Apokalipsa, danas

(dokolica dokolice. teme koje ne pripadaju ostalim podforumima)

Moderator: Dybuk

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Apokalipsa, danas

Post by Truba » Sun Oct 18, 2020 8:35 pm

Najgori su ipak oni koji ne vjeruju ali non stop peru ruke i dezinfekcija...plus ne idu nigdje

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Apokalipsa, danas

Post by Dybuk » Sun Oct 18, 2020 8:38 pm

Ma mreže su pune nevernika...i svo to devijantno ponašanje ima koren u strahu. Nije mi ih žao, iako bih u drugim okolnostima imala razumevanja.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Apokalipsa, danas

Post by Truman » Sun Oct 18, 2020 8:48 pm

Dybuk wrote: Naravno, većina. Baš je smešno što ljudi umiru. Od čega god. Mrzim masu.
Covidiot. Reč 2020. godine. Strah, glupost, sklononst ka teorijama zavera...mentalno siromašno u jednom izrazu.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Apokalipsa, danas

Post by Truba » Sun Oct 18, 2020 8:58 pm

Najgore je kad popovi ne vjeruju

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Apokalipsa, danas

Post by Dybuk » Sun Oct 18, 2020 9:01 pm

To je očekivano :mrgreen:
Kad je religija bila sinhronizovana sa naukom?

Ja sam šokirana kad veruju.
I live in the weak and the wounded, Doc

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Apokalipsa, danas

Post by Truba » Sun Oct 18, 2020 9:07 pm

Ljudi koji vjeruju da je zidov prije 2000 godina nakon 3 dana smrti ustao iz mrtvih trebaju vjerovati u postojanje jednog virusa

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Apokalipsa, danas

Post by Dybuk » Sun Oct 18, 2020 9:08 pm

Pa ti si jeretik!!!! :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Apokalipsa, danas

Post by Beonegro » Sun Oct 18, 2020 9:16 pm

Surreal :lol:

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Apokalipsa, danas

Post by Truman » Sun Oct 18, 2020 9:19 pm

Truba wrote: Ljudi koji vjeruju da je zidov prije 2000 godina nakon 3 dana smrti ustao iz mrtvih trebaju vjerovati u postojanje jednog virusa
Upravo obrnuto - ako veruju u nešto neverovatno razumljivo je da ne veruju u nešto verovatno.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Apokalipsa, danas

Post by Dybuk » Sun Oct 18, 2020 9:49 pm

^ Čru.
I live in the weak and the wounded, Doc

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Apokalipsa, danas

Post by Truba » Mon Oct 19, 2020 4:25 am

Zapravo sam trebao reci propovijedaju

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Apokalipsa, danas

Post by ridiculus » Mon Oct 19, 2020 10:43 am

Truman wrote: Upravo obrnuto - ako veruju u nešto neverovatno razumljivo je da ne veruju u nešto verovatno.
Izmiče mi neminovna logička veza ovde.

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Apokalipsa, danas

Post by Dybuk » Mon Oct 19, 2020 12:38 pm

ridiculus

One word: Qanon

Veruju u pizzagate, ljude-guštere, elite koje se podmlađuju tako što piju krv deci (u toj krvi je hormon adenohrom, eliksir mladosti)
Ne veruju u postojanje virusa i pandemije

Današnji svet je obesmislio logiku, te je tako Truman 💯 u pravu.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Apokalipsa, danas

Post by ridiculus » Mon Oct 19, 2020 2:29 pm

Teška tema. Ne mogu da odgovorim ovako na brzinu, a da budem jasan, pa ću kad stignem.

Ali ti pričaš o Qanonu, a ja da se priroda vere i vernici ne mogu objasniti, a kamoli otpisati, tako lako. Sve to seže kroz prostor i vreme daleko dalje od modernih trendova.

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Apokalipsa, danas

Post by Truman » Mon Oct 19, 2020 5:48 pm

ridiculus wrote: Današnji svet je obesmislio logiku, te je tako Truman 💯 u pravu.
Drago mi je što me barem neko razume!
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Apokalipsa, danas

Post by ridiculus » Mon Oct 19, 2020 9:23 pm

Evo ovako: iz ovog što Truman kaže se može ekstrapolirati sledeće. Svako ko veruje u bilo šta što je iracionalno, apsurdno, ili samo glupo, veruje isključivo u takve stvari, i praktično ne priznaje ništa smisleno. Dakle, ako veruješ samo u jednu iracionalnu stvar, i sve ostalo u šta veruješ je isključivo takve prirode. I sad ja pitam koja je tu logika, kada stvarnost* to tako jasno demantuje? Postoje ekstremni primeri, svakako, ali većina ljudi je negde između - tj. verovaće i u jedno (Trumanovo 'neverovatno') i u drugo (verovatno). Mislim, znam ja da prosečno ljudsko biće nije mnogo pametno biće, ali rečenim stavom bismo proglasili glupim i neke od najpametnijih ljudi u istoriji, one koji su bili vernici - ove ili one vere, svejedno.

Decenijama čitam o tome i proučavam te stvari i još uvek nemam jasan odgovor. Verovatno zato što jasan odgovor ne postoji. Ljudi imaju milion različitih uzroka zašto se tako izjašnjavaju. Neki samo troluju ili manipulišu; drugi teraju inat (u ovo vreme prilično značajna grupa); treći samo pričaju da veruju, i pokušavaju da ubede sami sebe, jer je takvo pravilo u njihovoj zajednici, čiji deo oni žele da budu više od svega; četvrti veruju na nekoj simboličkoj ravni, i iznenadili bi se kao i nevernici kada bi se bilo šta od toga fizički desilo pred njima (neko ustao iz mrtvih, recimo); i tako dalje. Nije lako naći zajedničke elemente.

Osim toga, svako društvo se zasniva na nekim obaveznim "lažima". Razlog, inteligencija, i logika ne pokreću društvo i nikad neće. Oni su sluge potreba i ambicija, ideala i snova. (Usput, to je glavni razlog zašto su sve apokaliptične priče o pobuni veštačke inteligencije filozofski pogrešne.)


*da ne ulazimo sad u semantičke rasprave šta je "stvarnost" ili šta je "vera"

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Apokalipsa, danas

Post by Truman » Mon Oct 19, 2020 9:34 pm

ridiculus wrote: Svako ko veruje u bilo šta što je iracionalno, apsurdno, ili samo glupo, veruje isključivo u takve stvari, i praktično ne priznaje ništa smisleno.
Ne svako nego covidioti. I ja verujem u neke stvari koje na prvi pogled deluju iracionalno ali to ima više veze sa duhovnim svetovima nego nečim prostim i dokazivim kao što je virus.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Apokalipsa, danas

Post by ridiculus » Mon Oct 19, 2020 9:46 pm

Ova rasprava je poprimila daleko šire okvire kada ste uključili i religiju, koja suštinski nema nikakve veze sa covidom. A čak i tako, covidiot može da bude bilo ko po zaleđini i obrazovanju, tako da opet ne dokazuje ništa. Čovek može da bude glup u jednoj oblasti a pametan u drugoj - štaviše, moje iskustvo je da takvih ima mnogo!

User avatar
Dybuk
Posts: 11867
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Apokalipsa, danas

Post by Dybuk » Mon Oct 19, 2020 10:23 pm

I ja mislim da je religija višak u ovoj raspravi.
Interesantno je da Truman kao simpatizer new age-a (ako mogu tako da pojednostavim) veruje u mnogo više stvari nego ja kao skeptik. Pa ipak, saglasna sam sa nekim njegovim zaključcima.

Ilustracija: po pitanju Kovida se više (značajno više) slažem sa nekim SNS botom* na stranici lista Danas nego sa bilo kojim drugim komentatorom. To je porazno. Ergo, danas se ne zna ko pije ko plaća.

* Što nikako ne znači da ubacujem Trumana u ovu sramnu kategoriju, samo poredim svetonazore koji su dijametralno različiti a opet se poklapaju u 1 tački (ili više njih, u mom i Trukijevom slučaju)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4464
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Apokalipsa, danas

Post by Truman » Mon Oct 19, 2020 10:35 pm

Ja sam protiv teorija zavera iako mi jesu bliska istočna učenja...Znači nauka + misticizam.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply