Ari Aster vs Jordan Peele

Moderator: Dybuk

Aster vs Pil

Aster
1
50%
Peele
1
50%
 
Total votes: 2

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Wed Sep 25, 2019 11:06 am

Dva reditelja čiji filmovi privlače najviše pažnje u svetu horora poslednjih par godina.

Aster (Hereditary, Midsommar)

ili

Pil (Get Out, Us)


Izaberimo boljeg!
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Thu Dec 05, 2019 1:07 pm

I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Peca » Thu Dec 05, 2019 3:22 pm


Dybuk wrote: Izaberimo manje lošeg
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Thu Dec 05, 2019 3:28 pm

Hahahaha

Grrr :P
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Pizzobatto » Thu Dec 05, 2019 4:58 pm

Ovo je fajt za budućnost horora! Ili će horor napredovati ili će ova dvojica dominirati 8-)

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Thu Dec 05, 2019 8:27 pm

Bez šale, ovi drugari rade na popularizaciji horora, rekla bih posebno Pil. Njihovi su filmovi popularni i privlače publiku, a nisu smeće.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Pizzobatto » Thu Dec 05, 2019 9:42 pm

ne znam kako da odgovorim na to uopšte, mislim da je slamohvataljka očigledna

hororima ne treba popularizacija, za šta i čemu?

Horori su bili na vrhu najgledanijih filmova onda kada su snimani Rosemary's baby, Exorcist, Jaws, Omen, Halloween, Alien

misim to može da se provjeri box office po godini izdanja Exorcist #2 1973. a Jaws #1 1975. i tako dalje i tome slično, svi navedeni u top10 te godine

odlični filmovi su gledani, nećemo valjda da branimo ovo?
https://www.boxofficemojo.com/year/2018/

đe je Hereditary? Čak i da je upola bolje plasiran i dalje je miljama daleko. Nemojmo to opravdavati. A nije da ljudi neće horor, eto ga Halloween novi znatno bolje pozicioniran na listi. Naravno, ne jer je toliko dobar već što ljudi traže ono što je vrijedilo ranije.

Sve u svemu, apologija Astera i Pila je Sizifov posao 8-) :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Thu Dec 05, 2019 9:47 pm

Pa nije apologija A&P, nego ako baš hoćeš kvalitetnog horora.
To ide u talasima, kad je Oren Peli izbacio Paranormal Activity i to postalo mega-popularno, usledila je decenija buma faund futidž filmova. Je li PA kvalitetan film, kao film? Hell no, PA je sranje, ali efektno sranje.

Ako više filmadžija bude pravilo dobar, autorski film po ugledu na ovu dvojicu, čeka nas solidna decenija :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Pizzobatto » Thu Dec 05, 2019 9:58 pm

ni Paranormal Activity nije dospio u top10. Ni blizu. Kako uopšte porediti bum od Paranormala sa bumom od Exorcista ili Jaws.

Horor se srozao podebelo. Snimali su ga Polanski, Kjubrik, Spilberg, Fridkin, Skot... Da nema žutaća da nešto snime gotovo klinička smrt.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Thu Dec 05, 2019 10:10 pm

Paranormal je mnogo manje koštao :mrgreen:
Ne mogu sad te cifre da upoređujem (đe me nađe) jbg drugo je vreme bilo.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Al'Eksandar » Fri Dec 06, 2019 12:17 am

Slažem se sa Battom u ovom slučaju. Dobri su i Aster i Pil, ali to nije na nivou nekadašnjih velikana. A zanimljivo je da su svi navedeni autori (Polanski, Kjubrik...) snimali filmove u različitim žanrovima, i tek poneki horor. Sada mi deluje da ako se neki autor odluči za horor, on je tu ukalupljen, i nema tu širinu koja odlikuje stare majstore, što je izgleda u relaciji sa kvalitetom filmova. Džabe popularizacija horora kod publike, kad nema tako vrhunskih autora koji bi ih snimali. I tako je kad govorimo o žanrovskom filmu u globalu (uz ogradu da sa evropskom kinematografijom nisam u toj meri upoznat). Hororu popularizacija stvarno nije potrebna, pogledajte recimo IT ili Happy Death Day, kolko para su namlatili ovi filmovi, koji jesu ok, ali ništa više od toga. Publika je tu, i čeka autora koji će da na izuzetan način spoji mainstream i avangardu, ali tog autora nema... Slažem se da nas čeka solidna decenija, ali to je onda tužno, kad je decenija samo solidna. A ova priča može da se proširi i, recimo, na muziku, gde je situacija još gora...

That being said, na uzorku Get Out vs Midsommar, draži mi je Aster, za nijansu...

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Pizzobatto » Fri Dec 06, 2019 12:57 am

nisu cifre u smislu zarade, samo da su ljudi otišli u bioskope i gledali Jaws. Nisu gledali superheroje, limunade, mjuzikle, vesterne itd već Jaws i Exorcist. Padali ljudi u nesvijest fazon. Pa to Aster neće postići sve da mu neko drugi piše scenario :mrgreen:

ne zna on, džaba rasprava, ni da poentira ni da uplaši ni da zaintrigira, samo saspensuje, zamršava, umetničari i ne dovršava

mislim debata je ovdje izlišna: ja ne mogu da promijenim mišljenje da Aster i Pil razvijaju horor na način na koji ne želim da se razvija. Ono, ići ću gledat neki drugi žanr jer to nije to, neću da smetam.

Jedan Wailing pa deset mjesta prazno pa malo Francuza pa deset mjesta prazno pa pokušaji Refna, Trira, Hanekea (koji se se kao oprobali u različitim žanrovima), koji nisu ni blizu Polanskog, Kjubrika i Spilberga, pa onda još dvaes mjesta prazno pa neki Pil. Đe ide to...

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Al'Eksandar » Fri Dec 06, 2019 9:57 am

Pizzobatto wrote: Refna, Trira, Hanekea (koji se se kao oprobali u različitim žanrovima),
Kao :mrgreen: To su sve ludaci, sa izrazito specificnim pogledom na svet. Ja bih voleo da vidim reditelja koji ce da snimi odlicnu komediju, odlican krimic, odlican horor, na malo normalniji nacin. Kad neko to postigne i dopre do publike, a pritom mu filmovi uopste nisu banalni, to ukazuje na velikog umetnika.

Ali dobro, moglo je da bude i gore od Astera i Pila. Ja svakako obojicu vidim u pozitivnom svetlu, a sad sto nisu vrhunski autori, jbg, sta cemo...

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Pizzobatto » Fri Dec 06, 2019 10:01 am

Ako pitaš Trira on snima sve komedije!

A Pusher3 je najbolja komedija svih vremena.

Kontam sve, nije to super loše ali ne sviđa mi se kuda ide. Milenijalsi prokleti!

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Fri Dec 06, 2019 1:27 pm

Al'Eksandar wrote: Kao To su sve ludaci, sa izrazito specificnim pogledom na svet. Ja bih voleo da vidim reditelja koji ce da snimi odlicnu komediju, odlican krimic, odlican horor, na malo normalniji nacin. Kad neko to postigne i dopre do publike, a pritom mu filmovi uopste nisu banalni, to ukazuje na velikog umetnika.
Upravo!
Eto, kao Aster 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Fri Dec 06, 2019 1:40 pm

Pizzobatto wrote: nisu cifre u smislu zarade, samo da su ljudi otišli u bioskope i gledali Jaws. Nisu gledali superheroje, limunade, mjuzikle, vesterne itd već Jaws i Exorcist.
Gledaju i danas horore (uglavnom mejnstrim, doduše) ali tada nisi imao amazon, 20 striming servisa, silne onlajn prodaje dvd-jeva, blurejeva, torente.
Internet je mnogo promenio navike, tada si imao Jaws u bioskopu i tipa 5 kanala na tv-u.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by NGboo » Fri Dec 06, 2019 2:12 pm

Ja glasam za Roberta Egersa! :D

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Pizzobatto » Fri Dec 06, 2019 2:23 pm

Dybuk, to se sve računa. Pa i netflix gledalac je gledalac. To što ne ide iskljulivo u bioskope je loš znak a ne dobar.

Računaj i da se o Exorcistu i Jawsu pričalo naširoko, da to proučavaju akademici, jbt kad ću o Asteru da čitam kao o Body Snatchers u knjizi jednog od najpoznatijih političkih filozofa Nozika, ono tip je top10 dvadesetog vijeka i spominje Body Snatchers.

Delez i Bodrijar su gledali horore i komentarisali ih, jer su nešto značili. A tek Žižek. Ova Asterova zbrka je ulickana nekreativna reciklaža. Možda ovaj matori iskomercijalizovani Žižek danas i uzme da ga komentariše mada čisto sumnjam.

Nije to to. Egers i nekako, ima nade.

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Al'Eksandar » Fri Dec 06, 2019 2:28 pm

Dybuk wrote: Eto, kao Aster
Još samo da snimi odličnu komediju, odličan krimić i odličan horor :P

+1 za Egersa, btw.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Ari Aster vs Jordan Peele

Post by Dybuk » Fri Dec 06, 2019 2:30 pm

The Witch je remek, ali mi se čini da je Egers preintrovertan ili previše arthaus za širu publiku.
Svakako tek treba da pogledam Lighthouse, ali to mi je utisak na osnovu trejlera i moguće da će se njegova karijera kretati u tom pravcu.
Pizzobatto wrote: Računaj i da se o Exorcistu i Jawsu pričalo naširoko, da to proučavaju akademici, jbt kad ću o Asteru da čitam kao o Body Snatchers u knjizi jednog od najpoznatijih političkih filozofa Nozika, ono tip je top10 dvadesetog vijeka i spominje Body Snatchers.
Za 50 godina :D
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply