Šta čitamo?

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

Post Reply
Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Wed Jan 22, 2020 3:58 pm

Mogo si na hrvatskom kupiti

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Šta čitamo?

Post by Beonegro » Wed Jan 22, 2020 8:26 pm

Truman wrote: Скинуо са нета Упориште Стивена Кинга од 1100 страница.
Dobra knjiga sa prilicno razocaravajucim krajem. Postoji i mini-serija po njoj, koju svima savjetujem da zaobidju.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Šta čitamo?

Post by Peca » Wed Jan 22, 2020 9:11 pm

Šta uopšte vredi čitati od Kinga? Samo sam Pet Cematary pročitao.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Wed Jan 22, 2020 10:06 pm

Ja samo maglu
A imam ih 5 6

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Thu Jan 23, 2020 2:36 pm

Peca wrote: Šta uopšte vredi čitati od Kinga?
То је субјективно. Мени је добро легао роман "Под куполом" иако код критике и публике није толико добро прошао. Ако волиш приче где се развија микроуниверзум на малом затвореном простору то ти је то.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Thu Jan 23, 2020 2:37 pm

Truba wrote: Mogo si na hrvatskom kupiti
Нисам ни видео у тој књижници хрватски превод. Елем, оригинална верзија је увијек јефтинија и боље је читат због језика.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Šta čitamo?

Post by ex pistol » Thu Jan 23, 2020 11:27 pm

Peca wrote: Šta uopšte vredi čitati od Kinga? Samo sam Pet Cematary pročitao.
I dobro si izabrao. Ono ultimativno bez razmišljanja što mogu da preporučim svima još jeste Mizeri i Isijavanje.
Zelena milja je ok kao i Mrtva zona. TO je epsko delo s tim da različito legne ljudima ali mene je dobro vozio od početka do prilično mlakog kraja. Uporište takođe
spanky_ham wrote: Dobra knjiga sa prilicno razocaravajucim krajem.
ovde već vidimo šablon, je li?
Ko voli kratke priče toga ima baš dosta zanimljivog, zbirka Gole kosti je možda najbolja. Godišnja doba obavezno, to su četiri duže priče, novele šta god, tu su Šošenk, Stand by me, Nadareni učenik...

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Fri Jan 24, 2020 12:29 am

Ех да, Четири годишња доба ме чекају на полици. Али прво Кери. Што се тиче Исијавања тај роман ми се није превише свидео, бољи ми је филм.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Tue Jan 28, 2020 2:56 pm

Кари од Стивена Кинга у оригиналу. Роман има занимљиву форму, у виду извештаја из новина и часописа о паранормалним догађајима везаним за ову цуру. Описи малограђанске Америке добри.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Šta čitamo?

Post by tomat » Wed Feb 05, 2020 6:32 pm

dovršio po treći put Piknik pored puta, i to u trećem prevodu (prvo čitao ono Platoovo izdanje koje su preveli kao Stalker, zatim izdanje Srpske književne zadruge, a sada i ovo koje je izdao Naš dom). prevod mi je nešto bio čudan, jer su nazivi fenomena u Zoni potpuno novi, pa mi je bilo malo teže da ih povežem sa pređašnjim čitalačkim iskustvom. Interesantno je i da u izdanju SKZ stalkeri nisu stalkeri, nego valjatori :)

knjiga je remek delo, a uzeo sam ponovo da je pročitam nakon što sam pročitao Ponedeljak počinje u subotu, koji mi nešto nije legao i poljuljao mi je poverenje u braću Strugacki, pa sam morao da potvrdim moj raniji utisak o njima kao majstorima SF-a. plan je da ponovim i onaj komplet Dečijih novina kada bude bilo vremena, pošto je ko kod Trube red nepročitanih knjiga povelik.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Wed Feb 05, 2020 6:54 pm

Uh ja sam to citao u nekom cirilicnom izdanju gdje su mi imena nemoguca za procitati
Svakako planiram kupiti to novo izdanje
Svakako je dobro djelo kao i vecina njihovih...osim onw pocetnickw propagande

Za rodjendan su mi kupili u firmi 6 knjiga a pocastio sam se sa 13 knjiga :mrgreen:
Svasta nesto...simons king dik harari onda gomila nacionalnih klasika iz edicije libris
Obecao sam sebi stati na 1000 knjiga :mrgreen: proze

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Šta čitamo?

Post by tomat » Wed Feb 05, 2020 7:55 pm

Naš dom je ćirilično, kao i SKZ, mislim da je Plato bio na latinici.

na koju početničku propagandu misliš?

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Wed Feb 05, 2020 8:15 pm

Samo latinica...bez uvrede

Ma onaj brod Tahmasib ili kako se vec kaze

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Šta čitamo?

Post by tomat » Wed Feb 05, 2020 8:59 pm

Truba wrote: Samo latinica...bez uvrede
ma meni ni iz džepa ni u džep, samo udri :)

pa meni se čini da je kasnije veća propaganda, kada su svi na svetu komunisti. istina, njihov komunizam je malo drugačiji od sovjetskog, ali ipak komunizam.

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Šta čitamo?

Post by Truba » Wed Feb 05, 2020 9:16 pm

Ursula legvin je crvenija od njih :violin:

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Šta čitamo?

Post by Truman » Sat Feb 08, 2020 11:32 pm

Iztočne priče Vilima Hauffa
На полици у стану код рођака нађох ово ретко издање из 1944, штампано у НДХ! Хауф је писац романтизма и има тај стил. У овој збирци прича бави се оријентом. Баш ми се свиђају, скоро нисам читао овако нешто.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Šta čitamo?

Post by tomat » Sun Feb 09, 2020 9:09 pm

uzeo čitam Rusku fantastičnu pripovetku iz edicije Reč i misao, za sada prošao prve dve priče, i ovde kad kažu fantastika (bar u prve dve pripovetke) misle na horor :)

kontam da je Lavkraft stremio nečem sličnom ovome, ali na žalost nije dobacio (i to kažem kao, recimo, štivalac Lavkraftovog dela). kad čitaš Lavkrafta brzo počneš da se navikavaš na stil, koji je nekako uvek upadljivo isti. sad, logično, ovde imamo razne autore, pa je očekivana razlika u stilu, ali i Lavkraft mogao da ovako malo prošara i samo bi dobio. ovako u prve dve rečenice najavljuje horor, počelo to da mi malo smeta.

za sada jako dobro, velike face ruske književnosti su tu (koju ja inače ne ljubim previše, izgleda mi ne leži duža forma), videćemo kako će da se dalje odvija, nadam se dobrom.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Sun Feb 09, 2020 9:19 pm

Kratke fantastične priče ne mogu da omanu, posebno ako su već izgrađena imena.
Inače sam i ja shvatila da pod kišobran fantastike guraju horor ;)
Ko su neki od autora?
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Šta čitamo?

Post by tomat » Sun Feb 09, 2020 9:25 pm

Puškin, Gogolj, Turgenjev, Dostojevski, Zamjatin, ...

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta čitamo?

Post by Dybuk » Sun Feb 09, 2020 9:28 pm

Noice! Pretpostavila sam za prvu dvojicu, i Turgenjev mi je sumnjiv :mrgreen: negde sam naletela na njega po raznim antologijama.
Okači sliku korica negde kad budeš u prilici, ako je novije izdanje.
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply