I ne-horore prave, zar ne?

Moderator: Al'Eksandar

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Beonegro » Sun Nov 08, 2020 11:09 am

Iskočio mi je sinoć A bridge too far iz 1977. na YT, a baš mi se gledao neki ratni film, i moram da kažem da sam razočaran. Glumačka postavka je nevjerovatna (Connery, Hopkins, Redford, Caan, Bogarde, Cain, Olivier, Hackman) i oni svi deliveruju svoje djelove, ali kao cjelina to uopšte ne funkcioniše, uprkos velikom budžetu i vrlo dobrim akcionim scenama, vjerovatno u velikoj mjeri i zbog pretjerane dužine filma (3 sata). Po meni 5.5/10.

User avatar
Dybuk
Posts: 11868
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sun Nov 08, 2020 11:44 am

Uuu kakva ekipa!

Strašna generacija glumaca, i njihov je "pool" otanjio kao i naš, nema više takvih gromada na ekranu.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sun Nov 08, 2020 4:12 pm

Beonegro wrote: Iskočio mi je sinoć A bridge too far iz 1977
Ide na watch listu pa kad dođe vreme...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sun Nov 08, 2020 4:13 pm

Dybuk wrote: nema više takvih gromada na ekranu.
Kad pomislim na Humphrey Bogarta...glumac totalno van konfekcijske proizvodnje. Takav se rađa samo jednom.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truba » Sun Nov 08, 2020 8:02 pm

Bridge too far 9/10
Trumane ti si spavao zimsku san

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Beonegro » Sun Nov 08, 2020 8:22 pm

Daj Trubo uozbilji se, Partizanska eskadrila je efikasnije reziran i izveden film :P

User avatar
NGboo
Posts: 1156
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by NGboo » Tue Nov 10, 2020 11:35 am

Dybuk wrote: Shirley Ovaj je zeznut...slojevit i komplikovan film sa feminističkim tonovima. Širli Džekson, poznata horor/triler spisateljica u tumačenju uvek odlične Elizabet Mos slabo da izaziva empatiju ili sažaljenje kao vrlo samoživa, tek u zadnjim minutama filma. Pa i to je ukaljano tipično stvaralačkim egoizmom i stalnim uzimanjem od drugih. Bila to energija, životna priča ili prosto zloupotreba dobrote drugih za svoje lične interese.
Na kraju, svi su ovde žrtve osim muškaraca, poglavito starijih, onih sa vrha lestvice, koji poseduju društvenu moć. Možda ne sasvim zabavan ali svakako komplikovan portret umetnika, stvaralaca i nihovih žena/partnera. Vrlo malo o Širlinom stvaralaštvu, mnogo više o dinamici stvaralaštva i nekoj vrsti energetskog/emotivnog vampirizma kojeg se treba kloniti. Na kraju, nisu svi na gubitku, nije sasvim nehumana i sebična razmena iskustava. Veoma zreo film koji je daleko od tipičnog biopika.
Zeznut je prava reč da se opiše Shirley. Uopšte nisam siguran kako da reagujem, jer sa jedne strane imamo izvrsnu glumu, posebno u bravuri Elizabet Mos, a sa druge ne baš simpatične likove kojima rediteljka želi da nas približi snimajući kamerom iz ruke. Pročitao sam da je Širlin sin kritikovao način na koji su njegovi roditelji predstavljeni i uopšte me ne čudi, jer bih i ja na njegovom mestu bio uvređen, koliko god istine da ima u onom ludilu (a poznajući Holivud, istina je vrlo verovatno iščašena). Kao biopik, film jeste neobičan, čak i zauman, ali kao da mu nešto stalno nedostaje...

User avatar
Dybuk
Posts: 11868
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Tue Nov 10, 2020 11:50 am

Okrutan je par, i ovaj glumac što igra njenog muža je jako dobar. Jedan od onih koji često igraju sporedne uloge i čije ime ne pamtim, ali je dobar dramski glumac.


Alone Imdb mi je pomogao da se odlučim gde da smestim ovaj triler sa horor elementima. Možda smo naprosto svi počeli da ubacujemo mračnije trilere u srodni žanr...
Alone ima dosta stereotipnu postavku i ideju, glumačka ekipa je mala, ali dinamika na visokom nivou, na momente izuzetno napet.
Izbegavala sam ga očekujući dosadan indie film sa limitiranim budžetom i malom ekipom, drago mi je da sam se prevarila. Negativca igra onaj džindžer policajac što je zaginuo u seriji Outsider, i dobro mu stoji ova jeziva uloga.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Sector » Thu Nov 12, 2020 6:40 pm

Ovaj film je sasvim solidan, mozda cak i jedan od boljih ne-horor filmova od pocetka pandemije (mada u uzasnoj konkurenciji). Iskreno ja sam zadovoljan kad zavrsim film do kraja, jos ako drzi paznju, super. Tome je doprinio glumacki dvojac, pogotovo negativac. Baja je djelovao bas ubjedljivo u ovoj psiho ulozi. Ocjena mozda malo jaca od ovih 6.1 na imdb.

User avatar
Dybuk
Posts: 11868
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Nov 12, 2020 8:35 pm

Super je ispao film, kako sam se nadala... :mrgreen:
Ja bih mu dala možda 6.5/7, ali ocena je jaka, s obzirom na to da znamo kako Imdb tretira žanr i... derivate.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2819
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Thu Nov 12, 2020 9:20 pm

Čekaj, koji je super film, Shirley ili Alone?!?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11868
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Nov 12, 2020 9:24 pm

Alone, ne bi Sector živ gledo Shirley, ako sam ga dobro skontala za sve ovo vreme :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 859
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Sector » Fri Nov 13, 2020 9:19 am

Dybuk wrote:
Thu Nov 12, 2020 9:24 pm
Alone, ne bi Sector živ gledo Shirley, ako sam ga dobro skontala za sve ovo vreme :mrgreen:
:clap:

User avatar
NGboo
Posts: 1156
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by NGboo » Fri Nov 13, 2020 6:43 pm

Witchhammer (1970) - ono kad te češka istorijska drama o progonu veštica izbezumi više od većine novijih horora... Masterpis!

User avatar
Dybuk
Posts: 11868
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Fri Nov 13, 2020 7:10 pm

NGboo wrote: Witchhammer (1970) - ono kad te češka istorijska drama o progonu veštica izbezumi više od većine novijih horora... Masterpis!
stavljeno na listu, a probaću da nađem i torent.
samo se nadam da nije poput Witchfinder General i onoga sa Oliverom Katarinom, jer su mi baš mrski :D
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Fri Nov 13, 2020 11:07 pm

L'ultima orgia del III Reich (1977)
https://www.imdb.com/title/tt0074569/
Zatvorenica u naci kampu se spanđa s glavnim da bi preživela. On joj uradi nešto užasno. Ona ga nađe posle rata da mu se osveti. Zilion puta ispričan motiv. Glavna glumica ima svoje čari i ima jedna dobra ( i odvratna ) scena.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2819
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Sat Nov 14, 2020 6:58 am

Trumane, kojem žanru pripada ovo orgijanje?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11868
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sat Nov 14, 2020 11:20 am

Imdb kae horor, a ako je ovo kao Ilsa, She wolf of the SS, definitivno nacisploitacija tj spada u horor.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sat Nov 14, 2020 2:03 pm

Peca wrote: Trumane, kojem žanru pripada ovo orgijanje?
Nije orgijanje. Film je s merom i nema krvavih scena, nisam ni pomislio da je horor. Više teška drama. Recimo ima jedna scena za stolom gde nacista kaže kako je napravio obrok od jevrejskog mesa a ovi drugi nacisti moraju da ga jedu. Tu ima nečeg hororičnog. A što se tiče onog zbog čega se nacistički ljubavnik zamerio glavnoj junakinji to je što kad su dobili dete on joj je oteo ( i verovatno ubio ) jer je dete jevrejske krvi.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2819
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Sat Nov 14, 2020 2:42 pm

Očigledno imamo različite definicije orgijanja, svi mi.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Post Reply