The Expanse

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Sun Oct 25, 2020 8:17 pm

Moglo bi se sa prilično uverenosti reći da je ovo najbolja naučnofantastična televizijska serija današnjice smeštena u svemir - tj. u svemirske brodove i stanice ili na površinu (ili u unutrašnjost) više planeta ili asteroida - možda i zato što ne postoji jaka konkurencija. Šta još imamo? Zvezdane staze - Discovery (boženasspasi!) i Picard (?); Zvezdane ratove - The Mandalorian (uvek se može diskutovati koliko je to uopšte SF); nekoliko satira i komedija, poput The Orville i Other Space; Lost in Space na Netflixu. Ako se vratimo u prošlost dvadesetak godina, takve serije su harale poput forenzičkih u ovoj (prethodnoj) deceniji. Razne Zvezdane staze, Zvezdane kapije, Deep Space Nine (može da se posmatra odvojeno), Farscape... ali dve najveće su verovatno bile ribut Battlestar Galactice i jedna sezona Firefly-ja. Ja sam se još u ranom detinjstvu susreo sa sličnim, a tada su to bile (originalna) Battlestar Galactica i Blejkova sedmorka (Blake's Seven). Jel' gledo ko ove dve?

The Expanse je malo suv i zahtevan na početku, ali stvari počnu da se oblikuju u jasnu viziju negde u drugoj polovini prve sezone. Scenografija i dizajn su jeftini kada se poredi sa filmovima, ali zašto bismo to činili? Ovo nije Matrix, ni Man of Steel (prvih pola sata), ni Oblivion... TV serije nemaju toliki budžet da mogu to da postignu i na trenutak, a kamoli na duže staze. Zato okruženja i brodovi i oprema nisu lepi ili estetski interesantni, već samo funkcionalni. Pomalo nalik na socijalni realizam Totalnog opoziva, s kojim deli neku vrstu društvene i klasne svesnosti. Videćemo u četvrtoj sezoni, kad Amazon preuzima produkciju (ali za koju kažu da je verovatno najslabija).

O radnji ću reći samo ovoliko: postoji sličnost sa Besterovim legendarnim romanom Stars, My Destination. Naravno, serija je adaptacija romana istog imena, od Jamesa S.A. Corey-a, što je pseudonim dvojice pisaca. Dosta politike i međuplanetarnih intriga i zavera, ali naučno-fantastična srž priče je otelovljena u nečem što podseća na glavni motiv filma Prometej i nastavaka mu: protomolekuli i njihov razorni uticaj na živa bića. Naravno, ako izuzmemo vizuelni aspekt, ovo je za tri i po parseka bolje od filma Prometej i nastavaka mu.

Tek sam na početku druge sezone, i sve ove rečene utiske treba shvatiti samo u tom kontekstu.

Hej, Karl Urban! Ono što Dominique Tipper govori, to je pravi seksi britanski naglasak... cunt!*

I sviđa mi se Thomas Jane kao Miller - ima šmek propalog ali simpatičnog detektiva koji bi ga učinio pogodnijim za noar okruženje Blade Runnera od skoro bilo kog drugog glumca koga znam.


*svaka uvreda je samo fiktivna i umišljena i ne odnosi se na realne likove i situacije

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Mon Oct 26, 2020 11:26 am

Fantastična četvrta epizoda druge sezone. S ovim je The Expanse za mene prešao sa teritorije vrlo dobrog na teritoriju odličnog.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

The Expanse

Post by Truba » Mon Oct 26, 2020 3:41 pm

Nije to meni nista posebno
Odustao sam ne znam ni kad

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

The Expanse

Post by ex pistol » Mon Oct 26, 2020 8:51 pm

Tomas Džejn opasan, ma on je sigurno dete Kristofer Lambera.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Mon Oct 26, 2020 8:52 pm

@Truba

Bitno je kada. Ako si odustao pre druge sezone, postoji šansa da si pogrešio. Moralo je da prođe 7 ili 8 epizoda da bi mi postalo zaista interesantno. Ako si odgledao više od sezone, i ne sviđa ti se, verovatno nije za tebe.

Ali nema šanse da je Star Trek bolji, u bilo kojoj varijanti.


ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Mon Oct 26, 2020 10:22 pm

ex pistol wrote: Tomas Džejn opasan
Jeste, a i Wes Chatham je vrlo dobar.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Wed Oct 28, 2020 8:19 pm

Koliko sam se žalio da je početak suvoparan, toliko su kasnije ubacili melodramu. Ne kažem da je to loše, već samo upozoravam. Ili vas pripremam. ;) Ono što se dogodilo u 5. epizodi druge sezone je jako slično priči koju smo gledali u prvom filmu Zvezdane staze, onom u kome se V'ger vraća kući.

The Expanse počinje kao splet tri priče: detektivski noar na pojasu asteroida, akciona avantura preživljavanja u usamljenom svemirskom brodu; politički triler na Zemlji. Ovaj poslednji deo mi je bio najmanje zanimljiv, ali je i najkraći. Takođe, taj deo u romanima ide naknadno, tek u drugoj knjizi, ali je ovde ubačen od početka, valjda zbog nekakvog balansa.

Često se mogu čuti komentari da The Expanse najviše poštuje i primenjuje nauku od svih (uslovno rečeno) spejs opera. Na primer, svemirski brodovi su konstruisani ne poput normalnih brodova (sa horizontalnim palubama) već poput zgrada, da bi se lakše uspostavila gravitaciona sila.

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

The Expanse

Post by Beonegro » Tue Nov 03, 2020 7:35 am

ridiculus wrote: The Expanse je malo suv i zahtevan na početku
Philip K. Dickovski, takoreći

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Tue Nov 03, 2020 8:36 pm

Beonegro wrote: Philip K. Dickovski, takoreći
Ne bave se istim temama. Doduše, neki delovi bi možda mogli proći kao takvi ali to je zato što
ridiculus wrote: postoji sličnost sa Besterovim legendarnim romanom Stars, My Destination.
a Dick je uzeo od Alfreda Bestera... mnogo toga. Samo što Stars, My Destination nije "suv" ili dosadan ni u jednom trenutku. Mislim da je pisac tamo ubacio sve što je mogao, sve teme i motive naučne fantastike tog doba, pa i šire.

Prve epizode pokušavaju da sagrade svet i približe ga gledaocu, i nema mnogo dešavanja na nivou zapleta. Neke stvari nije lako shvatiti na prvu loptu - na primer, više puta sam video da kamera prikazuje brodove kao da se kreću u smeru u kome izbacuju gas. Trebalo mi je neke vreme da skapiram da jeste tako, zato što motori usporavaju brod koji se kreće po inerciji i koji inače nikad ne bi stao, budući da u vakuumu ne postoji otpor. Ko zna koliko ima takvih detalja koji nisu bliski svakodnevnom iskustvu, i zato ih propustimo. Drugi problem je što se prepliću tri priče koje su maltene u tri različita žanra, i ne postoji osećaj jedinstva... sve dok serija zaista ne poveže sve konce.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Tue Nov 10, 2020 7:28 pm

Dakle, ostala mi još jedna epizoda da završim treću sezonu (prva sezona ima 10 epizoda, a 2. i 3. po 13), i to ću verovatno pogledati večeras ili sutra. Jedna od mojih najvećih zamerki bi bila vrlo čudna ili neodgovarajuća struktura sezona, pošto je sredina treća završetak jednog narativnog luka i početak novog. Trebalo je drugačije da preraspodele sadržaj, ali, dobro, nije to neka velika zamerka - pogotovo ne ako bindžujete seriju, pa više nije bitno šta gde pripada.

Dizajn brodova i opreme se popravlja tokom serije, čini mi se, i kasnije smo dobili neke interesantnije industrijske forme, kao što je brod Nauvoo, koji su Mormoni sagradili kao najveći brod ikad napravljen, da bi se otisnuli sa njim u nepoznato.

Ali, da bude jasno, ovo je pre svega serija velikih ideja i sjajnih koncepata, pred kojim bledi sve ostalo - svako neupečatljivo lice koje je tu samo zbog raznovrsnosti glumačke postave ili možda nedostatka budžeta u nekom trenutku; pevačica koja pokušava da bude glumica, ali joj ne ide najbolje*; svaka melodramatična scena iz bukvara emotivne manipulacije (recimo, nasmejana, slatka, nevina deca u VELIKOJ opasnosti). Ali ako posmatramo ovo kao priču o društvu ili čitavom čovečanstvu, retko srećem serije (ili filmove) kojima nemam ništa da zamerim na ideološkom planu.

Iliti, k'o što reče Miller, "The stars are better off without us."


*Dominique Tipper, čiji britanski naglasak sam na početku pohvalio, ali koji nema jedan jedini pravi razlog da postoji u ovoj seriji - osim što je to očigledno jedini naglasak kojim ona ume da govori

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Wed Nov 11, 2020 1:48 pm

Beonegro wrote: Thomas Jane i Shohreh Ahdashloo imaju fantastično prisustvo na ekranu, čak i Cara Gee (Ojibwe indijanka iz Kanade koja izgleda kao vanzemaljac, baj d vej)
Da, sviđa mi se Cara Gee, a dobar je i lik njenog konkurenta, bivšeg piratskog kapetana Klaesa Ashforda, kojeg igra David Strathairn.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Fri Nov 13, 2020 6:38 pm

Na sredini sam četvrte sezone. Zaključno sa nedeljom ću je završiti, a time i ono što je do sada na raspolaganju od serije. Onda čekam petu.

Iako sam bio čuo da je četvrta sezona najslabija, za sada nemam utisak da odstupa od onog što je prethodilo. Doduše, postoji jedna bitna razlika. Vezana je za romane i koje delove priče iz njih televizijske sezone obuhvataju. Romana ima devet - tj. biće ih devet iduće godine i to je to - pa je pretpostavka da će i sezona biti toliko. (U vezi ovog pričam napamet, nisam čuo ništa od pisaca.) Ali - a ovo je vrlo bitno "ali" - ne odgovara svaka sezona jednom romanu.

Prvi roman, Leviathan Wakes, adaptiran je u 10 epizoda prve sezone + 5 iz druge.

Drugi roman, Caliban's War, odvija se u 8 epizoda druge sezone + 6 iz treće.

Treći roman, Abaddon's Gate, dešava se u poslednjih 7 epizoda treće sezone.

Mislim da sam rekao, ali ponoviću: prva sezona ima 10 epizoda, druga i treća po 13. Četvrta takođe ima 10. I zasniva se na romanu Cibola Burn. Kao što vidimo, za razliku od prethodna dva romana, ovde priča počinje od početka sezone, ne od sredine. I to četvrtoj sezoni daje veću koherentnost, jer nema na polovini skok u narativu od 8 ili koliko god meseci. A neki kritičari kao da su baš to zamerili!

Inače, za sada mi se u celini najviše dopao deo iz trećeg romana - dakle, druga polovina treće sezone. Četvrta za sada gura dobro, iako mi lik Naomi Nagate postaje pomalo iritantan. Ima dovoljno drugih likova da se to zametne. Amos je još uvek dobar, bez humanističkih iluzija, ali sa novopronašlim elementom u svom životu. Takođe, praćenje tri različita mesta i grupe likova (Zemlja, Mars, Nova Zemlja) deluje prividno nasumično, ali verujem da to nije samo u službi praćenja nasumičnih likova, već će se njihove sudbine neminovno preplesti. Na kraju. Čuveni pojam kraja, koji nije samo nalepljen na ono što je prethodilo već u sebi sadrži sve to, početak i sredinu. U najboljem slučaju i pouka i katarza. Eto zašto je kraj priče najbitniji. Osim kad priča pokušava da strogo imitira život, pa ne želi da ima kraj.

A The Expanse ide ka konkretnom kraju, uprkos svojoj serijalizovanoj prirodi. Tako joj je zapisano u genima.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Mon Nov 16, 2020 6:20 pm

Četvrta sezona je bila dobra, ali mi je kraj nekako mlak, u smislu da se sve završilo suviše dobro za ljudski rod. Naši likovi su imali uspone i padove
► Show Spoiler
ali duh optimizma je generalno bio jači u ovoj sezoni nego u prethodnim. Ili da kažem posle ove sezone. Jamese Corey... aman, ZAŠTO?!?!?! :x ;)

Ovde pre svega mislim na dogodovštine likova sa Rocinantea, a ono što se događa između Zemlje i "Asteroiđana" uopšte nije bezazleno. No, to će doneti rezultate tek u narednoj sezoni... ili čak dalje.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Mon Nov 30, 2020 6:13 pm

'The Expanse' to End With Season 6 on Amazon

Ok, ovo znači da su moje spekulacije o 9 sezona bile preoptimistične.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Expanse

Post by ridiculus » Thu Dec 17, 2020 8:39 pm

Juče su puštene tri epizode, a biće ih deset u ovoj (petoj) sezoni. Odgledao prvu, i utisci slede preko vikenda. (Verovatno ću do tada odgledati i drugu.)

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

The Expanse

Post by Beonegro » Mon Jan 11, 2021 10:19 pm

Adam Savage (Myth Busters) ima YT serijal o The Expanse, npr ovo

https://www.youtube.com/watch?v=ZfNJvwNZZ2k

:clap: :clap: :clap:

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

The Expanse

Post by Beonegro » Thu Jan 21, 2021 6:45 pm

Loše 7. i 8. epizoda, opet dozvoljavaju Nagati da dođe do izražaja. Navijao sam da je onaj pikriveni gej od Marka Inarosa floatuje.

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

The Expanse

Post by Sector » Thu Jan 28, 2021 6:06 pm

Meni je sedma bila odlicna a osma bezveze.

Deveta takodje dosadnjikava ali je imala odlicnu zavrsnicu. Ostaje jos finale da vidimo pa da sumiramo utiske.

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

The Expanse

Post by Beonegro » Thu Jan 28, 2021 7:28 pm

Camina Drummer će nekoga dodrobija :D

Post Reply