Glumci/glumice zbog kojih...

(opšte teme vezane za 7. umetnost)

Moderator: Dybuk

Dybuk

Post by Dybuk » Fri Jul 17, 2020 4:20 pm

A kad sam pomenula Ivon, tu je i Elizabet Mos, koju ne treba posebno predstavljati :)
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus

Post by ridiculus » Sat Jul 18, 2020 6:41 am

Sviđa mi se Strahovska. Ima široko, okruglo, otvoreno lice, a čini mi se da je to pogodno za prikaz raznovrsnih emocija. Ali nisam gledao mnogo od nje.

Lako sam mogao ovde da stavim neke starije, svetski poznate glumice, poput Julianne Moore ili Naomi Watts, ali to mi je prelako. Ili glumce, naravno - zašto gravitiram ka ženskom polu?

Ok, ovo je bilo retoričko pitanje, ali glupo. Pravite se da ništa niste čuli!

Hoću da kažem da više uživam u otkrivanju novih i manje poznatih, ali jednako kvalitetnih. Kad smo kod žena, ovde ću pomenuti i Helen McCrory (Penny Dreadful, Peaky Blinders) i Ruth Wilson (Luther, His Dark Materials) - koja me potseća na lisicu, ali ume da bude prilično privlačna na svoj specifični način - i Lucy Punch (A Series of Unfortunate Events, gde je urnebesna kao Esme Gigi Geniveve Squalor; komedije Hot Fuzz, Dinner for Schmucks).

Dybuk

Post by Dybuk » Sat Jul 18, 2020 9:20 am

Nije ono široko i okruglo lice (Ruskinje recimo imaju takvo, ona je ipak Polska), već ovalno :D
Otvoreno jeste.

ridiculus

Post by ridiculus » Sat Jul 18, 2020 9:40 am

Ok, pošteno. Nisam pričao u apsolutnom smislu, već sam više mislio na odnos sa onim što obično gledamo. Ali, primedba prihvaćena!

A u vezi svega ovoga, i situacije u kojoj se svet danas nalazi, najzabrinutiji sam upravo za glumce. Ne pričam o holivudskim zvezdama, ne pričam o "seks-simbolima" - ti će se snaći, iako će osiromašiti u procesu - već o glumcima i glumicama koji žive relativno normalnim životom. Ili su živeli. Ali sada, kada prođe talas serija i filmova koji su već snimljeni, šta dalje? Ta profesija je možda najteže pogođena pandemijom od svih iz sveta umetnosti i zabave, jer zahteva prisustvo više ljudi. Pisci, crtači, slikari, muzičari, pa čak i mnogi koji se bave filmom, ali rade putem kompjutera, mogu da rade u fizičkoj izolaciji. Glumci ne mogu. Uglavnom.

I sve je to paradoksalno, zato što je striming filmova i serija način zabave koji je najpodesniji za ovakvo vreme.

Dybuk

Post by Dybuk » Sat Jul 18, 2020 11:05 am

Da, to si dobro primetio i zaključio.
Neće valjda ovo globalno vanredno stanje večno da traje.

ridiculus

Post by ridiculus » Sat Jul 18, 2020 11:54 am

Problem je veći u Americi, gde imam utisak da paranoja raste sve više i verovatno će tako biti sve do izbora. Možda grešim jer ne pratim prevelik broj glumaca na društvenim medijima, ali od ovih koje pratim, ovi koji žive van Amerike su nešto opušteniji.

ridiculus

Post by ridiculus » Wed Jul 22, 2020 7:48 pm

Pošto je moj prvi izbor na ovoj temi bio Tom Pelphrey, koga smatram jednim od najvećih glumaca svoje generacije, evo nekoliko scena sa njim:

1. Banshee
https://youtu.be/1QvuHSslKjY

2. Iron Fist
https://youtu.be/npnzwh3dXPM

3. Ozark
https://youtu.be/MGKXzsyfuuQ

Likovi koje igra u Banshee-ju i Iron Fistu su toliko fizički različiti da nisam uspeo da ga prepoznam. U Banshee-ju je snažne konstitucije i prisustva na ekranu, u Iron Fistu je slabašni i bolećivi korporacijski rukovodilac. To je promena na nivou Daniela Day-Lewisa ili Christiana Bale-a. U Ozarku je nešto sasvim treće. Mada u sve tri uloge ima emotivni intenzitet koji nije lako naći na drugim mestima.

A Julia Garner na kraju scene iz Ozarka ostaje zabezeknuta, kao da razmišlja "mislila sam da sam ja ovde najbolja, a kako, jebote, ovo da dostignem?!" :lol:

Pelphrey ima pozorišnu zaleđinu i dolazi sa Brodveja. Ne mogu da tvrdim da će postati svetski poznat, jer takve stvari nikad nisu sigurne, i ne zavise samo od talenta, ali od svih glumaca i glumica koje sam skoro upoznao, na njega bih se prvo kladio. Najnovija uloga mu je u Fincherovom filmu Mank, koji govori o snimanju Velsovog Građanina Kejna, i trenutno je u post-produkciji. Pa ćemo videti kuda to vodi.

Dybuk

Post by Dybuk » Wed Jul 22, 2020 8:38 pm

Tilda Svinton. That is all.

ridiculus

Post by ridiculus » Thu Jul 23, 2020 7:35 am

Dybuk wrote: Tilda Svinton.
To jeste potpuna rečenica. :D

Moje poštovanje prema njoj je dobro dokumentovano na drugim mestima, ali nisam hteo i ovde da pominjem glumce koje pratim 20 i kusur godina i koje svi ionako znaju. Inače bih ubacio mnogo britansko-irsko-australijsko-novozelandskih imena, počev od (na drugom mestu) pominjanog gospodina McShane-a. A sa druge strane, teško da će iko iz te garde išta bitno uraditi u budućnosti (mada, kad bih hteo da budem cinični pesimista, izrazio bih sumnju da će iko išta uraditi u budućnosti), jer uglavnom igraju uloge koje su već igrali i po čemu su poznati.

Post Reply