Šta čitamo?

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Tue Oct 03, 2017 11:53 am

Tema za čitače među nama :D

meni je konačno stigla dugoočekivana zbirka priča Embrouza Birsa, "Grob bez Dna", pretpostavljam da će to biti zimski čitalački izazov (u pauzi gledanja filmova).

WIN_20171003_13_48_41_Pro (2).jpg
WIN_20171003_13_48_41_Pro (2).jpg (64.51 KiB) Viewed 18815 times
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Šta čitamo?

Post by Peca » Tue Oct 03, 2017 7:15 pm

Već dugo ništa ne čitam, jer učim nešto pa nemam vremema ni mesta u mozgu i za to, ali počeo sam Radmilov roman Unazad.

Sent from my TCL S 720 using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Šta čitamo?

Post by Beonegro » Sun Oct 08, 2017 7:10 pm

Ja prije neki dan završio vampirsku/post-apokaliptičnu trilogiju Prolaz Justina Cronina.

Prva knjiga (objavljena kod nas u dvije knjige) je sjajna, čitava je u razradi porijekla i širenja epidemije i istorije kolonije preživjelih ljudi sa jedne strane, i priči grupe tih preživjelih koji kreću u ekspediciju da probaju da nađu novi dom za koloniju kada njihovi izvori energije koji im omogućuju da noću drže vampire na odstojanju presuše.
Druga knjiga ima dosta patet'ke a i filera, ali je i dalje podnošljiva, ali treća je poprilično razočarenje, kraj je onako dosta otaljan i nepotrebno opterećen hrišćanskim budalaštinama o zagrobnom životu. Šteta.
Ridley Scott je otkupio prava na knjige, prvi dio, ako bi se uradio kako treba, bi mogao da bude baš dobar.

User avatar
zosko
Posts: 68
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:25 pm

Šta čitamo?

Post by zosko » Mon Oct 23, 2017 7:22 pm

tex, ludens, #122ff, urota protiv kastera.
nakon uobicajenog pocetka, tex u lovu, gdje ubija ne jednu, ne dvije, vec tri pume, uopce ne krece lose.
prva trecina price nudi solidnu lepezu zanimljivih likova, lijepo karakteriziranih, nista crno-bijelo, cak je i dzenerl kaster simpatican negativac.
ticcijev crtez povremeno izrazajan poput ortizovog, uglavnom, solidno odlicno.
prva trecina, te nastupa pad, ponor, preostale dvije trecine prosto se osjeti nemastovitost, bezvolja, low level rutina. steta.
pri dobrom pocetku i nekolicina slika i prilika zbog kojih volimo texa i kad slabija radnja. :mrgreen:

Image

User avatar
zosko
Posts: 68
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:25 pm

Šta čitamo?

Post by zosko » Tue Oct 24, 2017 9:43 am

tex, ludens maxi #15, vrijeme ubijanja.
segura/ortiz.
katastrofa od price. tex bez uobicajenog sajdkika, atmosfera negdje blizu "usamljenog jahaca", ako se sjecate mignolinog teksonea.
preuzima transport petorice robijasa, ovi bjeze, on ih lovi, itd. pricice razne i priculjci, prilicno nesretno odradjeno.
bonelli cak seguri nije isprofilirao ni texa van povrsnosti. elem, pojavljuju se i apaci, ali nista zadivljenost nocnim orlom, poglavicom navaja, kocizovom bratu po krvi, vracu sa vampum, cuvaru kanjona, velikim zavodnikom. tex je tu tek covjek od zakona, rendzer. :roll:
no iako prica ne vrijedi nista, ljepota se krije u malom, detalju, ortizovoj predstavi nekolicine prilika, recimo aloola u popova:

Image

Image

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Tue Jan 30, 2018 3:03 pm

https://kultivisise.rs/borhesov-predlog ... iblioteku/

pa, pročitala sam samo 1/3 naslova :oops:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Wed Mar 21, 2018 11:43 pm

Trgovasmo Knjige Krvi (Klajva Barkera) al samo 4-6, u našim knjižarama nema prva 3 dela, iz nepoznatog razloga.

Šteta, nekako su priče koje su mi se urezale u pamćenje baš u nedostajućim knjigama :)

pa eto, to ću da čitam za laku noć :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Šta čitamo?

Post by tomat » Sun Jun 03, 2018 10:16 pm

Herbertova Dina, trenutno sam na Deci Dine. prve dve knjige (što su u stvaru 2/3 prve knjige, samo je kod nas ona iscepkana na tri knjige) sam čitao davno, pa sam morao da se podsetim, a onda i nastavio. svaka knjiga sve bolja, čini mi se, lepo ide.

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Sun Jan 20, 2019 8:59 pm

Пре пар дана доврших Инферно Дена Брауна. Ок трилер, занимљива идеја...вероватно је мазнуо од неког. Међутим, има он и боље уратке.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Filaret
Posts: 189
Joined: Thu Nov 23, 2017 12:37 pm

Šta čitamo?

Post by Filaret » Sun Jan 20, 2019 11:42 pm

Миша Ђурковић - Слика, звук и моћ
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta čitamo?

Post by Pizzobatto » Mon Jan 21, 2019 10:51 am

Opa, nije loš Đurković, mada je konzerva

Praktično jedini ozbiljno to proučava, a to bi trebalo baš domen ljevice da bude, čudno

Al jel ovdje tema šta čitamo od književnosti ili da turim i neoliberale koje čitam? :)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Mon Jan 21, 2019 11:02 am

Pizzobatto wrote:
Mon Jan 21, 2019 10:51 am
Al jel ovdje tema šta čitamo od književnosti ili da turim i neoliberale koje čitam?
Književnost, ali nije zabranjeno ni neoliberale pominjati :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Tue Jan 22, 2019 7:48 pm

Тренутно читам јануарски Нешнл Џиографик, српско издање. Врло занимљив број посвећен медицини, како модерној тако и традиционалној. Спомиње се и Србија као једна од две развијене земље у свету где расте стопа смртности породиља. Лепо богами. А следећи ће вероватно бити Ајкман или талијански роман.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Šta čitamo?

Post by Baudrillard » Fri Jan 25, 2019 10:35 am

Trenutno čitam Lešeka Kolakovskog - Užas metafizike, ali dobro to nije beletristika.

Od beletristike svima bih preporučio izuzetnog japanskog pisca Rju Murakamija, (nema veze
sa poznatijim Harukijem, a i mnogo je bolji pisac od njega) većina dela su mu na granici horora,
pre svega psihološkog-horora (Audicija, U miso supi, Karaoke strave). Po romanu Audicija je urađen
i odličan film.

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Šta čitamo?

Post by Beonegro » Fri Jan 25, 2019 11:04 am

E, moze li se citati Kolakowski? Ili je kao Hana Arendt, dovoljno pametna da bukvalno prodire u sustinu masinerije zla, ali svejedno nepodnosljivo netalentovana da isprica svoju pricu? :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Fri Jan 25, 2019 1:16 pm

Baudrillard wrote:
Fri Jan 25, 2019 10:35 am
Trenutno čitam Lešeka Kolakovskog - Užas metafizike, ali dobro to nije beletristika.

Od beletristike svima bih preporučio izuzetnog japanskog pisca Rju Murakamija, (nema veze
sa poznatijim Harukijem, a i mnogo je bolji pisac od njega) većina dela su mu na granici horora,
pre svega psihološkog-horora (Audicija, U miso supi, Karaoke strave). Po romanu Audicija je urađen
i odličan film.
Nije nikakav problem, pišite o knjigama koje čitate; nećemo da cepidlačimo :D

za drugog Murakamija sam čula tek nedavno, :oops: Audition (film) je već sigurno svima poznat, a nedavno sam gledala ekranizaciju njegovog romana Piercing, i to ne zbog književnog predloška već zbog reditelja :)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Šta čitamo?

Post by Baudrillard » Fri Jan 25, 2019 3:18 pm

spanky_ham wrote:
Fri Jan 25, 2019 11:04 am
E, moze li se citati Kolakowski? Ili je kao Hana Arendt, dovoljno pametna da bukvalno prodire u sustinu masinerije zla, ali svejedno nepodnosljivo netalentovana da isprica svoju pricu? :D
Može se čitati, sasvim je razumljiv i zanimljiv autor, mnogo bolji od Hane.

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Šta čitamo?

Post by Baudrillard » Fri Jan 25, 2019 3:22 pm

Dybuk wrote:
Fri Jan 25, 2019 1:16 pm
Nije nikakav problem, pišite o knjigama koje čitate; nećemo da cepidlačimo :D

za drugog Murakamija sam čula tek nedavno, :oops: Audition (film) je već sigurno svima poznat, a nedavno sam gledala ekranizaciju njegovog romana Piercing, i to ne zbog književnog predloška već zbog reditelja :)
U redu, hvala. Što se tiče Rjua, čitaj obavezno, mnogo je bolji od prezimenjaka
Harukija.
Knjige postoje i u e. obliku na netu, ako ti nije problem da čitaš elektronske knjige.

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Šta čitamo?

Post by Josef K. » Sun Jan 27, 2019 11:17 pm

Počeh Kraj detinjstva od Artura Klarka.

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Šta čitamo?

Post by Mhejl » Mon Jan 28, 2019 1:07 pm

Josef K. wrote:
Sun Jan 27, 2019 11:17 pm
Počeh Kraj detinjstva od Artura Klarka.
E da, pričali smo o tome skoro. Klasik SF-a, zaista odlična knjiga, izuzetno vizionarska i danas, sa naročitim naglaskom na fantastičan kraj. Jesi pročitao kombo Čelične pećine/Golo sunce? Znam da reče da su ti se Pećine dopale.

Ja sam inače zadnje obnovio meni jako jako drag End of Eternity od Asimova, probao sam da čitam i Inverted World od Priesta ali sam odustao posle prve trećine, ne pada mi na pamet da čitam 400+ strana banalno napisanog i po dešavanjima prozaičnog štiva da bih došao do big reveala na kraju.

Post Reply