Pivo!

(dokolica dokolice. teme koje ne pripadaju ostalim podforumima)

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Tue Sep 12, 2017 5:23 pm

Pivo :D
tema za ljubitelje, entuzijaste i *eksperte*. :obscene-drinkingcheers:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Fri Sep 15, 2017 6:41 pm

Samo lager Dybuka spasava!

that is all, a evo me u raju belgijskog i kraft piva :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Sat Sep 16, 2017 10:28 pm

Da se ne sramotimo sa lagerima, temelj vrhunskog pivarstva su manastiri.
Naravno, govorim o trappist pivima.
Pravila su vrlo striktna: pivo mora biti pravljeno pod nadzorom monaha i kompletan profit mora da bude usmjeren u dobrotvorne svrhe.
Ime dolazi od manastira La Trappe, u Francuskoj. 1664. godine su određeni manastiri uveli pravilo da moraju biti ekonomski samodovoljni i da njihovi monasi moraju da rade. Da bi to ostvarili, mnogi manastiri su počeli da prave pivo, među njima i La Trappe.
Od sedamnaestog vijeka naovamo, bar tridesetak opatija je pravilo trappist pivo (izgleda da je jedna čak bila i uBosni, ali nisam o tome uspio da nađem više podataka), ali se ta tradicija vremenom gotovo ugasila, tako da je 1997. bilo preostalo samo nekoliko manastira koji su i dalje pravili svoje pivo, i to uglavnom u Belgiji (Rochefort, Orval i Chimay u Valoniji, odnosno Westvleteren, Westmalle i Achel u Flandriji), plus Koningshoeven iz Holandije i Mariawald iz Njemačke, koji su se udružili da bi oznaku trappist zaštitili od komercijalnih pivara.
Od tada im se pridružilo još nekoliko manastira (Spencer iz SAD, Engelszell iz Austrije. Tre Fontane iz Italije i Toevlucht iz Holandije) , tako da ih danas ima 11.
Trappist piva su uglavnom jaka (i do 12% alkohola) i vrlo začinjena (karamel, pomorandžina kora, egzotični začini koje neću imenovati jer sam ipak mnogo stručniji za pijenje piva nego za njegovo pravljenje, pa ne bih da lupam). Većina ih prolazi kroz bar jedno sekundarno vrenje u flaši i u zavisnosti od toga se dijele na dubbel (jedno) trippel (dva) i quadrupel (tri sekundarna vrenja). Naravno, što više vrenja, to je procenat alkohola viši. S tim u vezi, manastirska piva su vrlo opasna, jer se jačina osjeća više kao punoća ukusa nego kao žestina, tako da se piju kao običan lager, ali efekti mogu da budu dosta interesantniji :mrgreen:
Chimay (po mogućnosti plavi) i Westmalle (po mogućnosti tripel) su tipični predstavnici i, pošto se mogu naći u belgijskom lancu koji je prisutan kod nas (nema besplatne reklame :naughty: ) toplo vam ih preporučujem.
Orval je netipični predstavnik, sa relativno niskim procentom alkohola (6,2%) i gorko-kisjelim ukusom koje me svaki put iznenadi, iako znam šta očekujem.
Westvleteren 12 je sveti gral belgijskog pivarstva, pivo koje je konstantno među najbolje ocijenjenim na svijetu. Opatija svetog Sikstusa (jugozapad Belgije) proizvodi samo 4,000 hektolitara godišnje i prodaje samo na licu mjesta, s tim da jedna osoba može da kupi samo jednu gajbu mjesečno. Dio piva ljudi naravno preprodaju, na tom sekundarnom tržištu se u Belgiji flašica prodaje za 10+ eura, a primjerci koji stignu do Amerike i nekoliko puta više.
EDIT: neki od ovih manastira prave i sjajne sireve, koji se odlično slažu sa njihovim pivima
Last edited by Beonegro on Sat Sep 16, 2017 11:13 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Sat Sep 16, 2017 10:44 pm

spanky_ham wrote: Da se ne sramotimo sa lagerima
Pravda za lager!

spenki, mudro i edukantivno zboriš, ali bre niko više ne šiša pivo-pivo ni 5%, a pivo-pivo mora opstati!

Šta ćemo mi seljaci koji volemo ravan, niskoalkoholni, gaziran ukus tečnog leba??? Da se grupno samoubjemo, jer lager postaje fashion no-no. Osećam se kao hipster dok naručujem češko pivo u belgijskoj kavani :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Sat Sep 16, 2017 10:51 pm

Dybuk wrote: Šta ćemo mi seljaci koji volemo ravan, niskoalkoholni, gaziran ukus tečnog leba??? Da se grupno samoubjemo, jer lager postaje fashion no-no. Osećam se kao hipster dok naručujem češko pivo u belgijskoj kavani :mrgreen:
Image

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Sun Sep 17, 2017 5:53 pm

Ovo bi moglo i na temu o košarkaškoj reprezentaciji a.k.a. dolivanje hrabrosti:
Image

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Sun Sep 17, 2017 7:11 pm

Pivce za živce!

Moram da pogledam onaj Over the Top, gif je preodličan!!! :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Thu Nov 02, 2017 9:52 am

Danas je International Stout Day: http://www.stoutday.com/

NAJIBOLJEEE PIVOOOOOO

Jos kad se nadje neko zaljuceno, recimo ovaj madrfakr iz Skotske:
Image

ili ovaj olandez:
Image

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Fri Nov 10, 2017 8:37 am

sviiiitmadrovgad:

Image
Ludaci iz pivare De Struise navodno su bili izazvani time sto su im neki Amerikanci rekli kako Flamanci ne znaju da naprave imperial stout, pa su napravili "Royal Belgian Stout". Ovo je bogovska stvar :clap: :clap: :clap:

Zasto samo ja na ovom forumu pisem o pivu? :snooty:

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Pivo!

Post by Peca » Tue Dec 12, 2017 10:20 pm

Ja pijem stalno pivo, više ga volim i od rakije i od vina, ali sam više kanta za smeće. Ono, tipa svratim u Maxi i pazarim šta je na akciji. Ne idem ispod LAV -a, dakle ništa merak, lovenbrau i slične vodurine, ali i ne idem iznad Staropramena koji mi je baš dobar. Ta vaša fensi piva što spominjete ne kupujem, niti razlikujem vrste, znam samo za svetlo i tamno. I mutno, to je valjda od žitarica, tipa erdinger.

Hteo sam ovim postom da kažem da osim što ga volim, nemam šta pametno da pišem o pivu. Imam želju da kraftujem, verujem da ću se time zaluđivati kad deca porastu i odjebu me.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Tue Dec 12, 2017 10:30 pm

Peca wrote: Ta vaša fensi piva što spominjete ne kupujem, niti razlikujem vrste, znam samo za svetlo i tamno. I mutno, to je valjda od žitarica, tipa erdinger.
ma, to spenki izvoljeva, ja sam mnogo bliža tvojoj filozofiji!! :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
zosko
Posts: 68
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:25 pm

Pivo!

Post by zosko » Tue Dec 12, 2017 10:43 pm

nedavno dobio dvije flase domaceg piva. svijetlo- i tamno-mutno. od covjeka koji inace sadi stotinjak vrsti ljutih papricica. hobi. uz to krenuo praviti i pivo. bozanstveno.

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Pivo!

Post by Josef K. » Thu Dec 14, 2017 10:04 pm

Dobih skoro od drugarice par nekih hrvatskih piva, jedno sa aromom tartufa

nista grdje u zivotu probao nisam

a kao i gore potpisani kolega, vise pijem pivo nego vodu i sve ostale tekucine

mahom Tuborg i Niksicko mada generalno mogu skoro svako toceno, Zajecarssko mi je isto jako dobro

jedino ne mogu MB, Apatinsko i slicne lokve

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Fri Dec 15, 2017 10:16 am

zosko wrote:
Tue Dec 12, 2017 10:43 pm
nedavno dobio dvije flase domaceg piva. svijetlo- i tamno-mutno. od covjeka koji inace sadi stotinjak vrsti ljutih papricica. hobi. uz to krenuo praviti i pivo. bozanstveno.
Neka stavi ljute paprike u to tamno pivo pa da vidite sreću-sreću-radost

User avatar
zosko
Posts: 68
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:25 pm

Pivo!

Post by zosko » Fri Dec 15, 2017 1:07 pm

tako su nekad muckali vatrenu vodu za indijanci. :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Fri Dec 15, 2017 10:19 pm

A i procenat alkohola je tu, negde :mrgreen:

kad vidim pivo od 15% nije mi dobro.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Wed Apr 18, 2018 12:32 pm

Originalni naslov je horor nepismenosti, ali možda unutra ima nekih vrednih predloga. Koliko ste ih probali?

10 vrstA piva koje pravi pivopija TREBA DA proba

spenki? 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Wed Apr 18, 2018 2:20 pm

'Nako lista. Blue Moon je djubretina, uvreda za belgijska piva :mrgreen:
Bolje uzeti Plavo od Kabineta (premda ovaj plavi Chimay koji moze da se nadje u Maxiju kida i jedno i drugo). Uzgred, u istom stilu ali mozda nesto skuplje je Kabinetovo Me Happy - You Happy, trostruko pivo kuvano sa bijelim biberom, ko je u prilici to treba da proba, imaju toceno u Majstoru za pivo.
Ova specijalna Baltikina piva nisam bio u prilici da probam, a volio bih, jedan lik koji se ozbiljno razumije je odusevljen njima.
Stavljanje Guinessa na listu je isto promasaj, za slicne ili manje pare moze kod nas da se kupi Black Widow pivare Crow koje je mnoooogo bolje. Da ne pocinjem sad o vrhunskim porterima i stoutima, to bi moglo da potraje, a moram i neki poso zavrsavat naposo :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Pivo!

Post by Dybuk » Wed Apr 18, 2018 2:30 pm

spanky_ham wrote: 'Nako lista
da, i meni se čini
spanky_ham wrote: Stavljanje Guinessa na listu je isto promasaj
jedno od najizvikanijih piva ikad. na stranu što ne ljubim tamno, ali i kao tamno je prosek
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Pivo!

Post by Beonegro » Tue Jan 01, 2019 12:37 pm

Image

Post Reply