Black Mirror

Moderator: Dybuk

Post Reply
User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Black Mirror

Post by Josef K. » Thu Jan 17, 2019 11:47 pm

Sa Vikipedije
Black Mirror britanska je znanstveno-fantastična antologijska televizijska serija autora Charlie Brookera, s Brookerom i Annabel Jones koji služe kao izvršni producenti. Promatra moderno društvo, posebno u odnosu na neočekivane učinke novih tehnologija. Epizode su samostalne, obično postavlja se u alternativnu sadašnjost ili blisku budućnost, često mračnog i satiričnog tona, iako su neke više eksperimentalne i lakše.

Serija je premijerno prikazivana u dvije sezone na britanskom televizijskom kanalu Channel 4 u prosincu 2011. i veljači 2013. godine. Nakon dodavanja u katalog u prosincu 2014., Netflix je kupio program u rujnu 2015. godine. Naručio je sezonu od 12 epizoda, kasnije podijeljenih u treću i četvrtu sezonu, svaka po šest epizoda; prva je objavljena 21. listopada 2016., a potonja 29. prosinca 2017. godine. Peta sezona najavljena je 5. ožujka 2018. godine.

Black Mirror je inspiriran starijim antologijskim emisijama poput The Twilight Zone, koji su se mogli nositi s kontroverznim, suvremenim temama bez straha od cenzure. Brooker je razvio Black Mirror kako bi istaknuo teme vezane uz ljudsku ovisnost o tehnologiji, stvarajući priče koje sadrže "način na koji sada živimo" i način na koji bismo mogli živjeti za 10 minuta ako smo nespretni".

Serija je dobila pozitivne recenzije i zabilježila je porast interesa na međunarodnoj razini, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je uvrštena u Netflixov katalog. Godine 2017. dobro prihvaćena epizoda "San Junipero" iz treće sezone osvojila je prvu nagradu Emmy za udarne termine za Black Mirror, a nagradu za izvanredne televizijske filmove i izvanredno pisanje za ograničenu seriju, film ili dramski specijalni album za Brookea.
Sezona 1

1.1. The National Anthem-vrlo dobra
2.1. Fifteen Million Merits-mnogo hvaljena a meni jedna od dosadnijih, glumi onaj buljavi crnac iz Get Out-a
3.1. The Entire History of You-odlična

Sezona 2

1.2. Be Right Back-vrlo dobra
2.2. White Bear-onako, gledljivo ali isto malo izvikana
3.2. The Waldo Moment-odlična
4.2. White Christmas-odlična

Sezona 3

1.3. Nosedive-uh, odlična i više nego aktuelna u današnjem svijetu instagrama
2.3. Playtest-solidna
3.3. Shut Up and Dance-isto jako dobra, Bron iz GoT je tu!!!
4.3. San Junipero-vjerovatno najpopularnija epizoda, izuzetno šarmantna i tematski drugačija
5.3. Men Against Fire- sasvim dobra
6.3. Hated in the Nation- ha, ova filmskog trajanja mi je nekako promakla, ovjeriće se

Sezona 4

1.4. USS Callister-mala posveta Star Trekovima i sličnim serijama, solidna
2.4. Arkangel- jako dobra
3.4. Crocodile- ove se, iz nekog razloga, jako slabo sjećam
4.4. Hang the DJ- u samom vrhu, sjajna epizoda takođe malo drugačija poput San Junipero-a
5.4. Metalhead- najgora epizoda by far, ne i negledljiva
6.4. Black Museum- sasvim solidna

Black Mirror: Bandersnatch (2018)- interesantan koncept, slaba izvjedba


serijom je prodefilovao priličan broj renomiranih glumaca (Jon Hamm, Domhnall Gleeson, pomenuti Jerome Flynn aka Bron, Joe Cole iz Peaky Blindersa, Kelly Macdonald , Rupert Everett... i Gugu Mbatha Raw kao najljepše stvorenje koje sam u skorije vrijeme gledao na ekranu), par epizoda su režirale i provjerene snage među kojima i slavna Džodi Foster.

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Black Mirror

Post by Pizzobatto » Fri Jan 18, 2019 12:06 am

meni je ta sa prasetom zapala u neko nevrijeme, jer mi je poprilično loše legla

ni ne sjećam se zašto, prosto me smorila

i nikad ne pogledah ovu seriju

a svi oduševljeni

imam čak prvu sezonu na hardu

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Black Mirror

Post by Mhejl » Fri Jan 18, 2019 11:04 pm

ovaj waldo moment koji si napisao da je odličan mi je, onako prosječan, dosta finih poenti pogađa o politici danas, ali previše odlazi u farsu, sa sve "500 funti za onoga ko šutne mog protivkandidata!" na kraju, što ruši suspenziju nevjerice gadno, no možda sam ja pretjerano optimističan. pučina je stoka jedna grdna, dobre duše kad joj rebra puču.

možda je stvar u tome da sve te moderne tehnologije samo razogoljavaju glasački proces koji je ionako besmislen jer veliki centri moći spinuju pojedinca i socijalne grupe kako hoće (vrlo lijepa i unosna nauka, inače), pa sve prelazi u apsurd kao protest, što jeste dotaknuto u epizodi, ali na pomalo jeftin način.

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Black Mirror

Post by Baudrillard » Fri Jan 25, 2019 10:48 am

Meni je ovo jedna od boljih serija u poslednjih nekoliko godina, naravno kvalitet
svake epizode nije isti, ali ima zaista briljantnih epizoda.

Post Reply