Suspiria (2018)

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Tue May 14, 2019 9:19 pm

Frojd i Jung nisu iste škole, bez poznavanja njihovih respective dela, zar je za jednog intelektualca stvarno važna rekla-kazala ideološke prirode ako će mu to pomoći da bolje razume struku i ljudsku prirodu i da se obrazuje u svom polju?
It's a non-issue.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Tue May 14, 2019 9:25 pm

e da, to što je ona Amerikanka može imati veze sa La Setta aka The Devil's Daughter

to jest, da se kao i obično Italijani malo zezaju s tom pozadinom

realno kao da sam u policijskoj stanici vidio Fasbinderov poster na zidu osumnjičenih i u bjekstvu, pored Patricije

plus Žulavski i Gulovo spominjanje ostatka Three Mothers trilogije, ima tu možda još skrivenih značenja

ali mislim da ih reditelj nije prenio publici kako treba, ne komunicira ovo glatko, zakomplikovao je sve

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Tue May 14, 2019 9:40 pm

Dybuk wrote: Frojd i Jung nisu iste škole, bez poznavanja njihovih respective dela, zar je za jednog intelektualca stvarno važna rekla-kazala ideološke prirode ako će mu to pomoći da bolje razume struku i ljudsku prirodu i da se obrazuje u svom polju?
It's a non-issue.
al to nije rekla kazala. Nije to neki rabin ili Jevrej na ulici reko, prosto imaš npr Ernsta Bloha koji je direktno to rekao za Junga u svojim knjigama

Frojd lično je bio u sukobu s Jungom itd...

pa eto, Bloh ga je proučavao, nije da nije, al nije mu bio na radnom stolu baš, kao ni masonski simboli

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Tue May 14, 2019 9:46 pm

Italijanski horor nikad nije glatko komunicirao sa publikom :D zato što logika i linearnost, konkretnost radnje nije bila u prvom planu. Dve stvari/struje: style over substance ili dobar stari gore pa plot smišljati usput. I vazda su ih sinhronizovali na engleski te valjda otud i interes da se ubaci neki anglo karakter. Uvek su koketirali sa tim, pretpostavljam i zbog tržišta, opšte društveno-ekonomske klime, pop-kulturnih uticaja. Nisam baš prava osoba da govorim o italo filmu, realno nisam veliki fan, volim krem giallo filmova i ponešto odabranih regularnih horora, par reditelja, ali to mi nije omiljena kinematografija.

Sve bi sad to trebalo reprizirati da bi se utvrdile sličnosti i detalji koji ih povezuju, ali trenutno bi mi lakše palo da iščitam Frojda i Junga te izvršim uporednu analizu sa posebnim osvrtom na Suspiriu (not really) :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Tue May 14, 2019 9:53 pm

Vala se tako uhvatiš detalja i ne puštaš.

Rekoh da za mene Jung u kontekstu psihijatra-Jevrejina nije nikakav problem, stvarno ne znam zašto ti je to tako čudno.
Sad ne bi trebalo da čitamo Knuta Hamsuna zato što je bio malo naci. (ako se sećam, Hamsun je u pitanju) i nije jedini

Jbt pa Jung je maltene obavezno štivo u psihoanalizi, ne kapiram kakve veze ima njegova ideologija. Jevrej živi i radi u Berlinu, pa? Bolje da se odselio u Izrael zar ne, logično je, mislim, stvarno.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Tue May 14, 2019 9:54 pm

Poluđe me! :mrgreen: :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Tue May 14, 2019 10:02 pm

može psihijatar da čita i Hitlerove knjige, što da ne? Poenta nije dal je on to morao u školi čitati (u nekima sigurno ne bi ako ne prihvataju tu psihoanalitičku školu), u ovom filmu nije morao imati na stolu Junga, to je što bi se reklo sloppy scriptwriting, sem ako nema neki drugi smisao

i da, provjerih sada, prvo ubistvo kod Arđenta masonski simbol i onda isti simbol na stočiću psihijatra u rimejku

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Tue May 14, 2019 10:04 pm

Dybuk wrote: Poluđe me!
oš još haha, ova madre suspiriorum došla kod psihijatra na kraju i ispričala mu o njegovoj ženi u logoru, da se sprijateljila i umrla sa dvije drugarice, eto tre madre, naci koncentracioni kamp, rođenje što bi se reklo nove sile prije dobra i zla

i naravno zato je ona kao klinka crtala put ka Berlinu u svesci. Nači na kraju od silne komplikacije čitavog narativa totalni Arđento-Soavi šubidubi rasplet :mrgreen:

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Tue May 14, 2019 10:07 pm

evo za kraj batabomba: mislim da je zbog ovih stvari u Berlinu 1977. kasnije zataškan incident u Three Mile Islandu :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Tue May 14, 2019 10:08 pm

:lol: :lol: :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Tue May 14, 2019 10:18 pm

Ali vidi, moraš izaći iz toga samozadatog okvira "Jevrejin ne čita Junga" možda čovek voli i ceni, uopšte ne govorim o školskom planu i programu.
Valjda bi ta neka veličina misli i dela morala da briše granice identiteta i dnevne politike, te ideologije.

btw izvukao si Gitljera iz rukava, to znači da je diskusija gotova po onoj teoriji, kakosezvaše :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Tue May 14, 2019 10:51 pm

haha nisam baš to mislio, nego hajd ono da krenem od toga da zato što je on njen psihijatar i hoće da je liječi od halucinacija s vješticama, jer on misli da to ne postoji i da ona samo pati od umišljaja, onda bi Jung kao imao smisla jer on smatra da postoji to kolektivno nesvjesno i objašnjenje toga je crpio iz starih predanja ezoterijskih

ali onda je mogo i Hitlera da čita kao psihijatar jelte, da vidi ta ludačka razmišljanja, realno i svi iz društvenih nauka bi morali da čitaju Hitlera kao literaturu, ali najčešće to niko ne preporučuje jer je ono kao ko će to tražiti u biblioteci fazon, sramota

a realno to jeste bitna knjiga. Ali pošto je psihijatar Jevrejin malo je paradoksalno da misli da kolektivno nesvjesno treba da liječi kod te cure a ne npr id, ego, libido i slično što ima kod Frojda

prosto, koja je njena dijagnoza, ako je jungovska mogo je i Hitlera da čita, i on je kolektivno nesvjesno

al mislim da je Jung tu ubačen više pomodarije radi, viš i da je ime tog doktora u filmu u stvari poznato
http://www.anothermag.com/design-living ... s-suspiria

kad se toliko oko toga potrudio onda je mogao i malo opreznije s Jungom (on nije ni iskorišćen, samo je bačena knjiga na sto, film nije jungovski realno)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Wed May 15, 2019 11:01 am

Pizzobatto wrote: haha nisam baš to mislio, nego hajd ono da krenem od toga da zato što je on njen psihijatar i hoće da je liječi od halucinacija s vješticama, jer on misli da to ne postoji i da ona samo pati od umišljaja, onda bi Jung kao imao smisla jer on smatra da postoji to kolektivno nesvjesno i objašnjenje toga je crpio iz starih predanja ezoterijskih
Imam utisak da si ovim odgovorio sam sebi na dilemu. Ili je to, ili ovo:
Pizzobatto wrote: al mislim da je Jung tu ubačen više pomodarije radi, viš i da je ime tog doktora u filmu u stvari poznato
Nema lečenja od kolektivnog nesvesnog naravno, no možda teorija može da rasvetli grupnu dinamiku u plesnoj školi.
Nisam primetila ni da je reč o libidu, eventualno bi mogla biti u pitanju neka grupna (ili lična) psihoza kod polaznica akademije.


(U ovom trenutku bio bi koristan uvid nekoga iz struke (psihologija) mislim da je Mhejl upravo psiholog. Izvinjavam se Mhejlu ako sam banalizovala i pogrešila tačnu profesiju, znam da je pominjao rad sa pacijentima)
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Wed May 15, 2019 12:24 pm

bješe Algijeva supruga isto

no, tu i jeste kvaka, ako hoće da rasvijetli grupnu dinamiku u školi zašto onda nije otišao u školu? :mrgreen:

Dođe lijepo čovjek i kaže ja sam dr mr, gđo upravnice ja sam terapeut Patricije itd nego on fura nešto lijevo za šta realno ne treba uopšte biti psihijatar, zašto je on uopšte psihijatar, mogo je biti detektiv ili penzionisani pajkan, mogo ju je sresti u partu dok je trčala i mrmljala o vješticama, misim njegovo zanimanje je gotovo nebitno u čitavoj priči, nema razloga da on bude psihijatar jer čak ne vrši ni onu osnovnu ulogu od početka

praktično je trebo biti taj glas ateističkog razuma koji ne vjeruje dok ga vještice ne zgrabe, a on umjesto toga čita Junga, krije se od upravnice akademije, ne želi nikome otkriti da liječi jednu njihovu članicu

misim generalno lik je nerealan, a eto kako ga Guadanjino ocjenjuje: Tilda u filmu glumi id, ego i superego

nači on bi trebo ovaj treći da bidne i to je reditelju bilo logično i onda mu je utrpao par karakteristika tipa konclogor, psihijatar itd... mogo je biti lingvista kao originalni Klemperer

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Wed May 15, 2019 12:49 pm

Pizzobatto wrote: bješe Algijeva supruga isto
mislim na ovom forumu :D

Pa da, već sam na početku primetila da psihićev karakter (ark) nije bio važan za priču i da je, naprotiv, višak.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Wed May 15, 2019 1:29 pm

Guadanjino je reko da Tilda glumi id, ego i superego, odatle tri uloge

a onda turi psihijatra da još to prenaglasi

al psihijatar je mogo biti običan susjed Tanz akademije, tu mu kuća odma pored fazon

al ne, moro čoek imat Junga na stolu i istraumirat me načisto :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Suspiria (2018)

Post by Dybuk » Wed May 15, 2019 1:34 pm

Pizzobatto wrote: al ne, moro čoek imat Junga na stolu i istraumirat me načisto
A ti onda mene :mrgreen:

Luka je preambiciozno ušao u projekat, što se po filmu i vidi. Lost me at "id", haha. Ne znam da li i sam zna šta je 'teo.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Wed May 15, 2019 2:16 pm

Luka se nije držao čuvene poslovice "Volim i ja Junga no trpim" 8-)

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Suspiria (2018)

Post by Pizzobatto » Sat May 18, 2019 3:37 pm

još serem o suspiriji, ne otvarati iz zdravstvenih razloga

http://camerapolitica.blogspot.com/2019 ... fonda.html

u suštini je ideološka analiza, upozoreni ste :mrgreen:

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Suspiria (2018)

Post by Peca » Sat May 18, 2019 4:51 pm

Apstinencija očigledno pozitivno utiče na tebe, ovo je već drugi text u kratkom roku Preleteo sam samo, idem da ločem pivo sa nekim Ukrajincima pa moram psihički i fizički da se pripremim, sutra ću da čitam
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Post Reply