća ekranizacija Lavkraftovog remek-dela od priče. U određenim scenama sam se i sam stresao, a i postignuta je određena atmosfera jezovitosti. Nikolas Kejdž sjajan u ulozi glave porodice kojoj je teško da se suoči sa onostranim.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Truba » Tue Jan 17, 2023 6:12 am

Sranje film 3/10

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by NGboo » Wed Jan 25, 2023 9:57 am

M3GAN - digla se velika prašina oko ovog filma, kad ono osrednja PG-13 'horor komedija' inspirisana serijalom Čaki, i jednim od najslabijih Krejvenovih filmova (Deadly Friend, 1986). Ogroman korak unazad za reditelja više nego solidnog Housebound (2014). (5+/10)

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Sector » Wed Jan 25, 2023 12:49 pm

FIlm ima dobrih momenata ali generalno ništa specijalno. S tim da mu ja dajem 6/10 jer je ipak malo iznad horor sranja koja nam plasiraju maltene svakodnevno.
► Show Spoiler

User avatar
Torrente
Posts: 76
Joined: Sat Oct 29, 2022 10:12 am

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Torrente » Wed Jan 25, 2023 1:29 pm

Sector wrote: sakrivanje horor scena
Film je snimljen kao unrated, ali su se producenti umiješali zbog PG-13 i te su scene izbačene. Vjerovatno će se pojaviti i bluray unrated verzija, da dodatno izmuzu one kojima se svidio film.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Wed Jan 25, 2023 11:14 pm

M3gan je m3h.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Sector » Sat Jan 28, 2023 7:41 pm

Candy Land

Tanko je ovo, prazno, ravna linija. 5/10

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Šta smo gledali ovih dana?

Post by Peca » Sat Jan 28, 2023 7:44 pm

Ja sam po prvi put odgledao American Psycho (gledao ga sve nekako iz segmenata), kakvo jebeno remek delo!!!

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Post Reply