Serije koje trenutno pratimo

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Mon Apr 25, 2022 9:44 pm

Pa dobro Peco, nije mi korporativna/birokratska distopija strana. :mrgreen: Gledala Brazil, čitala Kafku i Orvela.
This is fine. Ništa novo pod suncem.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Tue Apr 26, 2022 7:30 am

Čitao sam i ja svašta ali kad treba da funkcionišeš u takvom okruženju, dobija potpuno novu dimenziju. Veruj čoveku koji je sve prošao, od srpske privatne, preko srpske državne, pa onda klasična zapadnjačka korporacija "sa tradicijom" (najgora varijanta), pa onda Italijani (indijanci, neradnici), i sad na kraju Ruska korporacija, koja je još i najmanje loša varijanta.

Elem, provesti dan u takvom okruženju kod čoveka naviknutog na određene slobode (domaća hrana, sunčeva svetlost, međuljudski odnosi) stvara ogromnu količinu depresije. Dešavalo mi se kad izađem sa posla da ne mogu da gledam očima dnevnu svetlost jer sam ceo radni dan proveo kao pacov u nekoj fensi rupi.

U svakom slučaju, drago mi je da ti se sviđa. Ne gledam puno serija, pa su meni mnogi koncepti i ideje sveži.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Tue Apr 26, 2022 12:06 pm

Peca wrote: Elem, provesti dan u takvom okruženju kod čoveka naviknutog na određene slobode (domaća hrana, sunčeva svetlost, međuljudski odnosi) stvara ogromnu količinu depresije. Dešavalo mi se kad izađem sa posla da ne mogu da gledam očima dnevnu svetlost jer sam ceo radni dan proveo kao pacov u nekoj fensi rupi.
Užas, meni je ovo neka vrsta pakla.

Iskustvo svakako pobeđuje teoriju, ali ni ja ne gledam ovaj tip serija, pa sam se iznenadila koliko motivi nisu novi. Ipak, pogledala sam samo 1 epizodu.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Tue Apr 26, 2022 2:12 pm

U Severance posao=pakao, to i jeste poenta.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Tue Apr 26, 2022 2:59 pm

#abolishwork! :lol: :twisted:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Beonegro » Thu Apr 28, 2022 3:05 pm

Treća epizoda s06 Better Call Saul je heart breaker :cry: :cry: :cry:
Nachoooooo, dobri gangsteru, život neće biti isti bez tebe :cry: :cry: :cry:

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Serije koje trenutno pratimo

Post by Truman » Thu Apr 28, 2022 4:17 pm

Vrlo dobra druga sezona Senki nad Balkanom. Odgledah upravo sjajnu devetu epizodu. Ima još jedna.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Borat Odorović » Fri Apr 29, 2022 3:07 pm

Beonegro wrote: Nachoooooo, dobri gangsteru, život neće biti isti bez tebe
Neka mu je večna slava i hvala :cry:
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Sun May 01, 2022 7:58 pm

Gledam NOS4A2 na amazon prajmu. Prvo mi je delovalo bzv ali kako vreme tj epizode odmiču sve bolje. Ipak, lagana ya zabava tipa IT ili možda AHS (nisam gledala) gde postoji neki boogieman koji odvodi decu i par nekakvih talentovanih/ natprirodno obdarenih pojedinki iz naroda koje imaju moći da mu pomrse račune. Mislim, koketira se sa vampirizmom (otud i naziv Nosferatu) ali toga ima u tragovima, više energetski vampirizam od strane negativca. Može da se pogleda, mislim da ima 2 sezone.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Sun May 01, 2022 7:59 pm

Ne znam je li Sector u toku, ali izašle su preostale epizode poslednje sezone Ozark.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Mon May 02, 2022 1:47 pm

Ovo je friško Shining Girls
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Mon May 02, 2022 7:08 pm

Ovo obećava, malo je iritantna stvar što lik Elizabet Mos nikad nije sigurna šta je oko nje stvarno (ljudi, događaji) ali za sad deluje kao solidan triler. Videćemo oće li uprskati, izašle su 3 epizode.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ex pistol » Mon May 16, 2022 11:00 am

Peco, jesi bacio pogled na
We own this city

Opet Baltimor, opet Sajmon i Pelekanos, tvorci Žice. Samo je sad u pitanju mini-serija.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Mon May 16, 2022 11:08 am

Video sam da ide na hbo, ošmekao sam par epizoda, sviđa mi se ali moram ispočetka.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Fri May 20, 2022 7:24 pm

Video ispod traje 10 sati... :D

https://youtu.be/2Ld2X0Fvypw

Ali! U pitanju su dve mini-serije koje je BBC snimio krajem 70-ih i početkom 80-ih. Adaptacije dva romana Džona Le Karea.

Prvi je Tinker, Tailor, Soldier, Spy, jedan od najboljih špijunskih trilera ikada napisanih.

Drugi je Smiley's People, koji je neka vrsta nastavka.

Zapravo, Le Kare je napisao tri romana koja su deo iste priče, takozvana "Trilogija o Karli". Pomenuta dva su prvi i treći u nizu, a drugi je The Honourable Schoolboy. Kod nas je preveden samo prvi - koliko sam svestan - i samo njega sam čitao, pa oklevam sa gledanjem ove druge serije. A prvu nisam gledao jer do skora je bilo teško naći je. Ali spremam se preko vikenda da je završim.

U glavnoj ulozi Alek Ginis, kao Džordž Smajli. Kažu da je odlično odglumeo, iako sam ja Smajlija iz knjige zamišljao kao nekog ko fizički više liči na Poaroa kada ga igra David Suchet*, samo sa manje ekscentričnih manirizama.

*kad nisi siguran kako se transkribuje, ti napiši u izvornom obliku!

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Sat May 21, 2022 12:52 pm

ex pistol wrote:Peco, jesi bacio pogled na
We own this city

Opet Baltimor, opet Sajmon i Pelekanos, tvorci Žice. Samo je sad u pitanju mini-serija.
Odgledao 3, nisam oduševljen ali završiću. Elaboriraću kad kompletiram. Jesi li ti pogledao?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ex pistol » Sat May 21, 2022 11:32 pm

Ja na 4, četvrta mi malo popravlja utisak. Takođe nisam preterano oduševljen ali na trenutke mi je baš dobro, uživam stvarno dok gledam a opet kad uđem s nekim u priču dolazimo do toga koliko tu glavnog jela nedostaje.

Mora da se kompletira pa ćemo videti.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Sun May 22, 2022 6:17 am

Pazi kad Majla nisam izvalio odmah sa onim štreberskim naočarima i odelom, iako sam naravno konstantno imao taj osećaj "poznatog glumca" :mrgreen: Nije ovo loše, samo je koncepcijski drugačije u odnosu na stare serije na koje smo navikli. I likovi su malo tanji, Sajmon nas je navikao da bukvalno svaki lik bude neka njuška, ovde je to malo slabije.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Sun May 22, 2022 9:05 am

Tinker, Tailor, Soldier, Spy (1979)

Ovo je moglo i pod "filmovi", zato što se može smatrati serijom samo zbog dužine. Istina, i produkcija je skromnija. Može se na ovo gledati kao na televizijski film, isečen na epizode iz praktičnih razloga. Ali sad smo ovde, pa eto.

2011. je objavljen film sa istim nazivom i po istom predlošku, sa Gerijem Oldmanom u glavnoj ulozi. Taj film je dobar, ali tako kratko vreme trajanja ne može pravilno da predstavi ovu knjigu. Zanimljivo je da su naši taj roman objavili tek posle tog filma, iako je poznat od kada je izašao, 1974. Nastavke nikada nisu ni objavili, mada su neki drugi Le Kareovi romani prevedeni, na primer, A Murder of Quality i The Night Manager. U Trilogiji o Karli se radi o britansko-sovjetskom špijunskom ratu... iz britanske perspektive. Jel to možda bio problem za naše izdavače pre 50 godina? Samo nagađam.

Serija ima 7 epizoda (od oko 50 minuta svaka), a ja sam, u trenutku pisanja, samo pogledao prvu. Najbitnija razlika u odnosu na roman je hronologija događaja. Roman ide u vremenu napred-nazad, ali ne kroz usta pisca, već kroz usta likova. Drugim rečima, glavni lik, Džordž Smajli, istražuje stvari tako što razgovara sa ključnim svedocima koji mu otkrivaju delove priče - iz njihovog ugla, naravno. Ali njihova verzija nije uvek pouzdana, jer smo mi ljudi nesavršeni posmatrači, čak i bez laganja i zataškivanja. Tako da čitalac tek pred kraj dobije punu sliku, a jedna od tih scena se u seriji pokazuje na samom početku. Možda tako i mora biti, jer bi se u protivnom film sastojao od scena "pričajućih glava".

Neki detalji su izmenjeni; drugi su izostavljeni. Akcije nema mnogo (sam početak može da zavara), jer je ovo pre svega triler, zasnovan na psihologiji i ponašanju. Postoje (u romanu) mnoge scene nabijene tenzijom, zato što se lik koga pratimo (a to nije uvek Smajli), dok obavlja neku akciju trudeći se da sve izgleda normalno i uobičajeno, počinje da se pita zašto ga ovako gledaju, ili da li ga ona osoba prati ili mu se samo učinilo, i šta ako...

Inače, glumci su dobri. Britanska škola. Svaki lik je specifičan, a Alek Ginis kao Smajli je skoro uvek smiren i razborit, čak i kad nema razloga da bude.

User avatar
Borat Odorović
Posts: 442
Joined: Tue Apr 20, 2021 3:00 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Borat Odorović » Sun May 22, 2022 12:02 pm

ridiculus wrote: Zapravo, Le Kare je napisao tri romana koja su deo iste priče, takozvana "Trilogija o Karli". Pomenuta dva su prvi i treći u nizu, a drugi je The Honourable Schoolboy. Kod nas je preveden samo prvi
Prevedena sva tri romana, još u vreme SFRJ. Moguće da još imam Smajlijevi ljudi, ono ružnjikavo džepno izdanje. :think:
Kad god sam mogao da sedim, nisam stajao!

Post Reply