Warrior

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Wed Oct 14, 2020 6:52 pm

Pošto pratim ovu seriju kako se pojavi koja epizoda, može da ima i svoju temu.

Prošlog vikenda sam pogledao drugu epizodu (druge sezone), a danas sam je reprizirao - čisto da bih bio bolje pripremljen za treću. I bila je odlična. Cinemaxove originalne serije su poznate po akciji i eksplicitnom seksu, ali ta epizoda je imala 5 minuta akcije - odlične, a pogotovo Joe Taslim briljira u njima - i jednu kratku scenu seksa u kojoj nema golotinje (plus jedan pokušaj :D ) a ostalih ~45 minuta je posvećeno drami.

U toj drugoj epizodi su zakomplikovali sve što se moglo zakomplikovati, a da ostane smisleno. Dylan Leary, oslonac i vođa irske radničke klase i vlasnik bara "Banshee" (u počast prethodnoj Tropperovoj seriji), gromada od čoveka i po potrebi prava zver, je bio neko ko je očigledno razvijan kao glavni antagonista za Ah Sahma, "ratnika" iz naslova, ali ovde se desilo nešto što bi moglo da promeni sve - celokupnu mrežu odnosa u seriji. (Leary-ja igra Dean Jagger, koga smo gledali u Igri prestola kao Smalljon Umbera.) Sve se više čini da će glavni protivnik za Ah Sahma biti neko ko mu je mnogo bliži.

Postoji tendencija, posebno u američkim medijima i na društvenim mrežama, da se ovaj šou preporučuje na osnovu "raznovrsnosti" (diversity) svojih likova, što je meni, naravno, idiotski. Azijati igraju Azijate, jej! Ko bi rek'o?! U čudnom svetu živimo! :lol: Koliko je potrebno imati poremećenu percepciju realnosti da bi tako nešto bilo napredak? Srećom, mi smo se ovde navikli na gledanje korejskih, kineskih, japanskih, i drugih dalekoistočnih filmova i serija, pa nas ne čudi kada su svi glumci dalekoistočnog porekla.

I, više sa namerom nego pukom srećom, Jonathan Tropper i ovde i u Banshee-ju obrađuje problem rasizma, ali bez propagande i tako da dela govore sama za sebe. Onako kako to treba da se radi u nečemu što pretenduje na dugoročniju vrednost.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sun Oct 18, 2020 3:16 pm

Došla i treća epizoda. Slična je drugoj - dakle, vrlo dobra. Isti scenarističko-rediteljski par, pa ne čudi.

Nekoliko ljudi koji su radili na Netflixovoj seriji Marco Polo su umešani i ovde: režiser David Petrarca, koreografer Brett Chan, glumica Olivia Cheng. Vrlo verovatno da ima i drugih, ali samo su mi dotični pali na pamet.

Jedine dve stvari koje mi se jasno i nedvosmisleno ne sviđaju u seriji su uvodna špica - koja me suviše podseća na neke momente iz Virtua Fightera ili Shenmue-a od pre 15-20 godina - i kineski hip-hop koji ide uz odjavnu špicu. Ne kažem da Kinezi nemaju i dobar hip-hop, ali ovo mi zvuči suviše obično i mejnstrimaški. No, to je mala cena da se plati za inače vrlo kvalitetnu seriju. Svetlo bi moglo biti bolje u nekim scenama. Penelope Blake, jedan od najvažnijih likova u seriji, nije lepa, ali je Joanna Vanderham dobra glumica, a njena sestra - novi "igrač" u novoj sezoni - takođe nije lepa, ali je puna mladalačke energije i nema baš uobičajene stavove i ponašanje za ono vreme, i jasno mi je zašto je zavela onog kog jeste. Jedno mesto gde se potpuno razlikujem od suda masovne publike je ocena pete epizode prve sezone, koja me donekle izbacuje iz narativnog koloseka, jer nema mnogo veze sa ostatkom, osim što gradi odnos dvojice likova. Ali cela epizoda toga mi je bila previše, iako je lep omaž špageti vesternima - takozvani kung-fu vestern!

Ali, kao što reče Dylan Leary, "this isn't going to end well"...

A i Chao ima plan. Kako je on jedan od najpametnijih ljudi u seriji, to valjda znači nešto.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sat Oct 24, 2020 2:02 pm

Ha, jedna od najboljih tekućih serija ima temu sa najmanje interesovanja! Ništa novo u kapitalizmu. :roll: (Cinik će reći da je dobro da ima temu uopšte!)

Četvrta epizoda. Režirao Loni Peristere, a on je dobar, posebno u scenama... eksplozija. Znam ga još iz Banshee-ja, ali pre toga je bio zadužen za vizuelne efekte na projektima Jossa Whedona, tako da je tu pokupio solidno znanje. (Da li na Firefly-ju ili još na Buffy-ju, ne sećam se.)

Kao i u prethodnoj epizodi, završna scena je najdramatičnija (i najbrutalnija). Šta to uradi, Sophie...Ali privlači me da gledam razmažene bogatašice koje ne znaju šta će sa sobom, pa učine nešto što okrene njihov život naglavačke. Možda mi je zato Mai Ling najinteresantniji ženski lik ovde, iako ona nije iz bogate porodice - naprotiv. Toliko je gladna moći da čak i sa najboljim namerama čini život nepodnošljivim za sve oko nje.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Warrior

Post by Dybuk » Sat Oct 24, 2020 2:48 pm

Navukao si nas na Boys, šta hoćeš :mrgreen:

Imam utisak da je ovo malo mišićava, muževna serija, iako deluje lepo na osnovu slike koji si postavio, to baš nije moj fazon.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sat Oct 24, 2020 2:58 pm

Ma jasno, ali nije ovaj forum samo ti i ja. :shifty:

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sat Oct 24, 2020 3:39 pm

Da bismo postavili stvari u fokus, valja reći da je tvorac serije i showrunner, Jonathan Tropper, veliki fan filmova sa Brusom Lijem, i kasnije, sa Van Damom. Omaži su na svakom koraku, ali, budući da je ovo serija, imao je priliku da napravi daleko kompleksniju i epskiju priču od onih iz pomenutih filmova.

Ima jedna scena koja se još nije pojavila u seriji - video sam je u trejleru - kad glavni lik nokautira protivnika na turniru iz udarca nogom. Lepo podsećanje na Bloodsport. Ali borba u epizodi 9 iz prve sezone Ratnika je uzbudljivija od svega što je Van Dam radio. Ne zbog akcije, već zbog drame i posledica. U Van Damovim filmovima obično je ulog prost i jasna je razlika između dobrih i loših. Ovde nije... iako postoje ljudi koje bismo mogli opisati kao definitivno loše.

Dakle, ovo je apsolutno za fanove takvih filmova. Ponekad može da zbuni upotreba jezika: Kinezi u Americi pričaju na engleskom (iako ga formalno ne znaju) kada nema nikog drugog u sceni, ali kada ima, mi, gledaoci, to čujemo kao kantonski. Osvetljenje bi moglo biti bolje... u nekim scenama. Nekome se možda ne svidi glavni glumac, i - da ne ulazimo sad u to koliko on oponaša imidž koji je Brus Li lično uspostavio - to je sve manje bitno kako serija odmiče, jer je u ovoj poslednjoj epizodi bio u svega nekoliko scena. Ovde ima suviše mnogo likova (i glumaca) da bi se svi svakom dopali. I ima mnogo dramskih delova.

Ima još jedna serija sličnog žanra i senzibiliteta, Gangs of London, koju je radio Gareth Evans, tvorac filmova The Raid, ali nisam je gledao jer sam prezasićen brutalnim engleskim bandama i Peaky Blinders su mi dovoljna doza za sledećih nekoliko godina. Uz dosta stila pride.

A i Van Damme ima - ili je imao - seriju od pre nekoliko godina, koju takođe nisam gledao. Jean-Claude Van Johnson, u 6 epizoda.

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Warrior

Post by Sector » Sat Oct 24, 2020 5:06 pm

Gledam ja ovu seriju, meni je super. Nije nesto kompleksna, ali da se odmori sat vremena uz epizodu je ok.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sat Oct 24, 2020 6:24 pm

Na moju nesreću, ja se ne odmaram uz serije ili filmove već umaram, samo je pitanje da li je taj umor na kraju pozitivan (zadovoljavajući) ili ne.

Ok, mogu i da se odmorim ali samo uz neki sitkom od po najviše pola sata.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sun Oct 25, 2020 4:25 pm

Videh trejler za petu epizodu. Ovo će biti eksplozivno!
► Show Spoiler
Cinemax je pre prve sezone producirao kratki uvod - priču o Brusu Liju i njegovom projektu televizijske serije The Warrior - koji se sastoji od 8 petominutnih delova, oko 40 minuta ukupno. Prvi je ovde:

https://youtu.be/T7HQE3dBuAE
https://youtu.be/T7HQE3dBuAE

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Tue Nov 03, 2020 7:31 pm

Pogledao petu epizodu. Ostaje još pet, a onda... :cry: Cinemax više ne pravi svoj materijal, pa, ako niko drugi ne pokupi seriju, ode ovo u limbo, isto kao i Quarry.

Epizodu je režirao Loni Peristere, isto kao i prethodnu joj - već je postala tradicija da svako radi bar par epizoda, a ponekad i više. Peristere je standardno pouzdan, jer sa njim uvek dobijemo kristalnu narativnu jasnoću uz vrlo lepu sinematografiju.
► Show Spoiler
Bitna epizoda za Chao-a. Ah Sahm je uspeo da dođe u poziciju da u mnogim situacijama više ne navijam za njega. Ali sad sledi deo gde će imati prominentnu ulogu, pa ćemo videti da li će ostati tako. Peta epizoda je zaokružila neke delove zapleta, a sada sledi
► Show Spoiler

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Wed Nov 11, 2020 9:23 am

Šesta epizoda mi je najslabija do sada, ne samo u ovoj sezoni. Koliko vidim po ocenama i komentarima drugih korisnika, mnogi misle da je najbolja. Slično kao i za petu epizodu iz prve sezone, koja je takođe stajala relativno izolovano od ostatka serije. Međutim, ta epizoda je relativno funkcionisala zbog svog tempa i osećaja neizvesnosti, dok je ova poslednja sva zbrzana, kao da su uzeli priču dovoljnu za nekoliko epizoda, i onda je glumci samo prezentovali u dokumentarističkom stilu. Pazite, konceptualno i scenaristički, nije ovo loša epizoda, ali režija je nezadovoljavajuća. Takođe, glavna glumica nema nikakvu hemiju sa Ah Sahmom, pa mi sve u vezi nje deluje nebitno, bez željenog efekta.

Ako palp nema šta da ponudi sem samosvesnosti i omaža, postaje prilično nebitan. A opet, moguće je da me je uhvatilo pogrešno raspoloženje tokom gledanja, ali ne sećam se kada sam ovoliko bio nezadovoljan nečim čemu sam do tada pristupao sa interesovanjem, nezavisno od raspoloženja. Imam običaj da ove stvari koje pratim u realnom vremenu gledam dvaput, pa ću se javiti oko vikenda da potvrdim sve ovo rečeno ili da eventualno prijavim promenu stava.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Sat Nov 14, 2020 2:47 pm

Eto, reprizirao šestu epizodu i pogledao sedmu.

Utisak iz prethodne poruke ostaje na snazi. Što će reći, šesta epizoda je najslabija karika za sada.

To možda nije od posebne važnosti za čitavu seriju zato što je epizoda relativno odvojena od ostatka i predstavlja nam samostalnu priču, koja prati glavnog lika, Ah Sahma i njegove prijatelje na jedan turnir u južnoj Kaliforniji, nalik na onaj iz Bloodsporta. Problem je što u njoj ni dramski ni akcioni delovi nisu dovoljno dobri. Serija funkcioniše ovoliko dobro za mene zato što nudi panoramu različitih likova i perspektiva - panoramu koja nije uvek najbolje uravnotežena, ali je često blizu toga. Problem je u tome što Ah Sahm nije posebno interesantan lik, i pratiti njegove dogodovštine 40 minuta nije posebno vredno iskustvo. To bi se moglo zanemariti da je akcija dovoljno dobra, ali turnir je samo farsa. Kakva je struktura turnira? Nemamo pojma. Deluje kao nasumičan sled borbi. Zašto se glavni protivnik na turniru bori odmah posle domaćinovog govora, dok se svi ostali odmaraju tog dana? Nemamo pojma. Zašto se taj isti lik bori nekoliko puta, dok Ah Sahm nijednom? Nemamo pojma. Na to dodajmo da Ah Sahm suviše lako prolazi kroz borbe i rezultat je da čitav koncept trpi. Jedina svetla tačka je što različiti borci imaju vrlo različite i upečatljive stilove, ali i to je omaž Bloodsportu.

Na ovo dodajmo ono što sam već rekao, da je glavni ženski lik (u ovoj epizodi) kolosalno neupečatljiv, i
► Show Spoiler
što sve zajedno čini da sam skoro poželio da sam ovo preskočio. Ako bih morao da okarakterišem žanr ove epizode, taj bi bio "nit' akcija, nit' drama."

Srećom, epizoda 7 se vraća na pravi kolosek, tamo gde smo ga napustili.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Thu Dec 03, 2020 12:28 pm

Deveta epizoda je bila slabo kontrolisani haos gotovo čitavim svojim trajanjem. I to kažem kao pohvalu, jer se Warrior u suštini najviše izražava akcijom, koja u haosu cveta.

Ali moram i da kažem da mi se više sviđa kako je Marcus Young koncipirao borbe za Banshee nego Brett Chan za Warrior. Stamina je igrala veliku ulogu kod ovog prvog, i borci posustaju čak i bez rana, što čini scene borbe realističnijim. U Warrioru bi neki likovi mogli da prebiju desetine ili čak stotine protivnika bez problema, samo im dajte vremena, i nek ovi naleću jedan po jedan. To daje određenu patinu izveštačenosti, ali srećom, tu su neki vrhunski majstori (poput Taslima, a i Koji je dobar) koji čine stvari zanimljivijim. Sećam se da je Chan imao sličan pristup i u Marcu Polu, i tada sam mislio da je to solidna akcija, ali ništa više od toga.
Ostaje još jedna epizoda, pa ćemo videti šta će biti sa serijom.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Warrior

Post by ridiculus » Thu Dec 17, 2020 8:38 pm

Ostao sam dužan za konačnu impresiju, i ukratko mogu samo da kažem da je druga sezona bila solidna, ali nešto slabija od prve. Dve bitne stavke su uticale na to.

1. Solo-epizoda, omaž akcionom žanru koji se ističe u čitavoj sezoni kao jedan relativno izolovani događaj, je dosta slabija od svog ekvivalenta iz prve sezone, o čemu sam već pisao.
2. Poslednja borba, koja je trebalo da bude epska, je prilično predvidljiva. Ne vidim kako je drugačije mogla da se završi, doduše, ali Tropper je sam sebe doveo u tu poziciju, tako da je to njemu (i ostalim odgovornima) na dušu. U svakom slučaju, borbe sa kraja prve sezone su bolje i napetije.

Ima ovo potencijala i za treću sezonu, pošto mnoge niti zapleta ne da nisu razrešene, nego su se zapetljale još više. Ali, avaj, videćemo da li će biti išta od toga. Ovo nije nivo Banshee-ja, ipak, gde je bila u pitanju sinergija mnogih elemenata - scenarija, režije, glumaca, koreografije, kamermana, montaže, itd. - koja je uzdigla tu seriju iznad svega drugog u akcionom žanru. Warrior tu sinergiju nema, iako su neki elementi dobri.

Ne svrstavam muziku u njih.

Post Reply