Horori: stres, strah, zabava?

Moderator: Dybuk

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Dybuk » Tue Oct 29, 2019 3:30 pm

Plaši li vas horor i dalje?
Bar ponekad? Kad krećete da gledate neki film koja su očekivanja, hoću reći, kakvu emociju očekujete da izazove?

Može i konkretan primer filma koji vas je u poslednje vreme "presekao", bar u nekom momentu.

Mene je 47 Meters Down: Uncaged dobro štrecnuo jednom-dvaput, a Buio Omega mi je izazvao blago gađenje.
Horor ima puno podžanrova, neki izazivaju i različit set emocija kod gledalaca, ne nužno strah, naravno. Kao u mom drugom primeru. Da ne pominijemo horor komedije.

Ne mogu reći da jurim taj fiks straha jer je jako redak kako godine prolaze, ali je nelagoda ili tenzija svakako dobrodošla.
Sve se ovo za mene na kraju svodi na zabavu i eskapizam, pretpostavljam :D
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Beonegro » Tue Oct 29, 2019 8:49 pm

Ja se boim svega sem zondbia 8-)

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Dybuk » Tue Oct 29, 2019 8:52 pm

^ Geroj naševo vremenji, čovek koji se ne boji da prizna 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Horori: stres, strah, zabava?

Post by Peca » Tue Oct 29, 2019 9:14 pm

Zadnjih godina me isključivo rade horori koji se bave ljudskom prirodom, psihopsiholo i tako ti. Može i neki suptilni upliv natprirodnog, kao u genijalnom February - ju. Čidovišta i Zondbiji može uvek, ali to mi više nisu horori, u stvari jesu ali mi nisu strašni, ne znam kako da objasnim jbg.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Dybuk » Tue Oct 29, 2019 10:14 pm

Čudovišta plaše malu decu, sve što je vizuelno upečatljivo.
Mislim da je paranormalno/natprirodno generalno nešto što još uvek može da naježi ili uplaši ljude.
Ponekad budem stresirana kad gledam napet film, ili jump scare odradi svoje, ali nema govora o nekakvom dugotrajnom efektu kao kad sam bila mala pa videla vampira na tv-u :D
Zato mi je apsurdno kad odrasli ljudi navikli na horor kritikuju neki film rečenicom: nije strašan. Pa bemliga, i da objektivno jeste odrađen da uplaši, ti to ne bi tako doživeo posle decenija gledanja horora. Pffft.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Al'Eksandar » Sun Nov 03, 2019 4:16 pm

Ni mene horori odavno ne plase (eventualno me iscima neki jump-scare), ali pojedine posebno brutalne scene i dalje izazivaju u meni neprijatnost, ako su dobro napravljene. Npr. u tom smislu pamtim scene iz Bone Tomahawk (i to ne samo trenutke kad se brutalnosti desavaju, nego i iscekivanje ekstremnog nasilja), a skorije je to bilo, recimo, u Terrifieru. Ima jedna scena u filmu Apostle iz prosle godine, koja je ostavila takav utisak na mene i po kojoj cu prvenstveno da pamtim taj film (ali opet, ne samo zbog ove scene nego i zbog nekoliko koje joj prethode, a koje grade tenziju):

https://www.youtube.com/watch?v=1DMwtMyf5WQ

Inace volim da osetim saspens i tenziju kad gledam filmove (ne vezujem to samo za horore), npr. kad sam gledao A Quiet Place sve vreme sam bio na ivici sedista, ali to ne dozivljavam kao neko neprijatno osecanje, vec vise kao zabavu... ako nece nesto mnogo brutalno da se desi, that is :mrgreen:
Dybuk wrote:
Tue Oct 29, 2019 10:14 pm
Zato mi je apsurdno kad odrasli ljudi navikli na horor kritikuju neki film rečenicom: nije strašan.
Mozda time vise zele da kazu da film nema neku upecatljivu atmosferu, ali se malo neprecizno izraze...

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Dybuk » Sun Nov 03, 2019 5:31 pm

Pa da, to nas vozi :mrgreen:
Al'Eksandar wrote: Mozda time vise zele da kazu da film nema neku upecatljivu atmosferu, ali se malo neprecizno izraze...
Top
Ne, baš očekuju da ih bude strah, pa kad to izostane film "ne valja" ili čak "nije horor".
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Sector » Sun Nov 03, 2019 9:05 pm

Zadnji horor koji me je bas dobro uplasio jeste Conjuring. Meni vrhunski film. Ti duhovi su jedino sto moze da se uplasi u zadnje vrijeme.

Moji drugari sa maskama koji ubijaju me naravno nikad ne uplase. :mrgreen:

Scena iz Apostle-a je vrhunska, ali je vise neko gadjanje nego strah, bar kod mene. :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Dybuk » Sun Nov 03, 2019 9:16 pm

Sector wrote: Zadnji horor koji me je bas dobro uplasio jeste Conjuring. Meni vrhunski film.
A, konačno (još) neko da kaže, jeste, odličan je film! :obscene-drinkingcheers:


:character-jason:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Horori: stres, strah, zabava?

Post by Dybuk » Tue Nov 05, 2019 2:25 pm

I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply