Šta smo gledali ovih dana?

Moderator: Dybuk

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 12:47 pm

A možda si kontraš :D
A čuj, Nju Orleans i pileće nogice ne mogu da se uporede sa nekim selom u Švedskoj, nikako. AH je gotovo remek, to se retko viđa i još ređe stvara, jer stvarno obiluje atmosferom, pre svega, imao si i iskusne glumce sa harizmom da sve to iznesu.

Mene je radio, šta da ti kažem.
Oko likova bez duše, ovde i jesu svi takvi, osim glavne junakinje. Lično me je njena muka dirnula i to što nije imala nikog kvalitetnog da joj pomogne i da je uteši.
► Show Spoiler
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 1:03 pm

Sasvim obrnuto, Švedska je u svakom pogledu inspirativnija od Nju Orleansa što se tiče paganizma, što dokazuju i Refnova Valhala i hevi metal. Povrh toga ne opravdava loš zanatski prikaz halucinacija, podsjetio je samo na onu drugu bezvezariju s divljim rastinjem annihilation bješe.

Šta je Aster mislio s ovim ne znam, ali upravo si otkrila zašto ti se film dopada a objašnjenje nema nikakve veze s umjetnošću. To što joj je dečko nikakav ne može biti osnova filmskog narativa. Niti je njen problem nešto posebno sofisticirano predstavljen, niti može da opravda sve ostale propuste.

Kad počneš s auspuhom pa onda u Šveckoj simuliraš Tarkovskog pod onim drvetom dobiješ bućkuriš koji dubok nije. Jer Tarkovski ili Polanski ovako nešto ne bi nikad snimili i grehota je da ih neko plagira bez ikakvog prava i osnova.

Samo pokazuje da je Aster još u fazi kopiranja velikana a ne svoj, originalan i promišljen.



User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 1:07 pm

Pa ne sviđa mi se film zbog dečka niti sam se identifikovala, samo pobijam tvoju tvrdnju da su likovi bez duše ili površni, šta god.
Dakle svi imaju motivaciju i neki drajv ovde, to što su milenijalski američki isprdci nije reditelj kriv :mrgreen:
Dozvolićeš da je Švedska vs Luizijana ipak stvar preferencija.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 2:37 pm

Ne dozvoljavam! :D

Švecka ima hiljade godina dužu istoriju, iskreno, Asterovo okretanje neameričkim destinacijama koje je snimio ovako banalizovano je pozeraj. Ne postoji nijedan razlog što ovo nije američka komuna sem da maže oči publici.

Pitao bih te gdje vidiš dubinu motiva junakinje u auspuhu ali ovo bi otišlo u kilometarsku raspravu. Junakinja nema dubinu, shizofrenija nije dubina, koju porodicu je našla kad se sekta ne ponaša kao porodica (čak Suspiria to demonstrira).

Iskreno sam zbunjen da neko može da uživa u Asterovoj horor akrobatici, to je horor bez učinka. Mislim, isto sam zbunjen što je Gul Jokeru dao 4, pomiješali ste lončiće oboje :D

Ovako se ne snimaju filmovi. Midsommar može da služi u filmskoj školi, scenu po scenu može pokazati kako ne raditi stvari.

Suspiria i Velvet jedine nade.

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 2:54 pm

Znači li to da si pogledao Džokera i imaš svoj sud?

Ne mislim ni da je banalan niti da je film bez učinka, stvarno mi je teško da te razumem kad s jedne strane hvališ filmove tipa Endless a ovako raskošnom filmu nalaziš zamerke :naughty:

Šizofrenija nije dubina (to be fair, mislim da je bipolarni poremećaj) ali zašto je i familija odabrala taj put? Mislim da sve to služi da potcrta neku usamljenost junakinje i da je njena okolina sebična, ne misle na nju.
A što sekta nije porodica, svaka sekta prvenstveno imitira model (pseudo) porodice, pruža odbačenima ono što im primarna familija nije dala. Tako uvlači ljude u priču, daje im osećaj pripadnosti zajednici.
E sad, ovo nije baš sekta-sekta...više zatvorena zajednica sa sopstvenim pravilima. Ljudi nisu dovlačeni sa svih strana nego su rođeni tu. Nešto tipa Amiša, npr. Ok Amiši baš nisu homicidalni, grubo je poređenje.
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 3:17 pm

komentarisao sam Džokera već, naravno da i tu fali mesa, bolji je od Midsommara ako to pitaš mada mnogo falinki ima

Endless je remek za Midsommar, apsolutno :mrgreen:

ne kontam uopšte o čemu pričaš kada kažeš "raskošan film", i Soraja je raskošna na sve moguće pogrešne načine

a kad kreneš detaljno da posmatraš njen raskoš to je sve laž, pusta laž i silikoni

ne znam šta mijenja što ovo nije sektasekta nego zajednicazajednica, oni porodica nisu, nisu to demonstrirali ni u jednom momentu, porodično se nisu ponašali, nije prodica to što neka beba plače u pozadini, Dybuk bre, učitavaš stvari kojih nema u filmu

možda te je očarao, ne znam zašto, sama si spomenula neku žensku stranu priče, da li si se identifikovala ili ne nije bitno, to nije UNIVERZALNI aspekat priče jer na univerzalnom nivou ovo nevalja pa nevalja

pričaju engleski likovi a žive na nivou paganštine od prije 4 hiljade godina... inbreeding btw ne proizvodi elephantman djecu, to je prećerivanje i nepoznavanje biologije... čak i ako žele da pročiste genetiku, osvježe je novom kvrlju, ne treba im krv sa drugih kontinenata, za potrebe filma su uvalili Amerikance i Britance i to je čista smijurija... mogli su otići tri sela dalje i osvježiti krv

da ne pričamo o ultimate besmislu, da neko ko recimo provede nekoliko godina na studijama u Londonu ili Njujorku ili gdje već ovi žive, i to ne bilo kakvim studijama već kao pišu doktorate, ostane toliko zaostao u vremenu da dovlači ljude jer i dalje vjeruje u paganske bahanalije koje su izumrle prije 4 hiljade godina, samo ću reći oh bože

propast u vremenu i prostoru u najavi. Da je ovo američka komuna iz 19. stoljeća, pa da razumijem inbreeding paganske ludake, eventualno neku indijansku koloniju kao onaj Bone Tomahawk, pa je i tu maestralan suspension of disbelief.

Midsommar je probio plafon nevjerice, ne postoji ta raskoš koja može sakriti Soraju ispod aljine. Ovo nije ni Kristina Mandarina nego baš Soraja, jer samo njeni pajtosi mafijaški pod prijetnjom pištolja bi mogli izgurati pozitivnu ocjenu za Midsommar.

Pritom ovo ne govorim samo ja ili gul ili Ng, bre pun internet ozbiljnih kritika ovog filma, ne zaluđujte se ljudi, ne kažem da ne gledate, gledajte, ima interesantnih stvari, ali ovo je dozlaboga predvidljiv i totalno neefektivan film, gdje reditelj nije odradio elementarnu pripremu, dakle nije istražio filmske trope kojima se bavi, kamoli sociopsihološko ili istorijsko opravdanje zapleta i ponašanja likova. Filmski gledano, on nije razrađivao kanon, nije ne samo pokazao da ga razumije nego kao da nije ni gledao filmove koje mora da gleda, nego je umislio da će napraviti svoj kanon a napravio je studentski film.

pa onaj ludi Tarantino ne zaslužuje niko da ga pljuje, on gleda i jugoslovenske partizanske filmove kada treba da snimi neku scenu, u njegovoj režiji se osjeća pripremljenost, jer lik stoji na ramenima istorije filma, Aster stoji pod njenim brdom i takav mu je i film.

eo neću više :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 3:29 pm

O bre, porodica ili zajednica u kom god, i najlabavijem smislu.
Ja nisam Midsommaru dala odličnu ocenu pod pretnjom pištoljem!!
Pizzobatto wrote: da ne pričamo o ultimate besmislu, da neko ko recimo provede nekoliko godina na studijama u Londonu ili Njujorku ili gdje već ovi žive, i to ne bilo kakvim studijama već kao pišu doktorate, ostane toliko zaostao u vremenu da dovlači ljude jer i dalje vjeruje u paganske bahanalije koje su izumrle prije 4 hiljade godina, samo ću reći oh bože
A što da ne? Na tome su odrasli, šta je par godina u inostranstvu, to će kao da poništi sve što su do tad znali?
Oni ne odlaze da se školuju nego da vrbuju ljude kao misionari.
Ponekad se desi i elephantman, kao što vidimo imali su samo 1 u selu i takva pojava očito nije toliko redovna.
Zapravo to je možda i više sela s u istom fazonu, ali nedovoljno da se osveži genetski pool.
Ne komentarišeš "lapot"? To mi je bilo među jačim stvarima u filmu.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 3:40 pm

► Show Spoiler
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 3:49 pm

lapot je bio totalno predvidljiv, pa eto kako to možeš nazvati jačom stvari u filmu kad ne samo što se iz aviona vidjelo šta će se desiti, nego bi pravi reditelj pripremio tu scenu tako što bi to dvoje staraca uvelo u dijalog sa gostima, da imaju neki dvosmisleni razgovor koji bi svako shvatio na svoj način (znači pogledo je recimo Visit a nije skonto da može napraviti paralelu, što je pokazatelj neiskusnog danekažem lošeg reditelja), ne bi direktno rekli šta će uraditi a posljedice bi bile efektnije. Umjesto toga, Aster ih drži na odostojanju konstantno i za nas su oni obični komadi mesa s kojima se desilo to što se desilo. Kažem, od scene do scene fundamentalne režiserske greške, a liku film traje 2 i po sata i ne umije jednu ambivalentnu scenu sa starcima da smisli. Samo pokazuje da ne vlada tropima, da se nije pripremao niti da zna da primijeni horor narativ i estetiku prilikom pisanja scenarija. Nije to samo pitanje dal je gledo filmove o paganizmu, ako je gledo Visit zna šta je trebao da radi sa likovima staraca, a to nije uradio. Šta bi to onda bilo, peti minus poslije auspuha, predugačkog uvoda, loše usnimljenog tripa pod Tarkovski drvetom...

Bi li ovaj lik položio ispit na FDU, kod mene jedva.

sve ostalo nažalost ne pije vodu, da petnaest sela u okolini to radi, ne radi šesnaesto. Ne radi Finska, ne radi Danska, ne radi Norveška, ne radi Poljska, Njemačka, zašto Anglosaksonci, što ne Balkanci? Šta ga je nagnalo da budu Ameri a da ima neke veze sa logikom?

A onda i ne da ne idu da se školuju, pa kako ne idu kad ne može ni da upišeš doktorske ako prije toga nisi imao 15 godina školovanja. Dakle, hajde da su ih našli u baru, na utakmici, na metal koncertu, da pripadaju sasvim drugim grupama ljudi, nego je Aster insistirao da su to čak etnolozi i antropolozi od kojih neki pojma nemaju šta je lapot ili ne znaju kakvih nasilnih plemena ima u Amazonskoj džungli nego su prosto došli tu kao budale. Ljudi koji pišu doktorate iz antropologije ne mogu biti Pele. Pele ne postoji i to u mnogo gorem smislu nego Hanibal Lektor, jer Lektor j eintelektualno fascinantan a Pele je neupečatljiv i neugledan mastermind navodno.

Aster je došo tipa vidite ja imam magistre kao glavne likove fazon, mora da mi je pametan film, sigurno sam primijenio sve teorijske kategorije kako treba a ono bukvalno jednu jedinu nije ispravno sproveo u djelo. Na njegovu nesreću čak sam i čitao jednom knjigu o najgorem južnoameričkom plemenu Janomamo, nači polukanibalskim drogašima koji kad im se rodi žensko dijete zafrljače ga o stijenu, ako je Aster mislio da će nekoga impresionirati sa antropološkim falsifikatima onda ne znam šta da kažem, možda ti jeste neko uperio pištolj u čelo :mrgreen:

sve što si napomenula kao pozitivno jednostavno ne može da nosi film ili nije pitanje umjetničkog tipa već produkcije, da li je raskošno i slično, žali bože protraćenog novca, dajte Gilroju i tvorcima Endlessa taj budžet, kontam Dybuk i ja pogledam najskuplje patike u prodavnici kad uđem al jbg, često one nisu najbolje

ovo je film koji nije trebao da uđe u produkciju i prosto ne vjerujem da je uopšte odrađen uobičajeni proces da prođe kroz pentaest ruku stručnih kritičara, savjetnika i producenata koji bi ovome udahnuli život, dali oblik, sistematizovali i intelektualno usaglasili, dali dobre dijaloge, provukli kroz sito i rešeto. Ovo je u najboljem slučaju prva faza mačića koja je trebala biti u vodu bačena, a Asteru je naslijepo data sloboda koju više neće dobiti, nadam se.

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 3:56 pm

Dybuk wrote: ▼ HIDE SPOILER
Poente nema. Mogli su i sve te plavuše i riđokose da pošalju po bijelom svijetu na rasplodnju i da se vrate. Tako sam čuo da Luksemburžanke redovno gube nevinost, roditelji ih oko 15-16 godine života pošalju gde hoće, oćeš u Italiju, Njemačku, Belgiju, Francusku biraj koje muškarce želiš, vrati se za 15 dana :mrgreen:

ovo je klasična priča da su prije nekoliko hiljada godina svi rituali, npr i pravoslavni Badnjak, uključivali ljudske žrtve kako bi obilježili kraj godine u smislu zimske kratkodnevnice iliti najkraćeg dana u godini. Pa se tvrdilo da su ljudske žrtve napuštene i počele su se životinje prinositi, da bi to evoluiralo do tek simboličnih stvari, tipa kuhanih jaja i pečenja, bez nekog ritualnog prolivanja krvi kokošaka po nekom svetilištu

i naravno, oni koji prinose ljudske žrtve ne pričaju engleski, jer engleski pričaju civilizovani ljudi koji svoje rituale kojim obilježavaju sredinu godine iliti midsommar iliti najduži dan u godini NE rade to što rade likovi u filmu

i čak i ako je htio da to sve preokrene i napravi horor film, Aster je to u svakom pogledu uradio loše

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 3:59 pm

Niko ne kaže da lapot nije bio očekivan, ja ga jesam očekivala! Ne znači uvek da je neočekivano=dobro. Mogao je da bolje pripremi i uvede starce u priču tu se slažem.

Ti sad očekujes da budeš oduševljen nekim antropološkim novitetima, pa niko nije vala, ali ne gotivimo nit gledamo film zbog antropološke inovativnosti, stvarno. Imal kakvih jakih scena, da li je priča bar poluzanimljiva itd, to se traži, ne disertacija o paganizmu u Švedskoj. Nju je odabrao zbog postojeće proslave Midsommara, gledo neki Švedjanin sa fb i reko extra vrh film.
Zašto Amerikanci? Pa samo se njima dešavaju sranja u Evropi :geek:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 4:41 pm

Ma ne tražim ja antropološke novitete no istinitu i uvjerljivu stvar. To nisam dobio, ovo je lažno.

Ne mislim lažno u nekom smislu kako su Get Out i Us lažni, jer oni imaju poentu i to je otprilike gdje moja naklonost ide u tom duelu.

Aster je sve promašio kao malo dijete koje su pustili u slastičarnu pa ga našli umazanog.

Lik je fejk njuz horora, post truth, šta oćeš. Kažem opet, Suspiriu sam kudio, sad bih je od blata pravio jer ima početak sredinu i kraj

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 4:51 pm

Lep rivju kolege sa jedne grupe:
(malo sam zeznula screenshot na jednom mestu - posla ima ko oće da radi, ali mislim da je čitljivo)


Image
Image
Image
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 4:58 pm

Horrror version of Oz

Eto, ko u to vjeruje...

User avatar
Sector
Posts: 860
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Sector » Thu Nov 14, 2019 7:56 pm

Meni je Midsommar vrhunski film dok Suspiriju i Velvet nisam zavrsio nikako do kraja koliko mi je bilo dosadno.

Eto, ukusi. :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 8:14 pm

Sector wrote: Eto, ukusi.
A bukvalno je tako jednostavno, al ne lezi vraže... :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

Pizzobatto
Posts: 3486
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:47 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Pizzobatto » Thu Nov 14, 2019 8:58 pm

Eh ukusi, neko voli francuska a neko njemačka kola a mehaničara niko ne pita.

Ne kažem da sam mehaničar, ali taj ukus mora biti utemeljen, inače upadamo među antivaksere i populističke teoretičare zavjera.


User avatar
Dybuk
Posts: 11879
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Dybuk » Thu Nov 14, 2019 9:14 pm

Ajde da se složim danas s tobom.
Film ima ili nema vrednost, ukusi nisu krajnji sud te vrednosti.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Sector
Posts: 860
Joined: Sun Mar 18, 2018 10:39 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Sector » Thu Nov 14, 2019 9:44 pm

Realno su sva 3 filma kvalitetna, nisam ja ni napisao da je samo Midsommar kvalitetan a ova dva tres.

Medjutim meni ta 2 jednostavno nisu legla, dosadna mi je radnja, za razliku od Midosammara koji mi je bas potaman.

Tu bih dodao i Apostle uz Midosammar koji mi se dopao, dva jako slicna filma.

User avatar
Al'Eksandar
Posts: 532
Joined: Sat Sep 09, 2017 4:36 pm

Šta smo gledali ovih dana?

Post by Al'Eksandar » Thu Nov 14, 2019 10:03 pm

Martin Skorseze je napisao ovaj zanimljiv tekst - nytimes.com/2019/11/04/opinion/martin-scorsese-marvel.html - u kome u pozitivnom svetlu, u drustvu autora kao sto su Ketrin Bigelou, Pol Tomas Anderson i Spajk Li, pominje i - Arija Astera. Kad coveka hvale Dybuk, Sector i Skorseze, znaci da ima tu nesto... Pogledacu i ja uskoro, da utvrdim ko je u pravu :mrgreen:

Post Reply