M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Moderator: Al'Eksandar

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Mon Feb 11, 2019 11:24 pm

Image ImageImage

Mišljenja i utisci o ovoj trilogiji (Glass se čeka). Izvolite!
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Peca » Tue Feb 12, 2019 8:00 am

Vidim da je glass pokupio neke dobre kritike. Unbreakable mi nije loš ali me nije oduševio, split nisam gledao.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Tue Feb 12, 2019 11:33 am

Bila sam ubeđena da sam pogledala Unbreakable, ali posle "reprize" shvatam da su to verovatno bili delovi filma. Dobar je, mada M. Night ima i boljih uradaka.
On je u stvari napravio originalni superherojski univerzum, bez oslanjanja na konkretne stripove, što je interesantno.

Split je odličan, ako te zanima Glass, treba pogledati. Mračniji i hororističniji od Unbreakable, Mekavoj dominira svojom fantastičnom glumom.
Oduvek sam smatrala da je M. Night sjajan reditelj, čoveka potpuno neopravdano hejtuju.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Tue Apr 02, 2019 9:21 pm

Dakle, Glass? Gde stoji u ovoj trilogiji? Meni verovatno najslabiji deo iako su u pitanju nijanse, pretpostavljam.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Beonegro » Wed Apr 03, 2019 8:02 am

Dybuk wrote: Dakle, Glass? Gde stoji u ovoj trilogiji? Meni verovatno najslabiji deo iako su u pitanju nijanse, pretpostavljam.
Reciklaza?

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Peca » Wed Apr 03, 2019 10:30 am

O'š ti Dybuk da bačiš neki utisak ili šta?
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Wed Apr 03, 2019 11:17 am

M. Night je pametan čovek :D

Lepo je uvezao trilogiju i potpuno stripoizovao narativ, neki detalji i motivi sve trojice "superheroja" se provlače kroz film i igraju važnu ulogu, slomljen, voda, svetlost. Ne mogu u detalje onoga što mi je ostavilo najjači utisak jer su spojleri, ali ovako generalno:

Više mi se dopao na intelektualnom tj idejnom nego filmskom planu; dosta je dugačak i ima neke padove. Mislim da je opet Mekavoj dobio najviše prostora da iskaže svoj glumački rang, iako je po naslovu film posvećen Semjuelu (Mr Glass), mada bih ja volela da smo dobili još malo od Brusa koji je i dalje strašno kul 8-)
Ali, film ih smešta na isti prostor i zna se šta onda sledi, obračun, sa uvođenjem 4. negativca kao komentar na današnji svet i sivu eminenciju koja ga vodi. Ostavljen je prostor za neki nastavak u tom smislu.

Meni je Split i dalje nekako najdraži, jer je valjda žanrovski bliži mom ukusu. Ostali filmovi su, recimo autorski superherojski film. Posebno se Glass izdvaja kao stripovski i superherojski jer su svi protagonsti već predstavljeni i znamo ko su i kakve moći imaju. Nema razotkrivanja njihove prirode, nema misterije u tom smislu. Krug se zatvara u strip prodavnici, tako da se izrazim.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Wed Apr 03, 2019 12:20 pm

spanky_ham wrote: Reciklaza?
Hi-hiii

ali ima istine :think:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Al'Eksandar » Fri May 10, 2019 7:02 pm

Pogledo i ja Glass, dobar, zadovoljan sam kako je trilogija zavrsena. Sve je lepo tematski uvezano i ovo je u tom smislu veoma koherentna trilogija. Svidela mi se poruka i film je na kraju prilicno mocan. Desavanja na kraju nisam ocekivao (kao da sam zaboravio ciji je ovo film :D), bio sam prijatno iznenadjen...

Najveca zamerka mi ide na reziju akcionih scena. Jesu one mastovito osmisljene, ali nekako su mlitavo rezirane, trebalo je to mnogo bolje. Takodje bih voleo da je scope filma veci, tj. da je bilo vise lokacija, jer ipak je ovo film koji se bavi mitologijom superheroja. Kao i Dy, i ja sam razocaran sto je Brus nije dovoljno iskoriscen, ima bas jedna scena sa njim koja je trebalo da bude mnogo mocnija (a verovatno bi i bila da je Brus dobio vise scena).

Sad ispada da dosta kritikujem film, ali ipak sam uzivao, pored vec navedenih kvaliteta, rezija je vrlo dobra kad nisu u pitanju akcione scene (kojih ionako nema mnogo), dijalozi su dobro napisani, a na kraju, film o superherojima u kojem glume Bruce Willis, Sam Jackson i James McAvoy nikako ne moze da bude los :D Haley Joel Osmenta nisam video u filmu 100 godina (on je bio prilicno aktivan pre 20ak godina, glumio u The Sixth Sense i Unbreakable kod Shyamalana, i u Gladijatoru), ovde je, neocekivano (mislim, posle onakvih tugaljivih uloga), veoma zabavan. Ubedljivo najbolji momenat filma: "First name: Mr. Second name: Glass." 8-) :D

I da, sto se mene tice: Unbreakable > Glass > Split.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Fri May 10, 2019 7:08 pm

► Show Spoiler
Dobar je M Night 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Al'Eksandar » Fri May 10, 2019 7:18 pm

To je dobro, ali samo tepanje... meh :D Ma kazem, rezija je veoma dobra (bilo je jos dosta odlicno reziranih scena), jedino skripi kad se pobiju.

Dobar je M, volim ga i ja. Vec neko vreme planiram da repriziram neke njegove filmove (Signs npr.), mada mi ovako deluje da je on dostigao vrhunac sa prva nekoliko filma (The Village sam isto voleo, pored The Sixth Sense i Unbreakable), iako je i posle snimao dobre filmove. Svakako je jedan od reditelja ciji svaki film zelim da pogledam... Ali recimo, pre neku godinu sam gledao njegov Lady in the Water, i iako mi je film bio zanimljiv i sasvim ok, imao sam utisak da je neki amater bio zaduzen za reziju. Ne znam, cudan je taj Shyamalan :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Fri May 10, 2019 7:33 pm

Dugo sam živela u uverenju da je Devil njegov film (samo ga je producirao), baš sam reprizirala pre neki mesec i ostavio je sjajan utisak, bolji nego pri prvom gledanju.
Mislim da mu je Happening najgori (ironično, nothing happens?) s tim što nisam gledala Last Airbender i After Earth.

Ljudi (pa, horor fanovi) ga mahom ne vole jer on zapravo nije punokrvni horor reditelj, uvek napravi neku smicalicu ili obrt, baš kad pomisliš da će film biti sasvim žanrovski, i tako zapravo prevari gledaoca. The Visit je verovatno njegov najhororističniji film, dok je odlični The Village prelepa prevara :mrgreen: Meni to ne smeta, ali razumem frustraciju nekih ljudi.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Fri May 10, 2019 7:44 pm

Ok, zaboravljam Sixt Sense koji jeste horor, jer duhovi i - poznati tvist! On voli i horor i fantaziju i sf, svestran čovek a neshvaćen od naroda :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Al'Eksandar » Fri May 10, 2019 7:54 pm

Nisam znao da ga zato ne vole. Ja nisam gledao ni The Last Airbender (mada jesam gledao odlicnu animiranu seriju prema kojoj je radjen film), ni After Earth, a ni The Happening, ali verovatno je i zbog njih omrazen, jer posle akcije u Glassu mogu samo da zamislim kako su izgledali ovi njegovi full-blown blokbasteri :D (a znam i da ih je kritika pregazila)

A Devil sam gledao kad se pojavio, tad mi se svideo, mada nisam bio impresioniran, pamtim ga kao dobru zabavu. Moguce da ti se sad vise dopao zbog aktuelne oskudice horora... Docice i on na red za reprizu kad-tad, ali nije mi pri vrhu liste :D

Dobro, bar sad ljudi opet vole Shyamalana, eto, i The Visit i Split i Glass namlatili mnooogo para u odnosu na budzete (Split i Glass po nekih 200 miliona u odnosu na budzete od 10-20 miliona, a The Visit je kostao pet miliona, a zaradio 100tinak). Samo se nadam da ce Shyamalan u nekom trenutku da se seti kako se pravi veci film, dobri su mu ovi kamerni filmici, ali ceka se novi "the real deal" :)

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Fri May 10, 2019 8:03 pm

Al'Eksandar wrote: Samo se nadam da ce Shyamalan u nekom trenutku da se seti kako se pravi veci film, dobri su mu ovi kamerni filmici, ali ceka se novi "the real deal"
Heh, a ja se nadam da će nastaviti da koketira s hororom i srodnim žanrovima i da neće brzo da se baci na neki blokbaster :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Al'Eksandar » Fri May 10, 2019 8:06 pm

Ne bih ni ja voleo da snima blokbastere, ali nesto malo budzetnije, sa vise lokacija, tipa The Sixth Sense, The Village... Mozda se varam, ali mislim da je i slika mnogo lepse izgledala u tim njegovim ranijim filmovima. U svakom slucaju pratimo, pa ce vidimo :)

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Dybuk » Fri May 10, 2019 10:01 pm

Al'Eksandar wrote: Nisam znao da ga zato ne vole
Pa, zapravo, to je moje tumačenje, nego ja izjavljujem neke stvari u vrlo matter-of-fact fazonu. Ups :D može biti da učitavam, ali stoji da nije previše omiljen među žanrovskom publikom.
Al'Eksandar wrote: U svakom slucaju pratimo, pa ce vidimo
naravno, uvek :obscene-drinkingcheers:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Al'Eksandar » Sat May 11, 2019 7:01 pm

Ma dobro, shvatio sam ja da je to tvoj utisak, sve kul :obscene-drinkingcheers: (btw, sto je ovako dobar smajli skriven na sestoj strani smajlija? :))

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Peca » Tue May 14, 2019 3:17 pm

Odgledao sam Glass konačno, otprilike ste sve rekli. Nekako mi je traljavo realizovana ona scena na kraju, na stanici. Ne mogu da kažem šta tačno tu ne valja, ali za poslednju scenu triologije, očekivao sam nešto malo originalnije ako ništa drugo. Likovi koje je stvorio MNŠ su stvarno živopisni, odlično napisani i još bolje odglumljeni. Sve je sjajno uklopljeno, i mislim da ću reprizirati Unbreakable, i da će mi sad biti još bolji. Isto se slažem sa Alekom da su fajt scene dosta mlake, ali imam teoriju da je to urađeno sa razlogom, da bi bilo "realnije" i prizemnije, jer su i sami superheroji nekonvencionalni, bliži ljudima, skoro pa neprimetni. Samim tim, njihova borba je približna borbi običnih ljudi. Naravno, moguće i da Š. jednostavno ne zna bolje a da ja nesvesno pokušavam da ga opravdam zbog toga. Takođe se slažem sa Alekom da je mogao biti za nijansu raskošniji i skuplji. Splitu mnogo bolje stoji ta jeftinoća, ovde mi je malo smetalo. Takođe, main twist mi nije bio toliko wow, to oko tajnog društva, a da će Ilajdža na kraju da ih nadmudri je bilo očigledno. Sad kad vratim film, obrt u unbreakable me je mnogo više oduševio i iznenadio, i evo sad dok pišem, što se više prisećam detalja, sve mi je bolji

Zaključak je da nisam nezadovoljan, bio mi je zanimljiviji od Splita ali nekako slabije finiširan. Dybuk je to lepo sročila, najslabiji je taj filmski, zanatski deo, dok je sama priča zanimljiva, a tu su i likovi koji svi do jednog odlično "vuku kola". Neću da ga ocenjujem, ali utisak je pozitivan.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Truman
Posts: 4448
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

M. Night i trilogija: Unbreakable-Split-Glass

Post by Truman » Tue May 14, 2019 11:14 pm

Unbreakable сјајан. Остају ми друга два филма да одгледам. Иначе, тај редитељ ако ништа друго труди се да буде свој. Кад се само сетим Шесто чула и Села.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply