Staro, a dobro

Moderator: Dybuk

Ispettore Morosini
Posts: 54
Joined: Tue Dec 26, 2017 7:11 pm

Staro, a dobro

Post by Ispettore Morosini » Fri Sep 21, 2018 3:23 pm

"Првим цјеловечерњим игр. филмом Специјално васпитање (1977, награда за дебитантски игр. филм на фестивалу у Манхајму (Mannheim)) истражује - кроз низ пластичних карактера и њихових односа соц. и психол. природу урбане делинквенције; иако под утјецајем Л. Андерсона и М. Формана остварио је оригинално дјело врло успјешно код публике. Националном класом (1979) поново проблематизира ситуацију младог човјека на маргинама друштва, овог пута »комедијом стања« са препознатљивим мотивима сувременога београдског живота. Жанр комедије и идеју »социјалне метафоре« најбоље спаја у драматуршки полифоном филму Мајстори, мајстори (1980, награда за режију у Манили 1982), који постиже и разину етички постулиране друштв. критике. Соц. метафору садржи и врло успјело остварење Variuola vera (1982) у жанру катастрофе, о епидемији великих богиња 1972. У Тајванској канасти (1985) потврђује своја ранија тематска и стилска опредјељења, истражујући даље у сувременом урбаном контексту. Год. 1987. реализира свој по већини критичара најбољи филм Већ виђено (Déjà vu), бизарну причу о музичару (М.Надаревић) опсједнутом психол. феноменом déjà vu; дјело је успио спој horrora, мелодраме и соц. драме у којем посебну важност има фрагментарна структура основана на интеракцији прошлости, садашњости и будућности (Велика Златна арена у Пули)."

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Sat Sep 22, 2018 3:46 pm

pa ne znam, misim možda bih ga i ja stavio na 30. mjesto, ali koliko ga hvale ja mislio spec vaspitanje i majstori, majstori će izbiju u top5

meni već viđeno bolje

a gdje je komplet lista?

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Staro, a dobro

Post by Josef K. » Tue Sep 25, 2018 3:22 pm

Pizzobatto wrote: a gdje je komplet lista?
http://www.znaksagite.com/diskusije/ind ... ic=15717.0

komentarisali smo :D


Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Thu Sep 27, 2018 8:35 am

Josef K. wrote: komentarisali smo
izlapio sam :oops:

po ovoj listi to Specijalno vaspitanje je nekom korupcijom došlo u top 30, realno

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Staro, a dobro

Post by Josef K. » Thu Oct 04, 2018 10:27 pm

Pogledao sam U ime oca i sina (1999), čuvenog Bote Nikolića, prvi crnogorski film nakon ratnih dešavanja

Bata Stojković igra prodavca na kiosku, istovremeno i glavu crnogorske porodice poznate po slavnim precima (a koja to familija, makar na priču, u Crnoj Gori nije), koji pokušava da spriječi sina (kojeg igra Bane Popović, ex-ministar kulture nam) da se odazove mobilizaciji nakon objave rata

glavno pitanje koje se postavlja je što je ispravno, ići i ratovati iako ne vjeruješ u ispravnost i motive rata ili odbit poziv i biti smatran kukavicom, odbačen od primitivne sredine; malo nenormalno zvuči činjenica koja proističe iz ukorijenjenih stavova, da je roditelju draže mrtvo dijete i čist obraz pred narodom nego dijete prokazano kao dezerter i kukavica... ali živo
ono što ovaj film pogađa u centar je upravo to često bizarno crnogorsko čuvanje obraza i časti i vječno mišljenje o tome što će narod reć, na štetu i pojedinca i familije, savršeno prikazano u liku Petra Božovića koji tjera sina nazad na ratište istog dana kad mu je poginuo drugi sin; za slične stvarne primjere znam i iz dosta bliske okoline

odličan momenat je objava mira i reakcije glavnih zagovarača napada na Dubrovnik (Boro Stjepanović) kao i odnos istih prema povratnicima sa ratišta koje su ispraćali uz pjesmu i pucnjavu

kad smo kod pjesme, stvarno dobro zvuči odjavna numera u izvođenju samog Bote i izvjesne Jovane Nikolić, pretpostavljam ćerka mu

http://www.youtube.com/watch?v=3B0qQLLexwc

film je navodno bio zabranjivan u periodu prije i nakon referenduma, nije emitovan na domaćim televizijama, Milo valjda htio i tako da se opere od aktivnog ratnohuškačkog učešća tokom devedesetih

nije bez mana ali ima izuzetno jakih momenata a i lokalpatriotski sam dosta tolerantniji prema crnogorskim autorima te stoga jaka trojka od mene

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Staro, a dobro

Post by Dybuk » Thu Oct 04, 2018 10:49 pm

Ja sam to ladno gledala. Ali jako davno. Mnogo dobra glumačka ekipa, valjalo bi reprizirati.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Staro, a dobro

Post by Dybuk » Fri May 10, 2019 12:38 pm

"Most" sa Batom Živojinovićem nisam gledala (ili se ne sećam), ali evo bizarnih vesti iz Kine:

Kinezi finansiraju rimejk kultnog partizanskog filma
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Staro, a dobro

Post by Truman » Sat Aug 17, 2019 1:47 pm

Virdzina (1991)
https://www.imdb.com/title/tt0105761/

Тек сад ми је улетео овај филм ( Хвала Жељко М. ). Одличан филм, рађен у лошим техничким и продукцијским условима. Практично класик. Ако сам добро разумео на крају филма сви иду у Америку?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Fri Aug 30, 2019 9:51 pm

pogledah Smrt gospodina Goluže

kakva filmčina haha ovaj lik je predskazao budućnost!

Živko Nikolić je snimio lepotu poroka, čudo neviđeno, u ime naroda i đeknu, tako da je suv kvalitet

ovaj mu je bogami možda i ponajbolji film, jer realno toliko je nadrealan da tek sada ima smisla sa ovim današnjim političarima

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Staro, a dobro

Post by Peca » Sat Aug 31, 2019 5:48 am

Mislim da se radi o tome da su pametni ljudi još tada skontali kakva smo govna ustvari, i šta nas sve čeka u budućnosti zbog toga.

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Staro, a dobro

Post by Dybuk » Sat Aug 31, 2019 10:33 am

Vrhunski film, ja sam bila ubeđena da je rađen po Krležinoj priči, neko lažno sećanje očigledno.

Ne mogu Crnogorci da oproste Nikoliću što ih je sprdao onoliko :mrgreen: a on je realno najbolji reditelj kojeg su ikada imali.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Sat Aug 31, 2019 10:39 am

realno, ovi sadašnji su odnekud morali da nauče
sigurno je bio neki manji obim ali je došlo do izražaja sada

inače prije neki dan pročitah da su se Srbi prije Karađorđa ženili kao Turci sa više žena

nema to veze s filmom, samo kao potvrda kako stalno prednjačimo gdje ne treba

a mnogo smo se napatili, tursko ropstvo, vjerovatno su Turci sretniji što su nas se riješili :mrgreen:
Dybuk wrote:
Sat Aug 31, 2019 10:33 am
Vrhunski film, ja sam bila ubeđena da je rađen po Krležinoj priči, neko lažno sećanje očigledno.

Ne mogu Crnogorci da oproste Nikoliću što ih je sprdao onoliko a on je realno najbolji reditelj kojeg su ikada imali.
jesu se žalili negdje, nisam čuo?

Šćepanović je pisac. Čitao sam od njega Usta puna zemlje, i to je izvanredno. Nadrealisti mi izgleda najviše odgovaraju.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Staro, a dobro

Post by Dybuk » Sat Aug 31, 2019 10:42 am

Pizzobatto wrote: jesu se žalili negdje, nisam čuo?
Ne znam za ništa zvanično, znam koji su komentari kad god se pomene Nikolić.

Sad kad si pomenuo Usta Puna Zemlje, poznato mi je, samo mu ime nisam bila zapamtila.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Sat Aug 31, 2019 10:45 am

ja sam čuo obrnuto, tipa pitali jednog je li stvarno ovako kao u Đekni, a on odgovorio da je uljepšano :mrgreen:

i naravno, tvrdi se da je pop kojeg glumi Bata u Čudo neviđeno stvarno postojao

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Staro, a dobro

Post by Peca » Sat Aug 31, 2019 10:51 am


Pizzobatto wrote:realno, ovi sadašnji su odnekud morali da nauče
sigurno je bio neki manji obim ali je došlo do izražaja sada
I pored toga što smo kulturno i generalno u odnosu na danas bili svetlosnu godinu napred, čvrsto sam uveren da se IQ prosečnog balkanca, ili ako hoćeš Srbina, pogotovo radničke klase, nije mnogo promenio. U smislu da su uvek postojali Vučićevi glasači, i da su bili isti kao i danas, i da ih je bilo isto toliko kao i danas, samo je Vučić bio drugačiji i nije bilo fejsbuka i pinka.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Sat Aug 31, 2019 11:05 am

i ja vjerujem da je bilo jutki i palmi na lokalu, ali da je državni nivo bio normalniji

kod Balkanaca imaš dodatni problem koji je paradoksalno Savo Milošević jednom opisao kod Bećkovićke: kad neko hoće da radi nešto što ne zna. Većina glasa za partiju da bi dobila posao za koji nije stručna, i onda sprovedu gasikaciju Novog Sata :mrgreen:

realno, donekle mogu da ih razumijem da imaju bolje plaćen posao, ali je apsurdno da im je to dopušteno i koji IQ ima onaj koji im je to dopustio

al to je već drugi film - Čudo neviđeno jedan od kandidata :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Staro, a dobro

Post by Dybuk » Sat Aug 31, 2019 11:08 am

Pizzobatto wrote: ja sam čuo obrnuto, tipa pitali jednog je li stvarno ovako kao u Đekni, a on odgovorio da je uljepšano
To je neki samosvestan... :mrgreen:
Veruj da ga ne vole, nego da se ne pretvori ovo u vivisekciju Cg mentaliteta. ;)
Umro u potpunoj bedi u Bg, kao da su ga potpuno izbrisali iz kolektivnog sećanja i generalno, nije mu ništa dato ni za života a ni posthumno tamo (da ja znam). Veliki reditelj.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Staro, a dobro

Post by Pizzobatto » Sat Aug 31, 2019 11:21 am

ne kažem da nekom političaru nije odgovarao, mislim mali broj ljudi može nekome ugroziti karijeru, no ovako generalna populacija većinom im se i Mali Budo sviđa, iako je glavni lik malouman haha

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Staro, a dobro

Post by Dybuk » Sat Aug 31, 2019 11:23 am

Pa ja i govorim o generalnoj populaciji :mrgreen:

Ne može se Mali Budo porediti s time, nema oštricu Nikolića ni u kom smislu. Budo je benigan :D
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply