Justified

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Justified

Post by ridiculus » Sat Dec 12, 2020 4:02 pm

Ovo nije novo, ali nije ni bajato, osim ako ne merite vreme u apdejtovima korisničkog interfejsa na Androidu. Rađeno za FX, na osnovu jedne kratke priče jednog od najboljih američkih pisaca druge polovine XX veka, Elmore-a Leonarda. Šouraner je bio Graham Yost, i autoriteti tvrde da je ova serija najbolja transliteracija - ili da kažem transmedijalizacija (prebacivanje iz medija u medij) - etosa Leonardove proze.

Sa svojih 6 sezona (2010-2015), i 13 epizoda po sezoni, Justified bi lako mogla biti jedna od najboljih dužih serija koje sam ikad gledao. Ili nisam.

Više utisaka kad završim drugu sezonu, ili kako mi se već javi inspiracija. Jel gledao to neko, osim Bate?

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Justified

Post by ridiculus » Wed Dec 30, 2020 11:08 am

Počeo treću sezonu; kakva je divota kada čovek može da se osloni na nešto da će biti dobro. Justified, možda više od bilo koje serije koju sam ikad gledao, uspeva da održi koherentnost u viziji, postupku, i realizaciji. S druge strane, uspeva to jer nema mnogo eksperimentisanja i prilično je tradicionalna u većini aspekata. Da se razumemo, nema serije koja ima bolje dijaloge, osim možda Deadwooda. Ti dijalozi ne idu uvek u očekivanom pravcu razvoja, jer američki hilbiliji govore stvari koje se retko mogu čuti (u stvarnom životu) i od vrlo obrazovanih ljudi, ali to je jedna od čarolija ove serije.

Još jedna paralela koja se može povući sa Deadwoodom je Timothy Olyphant u glavnoj ulozi, kao arogantni ali šarmantni zamenik šerifa Raylan Givens. Njegova verbalna prepucavanja i nadmudrivanja sa šefom i bišom-ženom-i-sadašnjom-ljubavnicom Winonom su materijal koji održava seriju na duže staze, kao i čas prijateljski čas antagonistički odnos sa Boydom Crowderom, prijateljom iz detinjstva i jednim od kriminalnih šefova oblasti u kojoj Givens štiti primenu zakona.

Elmore Leonard je bio izvršni producent serije, barem dok je još bio živ, u ranijim sezonama. Graham Yost, šouraner, takođe izvršni producent, i povremeno scenarista, posle Justified radio je na seriji Sneaky Pete, što mi isto pada pod obavezno gledanje.

Post Reply