O 'Nostalgiji' Tarkovskog

(opšte teme vezane za 7. umetnost)

Moderator: Dybuk

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

O 'Nostalgiji' Tarkovskog

Post by Dybuk » Thu Feb 01, 2018 2:02 pm

I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Josef K.
Posts: 194
Joined: Mon Dec 11, 2017 11:07 pm

O 'Nostalgiji' Tarkovskog

Post by Josef K. » Thu Feb 01, 2018 10:02 pm

Ima citav serijal tekstova o Tarkovskom na tom sjajnom sajtu, odlicni su

takodje i o gomili drugih filmova

User avatar
Filaret
Posts: 189
Joined: Thu Nov 23, 2017 12:37 pm

O 'Nostalgiji' Tarkovskog

Post by Filaret » Sat Feb 03, 2018 11:40 pm

Једном давно сам на Сагити написао да би Носталгија била филм који бих снимио кад бих умео то да радим. Наравно, уз додатак да би то била бедна копија.

Мени је то толико личан филм да ми личи на огледало. Теме које су ме/сад ме опседају овде су изнесене са таквим разумевањем, силном нежношћу да тако кажем, непоколебљивом вером и покретачком сумњом да је ово први филм на свим мојим листама.
Ако некад будемо оптеретили једни друге драфтом омиљених филмова, знајте да вам ово не гине. :D

Да, приказ је добар, али сцена ношења свеће по мени има потпуно друго значење. А она носи филм. Није то никаква пустош, егзистенцијално ништавило, бла, бла, све то је око Горчакова. У њему је само света дужност послушности и посвета Јовану Колову који је три године штап заливао док није пролистао. У Жртви се та најдубља хришћанска посвета експлицитно исказује и после тога Тарковски умире. За мене је та сцена бесмртна фреска безроптне послушности, како каже владика Николај.
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

O 'Nostalgiji' Tarkovskog

Post by Dybuk » Sun Feb 04, 2018 4:29 pm

Filaret wrote: Ако некад будемо оптеретили једни друге драфтом омиљених филмова, знајте да вам ово не гине. :D
vrlo rado 8-) mada se i ovaj delom svodio na to.

Lep post.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

O 'Nostalgiji' Tarkovskog

Post by Pizzobatto » Sun Feb 04, 2018 4:39 pm

Niko ne spominje plavušu!

Post Reply