Italo-horor

Moderator: Dybuk

Post Reply
User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Italo-horor

Post by Mhejl » Sun Jan 20, 2019 8:46 pm

Dakle, jedna od velikih evropskih tradicija horora (možda i najkvalitetnija, u rangu sa američkom i japanskom). Mario Bava, Dario Arđento, Pupi Avati, Mikele Soavi, Lučio Fulči - i ostali koji su dali svoj doprinos italijanskom hororu, vrlo specifičnom po svom izoštrenom smislu za vizuelnu estetiku, seksualizaciji nasilja na šokantan način, dubokom prožetošću psihoanalitičkim temama, te čestim zanemarivanjem prozaične narativne logike da bi se fokusirao na iracionalno, oniričko, nesaznato i neizrecivo.

Image

Među italo-hororima koje sam skoro odgledao je "Blood and black lace" Maria Bave, začetnika horor-žanra u Italiji, zanimljiva fuzija klasične detektivske priče i snažnih horor-elemenata koja će se kasnije razviti u prepoznatljivi i proslavljeni giallo žanr. Estetika je na nivou, atmosfera vrlo mračna, a scena ubistava začuđujuće žestoke i sadističke. Priča je postavljena u svijet modne industrije: i ovdje se na djelu vidi fuzija visoko-estetskog ugođaja i užasavajuće sadržine u vidu ubistva, seksualnog sadizma, objektivizacije žena, tako tipična za italo-horor. Kraj odličan. Inače nisam gledao puno od Bave - gledao sam još njegov Tre volti della paura, koji me je prijatno iznenadio.

Image

Ko kaže da moderni italijanski horor-film, ma koliko rijetko izbacivao nova djela, nema ništa da ponudi? Oltre il guado aka Preko rijeke je izuzetan film, bolno minimalistički u svom zapletu i likovima, koji umjesto toga dopušta da lokacija, napušteno staro selo na granici italija-slovenija - preuzme glavnu ulogu filma, polako nas uvlačeći u svoju atmosferu napuštenog, mrtvog, neprirodnog... da, genius loci je glavni junak ovog filma, čiji će osjećaj izolovanosti i strave još dugo da vas proganja. Horor-momenti i šokovi su izuzetno odmjereni, snažno prožimajući realistični tok filma momentima čiste nevjerice, gradeći svoj efekat na kumulaciji zlokobne atmosfere i nagovještaja.

User avatar
Truman
Posts: 4459
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Italo-horor

Post by Truman » Sun Jan 20, 2019 8:56 pm

Драго ми је што си отворио тему. Волим италијански хорор, али слабо памтим називе тих филмова, више ауторе.
Додао бих и трешера Џоа Д'Амата чије уратке за одрасле такође волем.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

User avatar
Mhejl
Posts: 80
Joined: Tue Jan 15, 2019 9:21 am

Italo-horor

Post by Mhejl » Sun Jan 20, 2019 9:00 pm

dobro, ja sam ipak krenuo od autora koje možeš da spomeneš a da te ne smatraju duševnim bolesnikom/snuff manijakom

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Italo-horor

Post by Dybuk » Sun Jan 20, 2019 9:04 pm

Mhejl, od talijana volim giallo, inače njihova ekspolatacija ne gadja moj senzibilitet, moram da priznam.

Dobar je Across the River, eteričan sa jakim slikama. Malo neobičan pristup za italo-horor ;)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Italo-horor

Post by Dybuk » Wed Jan 23, 2019 3:51 pm

Propustih da napomenem da volim La Settu Soavija :mrgreen:
Chiesa već nije toliko dobar film.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Truman
Posts: 4459
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Italo-horor

Post by Truman » Thu Jan 24, 2019 11:45 am

Mhejl wrote: ja sam ipak krenuo od autora koje možeš da spomeneš a da te ne smatraju duševnim bolesnikom/snuff manijakom
Ау, сад ми је јасно зашто ме онако чудно гледају.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply