Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Nov 07, 2020 5:43 pm

Počelo je razmišljanjem šta da stavim na temu o 3 najbolje komedije (koje nisu sitkomi), ali sam pravilno shvatio da je to preusko za svo ovo obilje komedije koje nam je pri ruci. Dakle, staviću ovde listu najsmešnijih serija koje sam ikad gledao, bez obzira da li su sitkomi, imaju širi zaplet, ili su samo skup nepovezanih skečeva, i bez obzira da li sam gledao epizodu, sezonu, ili u totalu - bitan je efekat. Kažu da je humor potpuno subjektivna stvar, pa ajde da se profilišemo!

Bez reda i numeričkog ograničenja...

Monty Python's Flying Circus
Saturday Night Live
Blackadder, aka Crna guja
Only Fools and Horses, aka Mućke
The Simpsons
Futurama
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Barry
What We Do in the Shadows

Bitno: biti najbolja komedija i biti najsmešnija komedija nisu nužno ista stvar. Osim toga, bar dve serije (ili šoua) koje sam pomenuo imaju tragične elemente, tako da to nije međusobno isključivo. Mnogo toga sam birao po sećanju. Npr, Futuramu nisam gledao skoro par decenija, a Disenchantment (isti stil, ali parodija tropa herojske fantastike) mi nije na tom nivou.
Last edited by ridiculus on Sat Nov 07, 2020 5:57 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by Dybuk » Sat Nov 07, 2020 5:45 pm

Allo, Allo

Two and a Half Men

What we do in the Shadows

ubaciću još kad se setim
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Nov 07, 2020 6:48 pm

Za mene su Mućke >> Alo, alo, isto kao što su Simpsonovi >> South Park. Naravno, gledao sam još dosta humorističkih serija, i, iako ima odličnih, nisu mi sve jednako smešne. Sve ove koje sam pomenuo su izazvale da skoro padnem sa stolice, kauča, ili neke druge platforme od smeha ili da mi krenu suze na oči, bar u nekom trenutku. The Thick of It i Veep su dobre serije, ali nikad ih ne bih svrstao uz pomenute. Stvar je u tome što razlika između komedije i satire ume da bude suptilna, a većina kategorizacija danas sve to smešta pod "komediju". S druge strane, i Pushing Daisies je dobra komedija, i Marvelous Mrs. Maisel je dobra komedija, ali u njima je stvar više u atmosferi (prva) ili inteligentnim dijalozima (druga) nego u čistokrvnom humoru. A ova tema je pre svega o humoru.

Sve ovo uz ogradu da nisam gledao dosta poznatih sitkoma iz poslednje dve decenije - ni The Office, ni Arrested Development. Dva koja sam propustio, a mogao bih da im dam šansu u skoroj budućnosti su Flight of the Conchords i Community.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by Dybuk » Sat Nov 07, 2020 6:56 pm

Mućke nisam dostojno ispratila, baš kao ni MP.

Zapravo, mogu da se setim vrlo malo humorističkih serija i sitkoma koji ispunjavaju ove uslove, Absolutely Fabulous - ono malo što sam gledala, bila je zabavna, Everybody Loves Raymond iii recimo Will and Grace ali to stvarno nije LOL serija.

Ni ja nisam gledala The Office, ovaj žanr sam uglavnom pratila dok sam redovno gledala tv, to nije slučaj poslednjih godina...

Setih se, My Name is Earl je prezabavna. Eto :D
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Nov 07, 2020 7:08 pm

Dybuk wrote: Mućke nisam dostojno ispratila, baš kao ni MP.
Uuuu, družina Monti Pajton je oblikovala moj ukus i verovatno pomalo mene kao osobu. Krivi njih! Posle su došle Mućke i to mi je bilo omiljeno tokom 80-ih.

A moja poslednja tri naslova su novije stvari, iz poslednjih nekoliko godina, čisto kao dokaz da humor nije iščezao.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by Dybuk » Sat Nov 07, 2020 7:14 pm

Vesele 70te su isto preodlične.

Sad vidite zašto ne pravim liste, delayed memory :lol:

Nažalost, nisam se skopčala sa Pajtonovcima na vreme, tako da mi ni dan-danas ne izazivaju posebnu reakciju. The Meaning of Life je dobar film.
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by Peca » Sat Nov 07, 2020 7:47 pm

That '70 show
Everybody loves Raymond
Two and a half man
MASH
Allo Allo
Black Adder
Seinfeld
Man behavin badly
Only fools and horses
Rick and Morty
The Simpsons
South Park
...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Nov 07, 2020 8:46 pm

Odgledaću večeras prvu epizodu Community, pa ću javiti utiske.
Peca wrote: Rick and Morty
I očekivao sam ovo da vidim kod drugih, ali ja nisam gledao. Međutim, jedan od začetnika te serije je Dan Harmon.

Tvorac serije Community: Dan Harmon. Jel' vidite sad zašto je to bitno?

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by Dybuk » Sat Nov 07, 2020 8:50 pm

My man, Peca :D

Ni ja nisam gledala Rika i Mortija, ali nemam posebne inklinacije prema animiranim sadržajima. Gledala sam SP i Simpsonove, naravno.
Čak i malo Bivisa i Batheda, ali to je generacijski must :mrgreen:
I Dr Katz, on već spada u intelektualno/offbeat/sarkastični sadržaj.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Nov 07, 2020 9:51 pm

Dybuk wrote: The Meaning of Life je dobar film.
Mislim da mi je Life of Brian najdraži njihov film, a verovatno je i najbolji. Biggus Dickus i Jevrejski samoubilački odred. I slepac koji je progledao pa se sapleo i pao u jamu. Ali volim i Sveti gral. Kao i mnoge filmove koje su Pajtonovci kasnije radili, poput Ribe zvane Vanda ili Erika Vikinga.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by Peca » Sat Nov 07, 2020 10:09 pm

Slažem se za Brajana. Najbolji MP.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers


ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Nov 21, 2020 1:57 pm

Deveta epizoda Community-ja, Debate 109, je jedna od najsmešnijih epizoda bilo kog sitkoma koji sam ikad gledao, i dokaz da humor ne samo da nije umro nego je zdrav i snažan, čak i u Americi, koju ponekad u nekim okruženjima smatraju zemljom humoristički hendikepiranih. To nije baš tačno, i, ako gledamo samo prosek, može se primeniti skoro na svakog. (Mnogo ređe nalećem na dobar francuski humor, posebno iz poslednjih 50 godina). Naravno, Community je bio aktuelan još pre desetak godina, ali verujem da, da sam rastao u tom periodu, jednako bi uticao na mene kao MPFC na generacije 70-ih (tj, mene) ili Simpsonovi na one iz 90-ih (tj. starijeg mene*).

Znate ko je bio izvršni producent i režiser brojnih epizoda ovog sitkoma? Braća Russo. Da, da, Marvel. Ali taj deo njihove karijere me manje zanima.

Serija kipi od urnebesnih likova, a istakao bih - osim mlađane, naivne, i slatke Annie Edison (Alison Brie, koju sam često pominjao ovih dana) - i sledeće: Chevy Chase kao Pierce Hawthorne, stariji član male grupe sa državnog koledža; Danny Pudi kao Abed Nadir, student i filmski zaluđenik arapskor porekla, čija intrepretacija Betmena za Noć veštica je za pamćenje; lukavog britanskog profesora (psihologije, mislim); neurotičnog profesora španskog jezika i kineskog porekla ("pitati se 'zašto' je rasistički"); i verovatno mnogih drugih, budući da sam još relativno na početku, jer samo prva sezona ima 25 epizoda, a sezona ima 6.

U jednoj ranijoj epizodi prave fudbalski (=ragbi) tim koji će predstavljati koledž, i nazovu ga Human Beings, a onda lupaju glavu o maskoti, koja ne sme da ima belca za svoje lice - jer to šalje pogrešnu poruku - ali isto tako ne sme, iz istih razloga, da ima ni crnca, ni azijata, ni muškarca, ni ženu. Na kraju dolaze do maskote koja u kostimiranoj formi plaši ljude po hodnicima koledža.

*hej, nema kontradikcije ovde!

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Wed Dec 02, 2020 10:09 pm

Žena kaže šapatom svom kolegi: He likes gay jokes.

Pierce (="he" iz gornje rečenice): What did you say?

Žena (vrlo glasno i razgovetno): We like great jokes.

Community, s1, ep 15. Genijalno.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Thu Dec 24, 2020 9:49 am

Među modernim sitkomima prepoznajem bar tri različita tipa, koja mogu biti predstavljena sledećim serijama:

- The Big Bang Theory
- Community
- Parks and Recreation

The Big Bang Theory mi je misterija. Kada se već uhvatim posla da gledam nešto, nikad ne razmišljam o tome da li je to "za mene" i koliko ću ja uživati već pokušavam da dovedem sebe u poziciju koja je potrebna da bi to nešto bilo "za mene". I, u ovom slučaju, ne uspevam. Možda zato što sam gledao samo nekoliko epizoda? Formalno gledano, ovo su serije poput Friends, istorijski najzastupljenije (barem poslednjih decenija), koje se uglavnom odvijaju u zatvorenoj prostoriji gde glumci sede i ćaskaju, i ključni momenti su naglašeni (ili stvoreni) smehom publike.

Parks and Recreation je jedan od najvećih modernih predstavnika mokumentarca, koji je snimljen u kvazi-dokumentarističkom stilu, sa ubačenim intervjuima, likovima koji se obraćaju kameri, i naglim zumovima na pojedina lica. What We Do in the Shadows je najsvežiji primer ove kategorije.

Community mi je teško da opišem u smislu tradicije (verovatno zato što nemam dovoljno znanja), ali sve u svemu mi više liče na Simpsonove u igranoj formi nego na bilo šta od gore navedenog. Možda Mućke nisu daleko. Nema ubačenog smejanja lažne publike; scene se dešavaju na otvorenom kao i u prostorijama; naglasak je na fizičkoj komediji jednako kao i na dijalozima.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Najsmešnije serije (iliti: po humoru se osoba poznaje)

Post by ridiculus » Sat Mar 13, 2021 10:42 pm

Jedna od najboljih scena iz Community, iz epizode The Art of Discourse, iz poznog dela prve sezone:

https://youtu.be/YClAMYTEuZ0

Zašto imam utisak da se većina rasprava na forumima može svesti na ovo? :twisted:

Post Reply