Šta smo gledali ovih dana?

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Sep 16, 2018 3:39 pm

Kobra, pa stvarno ne znam otkud to, pored ovih uticaja koje smo nabrojali, ali dobro. Svako ima svoj trip.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Sun Sep 16, 2018 3:41 pm

Ja sam Mandy doziveo kao skroz heavy metal film, i u tom kljucu bih ga citao, kao tradicionalni sukob izmedju metala i hriscanstva (jos se film desava 80ih, kad je rok generalno bio na udaru zabrinutih gradjana). Mendi je metalka, nosi Black Sabbath majicu i cita horor romane. Verovatno je zlostavljana veci deo zivota (prica o pticicama, oziljci... i stvarno dobar/zanimljiv izbor glumice). Vodja grupe religioznih fanatika pokusava da je preobrati, ali nailazi na podsmeh. Nik Kejdz je u ovom filmu takodje metal, zver (kao sto se vidi u jednoj animiranoj sekvenci, u fazonu "lepotica i zver"), kuje epsku heavy metal sekiru (mada ne bih reko da je alkos, mora malo zestine da se smiri :D)... Na kraju, crkva i krst gore... U tom smislu, uklapa se i poruka se pocetka:

Mandy.jpg
Mandy.jpg (27.06 KiB) Viewed 9011 times

Tu su i drugi metal motivi, horn of Abraxas, bajkeri iz pakla...

Takodje, moze da se posmatra i kao sukob metalaca i hipi rokera. Vodja kulta pusta Mandy svoju smesnu hipi pesmu i ona to ismeje. 1983. je metal tek nastajao, i bio je nesto novo i divlje...

Debeljku su bajkeri iz pakla isisali krv verovatno, a nebeske pojave na kraju tumacim na osnovu dijaloga o planetama, ono na kraju je Galactus (Nik), koji je pojeo sve planete (Nik pobio sve u kultu). Fali samo neki fan King Crimsona da protumaci te reference :)

Film me inace dosta podseca na jos jedan heavy metal film, Conan the Barbarian iz 1982. Sem sto su oba filma osvetnicka, u Konanu je isto kult meta osvete, cak postoji i vrlo slicna scena u Konanu kad sledbenica Thulse Dooma, vodje kulta, izvrsava samoubistvo kako bi dokazala svoju veru. Konana isto ostavljaju da pati na Drvetu bola, kao Nika Kejdza u Mandy posle spaljivanja. Bitan motiv u Konanu je tajna celika, ovde Nik kuje sekiru. Ima verovatno jos slicnosti, ali trenutno ne mogu da se setim drugih detalja...

U svakom slucaju, mislim da je Cosmatos hteo da napravi maksimalno nadrkan, paklen i kosmaran revenge film, i to mu je uspelo. Tako da ovaj film prvenstveno dozivljavam kao eksploataciju, koja ostavlja dosta prostora za razne interpretacije, ali to u ovom filmu nije kljucno... Sto ne znaci da je film glup, meni su, recimo, Mandy i Red bili uverljivi likovi. Film mi se inace dosta svideo, Valhalla Rising mi je i dalje omiljeni ekstremni heavy metal film, ali ovo nije toliko daleko. Kao audio-vizuelno iskustvo odlicno, atmosfera za desetku, neke odlicne reziserske fore, negativci su zabavni... Sve u svemu, zabavno, zanimljivo i atmosfericno.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Sep 16, 2018 3:44 pm

:clap:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Sun Sep 16, 2018 7:23 pm

ono jest da je i Konan protiv djece cvijeća, al ne znam jel to Kosmatosova poenta

nije mi jasno kakav sukob hipi rokera i metalaca, kad su oni kokoš i jaje

mislim, rokenrol su oba žanra

a ovo je ipak Menson, koliko je on hrišćanin uopšte

"Manson’s followers also included a small, devoted unit of mostly impressionable young women and girls. They began to believe, without question, Manson's claims that he was a manifestation of Jesus and his prophecies of a race war."

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Sector » Sun Sep 16, 2018 7:56 pm

Ja moram da priznam da zalim za 2 sata koja sam potrosio na ovaj film za vikend.

Na osnovu opisa radnje i solidne ocjene na imdb sam ocekivao mnogo bolji film, a na kraju mi je jedan od gorih koje sam pogledao u ovoj godini, top5 sigurno.

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Sun Sep 16, 2018 7:57 pm

Uf, meni u top 3 najboljih za sada, lagano.

Sukob kao u South Parku, kad Kartmen pusta Slayer da otera hipike :D Ali dobro, to mi je B teorija, ova metal vs religija mi vise pije vodu. A za Konana ne znam da l ima veze s bilo cim, mozda su slicnosti nenamerne...

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Sep 16, 2018 8:31 pm

Kažem ja, "damn you, hippies"! 8-)

Možda sve to jeste r'n'r Bato, možda su svi metalci nastali od Elvisa, ali jasno je da se pojedine supkulture u okviru roka baš i ne mirišu, sve i da zanemarimo taj religiozni/satanistički dualitet.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Sun Sep 16, 2018 8:53 pm

ma kontam da ne vole ove mlakonje, ali bre ne ide pa ne ide, eo npr

"The Manson murders were all over the telly, so anything with a dark edge was in big demand," he revealed in his new autobiography 'I Am Ozzy'. "Before he turned psycho, Manson had been a big part of the LA music scene. If he hadn't gone to jail, we probably would have ended up hanging out with him."

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Sun Sep 16, 2018 9:13 pm

e da, zaboravih Senobite, koji su ipak heavy metal. Nači ne ide mi da je ovo ta vrsta sukoba

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Sep 16, 2018 9:23 pm

Oni su prosto divljina, Bato :mrgreen:

ne razumem se u 'evi metal, al eto Alek zna, pa...meni je ova njegova analiza legla.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Sun Sep 16, 2018 10:01 pm

Al'Eksandar wrote: Tu su i drugi metal motivi, horn of Abraxas, bajkeri iz pakla
viš da ni on nije načisto...


ovo jeste hm film, al nije film o hm vs hipi rok

niti je hrišćanstvo ovdje nešto bitno, Menson je čak furao sajentologiju

ovo svakako jeste poigravanje sa nekim stvarima iz američke istorije i kulture, ali čemu to sve ostaje misterija

btw, i Black Rainbow je smješten u 1983. godinu

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Sun Sep 16, 2018 10:36 pm

Nisam ni ja bas nacisto, ali mi se ovo citirano uklapa. Film je smesten u svet heavy metal mitologije, gde su junaci metalci, a glavni negativci su clanovi religijskog kulta (mozda to ne mora da bude hriscanstvo, poenta je da se klanjaju nekom bogu... sto kaze Slayer, god hates us all, nebitno koji je :D). Senobiti se uklapaju u teoriju, jer su oni samo deo metal ikonografije, ne moraju nuzno da budu na strani metalaca...

Meni je ova teorija sasvim prihvatljiva (a vidim da je i Dybuk zadovoljna :D). Ako te ne mrzi Bato, mozes da nadjes intervjue sa Cosmatosom, obicno u intervjuima moze da se nadje nesto, hintovi barem...

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Sun Sep 16, 2018 10:46 pm

Isto tako, mozda je Jeremiah zasnovan na Mansonu, ali to ne znaci da su identicni likovi.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Sun Sep 16, 2018 10:50 pm

Paralelno malko pričam sa nekim drugarima s engl. govornog područja, i sad jedan kaže da mu je deo sa Mendi bio odličan, a da se film posle njene pogibije raspada.
Kao, bolje bi bilo da je Kejdž umro umesto nje, jer je ona interesantnija ličnost, svojom umetnošću je, veli, stvorila taj svet koji film oslikava. Ovo me je baš zamislilo. Mendi je posebna, Red je tupson.

Nisam čitala ništa s neta, ali mi se čini da je ova perspektiva prilično originalna i sveža. Moglo bi se još reći, "organska". Eto, jedan rendom dodatak.

Inače, da, i dalje sam zadovoljna Al'Eksandrovim tumačenjem filma :D
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Sun Sep 16, 2018 11:06 pm

Ja nisam :mrgreen:

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Sun Sep 16, 2018 11:30 pm

Ne moze se svima ugoditi :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Mon Sep 17, 2018 11:18 am

Pizzobatto wrote: btw, i Black Rainbow je smješten u 1983. godinu
Zanimljivo. Tad je imao 9 godina. U biografiji ne pominju ništa što bi bilo traumatično, tipa razvod roditelja, smrt u porodici ALI kažu da se porodica preselila iz Rima u Kanadu ranih 80tih. Možda je to ključ opsednutosti ovom godinom ;)

Istovremeno nađoh da je završio sa 1983. :D [iz "Sundance" intervjua]
Like Black Rainbow, Mandy is also set in 1983 and deals in a similar tone. Costmatos said these two films go together, but he told Bloody Disgusting he’s not going to make a third 1983 film.

“I thought maybe I would make a 1983 trilogy but I came to realize after finishing this film that it’s actually so perfectly the other half of Black Rainbow emotionally for me that I think they exist as a yin/yang duology probably,” Cosmatos said.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Mon Sep 17, 2018 5:07 pm

Al'Eksandar wrote: Ne moze se svima ugoditi
Aleksandre, Vučiću!

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Mon Sep 17, 2018 9:32 pm

Au, MEG je dosta loš. SyFy loš. :shock: :|
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Šta smo gledali ovih dana?

Post by Peca » Tue Sep 18, 2018 6:20 am

Dobro, tehnički je iznad scyFy ali generalni utisak je tu negde. Naravno nisam ga ni završio, malo ispremotavao do ajkule i to je to.

Sent from my LEX820 using Tapatalk


Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Post Reply