The Boys

Moderator: Dybuk

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Sat Sep 12, 2020 7:38 pm

Završio prvu sezonu, i napraviću pauzu nekoliko dana pa se bacam na drugu. Do tada bi trebalo da izađe peta epizoda, i negde oko šeste ću se priključiti u realnom vremenu.

A red je da najbolja superherojska serija dobije svoju temu.

Čitam baš kako ljudi preporučuju Daredevila i Punishera, ali to su drugačije zverke. Marvel/Netflix serije imaju šmek ulice i kulturnih getoa, i više su nalik na akcione trilere, ne toliko različite od Betmena. A čak i ako to zanemarimo, The Boys su mnogo više od akcije i makljaže sa spektakularnim sposobnostima. Oni su o Americi, o politici, o medijima, o kultu zvezda, o tome kako se način na koji se prezentujemo javnosti razlikuje od naše stvarne prirode, i o sličnim , "teškim" temama, ali dotaknutim na zanimljiv i cinično šaljiv način.

"Pozitivni" (ali ne stvarno) likovi su najmanje zanimljivi ovde. Publika je potaknuta da se poistoveti sa Hughiem (Jack Quaid), koji je neiskusan i zbunjen dešavanjima, ali srce mu je uglavnom na pravom mestu. Najiritantniji lik mi je bio Butcher (Karl Urban), a ne Homelander - Butcher, koji je neka vrsta mentorske figure Hughie-ju, ali je potpuno zaslepljen osvetom i razmišlja neinteresantno pravolinijski. Urban ima kul pojavu i britanski naglasak, ali ga to ne vadi na duže staze.

Ne, najzanimljiviji likovi su sami super-ljudi, i pre svega Sedmorka, napravljena po uzoru na Ligu pravde. Sam Homelander (Antony Starr) nije baš psihopata kakvim ga neki fanovi i mediji prikazuju, ali je svejedno nezamislivo opasan zato što ima sve ljudske nedostatke - sujetu, ljubomoru, tvrdoglavost... - a praktično ništa ne može da ga zaustavi ili ograniči. Lice koje pokazuje javnosti je ona persona koju znamo kao Supermena. Ova serija je o onome što je iza tih maski.

Već sam rekao, i Dominique McElligott je odlična kao Wonder Woman (iliti Queen Maeve), a na kraju mi se dopao i Aquaman (tj. The Deep/Chase Crawford) u svojoj nespretnosti i opsednutosti "oslobađanju" morskih stvorenja poput delfina.

Produkcija je odlična, sa dosta montažnih trikova koji nam predstavljaju medijski pogled na tu "realnost", ali muzika, tj. odabrane licencirane pesme, su neprevaziđene, počev od The Passenger Igija Popa, na kraju prve epizode.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Mon Sep 14, 2020 8:05 pm

Znamo da je serija rađena "po stripu", ali taj je zapravo daleko manje zadovoljavajući i uopšte vredan truda od nje. Rađen po scenariju Gartha Ennisa, koji ne voli ideju superheroja, ali voli da se ispovraća po čitaocu - ili, u zavisnosti od intrepretacije ko je tu subjekt a ko (ili šta) objekt, da natera čitaoca da se ispovraća po stripu - i vizuelizovan od strane Daricka Robertsona, koji je meni lično jedan od najmanje zanimljivih-a-poznatijih crtača te generacije, ali ga ljudi vole i zbog rada na Transmetropolitanu. (Nalazim udobno objašnjenje u tome da je ta generacija čitalaca došla do "genijalne" ideje da je priča bitna (a ona se u ovom slučaju tumači kao "scenario", pisani dokument), a crtež (koji se tumači kao veština vizuelne reprezentacije) je neophodno zlo. Da, u tom fantastičnom svetu, Darick Robertson možda može da bude odličan strip-crtač.)

Ukratko: strip The Boys je poput South Parka sa superherojima, a TV serija The Boys je nešto mnogo dublje i inteligentnije. Evo jednog poređenja, ali preporučujem ga samo onima koji su pogledali prvu sezonu.

https://youtu.be/8NIMq4X9tMs

Drugo, akcija nije jaka strana te serije. Mislim, nije baš loša, ali standardi su odavno pomereni za televiziju. Neke scene su snimljene bolje od drugih, ali generalno su efekti jača strana od fizičke borbe, koreografije, i dublerskog rada. Evo kako su to pokušali da zamaskiraju, hiperbrzim rezovima:

https://youtu.be/nt2rV6JMS-s

Treće, what the fuck?

Image

Treći po popularnosti na IMDB-u među glumcima? OK, to je parodija ozbiljnog merila, i menja se od danas do sutra (zapravo, na nedeljnoj bazi), ali ipak sam danas iznenađen. Pozitivno... iako popularnost ima lošu istoriju uticaja na ljudska bića. Erin Moriarty je čak na prvom mestu trenutno, a ona je glavna ženska uloga u seriji (Starlight), što svedoči o popularnosti serije. Ali ona me ne zanima preterano kao glumica ili pojava.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Sun Sep 20, 2020 2:04 pm

Danas odgledao četvrtu epizodu druge sezone. Naravno, prve tri sam odgledao prethodnih dana. Homelander postaje sve opasniji, vođen svojom narcisoidnom prirodom. Ovde se sad postavlja pitanje: da li je neko ko je zaista superioran po mnogo čemu zaista "narcisoidan" ili je takav razvoj nužan i jednostavno prirodan? Znamo da se Doctor Manhatten iz Watchmen-a odvojio od čovečanstva.

Otkrivaju se neki novi elementi korporativne zavere. Većina epizoda ima neku pesmu na kraju, ali ovde je samo tišina. Ono što sam očekivao da čujem - ili možda pravilnije rečeno, ne čujem - na nekim drugim mestima, u nekim drugim emocionalno pogubnim epizodama nekih drugih serija, a ovde možda i nije bilo neophodno, mada se ne može reći da smeta.

Jesam li već hvalio muziku? Mislim na odabrane licencirane pesme. Tvorac serijala, Eric Kripke, demonstrira dobar ukus, ne samo zato što je rastao u isto vreme kao ja. Ovo je pop i rok kasnih 70-ih i ranih 80-ih. Iggy Pop, Talking Heads, Billy Joel (u sred ove poslednje epizode)...

Naravno, postavilo se i pitanje rasne raznovrsnosti među superherojima, koje je došlo od medija. Homelander: "Ali pogledajte Sedmorku... A-Train je crn, a i Black Noir... (duga tišina)...on se ne identifikuje ni sa jednom rasom... "

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Sun Sep 20, 2020 6:09 pm

https://youtu.be/g544Sv_7RzI
https://youtu.be/g544Sv_7RzI

Ovo je sa početka druge sezone, pa je u pitanju mali spojler, ali dobro prenosi ton i atmosferu serije. Kao i šta Homelander misli o diversity. :lol:

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

The Boys

Post by Dybuk » Sun Sep 20, 2020 8:51 pm

Meni rekoše (pročitala, zapravo) da je gore strong with this one. Nisam sigurna da je i to dovoljan podsticaj...superheroji? :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Mon Sep 21, 2020 1:35 pm

Gore je uistinu snažan u Dečacima. Glave eksplodiraju iznutra, otkidaju se šake, laserom se seku ljudi na delove... u jednom trenutku koriste poput lutke bebu sa laserskim pogledom da pobiju protivnike... svašta nešto, plus jedna scena seksualne prirode koju ne znam ni kako da opišem. I efekti - tj. uklapanje digitalnog sa živim likovima - su dobro urađeni, puno bolje nego, recimo, u Američkim bogovima.

Kao što sam ranije rekao, strip The Boys je poput South Park-a sa superljudima. Serija zadržava taj element šoka i brutalnosti, ali daje daleko više šarma likovima, čak i negativnim. Plus, jelte, onakva produkcija. Ne mogu da zaobiđem onaj termin "superheroji", ali ovo je vrlo brutalna verzija - plus što su ti likovi "heroji" samo u mašti širokih masa.

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

The Boys

Post by Dybuk » Tue Sep 22, 2020 8:56 am

Pogledaću vala 1 epizodu :D
I live in the weak and the wounded, Doc

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: The Boys

Post by Peca » Tue Sep 22, 2020 9:42 am

I mene je ubedio, problem su sitna đeca što vazda bajzaju po stanu. Kad gledam nešto pametno, ni ne prilaze, ali ako ima sex&gore obavezno zasednu.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

The Boys

Post by Dybuk » Tue Sep 22, 2020 9:48 am

:lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Sun Sep 27, 2020 12:06 pm

Pogledao petu i šestu epizodu. Ostaju nam još dve u ovoj sezoni, ali ironija je da će pretplata da mi istekne pre nego što puste poslednju, i verovatno je neću gledati u tom trenutku. (Ne isplati mi se da produžavam zbog jedne epizode čega god.) Inače, Amazon je ovde promenio svoj model distribucije, jer poslednjih 5 epizoda pušta na nedeljnoj bazi, ostavljajući vremena publici za kultivisanje fame i razne spekulacije po pitanju zapleta, što nikako nije po volji razmaženim delovima gledališta.

Šesta epizoda je bila posebno uzbudljiva. Nije lako ovoliko kasno u priči i sezoni uvesti nekoliko novih likova - bar troje vrlo bitnih za budućnost - ali neki od njih i nisu zapravo novi. Za sada mi se čini da je prva sezona kompaktnija, ali videćemo još, kada se ova završi. Čak i tako, ovo je trenutno najbolje od 'superherojskog' žanra što televizija ima da ponudi i svako ko tvrdi suprotno ne govori istinu.

User avatar
Peca
Posts: 2818
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: The Boys

Post by Peca » Sun Sep 27, 2020 9:01 pm

Čitao sam dosta pljuvanja po drugoj sezoni, nisam još počeo da gledam.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

The Boys

Post by Dybuk » Sun Sep 27, 2020 9:23 pm

#onaj_osećaj kad mislim da sam negde pročitala ili videla preporuku (za neku drugu) zanimljivu seriju, a ne znam jesam li sanjala :?

Bio je dobar odmor :lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Sun Sep 27, 2020 10:45 pm

Peca wrote: Čitao sam dosta pljuvanja po drugoj sezoni, nisam još počeo da gledam.
Pazi, 98% na Paradajzima; 8.7 srednja ocena na IMDB-u; trenutno najpopularnija serija na IMDB-u; najgledanija premijera sezone od svih Amazonovih serija ikada, prema podacima iz same kompanije. Istina, ocena na RT je na osnovu prvih epizoda sezone; ona na IMDB-u takođe; popularnost nije nikakvo pouzdano merilo; niti je to gledanost. Ali hoću da kažem da ni u ludilu masovna percepcija serije nije u nekom bitnom opadanju u odnosu na prvu sezonu.

Moj lični utisak je da ima melodramatičnog odugovlačenja i vrćenja u krug, ali samo u pojedinim aspektima i odnosima: ne sviđa mi se... ne, sviđa mi se... ne, ipak mi se ne sviđa... ne, ipak mi se sviđa... i tako dalje. Ali, opet, nije strašno ako je na nivou samo jedne sezone, kojoj još nismo ni videli kraj. Antony Starr i dalje razvaljuje, kao i, u manjoj meri, McElligott (koja ni blizu ne dobija dovoljno pohvala za to). Produkcija i dalje vrhunska. I ova najnovija, šesta epizoda donosi osećaj novog i bizarnog poput najboljih trenutaka iz prve sezone.

Ali, naravno, ne mogu da dam konačni sud o sezoni dok ne pogledam sve epizode, po mogućstvu dva puta. Lako je moguće da će prva sezona ispasti bolja, ali razlika nije toliko drastična kao što bi se moglo pomisliti (na osnovu tvog pominjanja "pljuvanja").

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Sun Sep 27, 2020 10:57 pm

Dybuk wrote: #onaj_osećaj kad mislim da sam negde pročitala ili videla preporuku (za neku drugu) zanimljivu seriju, a ne znam jesam li sanjala
Misliš, seriju sa superherojima?

Ne kažem da nema dobrih u tom žanru, ali uglavnom su to normalnije priče. Možda je Doom Patrol najosobeniji - ali i to je odlično samo na konceptualnom nivou dok po egzekuciji nije ništa spektakularno. The Umbrella Academy, sa tvojom omiljenom Ellen Page, je još bliže nekom proseku, poput X-ljudi za nove generacije. Amazon je imao seriju The Tick, koja je parodija na žanr ali nisam je gledao (iako sam čitao delove stripa). The Boys nisu parodija već satira, pa je tu ton nešto drugačiji. Skoro je Art Spiegelman napisao članak o tome kako je ideja o superherojima inherentno fašistička, a nijedna TV serija ne podržava takav stav bolje.

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Mon Sep 28, 2020 10:11 am

Zanimljiv članak na BBC-ju koji objašnjava zašto treba gledati The Boys čak - ili možda posebno tada - i ako ne volite samu ideju superheroja.

Why We No Longer Need Superheroes

Ima tu i potpuno pogrešnih stavova i zapažanja o istoriji stripa i mitologiji, ali valjda se ne može danas biti pametan ili bar temeljit o svemu. :roll: Sledeća izjava je svakako zanimljiva i... tačna.
It is meta-ironic that The Boys was commissioned by the mega-corporation Amazon. Could it be that they believe their own hype so much that they don’t recognise themselves in this picture? Or maybe they just don’t care.
Amerikanci će videti paralele sa Trampom i njegovom administracijom, ali sve te teme (pa čak i likovi) su mnogo starije, i oduvek su bile tu. Izgleda da je Tramp bio potreban da bi mnogi to uopšte primetili.

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

The Boys

Post by Dybuk » Mon Sep 28, 2020 10:17 am

ridiculus wrote: Misliš, seriju sa superherojima?
Certainly not :lol:

gleda mi se neka drama/triler, videću šta ima na Netflixu tim povodom.
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Mon Sep 28, 2020 10:22 am

Ne, mislio sam, pošto sam rekao da je The Boys najbolja serija tog žanra, i ovo je tema o njoj, da se tvoj komentar odnosio na to. Kontekst. :ugeek:

User avatar
Dybuk
Posts: 11861
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

The Boys

Post by Dybuk » Mon Sep 28, 2020 10:28 am

Potpuno sam van konteksta upala s komentarom, praštaj :mrgreen:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Mon Sep 28, 2020 10:32 am

Ok, praštanje je moja jača strana. ;)

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

The Boys

Post by ridiculus » Fri Oct 02, 2020 7:51 pm

Odgledao i sedmu epizodu.

Možda su malko preterali sa modernim političkim analogijama. Nemam ništa protiv toga, osim kada se tu prebaci težište i potpuno žrtvuje sve ostalo. Srećom, ovo ima dobrih trenutaka, posebno kada dođe do akcionih delova.

Kraj je bio ubistven.
► Show Spoiler
Ali, dobro, možda postoji dobar razlog.

Stvar za koju sam zaista siguran da je loša, čak i bez ponovnog gledanja, je OČAJAN naglasak Karla Urbana. Zaista očajan. Britanski izgovor u američkom filmu može da zvuči privlačno, ali ovde su mi ga samo ogadili. :doh: Plus što ga jedva razumem dok mumla. :evil:

Post Reply