Serije koje trenutno pratimo

Moderator: Dybuk

Truba

Post by Truba » Tue Nov 10, 2020 1:40 pm

Uljepsavaju...ali slijedi istinu

ridiculus

Post by ridiculus » Tue Nov 10, 2020 7:32 pm

Truba wrote: Kakv bre ba spin of
Postoji još jedan spin off Krune, zove se Catherine The Great! :lol:

Dybuk

Post by Dybuk » Tue Nov 10, 2020 9:15 pm

Sa žaljenjem primećujem da se u The Crown ne pokriva moderno doba.
Dobro, verovatno je sve friško i senzitivno pa nije dobilo pass od HRH :mrgreen:

Jedna tema se provlači: generacijska opsesija razvedenim partnerima/kama i downfall koji sledi baš svaku od tih veza, a svaka generacija je imala bar po jednu.

Btw, obožavam kraljevski engleski! Uživanje je slušati.
I live in the weak and the wounded, Doc

Truba

Post by Truba » Wed Nov 11, 2020 6:16 am

Pa sad 15.11. Izlazi 4. Sezona mislim
Koja ce pokrivati smrt dijane i do 2002. Godine

Peca

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Wed Nov 11, 2020 2:25 pm

Dobar je Damin Gambit, u stvari odličan, samo je previše female za moj ukus, te sam počeo da se dosađujem. Da se razumemo, svestan sam svih kvaliteta serije, ovo je do mene. Nastavljam da gledam svakako, makar još koju epizodu (3 pogledao).

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Peca

Post by Peca » Thu Nov 12, 2020 7:19 pm

U rekordnom roku sam zbindžobao Damin Gambit. Omađijala me je mlađana Anja svojim krupnim okicama, i dok sam se osvestio, proletelo je 7 epizoda. Rekao bih da je četvrta epizoda najlošija, ali tu se dešava prekretnica, i serija, da ne spojlujem previše, postaje manje "ženska", i samim tim meni zanimljivija. Maestralna razrada glavnog lika (i svih ostalih), gluma, režija, fotografija, kostimi, muzika, sve. Rusi su mi isto bili odlični, pogotovo na kraju, gde je (skoro) potpuno sklonjena iz prvog plana pobeda Amerike nad Rusijom, čak je na neki način i stavljena u negativan kontekst, a u prvi plan gurnute neke druge, bitnije, lepše stvari.

ridiculus

Post by ridiculus » Thu Nov 12, 2020 7:27 pm

Pre nekoliko godina mi je pažnju privukla serija koja su nedeljno puštali na HBO, Counterpart, koja mi je bila interesantnija od druge sezone Westworld-a. Iako je izgledala kao da je nastala za HBO, to je bila Starzova produkcija. Bio sam odgledao čitavu prvu sezonu, 10 epizoda, i tu se moj kontakt sa serijom završio. Postoji još jedna sezona, i, pošto je pristupačna na HBO Go, ubacio sam je na listu obaveznog materijala za gledanje. Ali, pre toga, naravno, moram da repriziram prvu sezonu, ne samo zbog podsećanja, nego i zato što je dovoljno dobra da se gleda više puta.

Nekih stvari se još uvek sećam. Recimo, koncepta. Osnovna ideja je naučnofantastična ali ostaje u pozadini, i ne predstavlja mnogo više od opravdanja nekih neobičnih situacija - pre svega, zato što imamo dve verzije istih likova. U nekom trenutku, u drugoj polovini XX veka, naš svet se "raspolutio" i od njega su nastala dva paralelna sveta. Postoji prolaz koji spaja ta dva sveta i nalazi se u Berlinu, pod nadzorom jedne organizacije nejasne strukture i šire političke uloge. Sećam se i nekolicine odličnih glumaca - pre svega, J.K.Simmons, koji igra dvostruku ulogu, ali i Olivia Williams, Ulrich Thomsen, i Harry Lloyd. Sećam se da je priča u suštini odličan triler.

Ali zaboravio sam jedan detalj na koji me podsetila ova naša korona: jedan od tih svetova ima sličan problem. Ljudi nose maske, fizički kontakt je smanjen, i sve u svemu žive pod pretnjom pandemije. Ne posvećuje se prevelika pažnja tome, jer se radnja uglavnom događa u svetu koji nema taj problem, ali podudarnost je upečatljiva. Takođe, zaboravio sam da postoji odličan tvist koji bi možda mogao da se nađe na onoj mojoj listi "3 najbolja preokreta", ili bar među počasnim pomenima.

Peca

Post by Peca » Thu Nov 12, 2020 7:47 pm

I ja sam počeo da je gledam ali nisam završio. Više je dobra nego loša, ali nije uspela da me zadrži više od par epizoda.

Dybuk

Post by Dybuk » Thu Nov 12, 2020 7:53 pm

Nastavljaš li Damin Gambit, Peco?

ridiculus

Post by ridiculus » Thu Nov 12, 2020 8:02 pm

Retke su serije koje su uspele da me kupe od samog početka i da isporuče ono što su obećale. Da sam se upravljao samo po tome, ne bih video bar 50% svog omiljenog materijala. Važnije mi je kako se završi, i kad bih mogao da znam kvalitet epizoda od kraja ka početku, dok sam još na početku, to bi mi bilo bolje merilo.

S druge strane, ne znam kakva je druga sezona Counterparta, mada su ocene prilično ujednačene.

Kod ove serije mi se sviđa što je glavni lik stariji čovek. Neko jednom reče, posle nekoliko priča sa starijim protagonistom, da je taj trend prezasićen i da treba da se vratimo našim milijardama mlađih junaka! Ok, ovaj drugi deo nije izrekao, ali ja sam ga stavio kao prećutanu alternativu.

Peca

Post by Peca » Thu Nov 12, 2020 9:03 pm

Dybuk wrote:Nastavljaš li Damin Gambit, Peco?
Čitaš li prethodne postove, Dybuk?

Dybuk

Post by Dybuk » Thu Nov 12, 2020 9:06 pm

Očigledno NE :oops:

Izvinjavam se! :D

Peca

Post by Peca » Thu Nov 12, 2020 9:08 pm

ridiculus wrote:Retke su serije koje su uspele da me kupe od samog početka i da isporuče ono što su obećale. Da sam se upravljao samo po tome, ne bih video bar 50% svog omiljenog materijala. Važnije mi je kako se završi, i kad bih mogao da znam kvalitet epizoda od kraja ka početku, dok sam još na početku, to bi mi bilo bolje merilo.

S druge strane, ne znam kakva je druga sezona Counterparta, mada su ocene prilično ujednačene.

Kod ove serije mi se sviđa što je glavni lik stariji čovek. Neko jednom reče, posle nekoliko priča sa starijim protagonistom, da je taj trend prezasićen i da treba da se vratimo našim milijardama mlađih junaka! Ok, ovaj drugi deo nije izrekao, ali ja sam ga stavio kao prećutanu alternativu.
Matematika je prosta, što se mene tiče. Ako serija ima 8 do 10 epizoda, a ne uspe da me zadrži sa prve 3, zašto bih trošio ostatak svog dragocenog vremena na preostale epizode? Dobra serija je ona koja je sve vreme loša a dobro se završi?!? Neka hvala. TD s01 sam gledao 2 puta od početka do kraja, iako ima apsolutno sramotno finale, pogotovo u odnosu na sve prethodne epizode, i opet je to za mene odlična serija, vredna potrošenog vremena. Bitan je kraj, ali bitnija je vožnja. Normalno, dozvoljavam da svako ima svoje kriterijume, ovo su moji.

ridiculus

Post by ridiculus » Thu Nov 12, 2020 9:31 pm

Peca wrote: Dobra serija je ona koja je sve vreme loša a dobro se završi?!?
E, ovo ja nisam rekao. Ono što sam rekao je da je kraj važniji od samog početka u kontekstu čitave strukture. Ne mora to biti neki apsolutni završetak - ne kada pričamo o serijalizovanim narativima - dovoljno je da kraj sezone poveže neke niti zapleta na zadovoljavajući način. U suprotnom bismo još smatrali Lost jednom od najboljih serija svih vremena. (Ok, sad samo čekam da se javi neko i kaže: "Ali Lost JESTE jedna od najboljih serija svih vremena!!!")
Peca wrote: Ako serija ima 8 do 10 epizoda
A šta ćemo ako ima od 80 do 100? Ono što ti pominješ kao primere lošeg kraja ili lošeg početka (počeo si pa batalio) nije posebno loše, samo je (tebi) prosečno. Ja sam prekidao serije posle prvih 10-15 minuta i nikad im se nisam vraćao. Tu ostaje i pitanje raspoloženja i koncetracije, jer (barem) ja različito reagujem na stvari u različitim prilikama, a spreman sam da se kladim da isto važi i za druge.Ali, naravno, ako ti ništa ne možeš da izvučeš iz konkretne serije, onda nema smisla pričati o "kvalitetu" ili ukusu - to niko ne može nikom da nametne. Ovo nije čak ni pokušaj da ikome nametnem kriterijume. Ali želim da pokažem da su ovi kompleksniji nego što se može pomisliti iz onog što sam napisao u prethodnoj poruci.
Peca wrote: Bitan je kraj, ali bitnija je vožnja.
Tačno tako: super sam se vozio, a onda je vozač pogrešno skrenuo, kola padoše sa mosta, i ja ostao paralizovan.

Dybuk

Post by Dybuk » Sat Nov 14, 2020 4:36 pm

Počela sam 3. sezonu Krune (znam, brza sam)
Glumice su jače, Olivija Kolman kao kraljica i Helena B. Karter kao njena sestra, pa ipak; jesu li morali da izaberu žene tamnih očiju da igraju plavooke, u sredovečnom dobu? Sve bi bilo ok da mlađe glimice iz prethodnih sezona nisu tako očigledno svetlooke...Nerviraju me ovakvi propusti u detaljima.

ridiculus

Post by ridiculus » Sat Nov 14, 2020 5:02 pm

Činjenica je da čim uzmu drugog glumca ili glumicu da igraju istu ulogu, samo u nekom drugom životnom dobu, oslobađaju nevericu na neki način. Retko kada ovi baš međusobno liče kao što bi ličila osoba na samu sebe. Izuzetak mogu biti deca, jer Bren sa kraja Igre prestola ne liči na onog sa početka. (To je verovatno razvoj događaja na koji producenti serije nisu računali.) Tako da sam postao tolerantniji po tom pitanju, ali ipak, oči jesu posebno bitne, i tu se slažem sa tobom.

ridiculus

Post by ridiculus » Sat Nov 14, 2020 8:47 pm

Do sada je valjda postalo jasno da gledam i Community, iako ne više od epizode dnevno, što će mi popuniti kalendar do marta sledeće godine! Ima sve ono što tražim od sitkoma: interesantne i upečatljive likove, energiju kratke forme, i dobar humor. Ovaj poslednji je više nalik na Pajtonovce nego na Dva i po muškarca, iako ne ide baš toliko daleko u dekonstrukciji i ostaje u granicama tradicionalnih narativa. Ali isto toliko je udaljen i od "realizma" većine sitkoma, i situacije i likovi su ponekad zaista apsurdni ili nadrealni, što meni može biti samo bonus.

Videćemo još, tek sam na petoj epizodi (od 100 i kusur) . A izvinićete me sad, odoh da završim The Expanse.

Dybuk

Post by Dybuk » Sun Nov 15, 2020 7:03 pm

The Crown s3e7: Moondust, fantastična refleksija vremena, ljudskih dostignuća i perspektive, ispričana kroz epizodu sletanja na Mesec '69 i ličnog doživljaja i introspekcije princa Filipa usred svega toga. Ako sam uspela da empatišem sa sredovečnim muškarcem na položaju neverovatne moći, znači da su uradili jako dobar posao! Svaka čast.

Truba

Post by Truba » Sun Nov 15, 2020 11:36 pm

Pa ti me pretece
A jbt kako to gledas

Dybuk

Post by Dybuk » Mon Nov 16, 2020 11:14 am

Kako? Na Netflixu, nisi čuo za "Netflix and binge"? :lol:

Post Reply