Deadwood

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Deadwood

Post by ridiculus » Mon Aug 10, 2020 3:17 pm

Red je da jedna od najboljih televizijskih serija ikada ima svoju temu. Ne očekujte da stavim ovde puno informacija na samom početku, kao u slučaju nekih drugih tema koje sam pokrenuo, ali vremenom ćemo pokriti mnogo toga, nadam se. Ovo mi nije sveže u pamćenju, ali krenuću da se podsećam.

3 sezone, 36 epizoda. 2004-2006. Postoji i film iz 2019, sa originalnom glumačkom ekipom, ali ovde ne trpimo filmove, hvala lepo! :naughty:

Da je naš prijatelj Šekspir živeo pre 15 godina i da je napisao dramu o životu na Divljem zapadu u doba zlatne groznice, dobili bismo nešto najbliže ovome što jesmo dobili. Jer po načinu kako se koriste reči, po svojevrsnom manirizmu u dijalozima, po živopisnim i moralno sivim likovima, ovo je najbliže Šekspiru od svega što sam video na televiziji.

Posebno su razgovori Ala Swearengena (Ian McShane) i E. B. Farnuma (William Sanderson) suvo zlato*:

"Anything the mayor should know?"
"The name of another tailor."
... reče Swearengen loše obučenom "gradonačelniku" (i svom lakeju) Farnumu dok se okretao da ode sa scene.

Takođe, Swearengen je jedan od najboljih antagonista u istoriji televizije. I suviše mudar na svoj način:

"Advance the subject or pick up a broom."

Univerzalno primenjiva fraza!


*svaka sličnost ove metafore sa temom serije je slučajna

User avatar
Truman
Posts: 4449
Joined: Thu Sep 14, 2017 8:35 am
Location: talog Evrope

Deadwood

Post by Truman » Sat May 15, 2021 5:01 pm

Da, odlična serija. Onako baš te uvuče u to blato nastanka gradova na Zapadu.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Post Reply