Краљ

žanrovska književnost i beletristika

Moderator: Truman

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Краљ

Post by Dybuk » Wed Feb 20, 2019 5:20 pm

Stiven King o Lavkraftu: "After a while I got to a point where I said: basically, this guy can't write a scene, everything is very static. But there was a time in my life when I thought Lovecraft was really terrific. I don't think that I had body hair at that point."
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

H.P.L.

Post by Mhejl » Thu Feb 21, 2019 7:40 pm

Baš je našao ko se javlja, King kao pisac je pukao totalno nakon Shininga, It i Pet Sematary, počeo da pati od verbalne dijareje i od tad svake godine izbaci po koju ciglu od knjige... ima i dobrih stvari, al je debelo izvikan.

Plus, koliko god bilo dobrih razloga za kritikovanje Lavkrafta - vrlo je zanimljivo da je jedan od najpoznatijih horor pisaca bio bigot koji susret sa Drugim vidi kao izvor STRAHA (dok je za SF to radoznalost, šansa, rizik, avantura) - ostaje da vidim makar jedno dijelo u kome je ta kritika dala plod za neki bolji, novi, dublji horor, a da se ne svede na politički korektno palamuđenje.

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

H.P.L.

Post by Dybuk » Thu Feb 21, 2019 8:25 pm

Neka je i tako kako kažeš, ali bar King može da nas nauči stvar ili dve o sceni pošto je pisao i originalne scenarije, a tvrdi da je kao ljubitelj filma oduvek vizuelizovao. Toliki su filmovi snimljeni po njegovim knjigama...dakle, u tom segmentu verujem da zna o čemu priča.
Uzgred, rekao je i da scenario mogu da napišu i polupismeni idioti :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: H.P.L.

Post by Peca » Thu Feb 21, 2019 8:56 pm

Ovaj Mhejl toliko drobi o Pet Sematary da sam morao da ga skinem i krenem da čitam na telefonu pred spavanje Šalu na stranu, nikad nisam čitao Kinga, zanimljiva knjižica. Nisam još stigao do glavnog događaja, tek sam na delu posle pogibije studenta bicikliste, ali dobra je atmosfera, lepo to King gradi, zadovoljan sam.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

H.P.L.

Post by Mhejl » Thu Feb 21, 2019 8:58 pm

Da, King zna da napiše filmičnu scenu, ne sporim. Naročito mi je to bilo izraženo u Misery. Plus, daleko je bliži psihologiji everyday protagoniste/čitaoca od lavkrafta, osobenjaka.

ahaha, da, jesam dosadan sa pet sematary užasno, ali mi je baš jak utisak ostavila, bukvalno nisam mogao da se odvojim od knjige. javi utiske kad sve iščitaš ;)

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Краљ

Post by Truman » Thu Feb 21, 2019 10:29 pm

Ред је да се отвори тема и о Стивену Кингу.

Шта мислите о њему? Где га стављате у на ранг листи највећих хорор писаца?
Ево да споменем неке врлине и мане његовог стила.
врлине: изузетна маштовитост, таленат у креирању светова, одређени таленат за креирање ужаса ( мада рекао бих - не врхунски )
мане: прозаичан, сувопаран стил и стално реферирање на личности из поп културе што даје један слој неозбиљности и јефтиноће његовим делима. Уосталом, он је и сам признао да су његове књиге као хамбургери.
плус: кажу сви да је добричина од човека, својевремено сам се преко његовог форума и дописивао са администраторком која је његов лични асистент и каже да је супер човек.

Која су вам његова омиљена дела? Ја морам признати нисам читао многа најпознатија па не могу бити сасвим објективан у скалирању. Од овога што јесам највише ми се свидело дело "Под куполом" иако код критике није баш добро дошло. Ту по мом скромном мишљењу баш долази до изражаја његова способност да креира микрокосмос, а и крај је кул ( серију слободно можете да прескочите ).
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Краљ

Post by Dybuk » Fri Feb 22, 2019 12:18 pm

Gorepomenuti citat je iz ovog izlaganja:

https://www.youtube.com/watch?v=l8TkQvdJVbc

pošto sad imamo temu, a više volim da gledam/slušam nego da čitam. Možda će fanovima i King-skepticima biti interesantno. Naslov je klikbejtast jer King pominje ove romane i L. tek pred kraj izlaganja, ukupno nekoliko minuta. Ako želite da čujete nešto o njegovom kreativnom procesu, odnosu prema Shiningu, uticajima - voila!
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

Краљ

Post by Josef K. » Fri Feb 22, 2019 9:53 pm

Dybuk wrote:
Thu Feb 21, 2019 8:25 pm

Uzgred, rekao je i da scenario mogu da napišu i polupismeni idioti :mrgreen:
Ovo je tačno, mislim da nema potrebe da navodim primjer :D

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Краљ

Post by Dybuk » Fri Feb 22, 2019 10:06 pm

Nema, nema. (Zlo)namerno sam pomenula :twisted:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Краљ

Post by Baudrillard » Sat Feb 23, 2019 11:05 pm

Nemam neko visoko mišljenje o Kingu kao piscu, ne znam ni odakle da počnem šta
mu sve zameram, pre svega stil, bolje reći odsustvo stila. :mrgreen: Onda
nepotrebno obimni romani sa bezbroj digresija, (mora da ispriča život svakog prokletog
lika) njegov svetonazor je previše konzervativan i tradicionalan, što dovodi do previše
jasnih podela da dobro i zlo, a to za horor nije dobro, i ne samo horor već i književnost
uopšte.
Moram da citiram teoretičara horora S. T. Joshi-a:
King provodi toliko vremena oslikavajući svoje bezlične, srednjoklasne junake dok ovi
obavljaju svoje bezlične srednjoklasne aktivnosti (a to čini proznim stilom toliko ravnim
i lišenim atmosfere bez pandana u natprirodnoj prozi ili izvan nje) da upad natprirodnog
time deluje potpuno neverovatno i neprikladno.

Truman će me izbaciti sad sa foruma. :lol:

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Краљ

Post by Truman » Sat Feb 23, 2019 11:21 pm

Па јес' прочитао мој пост о Кингу? Ја тврдим гледе његовог стила исто што и ти. Мада у том опису америчке средње класе има неке дражи.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Краљ

Post by Baudrillard » Sun Feb 24, 2019 5:48 am

Jesam, šalim se.
Meni su njegove priče bolje od romana.

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Краљ

Post by Truman » Sun Feb 24, 2019 11:09 am

Приче још нисам читао, али у плану су већ 10 година. :lol:
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Краљ

Post by Dybuk » Sun Feb 24, 2019 11:33 am

Uvek sam preferirala kraću formu, posebno kod raspisanih :mrgreen:

Predložite neke njegove priče
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Baudrillard
Posts: 34
Joined: Thu Jan 24, 2019 5:52 pm

Краљ

Post by Baudrillard » Sun Feb 24, 2019 12:34 pm

Pokušaj sa Noćnom smenom, to mu je čini mi se prva zbirka priča.
Truman wrote:
Sun Feb 24, 2019 11:09 am
Приче још нисам читао, али у плану су већ 10 година. :lol:
To na tvojim čuvenim listama za čitanje i gledanje? :lol:

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Краљ

Post by Truman » Sun Feb 24, 2019 6:46 pm

Да, знаш ме к'о злу пару. Сад баш размишљам шта наредно да читам ( довршио сам Агату К ). Нешто са киндла, претходних дана сам гомилу књига пребацио на е-ридер, али све езотеријска тематика.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Краљ

Post by Peca » Fri Mar 01, 2019 9:38 am

Pročitao sam konačno Pet Sematary, i mogu da kažem da je ovo jedan zaista uznemirujuć roman. King je uspeo da svoj omiljeni motiv (drevna neobjašnjiva zla sila koja čuči u šumi/planini nadomak malog mesta i utiče na psihu stanovnika, usled čega se dešavaju loše stvari...) iskombinuje sa jednim od najvećih ljudskih strahova, strahom od smrti. I to ne sopstvene, već one još užasnije, a to je smrt sopstvenog deteta. On je zamalo to i doživeo, jer Pet Sematary je inspirisan ličnim iskustvom, kada mu je mačku zgazio kamion a umalo i dete. Valjda otud taj skoro opipljivi i nepodnošljivi užas koji prožima ceo roman. Svaki pravi ljubitelj horora bi morao ovo da pročita, čak i ako ne voli Kinga. Hvala Mhejl.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Краљ

Post by Dybuk » Fri Mar 01, 2019 2:37 pm

Moraću da pročitam. Kako si čitao (ebook i sl), i gde si nabavio?

Nisam u prilici da kupujem papirno izdanje ovde, posebno ne na srpskom a pitanje je da l ima i na engleskom.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Краљ

Post by Peca » Fri Mar 01, 2019 3:10 pm

Imam arhivu sa epub + pdf, šibnuću ti.
Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11853
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Краљ

Post by Dybuk » Fri Mar 01, 2019 5:56 pm

Hvala Peco :obscene-drinkingbuddies:

krenula pa polako, tamo do leta da završim :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply