A Quiet Place & Hereditary

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Tue Aug 21, 2018 8:33 pm

Image

Image


Dva stuba novog horora, ovogodišnji najhajpovaniji filmovi.
Sad kad je i Hereditary dostupan širokim narodnim masama, hajde da prokomentarišemo, uporedimo ova dva filma.
Osim ružne dece :lol: nemaju mnogo toga zajedničkog, jedan je creature/feature, drugi supernatural. Pa ipak, najviše su se izdvojili za sad, možda neopravdano, ali publika je rekla svoje.

Šta vi kažete?
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Tue Aug 21, 2018 9:53 pm

Hm, Hereditary je baš čudan. Od Babadook, Paranormal Activity pa do starijih filmova sličnog profila (npr, Burnt Offerings) plete priču o ukletoj porodici i...da ne spojlujem dalje, dok ne pristignu drugi komentari.
Mene je zbunio. Pa ipak, mada pretrpan i preiskomplikovan u okviru jednostavnog motiva; mene je više zaintrigirao nego A Quiet Place. Normalno, to je valjda i priroda ovih dvaju podžanrova.
Pretpostavljam da bi bilo fer reprizirati, pre nekog konačnog suda. Zasad se drže na vrlo sličnim pozicijama.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Wed Aug 22, 2018 12:31 pm

Vojnov nagrdio Hereditari, Gul bio blagonakloniji (očekivano)

zato Vojnovu ne verujem kad piše o hororu, ovo je daleko od materijala za "podsmeh" /end quote

nego, čudi me da ostatak forumskog ljudstva nije požurio da pogleda film... :D
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Wed Aug 22, 2018 9:11 pm

Ja krenuo i ne ide mi baš... Al nije samo do filma no sam u haosu nekom, s Denisom sestrićem

Inače, jedva razumijem šta pričaju, uzo titlove...

Sve je ovo sa sijenkama i čudima već prežvaćeno, klinka zanimljiv detalj ali imam osjećaj da će kao i u Quiet Place detalj biti čitav film

Sve više mi se sviđa Unsane, ovaj dvojac blah

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Wed Aug 22, 2018 9:20 pm

Neee

pa dobro, ima dovoljno uticaja koji su pozitivni, i koji bi trebalo da te zainteresuju.

ja priznajem da me je poslednja deonica filma totalno izbacila iz priče, i da sam morala da čitam tumačenja, i ko je taj Paimon demon, posle. Drugi gledaoci nisu prijavili te probleme, ili ih nisu imali, ili ne priznaju :mrgreen:

Uvalili ti Denisa-napast na celo leto, ili šta??? :lol:

Unsane je OK, ali nista više, što se mene tiče.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Thu Aug 23, 2018 11:52 am

Unsane je simpa više jer je neoliberalizam čisti, kao film ima dosta mana. Al Quiet Place je film na jednu foru, to nikako...

Denis još koji dan pa ide u školu fala bogu. Klinac iz Babaduka bi mi došao ko odmor. Ova mala jede samo čokoladu, to je lako kontrolisati.

Nisam još pogledo, nisam došo do demona, tek ovoj maloj nešto pozlilo od torte

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: A Quiet Place & Hereditary

Post by Peca » Thu Aug 23, 2018 11:59 am

Meni je sinopsis tihog mesta bio dovoljan da ga diskvalifikujem. Ovaj hereblabla mi se više sviđa ovako na prvi pogled.

Bato jel gledate nindža ratnike?

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Thu Aug 23, 2018 12:02 pm

Ee Bato, ti to tako, na parče? Piši propalo

mada sledi jedan od najboljih delova filma

Peco, šta te je odbilo kod sinopsisa AQP?
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Thu Aug 23, 2018 12:35 pm

kaki nindža ratnici, muđa i serbijan, full burazeri

Ja njemu pričam znaš li ti ko je dejan bodiroga, a on meni znaš li ti ko je marko marković, on je jutjuber

eo već danima ponavlja kako se cure muvaju: mala, jel tebi tata terorista, pošto izgledaš ko bomba

:x


što bi rekli Maratonci, to nije dete :twisted:


ma Tiho mjesto je već u startu izgledalo kao još jedan Blomkamp, a njega voli samo Vojnov

pitam se koliko je dao Tihom mjestu

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Thu Aug 23, 2018 12:43 pm

Nahvalio ga je, tipa remek. Ako se dobro sećam. Da se proveriti.

Moj je utisak da on prvenstveno voli B filmove, pa je neka Bejbisiterka vrh, a Hereditary pretenciozno sranje.

inače, pošto mi Tiho Mesto nije ostavilo prejak utisak tokom reprize, sve više naginjem ka Hereditary, otprilike 7/10 za prvi, 8/10 za drugi.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: A Quiet Place & Hereditary

Post by Peca » Thu Aug 23, 2018 12:49 pm

Haha Muđa i Serbian :D :D sve znam.

@Dybuk pa glup mi je zaplet, ne znam šta dalje da pišem, sama ta ideja o čudovištima i tišini mi je glupava i odbojna i otprilike već mogu da zamislim situacije u koje junaci upadaju

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Thu Aug 23, 2018 1:01 pm

HEREDITARY Ari Astera je pristigao sa ogromnim hajpom, kao neki strašan film, dobar film, pametan film itd. a nažalost ono što smo dobili je MOTHER! za novu sezonu, film na kome pola publike spava a druga polovina se naglas smeje. Ovaj film traje nimalo nežnih dva sata i prvih sat i po je to jedna isprazna, pretenciozna priča o rtragediji i gubitku. I dobro, da je tako ostalo do kraja imali bismo još jedan film na tu temu. Međutim, u završnih pola sata film tone u preispoljni treš, u najnaivniji klišetizirani horor koji se da zamisliti i u toj deonici dostiže okvire parodije.

Asteraova realizacija onog pretencioznog dela o tugovanju je uspešnija od ovog koji je kao horor završnica, ali sve to je krajnje mediokritetski. Učešće ozbiljnih glumaca je verovatno stvorilo utiusak kao da o ovom filmu treba govoriti bez čistog podsmeha. Nažalost, sve sem podsmeha je iluzorno potezati kad je HEREDITARY u pitanju...

AAUUF HAHA


Dok sam gledao Johna Krasinskog kao glumca, zapazio sam da je on čovek za velika dela. Znao sam i da režira i da pokušava da pevaziđe okvire glume pa ipak nisam ni slutio kakav film je u stanju da napravi. A QUIET PLACE Johna Krasinskog je jedan od najboljih horroa koje sam gledao proteklih nekoliko godina a svakako jedan od najbitnijih holivudskih doprinosa žanru u tom periodu.

Krasinski je u produkciji Michaela Baya snimio high concept film, jedan od onih horora koji malo koštaju a puno zarađuju, s tim što ovde imamo sve komponente punokrvog holivudskog filma - prvo dve velike zvezde u glavnim ulogama - Krasinskog i Emily Blunt, imamo briljantnu tehničku realizaciju na svim nivoima, i imamo film koji je istovremeno vrlo sveden i visokooktanski.

A QUIET PLACE ima jednostavnu premisu. Zemlju su pregazili vanzemaljci koji su slepi ali love na bazi sluha i jedininačin da se preživi je bivstvovanje u apsolutnoj tišini. Svaka i najmanja buka može privući praktično nepobedive i munjevito brze vanzemaljce. Porodica koja je u centru ovog filma naučila je to na teži način a pred njima je veliki izazov - mama je trudna, dakle biće vrištanja i na porođaju ali i kad se beba rodi.

Dok se porodica priprema za veliki događaj, nekoliko sitnih omaški, poneki vrisak i tresak dovode ovo domaćinstvo u fokus opasnog tuđina koji luta njihovim krajem.

Krasinski nudi fino nijansirane likove sa bogatim odnosima, premda svako u ovom filmu više spada u tip nego u karakter. No, ako iammo u vidu način na koji se likovi definišu, dakle kroz gest, jezik glubvih, bez imalo čujnog dijaloga, oni su vrlo bohati i slojeviti. U pogledu priče, ona funkcioniše i kao studija karaktera u kojoj oni prolaze transformaciju i bore se sa traumama ali i kao uzbudljiv suspense rollercoaster u kome Krasinski ide iz jedne u drugu bravura sekvencu.

Scott Beck i Bryan Woods su do sada već imali realizovane scenarije. Ipak, ovog puta na scenariju je sarađivao i sam John Krasinski pa bih rekao da je i to doprinelo činjenici da je A QUIET PLACE daleko nadmašio njihove ranije radove. U svakom slučaju, ovde high concept predstavlja okosnicu filma, ta dramska situacija je potentna i otvara puno mogućnosti ali ovaj film je u pogledu priče i karaktera sve to nadgradio i produbio.

Krasinski ima jako dobru saradnju i sa danskom direktorkom fotografiije Charlotte Bruus Christensen. Film vizeulno izuzetno izgleda, ali ta estetizacija ne remeti njegovu kinetičnost, i osmišljen vizuleni koncpet, vrlo precizno jkadriranje ne delujunametnuto već odmereno i sofisticirano.

Posebno pitanje je zvučna lika koja se velikim delom bazira i na tišini ali se uvodi i score Marca Beltramija i ne smeta. Štaviše score pomaže da se tišina ne svede na dosadan gimmick već da bude pravo rešenje.

Krasinski se ovim filmom plasirao direktno u prvu ligu najzanimljivijih holivudskih reditelja. A QUIET PLACE je pravo bioskopsko uživanje kakvo odavno nismo imali, ne samo po tome što je reč o izvanrednom filmu već i po tome što je reč o originalnoj ideji pisanoj baš za ekran.

* * * * / * * * *

QUIET PLACE ispade remek

al to je jednostavno drugačiji pogled na film i ja tu ne mogu mnogo da se petljam kao ne-zanatlija

jedino što vidim je da vole eye candy, vole efekte, fotografiju, na radnju filma gledaju drugačije itd...



inače se oko Hereditary Gul i Krip totalno razilaze... ne sjećam se za Quiet Place doduše

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Thu Aug 23, 2018 1:03 pm

Ghoul

Quiet Place 3-

Hereditary 3+

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Thu Aug 23, 2018 1:11 pm

U tome je stvar, što on to tako upakuje da zvuči kao insajder i da zna zanatski deo, ali ispod svega vidno je da je u pitanju samo lični UKUS*.

*i tu se razilazimo. kad se radi o hororu, druge žanrove ne bih komentarisala.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Sector » Thu Aug 23, 2018 1:40 pm

Hereditary, pocinju opasno Ameri da smaraju sa ovakvim filmovima. Slicno kao Mother, koji ste vec pomenuli, tezina od filma bez neke normalne radnje i na kraju kao neko ludilo da nas zabavi.

Quiet Place nije neko remek dijelo ali mi je neuporedivo bolji i zabavniji film od ovoga.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Thu Aug 23, 2018 1:45 pm

Što svi mrzite Mother!? :cry: :lol:

stvarno volim čudovišta, i premisa je odlična, ali nekako mi skroman film, sve u svemu. Osim par stvarno vrhunskih scena.

Ja valjda gotivim te 'nenormalne', ne znam. I Mother! i Killing of a Sacred Deer, npr.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Thu Aug 23, 2018 1:51 pm

Killing je još dobar, Mother jednostavno ne vidim poentu tog filma, a za ovaj Hereditary mi je već minus što je i ovdje lik neka slikarka... i u Ghostlandu književnica... to sve neke automotobiografije zaodjenute u horore

nije to to

šta znam za lični ukus, mislim da njih tako i uče da to posmatraju. Kao što u društvenim naukama furaju neoliberalizam kao zdrav razum

to bi sad trebala lobotomija da se rekonstruišu neke stvari

mada su u pravu generalno da se mora zanat znati

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Thu Aug 23, 2018 2:11 pm

Haha, pa nije baš slikarka, ali jeste umetnica. Rekonstruiše svoj život kroz pravljenje minijaturne kuće i figurica. To bi trebalo da bude isto metafora, kao svi su oni "lutke na koncu".

O, uvid u zanat je must ako hoćeš ozbiljno da se baviš kritikom i filmom, nema spora. Samo kažem da se ipak od ukusa ne mozeš razvesti, on uvek pomalo diktira, koliko god je želja da se bude objektivan i nepristrasan. (ili bar da se izgradi takav imidž)
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Pizzobatto » Thu Aug 23, 2018 2:42 pm

e, al ja upravo mislim da zanat nije must za kritiku. Misim, kritiku u novinama

novine čitaju laici i oni uopšte ne gledaju film kroz zanat. Tebi dođe filmski kritičar i nahvali nešto jerbo je to nešto zanatski odrađeno, u maniru čedomira drkađona, podvrsta sadgalomi žanra

koga briga, jelte

zar nije bolje da književnik piše filmsku kritiku Mother, recimo... ili psiholog

ja bih volio takve kritike. A ne ono impresivna 16:9 šuntokolor fotografija, dramaturška kompaktnost u južnokorejskoj tradiciji, s muzikom maestra Milomira Marića... jopet, koga briga

to zanima samo vrlo specifičnu grupu ljudi, ne zaista filmske gledaoce

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

A Quiet Place & Hereditary

Post by Dybuk » Thu Aug 23, 2018 2:55 pm

Ok, u pravu si.

to suvoparno stvarno ne zanima publiku, al bi valjalo i te neke specifikacije imati u rukavu, bar samo za sebe. Naravno da kritika (kao neka esejistika) zahteva i pismeno čeljade koje ume da veze priču. Što pismenije, to bolje.
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply