I ne-horore prave, zar ne?

Moderator: Al'Eksandar

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Fri Jul 31, 2020 3:46 pm

Mom Jednom da pogledam indijski film (osim Hotela Mumbaj) i to rivendž! Naravno da se ne može izbeći Hallmark/Lajftajm nivo melodrame, ali se ovaj policijski triler/drama bavi zastrašujućim problemom indijskog društva, silovanjem. I to se ovde desilo pripadnici visoke klase (kaste) na jednoj žurci.
Film je vrlo angažovan, nema sive zone i snažno osuđuje ovu jezivu pojavu koja je prisutna u svim nivoima društva i dešava se svakodnevno. Brutalna grupna silovanja.
Glavna junakinja je profesorka u školi čiju poćerku napadne grupa krimosa i ostavi je u jarku da umre. Kako su likovi oslobođeni zahvaljujući tehnikalijama (a i mizoginiji sudije) žena uzima osvetu u svoje ruke.

Naravno, nisu svi muškarci svinje u filmu, glavni detektiv, i još nekolicina oko protagonistkinje osvešćeno i empatično gledaju na ovu društvenu pošast i pokušavaju da pomognu. Na kraju, nije ispalo loše i mnogo bolji/pozitivniji završetak od jučerašnjeg filma.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by tomat » Sun Aug 02, 2020 9:33 am

Dybuk wrote: Jednom da pogledam indijski film (osim Hotela Mumbaj)
Čekaj, nisi gledala Salam Bombaj?

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Sun Aug 02, 2020 9:48 am

Ne :D
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by tomat » Sun Aug 02, 2020 1:55 pm

Ja sam skoro reprizirao, bio na TV, dobar je.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truba » Sun Aug 02, 2020 5:20 pm

Ja sam gledao jedan indijski o teroristima ... isto americki film

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Tue Aug 04, 2020 6:08 pm

Ne znam gde je bila diskusija o Polanskom, ali sinoć sam prvi put odgledao chinatown, i to fullhd blurej rip vrhunskog kvaliteta. Baš sam uživao, lepo je kad promašiš tako neki klasik, pa ga kasnije odgledaš kako valja.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Wed Aug 05, 2020 10:34 pm

The Time Machine (1960)
https://www.imdb.com/title/tt0054387/

Jako dobar klasik o putovanju budućnosti i neveseloj perspektivi čovečanstva. Mislim da ovo svako ko voli SF mora da pogleda.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Wed Aug 05, 2020 10:34 pm

Peca wrote: Ne znam gde je bila diskusija o Polanskom, ali sinoć sam prvi put odgledao chinatown
Da li sam ja jedini kome se više dopao nastavak The Two Jakes koji je režirao sam Nicholson.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: I ne-horore prave, zar ne?

Post by Peca » Thu Aug 06, 2020 2:42 pm

Izgleda, jer je film loše prihvaćen pa planirani treći deo nikad nije ugledao svetlost dana.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Aug 06, 2020 9:38 pm

Shirley Ovaj je zeznut...slojevit i komplikovan film sa feminističkim tonovima. Širli Džekson, poznata horor/triler spisateljica u tumačenju uvek odlične Elizabet Mos slabo da izaziva empatiju ili sažaljenje kao vrlo samoživa, tek u zadnjim minutama filma. Pa i to je ukaljano tipično stvaralačkim egoizmom i stalnim uzimanjem od drugih. Bila to energija, životna priča ili prosto zloupotreba dobrote drugih za svoje lične interese.
Na kraju, svi su ovde žrtve osim muškaraca, poglavito starijih, onih sa vrha lestvice, koji poseduju društvenu moć. Možda ne sasvim zabavan ali svakako komplikovan portret umetnika, stvaralaca i nihovih žena/partnera. Vrlo malo o Širlinom stvaralaštvu, mnogo više o dinamici stvaralaštva i nekoj vrsti energetskog/emotivnog vampirizma kojeg se treba kloniti. Na kraju, nisu svi na gubitku, nije sasvim nehumana i sebična razmena iskustava. Veoma zreo film koji je daleko od tipičnog biopika.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by NGboo » Fri Aug 07, 2020 6:46 pm

Beasts Clawing at Straws - impresivan debi Kim Jong-Huna i još jedan dokaz vitalnosti južnokorejske kinematografije. Zasnovan na istoimenom romanu Keisukea Sonea, struktuiran kao Petparačke priče i neretko natopljen neonskim svetlima zbog čega obiluje atraktivnim kadrovima, ovaj crnohumorni neo-noar okuplja sjajne glumce koji sa guštom interpretiraju šarolike likove. I svaki je na svoj način zanimljiv, ma koliko bio antipatičan (što je za svaku pohvalu!), bilo da je reč o domaru u sauni koji kod kuće ima dementnu majku (inače, bakuta je carica! :D) ili lokalnom zelenašu čiji psihotični pomoćnik voli da jede sirove iznutrice. Iako i priča (koja se vrti oko Luj Vitonove torbe napunjene novcem) i glavna tema (pohlepa) zvuče otrcano, film uspeva da drži gledaoca prikovanim za ekran, zahvaljujući Jong-Hunovoj veštoj režiji i dinamičnim razvojem događaja (za divno čudo, film traje manje od 2 sata! :mrgreen:). (8/10)

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sat Aug 08, 2020 12:02 pm

Detour (1945)
https://www.imdb.com/title/tt0037638/?ref_=hm_rvi_tt
Psihološki film-noir o čoveku kome je fortuna okrenula leđa. I korak po korak on tone sve dublje. 8/10
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truba » Sat Aug 08, 2020 2:38 pm

8/10
Da klasicni noir

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sat Aug 08, 2020 3:48 pm

I ja sam mu dao osmicu. I sviđa mi se što film kratko traje. Ne razvlače ga nego tačno kako treba.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Sun Aug 09, 2020 10:17 pm

Galaxy of Terror (1981)
https://www.imdb.com/title/tt0082431/
Pristojan SF o astronautima koji se suočavaju sa najvećim neprijateljem - sopstvenim strahom. Mislim da je ovaj motiv upotrebljen i u nekim kasnijim sfovima, a prvi put sam ga sreo u Forbidden Planet, remek-delu naučne fantastike.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truba » Sun Aug 09, 2020 10:22 pm

Ma da takve vise ne prave
5/10

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Mon Aug 10, 2020 4:55 pm

Od mene sedmica.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Thu Aug 13, 2020 11:15 am

La Llorona Venecuela i priča o generalu vojne hunte koja je masakrirala/izvršila genocid nad Maja/Ixil indijancima u toj zemlji.
Bez obzira na legendu o La Joroni koja je potka za horor - najbolji primer Curse of La Llorona iz iste godine - namera reditelja nije bila da napravi horor već političko-istorijski film sa elementima folklorne fantastike u službi osvete nad tlačiteljem.
Tako je La Jorona simbol i oružje osvete svih majki koje su izgubile decu od ruke hunte i brutalno ubijane u pohodu generalove vojske na mučene domoroce...Pesma koja zatvara film i koja se baš u ovom ključi obraća La Lloroni, ženi koja plače, je naprosto predivna.

https://youtu.be/mwNBa40y2oA
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Dybuk » Mon Aug 17, 2020 9:26 pm

Tesla (2020) možda je ovo efektan način da se opiše biografija ekscentrične ličnosti i genija...avaj, mene je slabo 'radio'. Mislim da me je Teslina numera na kraju dodatno obeshrabrila/dokrajčila. :|
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

I ne-horore prave, zar ne?

Post by Truman » Tue Aug 18, 2020 1:31 pm

Sing si lip yan - City Hunter
https://www.imdb.com/title/tt0103950/
Zabavna i pristojna akciona komedija o privatnom detektivu koji nije baš najspretniji momak u gradu. Ovakav film u ovom momentu baš leži, ništa ozbiljno. 7/10.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply