Najbolje serije 2010-2019.

Moderator: Dybuk

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Thu May 28, 2020 6:37 pm

Neću praviti svoju listu, jer uglavnom nisam pratio serije dok su izlazile a čak ni u ovom trenutku nemam dovoljno pogledanih za sobom, ali ajde da se malo zabavljamo tuđim radom. Što je sajt ili magazin koji se mučio gotovo zaludnim sastavljanjem tih lista veći ili što je više ljudi radilo na tome, obično je dobijena lista beznačajnija i bezobličnija... ali moramo od nečega početi, i zato ćemo pogledati neke manje sajtove! (Iz ovog sledi i matematički dokaz da su najbolje liste one koje je sastavilo tačno nula ljudi! Yippee ki-yay! Živela matematika!)

Čitao sam neke tekstove na ovom kanadskom sajtu, i pojedini sudovi i ocene zaista imaju težinu. A i lista je žanrovski vrlo raznovrsna, što za mene pobeđuje sve druge eventualne nedostatke. Imamo 30 naslova ovde:

The Best TV Shows of the Decade

Ovo me je podsetilo na dve stvari:
1. Nisam pogledao ni epizodu Mad Men (i ne znam zašto);
2. Moram da nastavim Justified, u nekom trenutku.

Čujte, znam da će se dići revolucija na forumu zato što True Detective ne zauzima svih prvih 5 mesta, ali obratite pažnju i na "časno pomenute"! ;)

P.S. Imaju i listu 50 filmova dekade, i verujem da bi to mnogima bilo zanimljivo da kunu i logički rastežu, ali to nije deo ove teme. :lol:

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Thu May 28, 2020 7:04 pm

Nećeš naići (tj sastavljač liste) na veliki otpor zbog TD, jer iako je prva sezona fenomenalna, ostalo zaborav i manje-više prosek, osim muzike Lere Lin ;)

Čini mi se da ovde ima većih grehova, lista je baš čudna, izuzev nekoliko naslova, mogu reći da sam za malo toga čula a još manje pogledala. Fleabag je odlična :) Mr Robot batalila, Mad Man nikad gledala, prvo mesto očekivano itd.

House of Cards je trebalo da se pomene iako je Spejsi nepomenica. Za ostalo bih morala još malo da razmislim pa da javim. I da, meni su ovi crtaći višak, a vi kako hoćete :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Thu May 28, 2020 7:18 pm

Ja sam slušao hvalospeve o Mad Men gde god da sam se okrenuo, ali nekako nikad nisam bio u pravom raspoloženju za to. Ili nisam imao vremena kad jesam bio. Suviše se zasniva na novijoj američkoj istoriji i kulturi, ili bar imam takav utisak, i uvek sam se bacao na druge stvari pre njih.

Staviću i pomenuti spisak filmova, ali ne na ovoj temi.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Thu May 28, 2020 8:15 pm

Dybuk wrote: I da, meni su ovi crtaći višak, a vi kako hoćete
Meni ne smetaju. Mislim, nemam dovoljno znanja da bih se složio ili ne, ali ne smetaju mi u principu. Da pričamo o 80-im ili 90-im, uvek bih stavio Simpsonove na listu, tako da mi je sličan izbor legitiman.
Dybuk wrote: prvo mesto očekivano itd
Ali zato je drugo mesto interesantno. 8-)

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Beonegro » Fri May 29, 2020 8:21 am

Disizdžoukbre :shock:

Nema najboljije serije ikada TWD i nadasve nema House of Cards, čija je prva sezona hands down najbolja sezona neke serije otkako je izmišljen televizor.

Bačite autora liste lavovima.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Fri May 29, 2020 9:20 am

Što se tiče House of Cards, tu bih mogao da se složim da je odsustvo sa liste očigledan nedostatak.

Što se tiče The Walking Dead, lavovi će prvo morati da se pozabave sa mnom. :D

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Beonegro » Fri May 29, 2020 9:46 am

ridiculus wrote: Što se tiče The Walking Dead, lavovi će prvo morati da se pozabave sa mnom. :D
Ska probljem :mrgreen: :dance:

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 10:05 am

Beonegro wrote: Nema najboljije serije ikada TWD
:lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Sector » Fri May 29, 2020 10:11 am

Lista je ozbiljno vrijedjanje inteligencije, jedino je prvo mjesto opravdano.

Leftovers, nemojte me zezat. True Detective s02 i s03 su meni bolje od vecine iz top10, o kecu da ne pricam.

Inace ja sam gledao Mad Men. Jako kvalitetna serija ali nije bas za svaciji ukus. U svakom slucaju zasluzuje visok plasman.

I prvi put cujem za seriju Hannibal koja je na drugom mjestu. :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 10:33 am

Sector wrote: I prvi put cujem za seriju Hannibal koja je na drugom mjestu.
Zezaš??? Serija sa Madsom mafakin Mikelsenom :shock:

Istine radi, iako prelepa na oko, odlično odglumljena itd, mene nije posebno dojmila, ne znam zašto.

A kad smo već kod serija po filmovima :whistle: zašto nije uključen Fargo? :snooty:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Sector » Fri May 29, 2020 10:39 am

Ozbiljno, nisam cuo. :)

Da Fargo, koliko je bolji od vecine nabrojanih serija..

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Fri May 29, 2020 10:52 am

Sector wrote: I prvi put cujem za seriju Hannibal koja je na drugom mjestu.
Znam bar jednog domaćeg kritičara koji bi se složio sa tom pozicijom. :D Nećemo ga pominjati ovde, ali Dybuk verovatno zna na koga mislim.
Sector wrote: Leftovers, nemojte me zezat.
Pazi, ja sam alergičan na Lindelofa, još od Lost, a Prometheus je zakucao još neke dodatne eksere u taj mrtvački sanduk, pa nisam ni gledao. Isti je slučaj i sa Watchmen. Ali mi ne smeta koji primer tu i tamo o kojem ne znam ništa ili se ne slažem. Bitno mi je da je bar 70-80% liste, računajući i počasno pomenute, vredno pomena na takvom mestu. 100% se nikad neću složiti ni sa čim. Čak i kad bih lično sastavio listu danas, sutra bih verovatno mislio drugačije.

True Detective je meni precenjen, i pod tim mislim na prvu sezonu. Mislim, jeste odlično i odlično upakovano, ali nije neki silazak televizijskog ekvivalenta Isusa Hrista na zemlju ili šta već pokušavaju da joj pripišu. S druge strane, fanovi TD verovatno to misle za Breaking Bad.

Davno sam gledao, pa se ne sećam svega, ali ono čega se jasno sećam je da je Pizzolatto stavio detektivu Cohlu u usta nihilističku filozofiju u koju sam ja verovao u svojim post-tinejdžerskim godinama - i to često od reči do reči - i koju sam ostavio daleko za sobom. I nemam veliku želju da kroz to prolazim ponovo. Možda nekom danas to zvuči zanimljivo, ali nam tačno predstavlja kako hipster zamišlja nihilizam. Možda je to suviše subjektivno, ali opet, serija nema ništa za šta nisam znao ranije. I cela ta fama oko Žutog kralja (kojeg sam čitao dosta pre gledanja TD), da li je Amerika kakvom je prikazuju (odavno sam znao kakva je, ili bar verujem u to), čak je i uvodna špica skinuta od True Blood, na neki način.
Last edited by ridiculus on Fri May 29, 2020 11:24 am, edited 2 times in total.

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 11:01 am

True Blood, AHS, Penny Dreadful - sve horor serije koje sam ili prekinula posle par epizoda, ili nisam ni počinjala.
Vidim da autora liste ovaj žanr generalno ne zanima. A ispada ni mene :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Fri May 29, 2020 11:04 am

Ma nije True Blood horor, više je tinejdžerska sapunica/romansa upakovana sa urbanom* fantastikom.

Nije ni Penny Dreadful pravi horor. Pre je dark/gothic fantasy. Razlika u glumi u odnosu na True Blood - uz par izuzetaka - je razlika između neba i zemlje.

Ali je zato Hannibal 100%-i horor.


*možda je "seljačka" ili "malograđanska" bolja reč ovde? Ali to zvuči degradirajuće. Možda "pastoralna"?
Last edited by ridiculus on Fri May 29, 2020 11:22 am, edited 1 time in total.

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 11:08 am

ridiculus wrote: Ali je zato Hannibal 100%-i horor.
Top
Čuješ, Sectore 8-)

ne znam šta je sa mnom i Hanibalom, uprkos Madsu, mislim da je možda preestetizovana i izveštačena.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Fri May 29, 2020 12:28 pm

Hannibal poseduje estetiku nasilja koju sam video daleko pre toga u stripu MPD Psycho, ali ono što je posebno impresivno je da su uspeli da je ožive za TV ekran, sa dobrom produkcijom. MPD Psycho je japanski strip, a - kao što znamo - tamo možete da prikažete bilo šta. Sa televizijom je to mnogo teže uraditi a da ispadne uverljivo. A kada se uzme u obzir da je seriju radila standardna američka TV mreža (NBC), rezultat je ispao neverovatan.

Inače, pod
ridiculus wrote: Znam bar jednog domaćeg kritičara koji bi se složio sa tom pozicijom. Nećemo ga pominjati ovde, ali Dybuk verovatno zna na koga mislim.
sam mislio na Ghoula. Lično ne bih išao toliko daleko da je stavim na drugo mesto, jer ne otkidam na sam žanr kao on (ili Dybuk :D ), ali kao predstavnik horora među najboljim serijama decenije, mislim da je sasvim na mestu.

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 1:12 pm

Nisam ja toliko fokusirana na horor - u serijama.
Paradoks.

Više me privlače trileri, serijski zločini, zanimljivi karakteri (Goliath, Succession, razni CSI, Big Little Lies, Sinner), patologija psihe i odnosa, eto u tom smislu da pomenem Mindhunter koji je dobio svoje mesto na listi a mislim da je blago precenjena iako dobro realizovana.

Hajde da pomenem i Haunting of Hill House na horor strani, koja osim horora poseduje i gore nabrojane karakteristike, po meni vrlo zanimljiva psihologija likova i porodičnih odnosa. Ovde na forumu nema neke ljubavi za tu seriju a mene je skoro-oduševila.

Volim ja i "ženske" serije (što kaže Peca) tipa Sharp Objects ali i sapunice koje odmaraju glavu.

Zanimljivo da na listi nema nemačke Dark koja je pobrala dosta simpatija (3.sezona izlazi za mesec dana) iako sporost tempa+prekomplikovani, mnogobrojni likovi i tajmlajn učiniše da odustanem nakon 1.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 1:32 pm

Mada, serije o vampirima derem :mrgreen:
Za njih ne važi prva rečenica gornjeg posta.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by ridiculus » Fri May 29, 2020 2:23 pm

Dybuk wrote: Hajde da pomenem i Haunting of Hill House na horor strani, koja osim horora poseduje i gore nabrojane karakteristike, po meni vrlo zanimljiva psihologija likova i porodičnih odnosa. Ovde na forumu nema neke ljubavi za tu seriju a mene je skoro-oduševila.
To je serija koja mi je privukla pažnju kada je izašla, i od nekih ljudi sam čuo da je bilo nešto najbolje na Netflixu u tom trenutku, ali sam je propustio, a posle nikako da stignem (ili da se setim).
Dybuk wrote: Mada, serije o vampirima derem
Van Helsing? :twisted: A svakako i True Blood! :twisted: :twisted:

User avatar
Dybuk
Posts: 11864
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najbolje serije 2010-2019.

Post by Dybuk » Fri May 29, 2020 2:33 pm

Haha, touche, ipak, imam i ja granice :D
Ove godine pogledala 2, solidan skor.
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply