Novo, a dobro

Moderator: Dybuk

Post Reply
User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Sat Sep 09, 2017 4:14 pm

Slabo pratim domaću produkciju (Srbija, region) ali ovo su noviji filmovi koji su mi ostavili najjači utisak

Ničije Dete (2014)

Ustav Republike Hrvatske (2016)

dodajte sopstvene predloge (utiske), nebitno koji žanr, na ovu skupoću teško da možemo da biramo...
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Novo, a dobro

Post by Beonegro » Sun Sep 10, 2017 8:57 pm

Računa li se In Order of Disappearance? :mrgreen:

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Sun Sep 10, 2017 9:03 pm

spanky_ham wrote: Računa li se In Order of Disappearance? :mrgreen:
Hahah, taj film ZNA :obscene-drinkingcheers:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Novo, a dobro

Post by NGboo » Mon Sep 11, 2017 8:19 am

Jedan sjajan kratkometražni (tj. skoro pa srednjemetražni):

https://vimeo.com/112593258

Recenzija

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Mon Sep 11, 2017 5:57 pm

Fino, hvala @NGboo.

Jesi li gledao film Otvorena (2016) ? http://www.imdb.com/title/tt4663796/?ref_=nv_sr_2

Zanimao bi me tvoj sud, ja nisam nešto oduševljena, evo neki utisci, prenosim sa drugog foruma


Mislim da bi "Otvorena" bolje funkcionisao kao kratkometražni film.
Reditelj je po svoj prilici zanatski kompetentan, a lepa crno-bela fotografija vadi dosta fleka. Ali, ne mogu filmu da dam visoku ocenu samo zato što je lepo uslikan, i što pravi omaž velikanima horora, to ne biva.

Šta je sa zapletom...mislim da je okosnica, ideja vodilja (što će se i kasnije pokazati) otpor prema patrijarhalnim vrednostima, sa akcentom na fertilitet žene i njenu ulogu u podizanju nataliteta. Neki dijalozi su veoma usiljeni, pa prvi deo filma deluje pomalo pamfletski. Ne shvatite me pogrešno, u načelu se slažem sa ideologijom Otvorene, ali mislim da je sve to malo nezgrapno odrađeno.

Gluma je zadovoljavajuća, a filmski uzori više nego očigledni. Pa imamo Eraserhead, Repulsion i na kašičicu ranog Kronenberga. Medjutim, sve to tek u završnici filma, koji je dotad veoma malokrvan, uspavljujućeg ritma, meditacija.

Sklona sam da mislim kako je
► Show Spoiler
te Otvorena, bez obzira na horor elemente ostaje više psihološki nego punokrvni horor. Coming of age priča.

Vredi pomenuti i bezvremenost filma, već viđenu u It Follows, a oličenu kroz predmete i tehnologiju iz raznih epoha, kao i društveno ustrojstvo za koje je teško odlučiti da l' je neka buduća distopija, sadašnje vreme ili prošlost; plus na vr' kašičice hipsteraja, što ja generalno podržavam.
Ali ako od 70 minuta imamo samo nekoliko minuta horora...trebalo je malo više hrabrosti, ili rešenosti da se film žanrovski odredi, ful fors deliveri je ono za šta ja uglavnom navijam, al ajde. Ovo je ipak prvenstveno arthaus uradak.

Na kraju, moram da kažem da film kao celina nije ostavio jak utisak, ima dobrih, ali i veoma loših sekvenci, gde slabi delovi ipak preovlađuju.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Novo, a dobro

Post by NGboo » Mon Sep 11, 2017 6:08 pm

^ Jesam gledao i čak je ubacio na listu 11 Weird Movies From The 21st Century No One Talks About za Taste of Cinema. Evo tog dela teksta:
Coming from a country where homosexuality is still considered a disease by many of its citizens, “Open Wound (Otvorena)” is a risky and assured feature debut for the young and creative Momir Milošević who graduated from the London Film Academy in 2011.

It tells the story of Sara (the charming first-timer Milena Đurović) and Alisa (Jelena Puzić, superb) whose strong friendship is abruptly broken after the former confesses her feelings of love and desire for the latter (whom we meet in the very first scene, during an intercourse with her boorish bf). As they increasingly grow apart, Sara’s internal struggle begins to externalize, taking a monstrous form…

Obviously inspired by the works of David Lynch, especially “Eraserhead” and, to a certain extent, “Mulholland Drive”, Milošević aptly integrates the “borrowed” elements in his own coming-of-age-meets-unrequited-love narrative, offering a true breath of fresh air in the stale Serbian cinema. His style may be a bit too formal, but what a great style it is!

Most of the side characters are left off-screen or out of focus, with only their voices being heard, which proves to be a smart (if somewhat gimmicky) choice in emphasizing Sara’s obsession with Alisa. Essentially, the director places the viewer in the lonely and depressed heroine’s shoes and thus, pulls you into her crumbling world.

Gorgeously shot in stark B&W by Ivana Rajić and enveloped in gloomy soundscapes by Zoran Radulović, this brooding blend of arthouse drama and grotesque horror boasts a thick atmosphere of palpable uneasiness. The line between harsh reality and vivid nightmare gets progressively blurred, allowing the possibility for different interpretations.

Read more: http://www.tasteofcinema.com/2017/11-we ... z4sOXPel5G

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Mon Sep 11, 2017 6:27 pm

Pratim tu stranicu, svaka čast :)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
NGboo
Posts: 1153
Joined: Sat Sep 09, 2017 12:48 pm

Novo, a dobro

Post by NGboo » Mon Sep 11, 2017 6:32 pm

Dybuk wrote: Pratim tu stranicu, svaka čast :)
Hvala. :)
A zaboravih da napišem da mi se dopala Otvorena, mada se to može zaključiti i na osnovu teksta. :D

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Novo, a dobro

Post by Beonegro » Mon Sep 11, 2017 6:41 pm

U, sa ovakvim se predznanjem kreće u kafanu :handgestures-thumbup:

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Mon Sep 11, 2017 6:41 pm

@NGboo

Da, da, jasno je iz teksta :mrgreen:

interesantno, pominjala sam Kontroll nedavno, nikako da pogledam taj film. "4" jeste čudan film... :think:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Sat Sep 16, 2017 5:08 pm

Evo neki nov-novcijat film, ne znam valja li

Rekvijem za gospodju J (2017)
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
son of man
Posts: 94
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:08 pm

Novo, a dobro

Post by son of man » Thu Nov 09, 2017 12:06 pm

NEPRIJATELJ je jedini film vredan pažnje u poslednjih iha-haj godina, a pritom je i horror.

User avatar
son of man
Posts: 94
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:08 pm

Novo, a dobro

Post by son of man » Thu Nov 09, 2017 12:21 pm

Dybuk wrote: Evo neki nov-novcijat film, ne znam valja li

Rekvijem za gospodju J (2017)
Iskopo sam stream:
http://www.kinoteka.biz/5379/requiem-for-mrsj#embed_1

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Thu Nov 09, 2017 12:28 pm

Kuul, fala!

Neprijatelj je sjajan. Znaš da ima film El Paramo (The Squad), skoro ista priča, iste godine izašao, Kolubija/Argentina? Ne tako dobar kao naš (nema Tihomira Stanića), ali jako zanimljiva koincidencija.

I kad smo već kod Tike, Ustav Republike Hrvatske mora da se zna gleda. :dance:
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
son of man
Posts: 94
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:08 pm

Novo, a dobro

Post by son of man » Thu Nov 09, 2017 12:36 pm

USTAV je odličan ant-ratni film samo što danas to anti-ratni ne prolazi. Dopisujem se s nekim Hrvatima pa znam kako je prihvaćen u CRO.

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Novo, a dobro

Post by Beonegro » Thu Nov 09, 2017 1:12 pm

Dybuk wrote: I kad smo već kod Tike, Ustav Republike Hrvatske
'Teli ste reci Falsifikator? :P
U Ustavu je Glogovac.

EDIT: inace, u Ustavu ima onaj jedan detalj da njegov otac nema noge, mnogo me zanima da li je to neka referenca na Marka Mesica, linAk: https://hr.wikipedia.org/wiki/Marko_Mesi%C4%87_(vojnik)
Last edited by Beonegro on Thu Nov 09, 2017 1:20 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Thu Nov 09, 2017 1:14 pm

Fuk! Da, tela sam :oops: :lol:

sigurno 2 najbolja srpska glumca vrking tudej.

Odličan je Falsifikator
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Novo, a dobro

Post by Beonegro » Thu Nov 09, 2017 1:22 pm

manjevina manjevina :angelic-green:

User avatar
Beonegro
Posts: 1947
Joined: Thu Aug 24, 2017 9:05 pm

Novo, a dobro

Post by Beonegro » Thu Nov 09, 2017 1:25 pm

Racuna li se Zena sa slomljenim nosom kao noviji film?
A Nicije dete?

EDIT: shiz nou-badis bej-benauuuu :mrgreen:
EDID2: ahaM, Nicije dete je vec pomenut :oops:

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Novo, a dobro

Post by Dybuk » Thu Nov 09, 2017 2:08 pm

spanky_ham wrote: Racuna li se Zena sa slomljenim nosom kao noviji film?
fo-šo. dobaar!
I live in the weak and the wounded, Doc

Post Reply