Legion

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Legion

Post by ridiculus » Thu Jun 11, 2020 6:58 pm

Imam utisak da je Noah Hawley pomislio kako Fargo nije bio dovoljno stilizovan i kako se ni izbliza nije u njemu dovoljno dotakao pitanja realnosti i percepcije, i rešio da se pošteno baci na posao.

Legion je originalno prikazan na mreži FX, i ima ukupno 27 epizoda u 3 sezone (8+11+8).

Image Image

Od ovoga što sam video - prvih 11 epizoda u trenutku pisanja - akcione scene su najslabiji deo. Koreografija (fizičkih) borbi deluje vrlo amaterski, ali to možda nema mnogo uticaja na ukupni utisak zato što se ovaj šou ne oslanja na (fizičku) akciju, i ova predstavlja samo mali deo šire koreografije. Što će reći, serija je vrlo stilizovana, toliko da često razbija granice forme i pretvara se u balet, nemi film, animirani film, pozorišnu predstavu, muzički spot, i verovatno svašta još nešto. Dosledno tome, zvučni i vizuelni aspekti su odlični i dovoljni da seriji pruže identitet. Ali ova ide mnogo dalje od toga i postaje razmišljanje o prirodi stvarnosti, a gde ćemo lakše naći bolju "posudu" za takvu temu od supermoćnih likova kojima nastanjujemo svoju maštu? U svakom slučaju, koliko god povremeno bilo nejasno šta se događa (i kojim redom!), za sada mi deluje kao da postoji solidan zaplet koji se (još uvek) ne pretvara u neki spektakl simbolizma koji je sam sebi svrha.

Kao što sam rekao na drugom mestu, glume Dan Stevens, Rachel Keller, Jean Smart, Aubrey Plaza, a, između ostalih, i jedna indijanska glumica interesantnog imena koju sam skoro gledao u Banshee-ju, Amber Midthunder.

Ali, pošto naš HBO nema treću sezonu, moraću da dam detaljniju ocenu nakon što završim drugu.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Legion

Post by ridiculus » Fri Jun 12, 2020 9:44 pm

David Haller (što je ime našeg protagoniste):

"No... super-villain-destroy-the-world bullshit?"

The Shadow King:

"This word... "villain"... Do you know where it comes from? C'est francais. It means, originally, "one who lives in a village." A peasant. [Detaljno zagleda sam sebe.] Do I seem like a peasant to you?"

Doom Patrol je relativno sličan po idejama i svom "rečniku" simbola i fantazija, ali ovo ipak zadire mnogo dublje u filozofiju ili neka granična područja nauke i psihologije. (Naravno, nisam gledao Doom Patrol dovoljno za neko ozbiljno poređenje, ali čitao sam dosta od istoimenog stripa. S druge strane, nije pošteno diskutovati ni Legion samo u granicama stripa po kome je rađen, pa shvatite ovakav stav samo kao polazište za komparaciju, nikako kao rezultat.)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Legion

Post by Dybuk » Fri Jun 12, 2020 9:48 pm

Kao i obično, odlična razrada teme :)

Superheroji nisu moj forte, ali sam gledala Stivensa u čak 2 filma. :mrgreen:
Ima mi baš taj B-vajb...
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Legion

Post by ridiculus » Fri Jun 12, 2020 10:06 pm

Dybuk wrote: Superheroji nisu moj forte, ali sam gledala Stivensa u čak 2 filma.
Ne bih ovo zvao baš superherojskim štivom, a sasvim sigurno nije blisko onome što radi Marvel, bilo u filmovima ili u (prekinutoj) saradnji sa Netflixom. Više je neka filozofsko-fantastična-psiho-drama. Nije nalik ni na strip iz koga uzima mnoge likove, a koji je crtao Bill Sienkiewicz, koji je za medij stripa ono što je David Lynch bio za film. (Ne brinite, anti-fanovi Linča! :D Sienkiewicz nije pisao scenario za taj strip, već Chris Claremont, koji je suprotnost Linču po mnogo čemu!)

Dan Stevens je igrao u Downton Abbey, koja je jedna od boljih istorijskih drama snimljenih u ovom veku. Zapostavljena serija!

I primećujem sličnost načina kako on glumi glavnog lika ovde i one verbalne smušenosti koju je pokazao Martin Freeman u prvoj sezoni Farga. Ali Freemanov lik (zaboravih mu ime) je nepovratno izgubio moju empatiju kada je na pitanje koje mu je "Malvo" uputio, "Da li zaista želiš da uradiš ovo?" odgovorio sa "Da", i posle toga zaista nisam mario za njega, i da li će da nastrada ili ne. Dan Stevens uvek ima dovoljnu zalihu mojih simpatija. 8-)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Legion

Post by Dybuk » Fri Jun 12, 2020 10:13 pm

Pogledaj The Guest i Apostle za potpuni doživljaj, ako nisi, a moram (onako oftopik) da primetim kako imamo različit ukus za muške likove! Da ne kažem muškarce :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Legion

Post by ridiculus » Fri Jun 12, 2020 10:21 pm

Gledao The Guest još kad je izašao. Tu je Stevens u neuobičajenom modu iliti ulozi.

A ovo za ukus... možda. Ali nismo dovoljno pričali o tome. Dva-tri glumca ili lika ne znače mnogo, u moru od nekoliko hiljada njih. Videćemo! :D

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Legion

Post by ridiculus » Mon Jun 29, 2020 4:13 pm

Odgledao do kraja druge sezone, a treće nema na HBO GO, pa neću moći da zaokružim utiske.

Za sada ću samo primetiti da je prva sezona daleko fokusiranija i čvršće strukturirana. U drugoj se nit gubi, i to ne retko i ne malo. S druge strane, Hawley je pametan i perceptivan, po meni daleko više od, npr, Pizzolatta - očigledno da je za uspeh (prve sezone) True Detective najviše bio odgovoran Fukunaga. Iz tog razloga mogu bez problema da prođem kroz drugu sezonu Legion-a, ali sve više liči na lekciju, na epistemološko-ontološko-etički esej sniman jezikom filma, i nema mnogo uzbuđenja ni emotivne vezanosti, uprkos mnogim dobrim glumcima. Dakle, kad na početku epizode narator kaže "We don't believe what we see, we see what we believe", to je u određenom smislu sasvim tačno, ali ostavilo bi jači utisak da je (samo) zaključeno kroz priču, a ne prvo izdeklamovano kao neka primarna mudrost.

Na sredini druge sezone imamo jednu scenu koja je mogla biti jedna od najpotresnijih u istoriji televizije... da joj je pristupljeno drugačije. Ali, opet, sve ovo više liči na jednu veliku intelektualnu vežbu, i ta scena ostaje samo na nivou "šta bi moglo da bude..." To jest, druga sezona liči na intelektualnu vežbu, dok prva vešto upotrebljava neke elemente horora i gradi jedan narativ pun napetosti i opasnosti skrivenih u svakom kutku, tik iza granice vida. Ili sećanja.

Doduše, audio-video prezentacija je generalno sjajna, sa mnogo psihodelije i mode 60-ih.

Post Reply