Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Moderator: Dybuk

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Sat Oct 24, 2020 6:22 pm

#Let's Make This Forum Great Again

Ajmo malo opuštanja uz minimalni trud.

Ranije (pre nekoliko godina i dalje) sam pratio sajt Quarter to Three i na njemu emisiju (=podkast) o filmovima, i obično su imali jedan dodatak na kraju, sve u svemu 10-15 minuta, koji se zvao 3x3, i u kojem su trojica sagovornika davali svoje liste 3 nečega iz filmova. Na primer, tri najbolje uvrede ili troje najboljih likova sa jednim okom (još ne mogu da verujem da Snake Plisken nije pomenut u glavnom izboru!) i slično. Ja ću samo da pomerim fokus na serije, a suština će ostati slična.

Evo kako to izgleda, na primeru. Moja lista tri najbolja preokreta u serijama. Ili najefektnija, ili najviše iznenađujuća... nazovite to kako želite. Nisam nešto posebno razmišljao o temi, pa je moguće da bi isti izbor za sat vremena bio drugačiji. Ali za sada stoji ovako, sa spojlerima koje treba čitati samo ako ste gledali seriju (važi za sve teme, ali ova je posebno nezahvalna za spojlere), i uz napor da budu složeni od najmanje efikasnog ka najviše:

3. Battlestar Galactica (mini-serija, ep.2)
► Show Spoiler
2. Babylon Berlin (druga sezona, poslednja epizoda)
► Show Spoiler
1. Game of Thrones (šesta sezona, epizoda "The Door")
► Show Spoiler
E sad, može neko da nastavi sa ovom temom, ili da da neku drugu, ili oba. Ja ću u svakom slučaju ubacivati moje liste ovde.

Imam osećaj da bi Twin Peaks mogao da pretenduje na neko mesto ovde, ali morao bih da ga pogledam ponovo.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by Dybuk » Sat Oct 24, 2020 8:41 pm

Ipak je ovo dosta ambiciozno, treba prelistati mnogo mentalnih fajlova (koji još nisu izgubljeni)
Pratim, mislim, pa možda i doprinesem.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Sun Oct 25, 2020 9:24 am

Samo opušteno.

Evo, ja sam se 5 minuta posle objavljivanja uvodnog posta setio još jednog jakog kandidata: A Series of Unfortunate Events. Verovatno me je dotična scena odatle iznenadila više od one iz Galaktike, jer tamo
► Show Spoiler
Ali Galaktika je jedna od prvih serija koje sam ikada gledao, u vrlo ranom dobu, i verovatno se sećam više detalja nego što bi trebalo. Ne ova Galaktika, već ona prva serija, ali to se nekako prenelo i na ovu.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Sun Oct 25, 2020 10:59 pm

Tri najbolje borbe jedan na jedan

Počasna mesta: Ash vs Evil Dead - borba Ash-a i demonskog deteta... koje se sakrilo u telu obezglavljene debele žene. Zbog komično efekta, a i Brusa Kembela. Deadwood - borba Dana Dority-ja i Kapetana Turner-a. Sama koreografija nije bila ništa vredno hvale, ali borba dobija pomen zbog prljavosti i neizvesnosti. Suviše davno sam gledao većinu Igre prestola ili Black Sails ili Spartaka da bih mogao sa sigurnošću da odaberem nešto odatle. Daredevil nije pozvan na žurku (najbolje borbe u njemu su masovne scene), a Punishera nisam gledao.

3. Into the Badlands (sezona 1, epizoda 3)

Ovo čak može i bez spojlera, budući suviše rano u seriji. Borba Quinn-a sa Udovicom. Mačevi, pošto sam hteo neku raznovrsnost na listi. Ova borba je najlepršavija od svih pomenutih ovde, odrađena sa žicama i u kineskom wuxia stilu. Udovica liči na Bayonetu, jer se obično bori na štiklama, iako ovde ne. Zašto ova scena, a ne jedna od nekoliko desetina drugih iz iste serije? Zato što u seriji nema baš mnogo borbi jedan-na-jedan, stilovi boraca su dovoljno različiti, i nije se moglo nazreti ko će pobediti. Scenografija i umetnička direkcija su neprevaziđeni (za televiziju), iako to nije glavno u ovom izboru.

https://youtu.be/2IQv_iaMDlw
https://youtu.be/2IQv_iaMDlw

2. Warrior (sezona 1, epizoda 9)

Ovo već mora pod spojler.
► Show Spoiler
Ali, naravno

1. Banshee (sezona 3, epizoda 3)

koji je pun odličnih i pamtljivih borbi, ali hteo sam samo jedno mesto po seriji.
► Show Spoiler
Naravno, sve ovo pod spojlerima je bolje u kontekstu datih serija, jer ima emotivnu težinu, ali, ako neko baš ne želi da ih gleda, slobodno nek pogleda scene.

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ex pistol » Mon Oct 26, 2020 10:37 pm

Dybuk wrote: treba prelistati mnogo mentalnih fajlova
jeste, ovako na keca tri preokreta

1. Alo alo (poslednja epizoda)
► Show Spoiler
2. Lost (kraj druge ili treće sezone, nisam siguran, svakako ona prva polovina koja valja)
► Show Spoiler
3. Plava princeza (animirano ali valjda se i to računa, poslednja epizoda)
► Show Spoiler
Zvuči kao da se malo zezam ali ove tri stvari su me ozbiljno šokirale u periodima kada sam gledao, naročito Plava princeza, sunce joj poljubim.

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ex pistol » Mon Oct 26, 2020 10:39 pm

Nisam uopšte razmišljao o ovim novijima, tu ima materijala za tvistove ihaj:
-Gejmotron
-Westworld
-Brejkin bed

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Tue Oct 27, 2020 9:54 am

ex pistol wrote: 2. Lost (kraj druge ili treće sezone, nisam siguran, svakako ona prva polovina koja valja)
Ja sam fanatično pratio Lost prvih nekoliko sezona kako su epizode emitovane, ali nisam znao šta da stavim ovde. Mislim, bilo je iznenađenja na svakom koraku, ali ono što me je stvarno iznenadilo je došlo kasnije i nije bilo u pozitivnom smislu, tako da imam otpor prema Lost, što je verovatno nepravedno prema tim ranijim sezonama. Pretpostavljam da i druge serije na kojima je Lindelof radio imaju težnju ka iznenađujućim preokretima, ali nisam ih gledao, pa ne mogu da sudim. Ni Leftovers ni Watchmen. Mada, ono što stvarno poštujem u vezi Watchmen je što su završeni sa jednom sezonom i Lindelof nema nameru da nastavlja. Verovatno ću pogledati kad tad, makar zbog veze sa stripom, koliko god nejaka bila.

A tvistovi su Shyamalanov zaštitni znak, još i više nego Lindelofov. Samo što serije - iliti serija, Wayward Pines - na kojima je Shyamalan radio nisu dobre, pa tako "preokreti" nemaju željeni efekat.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by Peca » Tue Oct 27, 2020 4:05 pm

Tri najjača muška lika u sitkomima:

1. George Constanza - Seinfeld
2. Charlie Harper - Two and a half man
3. Red Forman - That '70 show

Rodney i Del Boy su otprilike Chuck Norris i besmisleno ih je stavljati u neke rang liste i slično.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by Peca » Tue Oct 27, 2020 4:11 pm

Evo i tri crtana lika:

1. Rick Sanchez - Rick&Morty
2. Eric Cartman - South Park
3. Peter Griffin - Family guy

U ovom slučaju, Homer Simpson je Chuck Norris, dakle van konkurencije.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Wed Oct 28, 2020 8:21 pm

Peca wrote: Rodney i Del Boy su otprilike Chuck Norris i besmisleno ih je stavljati u neke rang liste i slično.
Peca wrote: U ovom slučaju, Homer Simpson je Chuck Norris, dakle van konkurencije.
Sve se slažem, osim za Chucka Norrisa!

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Thu Oct 29, 2020 7:24 pm

Tri najbolje scene na snegu/ledu

The Thing! Whiteout! 30 Days of Night! The Revenant! The Thing! I mnoštvo drugih filmova smeštenih na Antarktiku, Aljasci, Plutonu, Hothu, u Skandinaviji, Sibiru, Jotunheimu, ili jednostavno za Božić ili Novu godinu u većini zemalja... Ali to se ne računa. Malo mi je teže da se setim takvih televizijskih serija, ali probaću.

Podrazumeva se da sneg (ili led) daje sceni nešto specifično ili jedinstveno, a ne da je samo slučajni deo scenografije.

3. Fargo (1. sezona, epizoda... 5 ili 6, nisam siguran ovako napamet)

Ah, Minesota zimi! Snežna divota.
► Show Spoiler
2. Fortitude

Čitava ova serija je snimana u arktičkim prostranstvima, i odlikuje se vrlo lepom fotografijom, što me tera da je stavim ovde generalno, bez obzira na pojedinačne scene. Ipak, forme radi
► Show Spoiler
1. Zima je stigla... ovaj, Game of Thrones

A šta bolje da predstavi neprijateljstvo zime od bitke između ledenih nemrtvih i toplih živih u naseobini zvanoj Hardhome.

Počasno pominjanje: The Terror, prva sezona. Penny Dreadful, druga sezona, prva epizoda.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Sat Oct 31, 2020 7:34 pm

ridiculus wrote: Tri najbolje borbe jedan na jedan
Juče naleteh na mišljenje da su borbe u Banshee-ju odlično snimljene i realizovane, skoro kao one u Daredevilu.

Neću reći da me takav stav baš ljuti, jer je Daredevil ipak dovoljno dobar u tom aspektu, ali prvu sezonu sam gledao dvaput, pre Banshee-ja, i nikad kasnije nisam ni za trenutak posumnjao ko je zaista kralj na toj planini. Stil "kolibri" koji Daredevil koristi je simpatičan, ali ništa što me je oduvalo. Brojni su elementi koji mogu scenu tuče da učine dobrom ili ne, počev od osećaja za prostor preko osvetljenja do montaže (ili njenog vidljivog odsustva), ali besmisleno je pričati o tome, jer ne postoji formula koja će ih sve nedvosmisleno povezati. Ukratko, borbe u Daredevilu su više vidljivo režirane, više "fejk", manje brutalne, i u globalu manje raznovrsne.

Može neko sve to da kaže i za Into the Badlands, koji neki ljudi smatraju visokim dometom tog žanra na televiziji, i bio bi u pravu. Ali tu seriju sam stavio na listu jer je jedini vredan predstavnik wuxije na televiziji (koji znam). Problem te serije je da su borbe u njoj razvedene od drame i narativa - što će reći, većina toga je samo hrana za oči. Malo priče pa malo plesa, bukvalno. I ples je lep, ali ne doprinosi priči, osim u ključnim trenucima (do kojih se treba probiti).

Spartacus ima svojih prednosti, ali ja sam osetljiv na zastareli CGI, pa otpada u ovoj konkurenciji. Igra prestola ima dobrih tuča tu i tamo, a možda je najbolja ona između Brijene i Kleganija. Čak i Hannibal ima dobru akciju u trenucima kada joj se posveti.

Ali još nisam pogledao Cobra Kai, koji je nastavak Karate Kida, i trebalo bi da ima šta da kaže po tom pitanju. Mada je moguće i da je više komedija nego akcija.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Sun Nov 01, 2020 11:50 am

Imam još dosta ideja šta bih mogao stavit ovde - npr. najneprijatnije scene, najbolje scene smrti u toku (ili nakon) seksa, najtragičnija smrt, najbolje scene bez gravitacije, najbolji zvučni dizajn (u sceni), najbolje scene bez ambijentalnog zvuka (dakle, priznaje se muzika), najbolji intro (ali za to već imamo i posebnu temu), najbolja scena sa zombijima (ili kojim god stvorenjima iz mašte), i svašta još nešto, ali neću još, da se tema ne bi pretvorila u monolog, a zamišljena je drugačije, bukvalno kao igra. Zapravo, početna nemera je bila da onaj ko predstavi svoju listu zada temu za sledećeg, ali sam odustao od toga. Mogu samo da obećam da će Dybuk da se iznenadi mojim izborom za najneprijatniju scenu! :ugeek: Mislim, stvarno iznenadi, bez obzira na ovo upozorenje.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by Dybuk » Sun Nov 01, 2020 12:08 pm

ridiculus wrote: Mogu samo da obećam da će Dybuk da se iznenadi mojim izborom za najneprijatniju scenu! Mislim, stvarno iznenadi, bez obzira na ovo upozorenje.
Top
Hajde i to da vidimo! 8-)
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Thu Nov 19, 2020 9:13 pm

Dybuk wrote: Hajde i to da vidimo!
To čuvam za specijalnu priliku, možda novogodišnje izdanje ili tako nešto.

A sada...

Tri najbolje ženske komične uloge!!!

Prvo nekoliko počasnih pomena.

Rachel Brosnahan je namlađa u ovoj grupi glumica koju ću pomenuti. Proslavila se kao Miriam Maisel, a, ima li boljeg kandidata za najbolju komičnu ulogu od uloge komičarke u komediji? Ali! Sve ove druge pomenute uloge i glumice su mi toliko jake u sećanju, da se ne usuđujem da zamenim ijednu, a i nisam gledao dovoljno od The Marvelous Mrs. Maisel (samo nekoliko epizoda) da bih ubacio Brosnahanovu. No, uvek ostaje kao jak kandidat za jednu od pozicija u budućnosti.

Aubrey Plaza svakako ima specifičan stil koji se pre svega može videti u 100 i kusur epizoda sitkoma Parks and Recreation. Poslednji put sam je gledao u Legion, i čak i tamo je bila vrlo ekscentrična.

Valja pomenuti i Kirsten Dunst* u drugoj sezoni Farga. Uloga nije baš komična, ali je ekscentrična, i Fargo je crna komedija sam po sebi, pa, eto, počasni pomen.

Na mojoj top 3 listi 2. i 3. mesto su uloge iz serija koje su više tragikomedije, ali su komični delovi toliko jaki da se ove nedvosmisleno nameću kao sigurni izbori.

3. Sarah Goldberg kao Sally Reed (Barry)

Koliko sam ja upoznat, Sarah Goldberg dolazi iz pozorišnog okruženja, i nije snimala mnogo za televiziju, ali njena uloga naivne i egocentrične pozorišne glumice u genijalnom Barry-ju me je kupila za sva vremena.

2. Lucy Punch kao Esme Gigi Geniveve Squalor (A Series of Unfortunate Events)

Kad već govorimo o egocentričnosti, nećete prevazići Esme, kojoj ni dva imena titule naziva epiteta nisu bila dovoljna. Takođe ima težnju ka pozorišnom teatralnom dramatičnom nastupu, a pod tim mislim i na glumljenje na pozornici, a ne samo na bilo kom javnom mestu. Ona je jedan od najboljih i najzabavnijih delova ove (potcenjene?) serije, čiji se najbolji deo nekako poklapa sa njenom pojavom.

Lucy Punch je veteranka mnogih poznatih komedija, od Hot Fuzz, preko Dinner with Schmucks, do Into the Woods.

1. Alison Brie kao Annie Edison u Community. Da li je uopšte bilo dileme ovde?

Moje skorašnje "otkriće" - ili da kažem momenat "suspenzije neznanja"? Pošto, jelte, ova glumica je odavno aktivna? Ono, bar 15 godina. Igrala je u Mad Men (nisam gledao), iako je njena uloga tamo ozbiljna. Posle Community igrala je u GLOW (nisam gledao), i to glavnu ulogu. Davala je glas za BoJack Horseman (nisam gledao). Igrala je jednu od glavnih uloga u filmu The Rental, koji nije komedija ali je pominjan ovde... na žalost, nju niko nije pomenuo. Total fail za Lasettu! ;) Iako, naravno, ne mogu znati kako se snalazi u tom žanru. Ono što mogu reći je da je u svojim studentskim danima povremeno radila kao klovn.

Svejedno, njena uloga u Community je pajtonovski nivo uživljavanja u apsurd, i zato je stavljam iznad svega drugog ovde, poznatog ili (meni) nepoznatog.


*kakav link? Ko ne zna ko je Kirsten Dunst?

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by Dybuk » Thu Nov 19, 2020 10:15 pm

Znamo ko je Kirsten, odavno :mrgreen:

E, sad, ne mogu da pamtim svaku ulogu iz nekog osrednjeg horora ili eksploatacije :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Thu Nov 19, 2020 10:49 pm

Dybuk wrote:
E, sad, ne mogu da pamtim svaku ulogu iz nekog osrednjeg horora ili eksploatacije :mrgreen:
Tačno... osim kada dobro poznaješ i ceniš glumca ili glumicu od ranije. Zapamtio bih Johna Cleese-a u bilo kakvom kršu od filma. Ali dobro, nisam ni mislio specifično na tebe kad sam rekao "Lasetta", jer vas je troje ili četvoro pisalo o tom filmu. Zapravo, nisam mislio ni na koga, već je više bila doskočica. Nekako imam utisak da, čak i da je pisalo 30 ili 40 ljudi, niko to ne bi pomenuo... jer je niko ne zna po ranijem radu (iako su sve serije koje sam pomenuo čuvene ili bar kultne)!

Dybuk = Lasetta, osim kad nije!
Last edited by ridiculus on Thu Nov 19, 2020 11:19 pm, edited 1 time in total.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Thu Nov 19, 2020 11:17 pm

Kad sam već kod ove liste ženskih komičnih uloga, Lizzy Caplan je bila dobra u Party Down, ali ja sam to gledao davno, pa su detalji izbledeli i razobličili se. Ne, ne pre 5 meseci... znam da današnje generacije smatraju "starim" ili "davnim" sve što je starije od poslednjeg apdejta na njihovom mobilnom telefonu, ali ovo je drevnija davnina. "Davno" kao u "pre desetak godina", kada je serija i emitovana.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Sat Nov 21, 2020 3:08 pm

Najava za sledeću nedelju: tri omiljene veštice sa televizije!

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Tri najbolje... (svašta nešto) iz TV serija

Post by ridiculus » Fri Nov 27, 2020 7:06 pm

Najbolje veštice

Prvo, šta je veštica? Nisam se vodio nekom strogom definicijom, već više intuicijom. Da li moraju biti ljudskog porekla? Zle veštice iz Čarobnjaka iz Oza ne izgledaju kao da jesu, a ipak su arhetipski primer. Folklor i literatura (i Hellboy!) nas uče da veštica može biti i trol. Ali, trudio sam se da odbacim sve primere koje bih pre smestio u demone, lamije, dibuke, vilinska bića, i slične natprirodne sile.

Da li moraju biti zle ili bar naklonjene mračnim ili nedozvoljenim praksama? Ni to ne drži vodu, iako postoji neko slaganje da ih se najšire mase najčešće plaše. Ali opet, postoje primeri gde su veštice deo utvrđenog poretka - najčešće magijskog, ali taj se pretvara i u društveni - i veoma poštovane, čak i kada ih se plaše (zbog moći, a ne zbog različitosti). Dakle, većinu "čarobnica" bih lagodno mogao da smestim pod taj naziv, što sam i uradio.

Pojavljuju se u mnogo serija. True Blood ima posebnu "rasu" ili klasu veštica. His Dark Materials takođe. Britannia ih ima, iako ih tamo uglavnom znaju (i poštuju) kao ženske druide.

3. Yennefer iz The Witcher.

Jedna od najboljih stvari u ovoj seriji, ako ne i najbolja. Za to je zaslužna njena transformacija, tj. kako je postala to što jeste. Neću biti konkretan da bih izbegao spojlere.

2. Melisandre iz Igre prestola.

Za ovo je zaslužan i odabir glumice Carice van Houten za tu ulogu, jer je jednako lepa i misteriozna. I Melisandre je potpuni fanatik, verujući u apsolutnu ispravnost svojih ciljeva, čak i kad sama sumnja u svoja sredstva.

1. Evelyn Poole (Helen McCrory) iz Penny Dreadful.

Takođe, Vanessa Ives (Eva Green) je bila učenik Joan Clayton (Patti LuPone), koja i sama zaslužuje pomen ovde. A i Ives jeste "veštica" na neki način, ali ona je svašta nešto, i Poole je specifičnija po tom pitanju. Mlađe veštice koje se pojavljuju uz McCrory su lepe i uglavnom neinteresantne, oslanjajući se na neke najopštije trope. Rekao sam "lepe"? Uglavnom lepe. :D

Post Reply