H.P.L.

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

H.P.L.

Post by Truman » Wed Jan 23, 2019 1:29 am

Знате на кога мислим, не сумњам да смо га сви читали. Општи утисци...
У планинама лудила је најбољи хорор роман који сам до сада прочитао.
Што се тиче прича има прегршт добрих при чему се јак утисак више заснива на универзуму који је успео да створи него на неком посебном стилу...мада не кажем ни да је ту лош. Неке Блеквудове приче су ми естетски хороричније од његових, можда чак и у целини боље.

Нисам га скоро читао, кад се ужелим латићу се мог вољеног Некрономикона.

Можемо ли рећи да је Лавкрафт књижевни гениј или је само успешан писац попут Стивена Кинга?
Где га сврставате на листи великана, у поређењу са Поом рецимо који је неки еталон?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

H.P.L.

Post by Dybuk » Wed Jan 23, 2019 11:29 am

Ja sam, priznajem, horor fan koji je u životu pročitao vrlo malo tog obaveznog usko žanrovskog štiva.
Poa volim, Barkera volim, HPL mi izmakao. Probala sam neke priče svojevremeno i taj stil pripovedanja mi nije legao. Ako mogu grubo da generalizujem bez pravog uvida, ni teme mu nisu baš po mom ukusu. Yes, really.

Možda jednog dana pojedem sopstvene reči, zasad stvari tako stoje...
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

H.P.L.

Post by Mhejl » Wed Jan 23, 2019 12:29 pm

Волим Лавкрафта и његове приче, али сам ипак свјестан да као писац има доста мана. Слажемо се за "У планинама лудила" - дефинитивно један од најбољих хорор-романа, те својеврсни врхунац Лавкрафтовог стваралаштва, дијело у коме је изразио максимални капацитет своје нихилистичке визије космоса и на ефикасан начин спојио когнитивни шок, који је централни извор хорора у његовим причама, са заиста отуђеном визијом нама непојмљиве цивилизације, бића и историје планете. Због тога шок који доживљавају његови јунаци у овом роману, за разлику од многих других његових прича, није петпарачки, већ истински оправдан и подијељен од стране читаоца.

Други врхунац Лавкрафтове мисли јесте "Сијенка над Инсмутом". Ако су "планине лудила" прича о сусрету са Туђим, Несазнаним, са свим његовим трагичним посљедицама, онда "Инсмут" иде још корак даље и свој ужас црпи из чињенице мијешања познатог, рационалног, те туђег, одвратног, архаичног, стварајући палету деградације људског елемента све до коначног исхода који оставља врло мучан утисак.

Међутим, Лавкрафтови проблеми јесу китињаст стил писања, оптерећен гомилом архаизама и придјева, који у старту руши много његових напора (Блеквуд јесте стилски супериорнији писац). У цјелокупном опусу ћемо наћи доста врло слабих или тек осредњих прича; међутим, тешко му је порећи значај и конзистентност у развоју своје визије космоса и човјека, хороричне до сржи. Свакако да се не ради тек о обичном писцу/занатлији а ла Кинг, али не достиже ни дубине Поа, тј. Поове визије, ерудиције и познавања најинтимнијих стања људске природе. То је Лавкрафтова основна мана, поред стила писања: он није познавао и схватао људе.

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

H.P.L.

Post by Truman » Wed Jan 23, 2019 12:51 pm

Dybuk wrote:
Wed Jan 23, 2019 11:29 am
Ja sam, priznajem, horor fan koji je u životu pročitao vrlo malo tog obaveznog usko žanrovskog štiva.
Poa volim, Barkera volim, HPL mi izmakao. Probala sam neke priče svojevremeno i taj stil pripovedanja mi nije legao. Ako mogu grubo da generalizujem bez pravog uvida, ni teme mu nisu baš po mom ukusu. Yes, really.
Ово је неопростиви грех! Лати се књиге, уместо што траћиш време на неке треш хорориће!!
Dybuk wrote:
Wed Jan 23, 2019 11:29 am
Možda jednog dana pojedem sopstvene reči, zasad stvari tako stoje...
наравно да ћеш их појести ако отвориш ум и срце, тада се сети мене.

Мхејл, Лавкрафт нам је представио цео један конзистентни универзум ужаса са оне стране по чему превазилази Поа код кога тога нема - свака прича је за себе. Са друге стране, По јесте био бољи стилиста и психолог. Лавкрафта нису толико занимали људи, то је његово право. Ја их у принципу подједнако ценим као хорор ауторе, с тим што је По значајнији за целокупну књижевност.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

H.P.L.

Post by Dybuk » Wed Jan 23, 2019 12:56 pm

:lol: Truki, neće se ti filmovi sami pogledati, a moram radi vas i ovog foruma da budem u toku! :P


Lep post, @Mhejl
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

H.P.L.

Post by Truman » Wed Jan 23, 2019 1:09 pm

Дибук, немој да се вадиш. Довољно је да гледаш само оне квалитетније да би "била у току ради нас". С друге стране, хорор књижевност по мом мишљењу има већу вредност.

Е да, такође бих од Лавкрафта истакао новелу Сребрни кључ. Мислим да је ту доста далеко отишао када је реч о окултном и призивању мрака.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

H.P.L.

Post by Beonegro » Wed Jan 23, 2019 1:54 pm

Lovecraft je grossly precijenjen; toliko artije omrcio a nikad da dobaci do tecne recenice :P

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

H.P.L.

Post by Mhejl » Wed Jan 23, 2019 2:14 pm

Да, Лавкрафт јесте имао визију, међутим можеш рећи да је Поов хорор дубљи управо због својих одлика. Лавкрафт није преиспитивао људску природу осим у смислу да је на пиједестал ставио западно-рационалистичког човјека, који је врхунац развоја људске мисли, и чија се вриједност не преиспитује пер се. Постаје упитна тек приликом сусрета са космосом препуним ствари које не можемо да разумијемо, за које смо превише когнитивно ограничени, које би нас уништиле - дакле, усљед утицаја спољашњих фактора.

са друге стране, код поа хорор извире из саме људске природе и чињенице да не разумијемо у потпуности ни силе које управљају нашим поступцима, сама позиција наратора и логике испричаног се дубоко подрива, обесмишљавају се покушаји читаоца да схвати шта се догодило на чињеничном плану, већ смо упућени на дубљу психолошку реалност, њене суманутости, болесне мисли и клупка, ирационалност људског бића у коме царују ерос и танатос. Ово је један далеко већи ужас, као позиција да се - не може разлучити стварно и нестварно, машта и фантазија, унутрашње и спољашње (вјеруј ми, знам из прве руке приликом рада са пацијентима). По је био далеко већи психолог и умјетник, моје мишљење, итд.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

H.P.L.

Post by Dybuk » Wed Jan 23, 2019 2:23 pm

Mhejl wrote:
Wed Jan 23, 2019 2:14 pm
По је био далеко већи психолог
Jako važno za mene kao čitaoca, gledaoca, kako god.
To je prva stvar koju sam primetila i kod Barkera, ta dubina i poznavanje psihologije, uprkos eksplicitnosti i telesnosti njegovog horora.


A ni ova spenkijeva tečna rečenica nije nebitna u čitavom iskustvu 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

H.P.L.

Post by Beonegro » Wed Jan 23, 2019 2:24 pm

Sve je to fino (in a manner of speaking, naravno; nije fino to sto je bio rasista), covjek ima ideju, ima imaginaciju, ali onda krene da se bori sa pricom, ja tu nesto pokusavam da pratim, sav znojav posle pet strana, umorih se kao da sam ralo zemlje prepalao :oops:
EDIT: @Mhejl

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

H.P.L.

Post by Truman » Wed Jan 23, 2019 2:27 pm

Mhejl wrote:
Wed Jan 23, 2019 2:14 pm
Да, Лавкрафт јесте имао визију, међутим можеш рећи да је Поов хорор дубљи управо због својих одлика. Лавкрафт није преиспитивао људску природу осим у смислу да је на пиједестал ставио западно-рационалистичког човјека, који је врхунац развоја људске мисли, и чија се вриједност не преиспитује пер се. Постаје упитна тек приликом сусрета са космосом препуним ствари које не можемо да разумијемо, за које смо превише когнитивно ограничени, које би нас уништиле - дакле, усљед утицаја спољашњих фактора.
У томе је и вредност његовог дела. Стави неког рационалног човека у причу, онда крену да му се догађају чудне ствари које не може својим рацијом да објасни што га доведе до ( границе ) лудила. То ми је сасвим ок приступ, ништа мање вредан од Поовог.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

H.P.L.

Post by Mhejl » Wed Jan 23, 2019 2:28 pm

@spenki
jesi čitao na srpskom ili na engleskom? mene zaboli glava kad čitam lavkrafta na engleskom, jer se gađa terminima, pridjevima i generalno predugim rečenicama.

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

H.P.L.

Post by Beonegro » Wed Jan 23, 2019 2:38 pm

Barker je vec pojetachoek, kad u prici Uzas uzgred pomene kako je bivsi zlostavljani pacijent uzeo sa zida sjekiru i pogledao je, a ona mu se na mjesecini osmijehnula... Wow, horor ili ne, to je lik koji je majstor jezika i naracije.

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

H.P.L.

Post by Beonegro » Wed Jan 23, 2019 2:39 pm

na srpskom sam... pokusavao da citam :oops:

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

H.P.L.

Post by Truman » Fri Jan 25, 2019 4:15 pm

There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Filaret
Posts: 189
Joined: Thu Nov 23, 2017 12:37 pm

H.P.L.

Post by Filaret » Sun Jan 27, 2019 12:29 am

Не знам да ли ћеш/ћемо се радовати, али док не изађе можеш да погледаш Die Farbe (2010), немачку адаптацију исте приче, мали, црно-бели (углавном), али ефектан и нажалост са премало пара снимљен филм.
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

H.P.L.

Post by Dybuk » Sun Jan 27, 2019 11:31 am

Interesantno, "Boja" a crno-beli :mrgreen:
Neki kažu da Annihilation ima dodirnih tačaka sa tom pričom. Kao, loose adaptation.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

H.P.L.

Post by Truman » Thu Feb 13, 2020 5:37 pm

http://cultofghoul.blogspot.com/
Излази нова збирка Лавкрафтових прича!
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

H.P.L.

Post by Pizzobatto » Thu Feb 13, 2020 6:00 pm

Pa normalno, zato se i kolje s Bobanom haha

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

H.P.L.

Post by Dybuk » Thu Feb 13, 2020 6:02 pm

Oko čega se ti ljudi svađaju, izvikani Lavkraft :whistle:
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply