Jeste ili nije?

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Sun Dec 17, 2017 12:14 pm

Mislim da nam ovakva tema treba, haha. Dakle, ovde imamo odlučiti da li je neki film (žanrovski krosover) horor ili ne.

Prvi kandidat: The Killing of a Sacred Deer. What say you?
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Jeste ili nije?

Post by Pizzobatto » Sun Dec 17, 2017 3:09 pm

Horor

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Jeste ili nije?

Post by Josef K. » Sun Dec 17, 2017 5:14 pm

Hmmmm... nije ipak.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Jeste ili nije?

Post by Peca » Sun Dec 17, 2017 5:46 pm

Pizzobatto wrote:Horor
Ko vrata!
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Sun Dec 17, 2017 9:40 pm

Eh, ko vrata...

Borgman mi je na pameti kao najbliža referenca, a Borgman je horor, tako da ću ja biti oprezno optimistična ovog puta.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Jeste ili nije?

Post by Pizzobatto » Mon Dec 18, 2017 10:19 am

Lantimos dosta omažira Kubrika, i Shining i Eyes Wide Shut, i generalno koliko procijenite da ima prvog ili drugog toliko jeste ili nije horor.

jednom sam reko da je za mene strava kada nešto potpuno normalno više nije to. Kao član porodice na primer, da li mogu vjerovati jedni drugima.

Nije niko opsjednut, ali jeste psihološki horor, možda neuobičajen, ali opet je više horor od Personal Shopper! :)

I od Mother! ako mene neko pita

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Jeste ili nije?

Post by Pizzobatto » Mon Dec 18, 2017 10:21 am

Vidiš, ja pre par godina ni Borgmana nisam gledo ko horor, tako da mi se percepcija mijenja, reko bih da jeste danas

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Mon Dec 18, 2017 11:34 am

Ako ćemo pravo, sve je to fentezi (što bi reko Agli) :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Jeste ili nije?

Post by Peca » Mon Dec 18, 2017 12:04 pm

Pizzobatto wrote: jednom sam reko da je za mene strava kada nešto potpuno normalno više nije to. Kao član porodice na primer, da li mogu vjerovati jedni drugima.

Nije niko opsjednut, ali jeste psihološki horor, možda neuobičajen, ali opet je više horor od Personal Shopper!

I od Mother! ako mene neko pita
Znači potpuno isto razmišljamo. Negde sam napomenuo da je jelen horor prvenstveno zbog scenarija, samo nisam hteo da diskutujem dok svi ne odgledaju. Kolinov lik je bukvalno u paklu. Žena mu nudi seks da bi preživela, još mu predlaže da žrtvuju jedno dete. Sin koji ga je do juče potpuno ignorisao odjednom ga voli do poniznosti, a ćerka opet koristi svoje metode da bi mu se dodvorila, plus ono što gledalac vidi a on ne, kad Kidman ide kod klinca da pokuša da ga ubedi da ipak naplati od njega dug, ili odnos sestre i brata koji je sve samo ne normalan. To je pravi psihološki horor, dopunjen odličnom muzikom, glumom i kamerom. U Majci se horor (ako ga uopšte i ima) svodi na mračne scene i neke gadosti tipa krv na podu, nepoznato stvorenje u vece šolji i slično. Nema psihološkog horora, ništa u toj priči nije strašno ni jezivo (iako na početku ima nagoveštaja). Svakako je strava subjektivna, možda neko ko nema decu ne može jelena da doživi na taj način.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Jeste ili nije?

Post by Pizzobatto » Mon Dec 18, 2017 2:48 pm

Dybuk pola vremena prihvata samo komercijalnu žanrovsku definiciju a pola vremena Personal Shopper :)

Ali da, u stvari ovo što reče Peca, otprilike Shopper je horor za Dybuk jer je bliži njenom iskustvu, glumica bliža njenoj generaciji itd, a Deer je nešto što je ne plaši u ovom trenutku.

Takođe, ni likovi nisu preplašeni u uobičajenom smislu, iako to jeste strah i rušenje njih kao ličnosti, njihovih uloga u porodici, oni su u najmanju rukuanksiozni, ali i više od toga.

Stvar je strašna za njih više nego da neki duh škripi vratima i hladi prostorije i škrguće zubima! :)


User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Mon Dec 18, 2017 3:44 pm

Pizzobatto wrote: Ali da, u stvari ovo što reče Peca, otprilike Shopper je horor za Dybuk jer je bliži njenom iskustvu, glumica bliža njenoj generaciji itd, a Deer je nešto što je ne plaši u ovom trenutku.
ma ja to zbog duha! :mrgreen:

uvek izbegavam da klasifikujem film na osnovu ličnog doživljaja straha, tako da me nije oko Deer bunio izostanak istog.

Prosto, ceo film mi je jedna - da, pomalo košmarna, te u tom segmentu sigurno hororistična - pomerena slika porodice i karaktera. Ali nije kao da kod ovog i drugih reditelja nismo viđali slične idiosinkrazije, i to u ne-hororima, dramama.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Filaret
Posts: 189
Joined: Thu Nov 23, 2017 12:37 pm

Jeste ili nije?

Post by Filaret » Wed Dec 20, 2017 1:13 am

Ево одгледах и ја. Хорор, шта би друго био? :D

Ја ово видим као античку трагедију о немоћи човека пред Судбином. На позорници је једна породица која остаје без детета и то је њихова стварност. Мартин је за њих персонификација пусте слутње о разлогу несреће која их је снашла, ми гледаоци знамо да је Мартин гласник Судбине. Ми знамо исход, они су просто немоћни и зато се Јоргос ни не труди да нам прикаже њихова психолошка стања. Опиру се, што је људски нормално и разумљиво, али са тачке гледишта higher deity савршено безнадежно. Боже ме прости, подсетио ме на The Wailing.
На крају видимо коцку илити вучење, омиљени начин како су Грци тумачили ситуације кад Судбина решава компликације.

И та фамозна Ифигенија по мени се помиње само као пример некога ко се беспоговорно препушта Судбини, благе везе нема са наративом.
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Jeste ili nije?

Post by Peca » Wed Dec 20, 2017 6:40 am

Pa Agamemnom (kakvo glupo ime) je ubio Artemidinog jelena i morao je da žrtvuje svoje dete da bi mu dozvolila da isplovi, plus naslov. Nije baš da nema veze nikakve, mada jeste labavo.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Jeste ili nije?

Post by Pizzobatto » Wed Dec 20, 2017 11:59 am

Da, vidiš to sa Wailing, u stvari kad bi Koreanac ovo režiro moglo bi ludlo da ispadne, ali ovo je bilo mnogo suvo, u stvari ja više i ne repriziram Kubrikove filmove jer sam počeo da se dosađujem, on prosto snima te sterilne likove koje bih macom riješavao radije.

Uz izuzetak Pomorandže, i možda Lindona, a ispalo je da su veći uticaj imali Odiseja i Šajning sa svojim repetitivnim i otuđenim likovima.

A ja sam uvijek za luđe opcije, što da gledam u film kao u kartonsku kutiju

I to mi je problem s ovim, onaj Dogtooth je imao tog ludila, ne znam zašto je od toga odustao


User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Wed Dec 20, 2017 1:47 pm

Znači li to da ti se Mother! svideo više od Sacred Deer? 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Jeste ili nije?

Post by Pizzobatto » Wed Dec 20, 2017 5:55 pm

To ne haha

Pravo da kažem, ni jedno ni drugo nije USA film kakav očekujem, nešto im grdno fali, iako ne mogu baš da pogodim šta


User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Wed Mar 21, 2018 1:56 pm

Eeh, već smo progovorili na ovu temu negde, ali ipak: Green Room, da ili ne?

od mene odlučno NE, ali vidim da se neki horor fanovi ne daju ubediti :|
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Jeste ili nije?

Post by Beonegro » Wed Mar 21, 2018 2:47 pm

Ne jbt, to što nekoga zakolje pas nije samo po sebi oror

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Wed Mar 21, 2018 3:02 pm

Pa, da. Sukob dve grupe ljudi, sam reditelj je film nazvao siege/crime thriller. Nači, okupacija :mrgreen: Jeste, ima krvi i nasilja, ali šta s tim? Onda je svaki film sa skinsima horor.

ustvari ovo mi je baš stalni izvor neslaganja s drugim ljudima, evo jedan reče da mu je Irreversible grozan i samim tim horor :naughty:

a na jednom forumu godinama unazad, drugi lik Doom Generation računao u horor. Ovaj primer je lični hit hitova, nikad neprevaziđen :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Jeste ili nije?

Post by Dybuk » Tue May 22, 2018 10:11 am

Da malo oživimo temu:

Revenge
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply